Hasat dolunayının burçlar üzerindeki etkileri neler?

“Dolunay yeniden doğdu bugün; uzun bir aradan sonra doğaya. Ben daha buralardayım der gibiydi içinden. Soğuyan denizle yapılan bir helalleşmeydi bu. Sararan bozkırlara son sarılışıydı belli ki. Neden bilmem içimdeki tüm sesler de sustu bugün, anlaşılan o ki iyi bir dost edası ile bozmak istemiyor bugünü. Düşünüyorum da hani; susarak geçirdiğimiz günlerin üzerine kustuğumuz kinle gelen bir netice miydi bugün? “

Astro-Maestro

En son geçen sene Astro günlüğüme “Harvest Moon” Hasat dolunayı için bunları karalamışım.

Evet, bu dolunayın teması ta bu. Bu dolunay kelimenin tam anlamıyla bir hasatı bir özür dileyişi, sevgiden ve kendimizden bir af bekleyişi temsil ediyor.

Sizi bilemem ama dolunaylar benim için her zaman çok ilginç bir yolculuk olmuştur. Ayın ritmini; tıpkı doğanın ritmi gibi döngüsel ve gelgitlerle dolu insan ruhuna benzetirim. Yeni ayda doğan bir bebek gibi dört ayrı mevsimde yaşlanır ve ölür. Her burçta yeniden bir bebek gibi nazlı nazlı doğan hilalle birlikte bize ayrı deneyimler yaşatırlar. Balık burcunda gerçekleşen bu dolunayda bize tam anlamıyla bunu hatırlatıyor nitelikte. Astrolojide ay döngüsüne uyum sağlamak, dünyanın bir parçası gibi hissetmenize, ne zaman neye, nasıl odaklanacağınızı bilmenize yardımcı olur.

İnsan doğası gereği her zaman her şeye odaklanabilen bir varlık değildir. Ama sizde benim gibi Astro bir içgüdü geliştirebilirseniz, ayın fazlarını, ritimlerini takip ederek, yıldızlar ve gezegenlerin sırasıyla neye odaklanmanız gerektiği konusunda verdiği tüyoları, işaretleri okuyabilirsiniz. Nasıl mı?

Örneğin, dolunay şu anda, Balık burcunda ve güneş Başak'ta. Bu üç şeyi bilerek, neye odaklanacağımızı ve neyi bekleyeceğimizi biraz düşünelim. Ya da iyisimi siz yorulmayın ben size hiç en anlaşılır şekliyle, astrolojik jargonlardan arınmış bir şekilde ne yapmanız gerektiğini anlatayım ne dersiniz?

Dolunayda her zaman olduğumuzdan daha zeki, duygusal ve şefkatli oluruz. Senenin sonlarına doğru yaz bittiğinde ve doğa kendini sonbahara hazırlarken hem bedenimiz hem zihnimiz kendini yenilemek için bir değişim ve dönüşüme hazırlar. İnsan zihninin ve bedeninin haftalar, hatta aylar boyunca ne kadar gerginlik ve stres taşıdığını bilmediğinden dolunayların üzerinde ne tür bir etki yarattıklarından emin olamaz. Ama su grubuna mensup olan burçlarda ( Akrep-Balık-Yengeç) gerçekleşen dolunaylar her zaman güçlü rezonanslarda, sağaltımcı bir etki taşırlar. Ama her su grubunda gerçekleşen Dolunay aynı etkiyi mi verir? Tabi ki hayır. Her burcun teması farklıdır.

Türkiye saati ile 07.33’de Balık burcunun 21 derecesinde oluşacak Dolunay, hayatlarımızı hareketlendiriyor. Dolunay haritasında Terazi burcu yükseliyor. Yükselen Terazi yöneticisi Venüs ise saat itibariyle Başak burcunun son derecelerinde ve on ikinci evde konuşlanmış. Venüs’e hemen yanı başında Merkür de eşlik ediyor olacak. Neptün hakimiyetinde olan Balık burcunda gerçekleşen süper rezonansa sahip bu Dolunay’ın etkisi yaklaşık iki haftalık bir süreci kapsayacak .

“Harvest Moon” yani Hasat Dolunay’ı denilmesinin sebebi “katartik” yani söktürücü, kusturucu bir etki taşımasından kaynaklanır. Laf aramızda bazı ezoterik bilgilerde bu dolunayın uğursuz olduğu da rivayet edilir. Bunun sebebi;Zodyak’ta 12. Yani son evi temsil eden Balık burcu hassas duyguları, illüzyonları temsil etmesinden kaynaklanır. Kişi kendisinibir sis bulutunun içinde belirsizliğe düşmüş, hayatının dizginlerini elinde tutamıyormuş hissi içerisinde, gözyaşlarına boğulmuş ya da ağlamaklı bulabilir. Su grubunda gerçekleşen Dolunaylarda her zaman daha fazla hassasiyet duygusuna sahip olunur. Akrep ve Yengeç’e nazaran daha hassas olan Balıkta gerçekleşen bu Dolunay kelimenin tam anlamıyla senenin Z- raporunu çıkarmamız için bize bir fırsat sunar.

Ne yaşadık, nasıl yaşadık, kendimize ne kadar dürüsttük, var olan ilişkilerimizde ne duruma geldik. Ne kadar yorulduk, ne kadar yıprandık, yıpratıldık? Daha aklınıza gelebilecek bir sürü soru ile sizi baş başa bırakabilir.
“Harvest Moon” isminden de anlaşılacağı gibi, sene boyunca içinize atmış olduğunuz, bastırılmış her türlü duygunun dışa vurumunu sağlayarak, gerçek hislerinizin su yüzüne çıkarılmasına yardımcı olur.Tabiri caiz ise timsahın gömdüğü leş su üstüne çıkar. Her türlü sırrın, gerçeklik karşısında artık kendini serbest bırakacağı bu döngüde hesap kesmeye hazırlıklı olun derim. Kangren olduğunu düşündüğünüz bir ilişkiyi yeni yıla taşımak istemiyorsanız.

Gerçek sizi özgür bırakacaktır. Nasıl ayrılabilirim sorusunu sorduğunuz bir yılın sonunda gerçekleşen bir duygusal patlama ile içinizdeki her şeyi bir anda söyleyebilir, özgürleşebilirsiniz. Dolunay sürecinde kendinizi gözyaşları içinde bulursanız endişelenmeyin, şimdi nedenini biliyorsunuz. Bu süreçte ağlamanın sizin için çok iyi olduğunu unutmayın. Söktürücü etkisi ile resmen bir müshil etkisi yaratan bu dolunayda içinizde biriken ne kadar sindirilmemiş duygu, ifade edilememiş söz varsa bırakın kendiliğinden aksın ve gitsin. Bilirsiniz kusmak yorucudur. Ama sonrasında inanılmaz derecede rahatlatıcıdır.Ağladıktan sonra bir süre için kendinizi bomboş hissedebilirsiniz. Endişe etmeyin bu ruhunuzun ve enerjinizin dengelendiğinin işaretidir.

Ne mi yapalım. Haydi, size sırasıyla ne yapmanız gerektiğini anlatayım. Daha sonra da burcunuza olan etkisine bir göz atalım isterseniz. Güneş burcunuzu ve yükselen burcunuzu da dikkate alarak okursanız vermiş olduğum bilgilerden daha çok verim alırsınız benden söylemesi.

Gelelim Harvest Dolunayında hasadı nasıl gerçekleştireceğimize.

Önce yalnız kalabileceğiniz bir ortam yaratın, Mum ve tütsülerinizi yakın. Yanında ağlamaktan utanmayacağınız bir arkadaş ya da sevgiliniz de olabilir. Eğer görebilme ihtimaliniz varsa yüzünüzü aya çevirin göremiyorsanız gökyüzüne bakmanız kâfi. Aşağıdaki tantrayı sesli bir şekilde usulca tekrarlayın.

“ Ben, şimdi, kendime, yaşattığım ve yaşatamadığım her şeyi, bende öfke ve hayal kırıklığı yaratan herkesi, affediyorum. Ve onları, sevgiyle ve güvenle, evrene geri gönderiyorum.”

Bu Monktantrasını kişilerin görüntüleriyle ve isimleriyle bilinçaltından çağırarak affedinceye kadar tekrarlayın. Boğazınızda düğümlenen o affediyorum ve geri gönderiyorum sözleri rahatlıkla geçtiğinden emin olduğunuzda gözyaşlarınızı serbest bırakın sonrasında size garanti ederim ki kendinizi çok daha hafif hissedeceksiniz.
Göz yaşlarınızın stres hormonlarını serbest bıraktığını biliyor musunuz? Artık öğrendiniz.

Bırakın içinizdeki zehir aksın gitsin. Bedeniniz stresten temizlensin. Ama çoğumuz uzun süredir, tabiri caizse hüngür şakırt ağlayamıyoruz. İşte Balık burcunda gerçekleşen bu Dolunay bize birikmiş toksik duyguları ve sıkışmış enerjimizi dışa vurmak ve zehrimizi içeride tutmamak için bir neden veriyor. Gözyaşlarımı bırakma konusunda çok başarılı değilim dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet, bazı insanlar kolay kolay kendilerini bırakamazlar. Ya da bazısı gözyaşlarını içine değil de dışına akıtır. Eğer daha önce bir kaybınız olduysa ve ağlayamadıysanız size küçük bir tüyo verebilirim. Kaybettiğiniz kişiye duyduğunuz özleme yoğunlaşın. Kayıp her zaman fiili bir kayıp olmayabilir.

Ayrıldığınız bir sevgili ya da yolunuzun ayrıldığı sevdiğiniz ve özlediğiniz biri ya da kaybettiğiniz evcil hayvanınız içinde geçerli. Duşun altındayken ağlamayı deneyin. Daha kolay olduğunu göreceksiniz. Onu çok özleyen iç çocuğunuzun ağlamasına ya da ağlayamıyorsanız içinizdekileri haykırmasına, sesli bir şekilde dışa vurmasına izin verin. Bunu yaptığınızda kendinizi daha hafif ve huzurlu hissedeceksiniz. Hazır yıldızlar hizalanmışken, içinizde biriktirdiğiniz ne varsabırakın gitsin. Evet gözyaşlarına boğulacaksınız, ama zehrin dışarı akmasına izin verdiğiniz zaman, içinizden dışınıza taşınacaklar ve yeni oluşumlar, yeni duygular için kalbinizde ve zihninizde yer açılacak.
Bu haftalık bu kadar tüyo yeter diye düşünüyorum. Şimdi bakalım bu dolunayın burçlar üzerindeki etkileri neler?

KOÇ
Size gerekli olan enerjiyi veren bu dolunay üretkenliğini ön plana çıkarıyor. 6. Evinizde misafirliğini sürdüren Başak'taki Güneş sayesinde enerjin en üst seviyelerde dolaşırken, çabaların ve azmin destek görecek ve takdir edilecek. Programınızı doğru düzenler ve enerjini verimli bir şekilde kullanırsan; uzun vadeli bir hedefe daha hızlı yaklaşırsın. Ayın 14'ünde Balık'taki Dolunayın etkisi biraz daha analitik olmanı sağlayabilir. Bu durum kişisel ya da profesyonel bir ilişkide ilerlemene yardımcı olacak mesajları içeriyor olacak unutma. Ruhundan net mesajlar alabilirsiniz. Göz ardı etme. Bu Dolunay, aynı zamanda zihninin karanlık köşelerini harekete geçireceğinden; görmezden geldiğin gerçeklere de gözünü açmanı ve yüzleşmeni sağlayacak. Eğer bu bir ayrılık kararını getirirse başta kendine ve başkalarına karşı nazik ol derim.

BOĞA
Güneş Başak'ta seyrederken senin 5. Evinde romantizmin rüzgarlarını estiriyor. Aynı zamanda yaratıcı enerjinin arttığına, hatta tavan yaptığına şahit olacak. Yaratıcı işler yapanlar için ilham veren bir süreç diyebilirim. Maddi açıdan bereketli bir döngüye giriyorsun. Seninle aynı değer yargılarını paylaşan uyumlu birisiyle tanışman an meselesi. Eğer eşin varsa paylaşılan bir hedefe doğru beraber adım atmak için çok doğru bir zaman diyebilirim. Ayın 14'ünde Balık'taki Dolunay, 11. Dostluk ve sosyallik evini aydınlatıyor. Bu demek oluyor ki projelerin kısa süre zarfında meyve vermeye başlayacak ve tanınırlık kazanacaksın. Sana başka bir tavsiyemde başkalarının hikâyeleri içerisinde saçma dramalara çekilmemen olacaktır. Sen sen ol kişisel sınırlarına dikkat et. Başkaları ve onların hikâyeleri ile ilgilenmek yerine kendi özel hayatınıza zaman ayır mesela.

İKİZLER
Kendini düzene sokmanın tam zamanı. Güneş Başak'ta olacak, evinizin ve ailenizin dördüncü evini yani yaşam alanınızı düzenlemek istiyorsanız al sanabir fırsat. İkamet ettiğin yeri değiştirmek istiyorsan ayın sonuna kadar olan zaman dilimi senin için biçilmiş kaftan diyebilirim. İdeal evi buluncaya kadar acele etme. O arada tertip ve düzenini oluştur, toparlan. Bu ayın 14'ünde Balık burcunda gerçekleşen Dolunay, 10. kariyer evinizi aydınlatıyor. İsim enerjinizin ön plana çıkacağı bu süreçte imajını parlatıyor. Özellikle ayın 18'inde, samimi bir ortaklık veya iş sözleşmesiyle geleceğe yönelik sağlam bir adım atabilirsin. 23 Eylül'deki Ekinoks, Güneş'in Terazi'ye girmesiyle birlikte enerjin nihayet duygusal meselelere yönelecek. Ha bu arada evlenmeyi düşünenler varsa tavsiyem 28.'deki Terazi de gerçekleşen Yeni Ayının gücünü kullanmanız olacaktır. Eski düşünce kalıplarıyla sizi yoran ve tahammül edemediğiniz kişileri çabuk elemeye alıştığınız bu dönemde yeni tanıştığınız ve özel birini bu önyargı ile yaftalayıp harcamadığınızdan emin olun.

YENGEÇ
Bu dolunay senin üzerinde harika bir etki bırakıyor. Güneş Başak' burcunda 3. Evini ziyarette, buda demek oluyor ki öğrenme ve iletişim eviniz hareketlenecek. Yazılı veya sözlü her türlü düşünceni fikirlerini duyurma zamanının geldiğin müjdecisi olan bu durum, kendin ya da başkalarının işlerini çok güzel pazarlama durumları ve fırsatları ilekapıyı çalabilir. Networkünüzerinden değerli bağlantılar kurmak için harika olan bu zaman dilimini iyi değerlendir. Bu süreçte ilk izlenime ve kalıcı ilişkiler kurmaya özen gösterin. İnsanları ortak bir neden için bir araya getirmek için mevcut olan bu enerjiyi verimli ve kendi lehine kullan derim.

ASLAN
Bu, dönem ayrılık sonrası toparlanma ve aklını başına toplama zamanı. Bu döngünün hemen arkasında kazanma fırsatlarını beraberinde getiren projeler var, Güneş Başak' burcunda seyrini sürdürürken senin 2. yani finans evinde hareketlenmeler var. Eğer duygularının hezeyanını bir kenera bırakıp kaynaklarınızı iyi değerlendirirsen senin için daha kazançlı olur. Hadi hemen silkin ve Aslan gibi bir kükre kendine gel.Yeni bir iş ya da proje kapıyı çalmak üzere. Ama adım atmak ve imza atmak için ayın 23 ünden önce hareket etmeni tavsiye etmiyorum. Bu ayın 14'ünde Balık ‘burcundagerçekleşecek Dolunay haber alamadığınız bir kişi olay ya da gizem hakkında aydınlatıcı bilgiler getirecek buda karar vermeni kolaylaştıracak. Bu dolunay duygusal yükleri üzerinizden atman ve karşı tarafı suçlamayı bırakıp bu ilişkide kendinizi affetmen için iyileştirici bir enerji sunuyor.

BAŞAK
Güneşi kendi evinde misafir ederken bolca kişisel bakım yapmayı ihmal etmemelisin.Hedefin ne olursa olsun, ister maddi ister manevi; ilk adımları atmanız için gereken her şeye sahip olacaksın. Bu ayın 14'ünde Balık' burcunda gerçekleşen Dolunay, 7. Evini yani ilişki ve ortaklık evini aydınlatıyor. Bu da demek oluyor ki; bir eş ya da bir iş partneri ile ilgili durumun olumlu ya da olumsuz bir şekilde netlik kazanacak. Görmen gereken önemli durumları görme ihtimalin maymunun gözünü açma ihtimali çok yüksek. İçgöçünüzün arttığı bu dönemde sezgilerinin seni yanıltmadığına şahit olacaksın. Biraz kendin için ve iyi niyetin için üzülebilirsin ama yeterince üzüldüğünde yoluna devam etmelisin. Öz saygını azaltan kişilerden hızla uzaklaş, imajınızı yenile özgürleş. Yaprak dökümü kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu süreçte sen sen ol sakınüzülme. Unutma ki ağaç düşen yaprağa üzülmez. O yüzden bunu evrenin sizi özgürleştirme hatta tazeleme biçimi olarak görmende fayda var.

TERAZİ
Bu ay, Güneş senin 12. evinde olacak bu durum tabiri caizse senin zihinsel örümcek ağlarını temizlemen için adeta bir fırsat sunacak. Eski miyadı dolmuş, seni tatmin etmeyen her türlü kişi olay ve durumdan hızla uzaklaşıp, tazelenip yeni ufuklara yelken açma zamanı. Bunu yaparken eğer arkana bakarsanbunu başaramazsın. Çek sifonu gitsin. Bazen vazgeçmenin gücüne inanman gerekiyor. Şimdiki zamanda uygulanabilir şeylere odaklanmanı tavsiye ediyorum. Bu ayın 14'ünde Balık' burcunda gerçekleşecek Dolunay,sayesinde 6. Evinde yani iş ve sağlık konuların aydınlığa kavuşuyor. İş programınızın gerisinde kaldığını hissediyorsan arayı kapatmak için belki biraz zorlanabilir bir gece uykusuz kalabilir ama zamanında yetiştirebilirsin. Bu süre zarfında derin düşünme teknikleri ile meditasyon ve yoga sana çok yardımcı olacaktır. Etrafındaki koşullar kontrolün dışında gelişiyor ve dengeni bozuyor olsalarda seniçsel gücünüve dengeni nasıl bulman gerektiğini biliyorsun. Karar vermeden netleşebilmek için biraz bekle. Anda netlik duygun olmadığı için sana tavsiyem zamana ve akışın getirdiklerine güvenmen olacaktır.

AKREP
Bu ay, ben kendimde dahiltüm akrepler bildiklerini unutmalı ve akıllarını geleneksel olmayan fikirlere açmayı öğrenmeli. Güneş Başak' burcunda seyrederken bu dolunay cemiyet ve topluluk evinizde kendi networkünüz üzerinden değerli bağlantılar kurmana yardımı olacak gibi görünüyor. Aktivist yanınızı ortaya çıkarabileceğin kendi başına yöneteceğin yeni bir projeye imza atabilir, geçmişte ekmiş olduğun tohumların filizlendiğine şahit olabilirsin. Öyle ki daha öncesinde yapmış olduğun bir işin bugünde geldiği durum seni hem şaşırtabilir, hem de sevindirebilir. Umudunu kestiğinizi düşündüğün her türlü kişi olay ve durumlarla ilgili sürprizler yaşayacağınız bu dönemde sen sen ol kendini ve geçmişteki hatalarını tekrarlama. Yeni sezona hazırlanırken biraz alışveriş yap, düzenli yürüyüşler yaparak bir beş kilo versen hiçte fena olmaz. Yeni tanıştığınız kişilerle yaptığın tutkulu konuşmalar karşı tarafı ürkütüyor ve sana karşı temkinli olmaları gerektiği konusunda onları uyarıyor. Ruhun ve bedenin aç olduğundan enerjin biraz yüksek geliyor olabilir. Sen tutkuyu ararken aşka tamah etmek bile istemeyen bir burcun mensubu olarak, bence biraz yavaştan almanda fayda var.

YAY
Kariyerlerine odaklı bir şekilde enerjisi yüksek sahalara dönen yaylar, liderlik pozisyonu almak için kendilerini güçlü hissedecekler. Güneş Başak burcunda 10. Evinde kariyerini yükseltirken imajını da parlatıyor olacak.Bu ayın 14'ünde Balık' burcunda gerçekleşecek Dolunayyakın bağlantılara daha fazla vurgu yapıyor. Aile ve diğer sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek, rahatlamak ve huzur dolu aktiviteler yapmak için harika bir zaman sunuyor diyebilirim. Ayın 18'inde, finans veya işlerinle ilgili olarak harekete geçmenizi tavsiye ederim o zamana kadar ailenle ve sevdiklerinle huzurlu bir tatilin keyfini çıkarın. Ayın 28.'de Terazi burcunda gerçekleşen yeniay, yeni imajınızla birlikte işinizdeki başarınızla sahalara döndüğünüzü ve mütevaziliğinizle geriye çekilirken yüzünüzde bir zafer gülümsemesinin izlerini bırakacak. En bi sevdiğin..


OĞLAK
Ayın 14’ünde Balık’ burcunda gerçekleşen Dolunay mesleki hedeflerine destek veriyor. Ayrıca bu süre zarfında sevilen birisiyle ilgili önemli bilgiler ortaya çıkabilir. Bu bilgiler ışığında geçmişinize bağlı kalmanızı sağlayan duyguları salıvermene yardımcı olan kişisel bir farkındalık da gelişebilirsin. Yeni ilişkinde geçmişte yaptığın hatalardan aldığın derslerle daha sağlamcı ilerlediğine şahit oldun. Gerçeğin özgürleştiren etkisini çok güçlü yaşayacağın bu Dolunayda her zaman yaptığın gibi duygularında mantık aramaya çalışma. Eğer geçmişinden ve eski sevme biçimlerinden özgürleşip kontrol etmeyi bırakabilirsen, yani başka bir deyişle keçilik yapmaz inatla kontrol etmeyi sürdürmezsen, evrenin kendi akışında sizin karşınıza çıkaracağı durumlar senin beklediğindendegüzel gerçekleşebilir ve seni baya şaşırtabilir. Bu dolunayda özellikle duyguların irrasyonel olabileceğini ve evreni kontrol edemeyeceğini senin matematiğinden çok üstün bir matematiğin devrede olduğunu kavramış ve umarım anlamış olacaksın.


KOVA
Bu ay enerjinizi birden fazla projeye bölünmüş gibi hissedebilirsiniz . Güneş, 8. Evinizde uzun süredir beklediğiniz finans alanınızı bütçenizi rahatlatıyor. Profesyonel bir akıl hocası ile strateji belirlemek iyi olabilir. Onun haricinde aşırı eleştirel olmaktan kaçınmıyor oluşunuz etrafınızdaki gerçek dostları görmenizi sağlıyor. Yapıcı insanlar ve pozitif enerjilere yakın olun. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını belirlemek için gerçeklere bakmak olacaktır.Bu ayın 14'ünde Balık'taki Dolunay, 2. Evinizde finans evinizi ve özdeğer evinizi aydınlatıyor. Geçmişi bırakmak için biçilmiş kaftan. Başarınızın çoğu, bilinmeyene güvenme ve içgüdülerinizi takip etme yeteneğinize bağlı olacak.

BALIK
Güneş, 7.inci eviniyani ilişkiler ve ortaklık evini aydınlatıyor. Eğer bir ilişkin varsa, beraber projelere imza atabilir, eğer bekârsan, hem seninle ve hem de yaptığınız iş ile ilgilenen biriyle tanışabilirsin. Bu süreç ve anlaşmalar senin için her anlamda karlı görünüyor. Ayın 14'ünde burcunda gerçekleşecek olan Dolunaysüresi boyunca aşırı hassas ve duygusal hisseceksin. Biraz yalnız kalmak, düşüncelerini dinlemek ve duygularının içinden akması için biraz kendine zaman ayırmalısın. Ayın 18'inde, normallik duygusuna geçiş yapmanı sağlayacak Satürn; doğrudan iş için değerli bağlantılar kurmana ve senin ve işin için etkili insanları ve adil anlaşmaları destekliyor olacak. Bu süreç içerisinde tekrar eski tempona kavuşacak ve kendiliğinden kilo verdiğine şahit olacaksın.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: