Satürn ve Plüton Kavuşumu

“Sıfırdayız şimdi; hayatımızın pi sayısı yok. Bölünemeyiz ne teke, ne çifte. Dön şimdi soğuk sularına, bir gül bıraktım suya ayağıma takıldı Deniz.”

Astro-Maestro

En son Astro güncemde, Satürn ve Plüton karşıt açısı için yazdığım bu dizelerin altına not düştüğüm tarihler manidar. Hepimizin de hatırlayacağı üzere, en son akıllarda kalan Satürn-Plüton karşıt açısı 2001 İkiz Kuleler’in yıkılışıyla gündeme gelmiş. 2019’da Satürn ve Plüton birleşirken bir sembolik kule daha, yani Notre Dame Katedrali’nin de yanarak yıkılışına şahit olmuşuz. İlginçtir ki bu kavuşum ya da karşıtlık, ne zaman gökyüzünde belirse insanlık; kitlesel bir yok oluş korkusu taşır. Üzülerek söylemeliyim ki; ben dahil tüm astrologlar, 2020 yılını insanlığın daha önce yaşamadığı kadar büyük sınavların beklediği bir yıl olarak öngörüyorlar. 2019 yılının son virajına hızla ve kontrolsüz daldığımız bu yeni yıla sembolik olarak “SIFIR YILI” denilmesinin sebebi de bu olsa gerek.

Tarot kartlarında “Yıkılan Kule” olarak da betimlenen bu durum, aslında sağlam olmayan temellerin kumdan kaleler gibi yıkılacağına ve yerine daha sağlam temellerin inşa edilmesi gerekliliğini işaret eder nitelikte. Bir çeşit yaprak dökümü anlayacağınız. Neredeyse ağaçların sonbaharda yaprak dökmesi kadar zorunlu ve doğal bir seleksiyon. Bu yeniye yer açan durum, aslında evrenin sizi özgürleştirme biçiminden başka bir şey değil. Böyle dönemlerde güven üzerine oturtulamayan her türlü ilişki savrulması, Satürn’ün yıkmanın tanrısal gücünü üzerimizde kullanmasından kaynaklanır. Boşanmalar, bozulan ortaklıklar, para ve çıkarlar yüzünden bozulan dostluklar onun ilgi alanına girer. Başka bir deyişle; boşları kaldırmakla görevli olan bu gezegen, bizi her zaman sınırlara götürür.

Malum Plüton yıkarken, Satürn ise inşa eder. Yıkım her zaman içimizden yol verdiklerimizle sınırlı değildir. Doğanın parçası olan insan doğaya zarar verirken, çoğu zaman kendine de zarar verdiğini fark edemez. İşte Satürn bizlere bu dersi hatırlatmak için dönüyor. Gökyüzünün devlerinden biri olan Jüpiter (bolluk ve bereketin gezegeni), açık söylemek gerekirse kıtlığı temsil eden Oğlak burcunda misafirlikten pek hoşlanmaz. Ya da başka bir deyişle girdiği alanı genişleten Jüpiter, Oğlak’ın o sabit otoriter ve kontrolcü tavrını beklenmedik bir şok dalgası ile yerle bir etmeyi tercih eder.

İnsanlığın tam anlamı ile bir iklim krizinin eşiğinde olduğu bu günlerde, hepimiz yaşadığımız bu dünyanın içten içe yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalma korkusunu yaşıyoruz. Ama öte yandan bu sancılı uyanışın güzel bir yanı yok mu? Var elbet.

Bu durum hayatta kalma arzumuzu güçlendiriyor. Uzun lafın kısası 2020 küresel bir resetlenmeye gebe. Kalan sağlar bizimdir dedirten bu süreçte, istikrarlı sevgilerle yola devam diyorum.

Bu kadar astro gündemden sonra biraz da bu hafta itibarı ile Zodyak kuşağında neler oluyor ona bir göz atalım isterseniz. Hatta iyisi mi ben, sizin için her zaman yaptığım gibi bu döngülerin üzerimizdeki etkilerini burç burç anlatayım.28 Eylül Terazi burcunda salınan bir Yeniayla beraber Merkür ve Mars'ın burç değiştirdiğine şahit oluyoruz. Merkür'ün Akrep, Mars'ında Terazi burcuna konuk olacağı bir haftaya başlıyoruz.

Terazi burcunda meydana gelen Yeniay'da başrolleri çeken gezegenlerin hâkimiyetlerine bakacak olursak Bu Yeniay’a rahatlıkla (Uranüsyen Yeniay) diyebiliriz.

Yeniay; Güneş-Uranüs karşıtlığını oluştururken Uranüs ile aynı derecede (5 derece) yer alıyor. Ha birde devrede ki Chiron etkisini de unutmamak lazım.

Chiron saklı gerçekliklerin, insan kişiliklerinin personasını ortaya çıkartmasıyla tanınır, hatta bu gölge yanları açığa çıkartmakla da kalmaz gerçek kılar. Başka bir deyişle “ Timsahın gömdüğü leş su üstüne çıkartır.” Devrim niteliğinde haberler duymaya, kırılmalara, oluşumlara, revizyonlara hazırlıklı olmalıyız. Ekim ayındaki gezegensel vibrasyonların sağlığınızı ve sıhhatinizi, ilişkilerinizi ve kariyerinizi nasıl etkiliyor isterseniz beraber göz atalım.


Koç (21 Mart - 19 Nisan)
Hafta başından itibaren Merkür ve Venüs altıncı, yani sağlık evinizde buluştuğundan her türlü sağlık kontrollerinizi yaptırmanız için çok uygun bir gün gibi görünüyor. Venüs, 14 Eylül - 8 Ekim tarihleri arasında yedinci evinizden geçip ilerlerken ayakları yere basmayan hayaller kurdurabilir dikkat. Ortaklıklar ve ilişkilerde macera ve romans arayışında olacağınız bu dönemde yeni tanıştığınız insanlara pek itibar etmeyin. Önemli kararlar almayın, tutamayacağınız sözleri vermeyin derim. 5 Eylül'den itibaren altıncı evinizde ilerleyişini sürdüren Merkür onuncu, yani kariyer evinizdeki Satürn ile hala uyum içerisinde. Bu da demek oluyor ki kariyer planlaması için ideal bir hafta. Bir eylem planı yapmanızda fayda var. Aşk konularında hırçınlıkları ile partnerlerini üzen Koçlar haftasonu özür mahiyetinde bir yemek ile gönül almayı deneyebilirler. İlişkisi olmayan Koç'lar özellikle ayın 3. gününde onları cezbedecek biriyle tanışabilir ve hissettiklerine kendileri de şaşırabilirler.

BOĞA (20 Nisan - 20 Mayıs)
Yeni ayın altıncı, yani sağlık evinizde olduğu 28 Eylül'den itibaren her türlü estetik operasyon için kendinizde bulamadığınız cesareti bu hatta toplayabilir, hatta ve hatta zamanını belirleyebilirsiniz. Bu durum ev, ofis ve her türlü mekân değişikliği içinde geçerli olacak. Merkür ve Venüs'ün beşinci, yani aşk evinizde buluştuğu 13 Eylül'den itibaren duygularınız hiç olmadığı kadar netlik kazandı. Bu hafta İlişkiler ile ilgili her türlü karmaşık durumu ikna gücünüz ve cazibeniz ile kolayca rayına sokabilirsiniz. 14 Ekim'de Dolunay, on birinci evinizde tüm ihtişamı ile parlıyor olacak. Bu da demek oluyor ki uzun süredir emek verdiğiniz bir ekip projesi sona vardırılabilir. Yaratıcı dehanızı konuşturabilir ve ötesi kanıtlayabilirsiniz. Size tavsiyem, Dolunay sonrası iki gün partneriniz, iş arkadaşları ve ortaklarınızla olası karışıklık, yanlış anlamalar ve yanlış iletişimden kaçınmanız olacaktır.

İkizler (21 Mayıs – 20 Haziran)
Bu hafta başından itibaren kendinizi daha sosyal hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda kendini çok hayat dolu ve neşeli hissedeceksiniz. Merkür, 14 Eylül-3 Ekim arasında beşinci yani, eğlence evinizdeki ilerleyişini sürdürüyor olacağından, içinizdeki o muzır çocukla tekrar temasa geçmek isteyebilirsiniz. Venüs, 14 Eylül - 8 Ekim tarihleri arasında, beşinci aşk evinizde kendinizi ciddi bir şekilde ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Başka bir deyişle bu hafta canlandırıcı, enerjisi yüksek ve çapkınlıklarla dolu olacak. Ciddi kararlar için uygun bir hafta gibi görünmüyor. 14 Ekim civarında Dolunay kariyer evinizde parlama zamanını gösteriyor. Büyük bir öneri veya sunum yapmayı düşünüyorsanız bu süreç sizin için adeta biçilmiş kaftan diyebilirim. Kaçırmayın.

Yengeç (21 Haziran - 22 Temmuz)
14 Eylül civarında gerçekleşen Dolunay, dokuzuncu evinizde, yani sağlık rutininizle bir şeyleri sarsmıştı. Her türlü arınma, beslenme biçimlerinin değişmesi ya da yeni bir spor aktivitesini başlatmak için hafta sonunu beklemeyin. Özellikle haftanın ilk gününden itibaren daha köklü ve kalıcı çözümlere yönelebilirsiniz. Venüs, 14 Eylül - 8 Ekim tarihleri arasında dördüncü evinizde ilerliyor olacağından, rahat ve güvende hissetmek, konfor ve lüks gibi konular önem kazanır. Her zamankinden daha hassas ve duygusal hissediyor olacağınız bu haftada sizi güldüren, eğlendiren gerçekten besleyici hissettiren ilişkiler kurmayı tercih etmelisiniz. Satürn beş aylık geriye dönüşünü bitirdikten ve 18 Eylül'den yedinci, yani ortaklıklar evinizde tam gaz ilerleyişini sürdürüyor olacağından, iş ortaklarınız ya da arkadaşlarınızla beraber gelecek aylar için temalar belirlenmelidir. Yan gelir kazandıracak kaynaklarla olan ilişkilerle yapılacak uzlaşma ve anlaşmalarda alt yapınızı baştan iyi denetlemenizi öneririm.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos)
Geçtiğimiz beş ay boyunca Satürn, altıncı evinizde konuşlanırken, göz sağlığınıza dikkat çekiyor. Eğer sürdürülen bir tedavi sürecinde iseniz, sağlık probleminiz küçük bir operasyon ile son bulabilir. Eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Bu hafta tedavi sürecinin bir sonraki ayağına geçiş yapmak için uygun bir zaman gibi görünüyor. Bu durum sadece kendiniz değil sevgili, aile, çocuk ve arkadaş ilişkilerinde uygulanacak her türlü sağlıkla ilgili konularda tedavi yöntemlerini belirlemeniz için çok uygun bir zaman diyebilirim. 14 Ekim civarında Dolunay, sekizinci evinizde cinsellikle ilgili temalara dikkat çeker nitelikte. Bu süreçte karşı tarafta hoşlanmadığınız şeyler gözünüze batmaya başlayabilir. Aslan payını kendinize almayı unuttuğunuz bir ilişki içerisinde iseniz, bence karşı tarafla bu durumu konuşma zamanınız gelmiş demektir. 13 Eylül'de ikinci evinizde, yani gelirleri yöneten evinizde Merkür-Venüs buluşması gerçekleşmişti. Bu da demek oluyor ki, bu hafta iddianızı ortaya koyabileceğiniz bir zaman dilimine doğru ilerliyorsunuz. Talepkar olmaktan korkmamalısınız. İşteki profesyonel tavrınız ve reformist düşünceleriniz para kazanma potansiyelinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Başak (23 Ağustos - 22 Eylül)
6 Eylül'de Venüs beşinci evinizde, yani yaratıcılığın evinde Plüton ile son derece uyumlu bir açı oluşturmuştu ve etkisini hala tamgaz sürdürmeye devam ediyor. Bu haftada sezgisel olarak hareket etmekten çekinmeyin. İçgüdülerinizin bu süreçte sizi doğru yönlendireceğinden kuşkunuz olmasın. 14 Ekim'de beliren Dolunay yedinci, yani ortaklıklar evinizde konuşlandığından, bu haftadan itibaren kendi ihtiyaçlarınızı başkalarının ihtiyaçlarından daha çok gözetiyor olacaksınız. İhtiyaç ve zaruriyetlerinizin keskin bir şekilde birbirinden ayrılacağı bu süreçte, tutkulu bir şekilde yürüttüğünüz projelerinizde verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle 3 Ekim tarihine dikkat etmenizi öneriyorum. Önemli işlerinizi ve alınması gereken her türlü önemli kararı ve tarihi bu güne denk getirmenizde fayda var. Bir arkadaşınız finansal anlamda yeni gelir kapıları için size beklemediğiniz bir ilhamı verebilir; araştırmaya değer. Boyun ve ense köküyle ilgili konularda bir sıkıntınız varsa, bu hafta bir uzmana görünmenizde fayda var.

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim)
28 Eylül’de beliren Yeniay ile birlikte kendinizi uzun süredir hiç olmadığınız kadar enerjik hissedeceksiniz. Bu hafta özellikle aşk konularında kendinize ne kadar inanırsanız ve doğru olduğunu bildiğiniz yolda başkalarının etkisinde kalmadan iç görünüzle ilerlerseniz, haksızlığa ve adaletsizliğe uğradığınızı düşündüğünüz her türlü konuda, karşı tarafı iyiliğinizle ezme olasılığınız da bir o kadar artacaktır. 8 Ekim'e kadar yeni filizlenen ilişkilerin ateşi en üst seviyesine ulaşabilir. Arzulanma hissinin size vereceği özgüven ve süper rezonanslı Yeniay’ın destekleyici enerjisi sayesinde isteyip yaptıramayacağınız hiçbir şey yok gibi görünüyor. Bu hafta başından itibaren geçmişle ilgili her türlü ilişki yüzünden inceden inceye gerilmiş gibi hissetmeniz olası. Haftanın sonuna doğru tükenmişlik duygusu size hayır deme gücünü beraberinde getirebilir. Bu hafta sonu özellikle cilt sağlığınız ile ilgilenmenizi öneriyorum. Belki kendinize bir sauna ya da masaj keyfi armağan ederek cildinizi şımartmak isteyebilirsiniz.

Akrep (23 Ekim - 21 Kasım)
28 Eylülden itibaren, Yeniay on ikinci, yani maneviyat evinize yerleşti bile. Vücudunuzu ve zihninizi istirahat ettirmek, deşarj olmak için çok uygun bir hafta. 14 Ekim’de beşinci evinizde konuşlanan Dolunay, romantizm rüzgârları estiriyor. Hayalini kurduğunuz insanla görüşmenizi bu güne denk getirirseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fantezilerinizin ön plana çıkacağı bu kırmızı geceyi unutmayacağınızı garanti edebilirim. Bu hafta başından itibaren, haber aldığınız ve sizde heyecan uyandıran bir projeyi konuşabilir, planlayabilirsiniz. Sizden beklenileni vermenizin kâfi geleceği bu projede sizi yoracak extra sorumlulukları üstlenmemenizde fayda var. Cengâverlik yapmayın. Sizden istenileni profesyonel bir şekilde yerine getirin ve kendinizi projenin bir sonraki ayağı için programlayın derim.

Yay burcu (22 Kasım - 21 Aralık)
Venüs, 14 Eylül - 8 Ekim arasında on birinci arkadaşlık evinizde ilerleyişini sürdürürken, popülaritenizin arttığına şahit olacaksınız. Öyle ki birden fazla kişiyle flört etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun haricinde projelendirdiğiniz konularla ilgili uzman kişiler, sizi beklemediğiniz ölçüde destekleyebilirler. Belki de şu ana kadar aklınıza gelmeyen tavsiyeler ve mesajlar vererek yaptığınız işi daha da mükemmel hale getirmenizi sağlayabilirler. Merkür, 14 Eylül-3 Ekim arasındaki süreçte on birinci evinizden geçerken, kendinizi uzun süredir hissetmediğiniz kadar yaratıcı hissedeceksiniz. Bu süreçte iş arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunmak, size daha fazla ilham ve enerji verir. Davetler ve organizasyonlara katılma, boy gösterme zamanının geldiğini gösteren bu süreçte hava grubundan gelen cazip tekliflere karşı kayıtsız kalmayın.

Oğlak burcu (22 Aralık - 19 Ocak)
Satürn geriye dönüşü esnasında zihin-beden sağlığınız tam da istediğiniz dengeye oturmuş görünüyor. Her türlü ilişkinizde kendinize sadık kalmayı öğrendiniz başka bir deyişle. Merkür ve Venüs dokuzuncu evinizde, yani macera ve deneyimler evinde eşleştiğinden biraz yalnız kalmak, derinleşmek, kendi kendiyle baş başa kalmak, hatta tek başına seyahat etmeyi bile isteyebilirsiniz. Her türlü becerinizi geliştirecek heyecan verici planlar yapmak için çok uygun bir zaman. Yeniay onuncu, yani kariyer evinizdeyken, hedeflerinize sağlam ve emin adımlarla yaklaştığınızı hissediyor olacaksınız. İlişkilerinde tıkanıklık yaşadığını düşünen Oğlak burçları, iletişimsizlikten dolayı bu şekilde hissediyor olabilirler. Karşı tarafın içinde bulunduğu durumu düşünmekten sıkılmış, kendi ihtiyaçlarını daha çok gözetmeleri gerektiğini hissedebilirler. Empatinizi kaybetmeyin ve zorlu süreçlerde partnerinize destek olmayı sürdürün derim.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat)
Fiziksel kondisyonunuza ulaştığınızı hissedeceğiniz enerjik bir hafta sizleri bekliyor. Merkür, özellikle 3 Ekim’de iş ile ilgili konularda netlik kazanmanızı sağlayacaktır. Finansal anlamda belirsizliğin son bulacağı bu günden itibaren planlarınızı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Hafta sonuna doğru, kendinizi uzun süredir merakınızı cezbeden biri ile adını bir türlü koyamadığınız bir ilişkinin içinde bulabilir ve sendeleye bilirsiniz. Bu kişi için uzun vadeli bir şekilde düşünmek için çok erken. Tensel çekimin çok yüksek olduğu bu ilişkinin arkadaşlık kısmını seçmenizde fayda var. Çünkü sevgili olduğunuzda farklılıklarınız daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir ve çatışmalar yaratabilir. İş ve kariyerinizle ilgili sınırlarınızı ve hedeflerinizi belirleyeceğiniz bu haftada, sizlere başka bir tavsiyem finansal konularda uzun süredir sürdürdüğünüz açıklığınızı korumanız ve hakkınız olanın altına tamah etmemeniz olacaktır.

Balık (19 Şubat - 20 Mart)
Venüs, sekizinci evinizde ilerlerken partnerinizle ya da hoşlandığınız kişi ile duygusal olarak daha tatmin edici konuşmalar gündeme gelebilir. Başka bir deyişle, sohbetleriniz emojiklerden kurtulup bir üst seviyeye sıçrayabilir. 8 Ekim tarihi cinsel yakınlaşmalarda gündem oluşturuyor. Şimdiden kişisel bakımınız için randevu almanızda fayda var. 12 Eylül'den itibaren, ortaklık bölgenizde iyiden iyiye yayılan Mars, kariyer alanınızdaki Jüpiter’e karşı meydan okumayı sürdürüyordu. Fakat bu hafta işler değişiyor ve rüzgâr sizden taraf esmeye başlıyor. Hafta başından itibaren özellikle iş konusunda cesur olma ve risk alma konusunda güven ve motivasyon patlaması yaşayabilirsiniz. Her türlü sunuma ve ağırlamaya hazırlıklı olmanız gereken bu süreçte iş ortaklarınızı etkileyebilir ve iş bitirici mükemmeliyetçi tavrınızla etrafınızda hayranlık uyandırabilirsiniz. Spor ile ilgili konuları ertelemekten vazgeçin. Özellikle gevşeyen uzun kaslarınızı çalıştırmaya yönelik pilates, yoga gibi aktivitelere yönelin derim.
.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: