Topaz ve Colonie'ye kız kardeş geliyor!

Attığı her adımı olay olur Topazcıların.. Geçtiğimiz günlerde, “İstanbul’un cevheri” mottosuyla yola çıkan, şehirdeki fine- dining uzmanı Topaz Restaurant’daydım. Sonu olmayan büyülü bir dünyanın kapılarını araladım; ne yediğim içtiğim benim olsun, ne de bomba dedikodular.. Buyrun hepsi sizin olsun..

ART OF FOOD

Şehrin yeni trendi çok yakında sizlerle..

Ne Topaz kadar ağır bir beyefendi, ne de Colonie kadar çılgın bir Karaköy’lü..

Kanyon’un en büyük dükkanı, üst katta, köşede yer alıyor yeni mekanın yeri. Aramıza yeni katılacak bu küçük kız kardeşin ismi ise Escale. Levent civarında çalışanların en büyük derdine derman olmaya geliyor.

Escales, batılı bir trend olarak karşımıza çıkıyor; bir Fransız brasserie kendisi. İçerisinde görkemli bir barı olacak; iş çıkışlarının eğlence noktası da böylelikle belli oluyor.. Kanyon civarlarında çoğumuzun ortak sorunuydu bir kadeh içecek yer bulamamamız. Escales ile şehir bu eksiğini kapatacağa benziyor. Dekorasyonu aldığım duyumlara göre özenle, her ayrıntısı özel olarak düşünülerek hazırlanmış. Bodrum ve Çeşme şöyle dursun, İstanbullular bu yaz Escales’i konuşacağa benziyor..

Merakla bekliyoruz..

Topaz’da neler oluyor?
2007 yılında kapılarını açtığından beri dekorasyonunda pek bir değişiklik görememiştik Topaz’ın. Yeniliğe her zaman ihtiyaç vardır ama zaten Topaz’ın en görkemli dekorasyonu o boydan boya camının arkasındaki manzaradır. Tarihe dokunur, denizi hisseder ve yeşille huzur bulursunuz. Gündüzü başka, gecesi bambaşkadır.. Minimalist dekorasyonu yormaz sizi, bölmez manzarayı..

Hali hazırda tüm ihtişamına ek olarak Topaz, ilerleyen zamanlarda dekorasyonun da çeşitli yenilikler yapmaya hazırlanıyor. Mekanın zarif dokusu korunarak çeşitli revizler bizi bekliyor. Misafirlerin manzaradan çok daha fazla nasibini alacağı, barda oturanlarında manzaranın bir parçası olacağı çeşitli projeler hazırlanmaya başlanmış Ayrıca giriş kısmında da bir açık alan eklemeyi planlıyorlar.

Kısacası; ilerleyen zamanlarda Topazcılar sektörü yerinden oynatacağa benziyorlar!


Sırrı şefinde..


Her şeyden önce Topaz’ın en büyük sırrı şefinde gizlenmiş durumda. Fine-dining gibi, ülkemizde zor tutulan bir konsepti şehre bu kadar yedirmeyi başarmak, müdavimler yaratmak, yurtdışından bu kadar ilgiyi üzerine çekmek, gözden kaçmayacak bir başarının ürünüdür. Bu konuda tüm Topaz ekibi alanlarında çok başarılı işler çıkarıyorlar. Fakat benim için Topaz’ın en özel iksiri mucizeler şefi Tevfik Alparslan. Bolu Mengen’in ülkemize kazandırdığı veli nimetlerden kendisi. Mutfak şefimiz, mutfak yeteneklerini geliştirebilmek adına Londra, Paris, Milan, New York gibi dünyanın en önemli şehirlerinde ve restoranlarında bulunmuş; dünyanın en önemli şeflerinden biri olarak kabul edilen Georges Vongerichten ile çalışma fırsatını yakalamış. Mesleğinden bahsederken gözleri ışıl ışıl; heyecanını asla kaybetmemiş bir şef duruyor karşımda! Tevfik Şef hakkında duyduğumda gözlerimin fal taşı gibi açıldığı bir bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim. New York’ta bir fine dining restoranın mutfağına giren ilk Türk aşçı karşımda oturuyordu; ayrıca bu başarısıyla New York Times gazetesine de konu olmuş.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Topaz’ın neden şehrin en iyi fine dining restoranı olduğunu anlamak çok zor değil..

Tevfik Şef’in Topaz’ı seçme nedeni ise çok basit.. Kendisi yemek yapmayı tamamen bir sanat olarak görüyor. Ve her sanatçı rahat çalışabildiği, sanatına saygı duyan insanlarla, mekanlarla çalışmayı sever.. İşte Topaz’ın en büyük sırrı..

Topaz lezzetlerine yaz gelmiş, hoş gelmiş..

Topaz’ın yeni lezzetleri arasında, şefimizin ellerinden özenle çıkan, tek kelime ile kusursuz bir lezzet: Izgara Olta Levreği..


Sürrealist bir tablo gibi..

Çikolata Velvet; fıstık ve altın yapraklarla süslenmiş pırıl pırıl bir tabak..


Kısacası..

Tılsımını ruhunda büyüten, şehrin kalbine romantik dokunuşuyla büyüsünü katlayan Topaz, her adımında beni kendine daha da aşık etti..

Her karede tüm ekibin emeğini buldum..

Bu ailenin her bireyi çok özel, ama Topaz'ın yeri ayrıdır..

Bunlarda ilginizi çekebilir: