Gecce Oscarları Ödüllü Balıkçımız Calipso Fish

25 senedir yiyecek, içecek sektörünün içinde olan Ziya Kaçar ve Veli Şahin ikilisi çeşitli popüler mekanları İstanbul'a kazandırmış yaklaşık bir buçuk sendir de bilgi, birikim ve tecrübelerini tek bir noktada toplayarak Calipso Balık restoranını açmışlardır.

Berrak mekanlarda..


Restaurant Küçükyalı sahil yolu Evlendirme dairesi yanında yer alan Calipso deniz manzarası görmese de denize yakınlığının verdiğin ferah bir havaya, bağımsız tek başına bir bina olmasının verdiği avantajla da geniş ve açık bir atmosfere sahip. Otopark konusunda da sıkıntı çekmiyor oluşunuz ve mekanın çocuk oyun odasına sahip oluş da ayrı güzel.


Calipso, Antik Yunan’da “Deniz perisi” anlamına geliyor. Calipso, geçmişte fırtınada batan gemileri kurtaran bir peri olarak restorana ilham oluyor.


Calipso Restaurant’ın ilk şubesinin Küçükyalı’da açıldığını; ancak bir zincir restoran haline geleceklerinin müjdesi veriliyor. Calipso, Avrupa ve Anadolu yakalarında toplam 5 şube açmayı planlıyor. Ulusal ve uluslararası anlamda markayı geliştirmek istediklerinin altını çizen iki ortak, İstanbul gastronomisine renk katmayı hedefliyor. Henüz yeni sayılabilecek bir mekan olmasına rağmen pek çok ödüle sahip olan Calipso’nun takdir ettiğim bir diğer farklı özelliği ise; Ar-Ge mutfak bölümü ile gelişime sürekli açık olmaları. Haftanın üç günü en az ikişer saat yeni ürünler geliştiriliyor. Geliştirilen ürünler test ediliyor ve kabul görürse menüye ekleniyor.


Sunulan lezzetler açısından Ege mutfağının klasik bir balıkçıyla harmanlaşmış bir hali söz konusu. Mekan güzel, menüye baktığınızda deniz ürünlerinin bin türlü halinden oluşan, günlük 70 - 80 çeşit mezenin sunulduğu, fark yaratan ara sıcaklarıyla gönülleri çalan zengin bir yelpaze sunuyor. Mevsim balıklarıyla da zengin bir mostraya sahip.


Farkı ortaya sunulan başlangıç ikramında bile görebiliyorsunuz. Pancar, beyaz peynir, zeytinyağı ve baharatlardan oluşan Calipso Ezme, ceviz, badem, fesleğen, köz patlıcan ve köz biberden yapılan bir diğer ezme çeşidi zeytinyağı ve taş fırınından çıkan ekmekler ile beraber sunuluyor.


Soğuk mezeler arasında ‘’Patlıcan Söğürme’’, ‘’Kabak Çiçeği Dolması’’, ‘’Levrek Marin’’, ‘’Fesleğenli Levrek’’, ‘’Ege Otları Kavurması’’ harikaydı. Toplam 13 tane Ege otunun karışımıyla yapılan ‘’Ege Otları Salatası’’ özel bir lezzetti, masanızda muhakkak olmalı, hem sinirime de faydalı! Mesela neler mi vardı? Kuzu kulağı, labada, sirken, kaya koruğu, yaban maydonozu, kaz ayağı vs.


Marine edilmiş karidesleri baklava yufkasıyla sarıp kızarttıkları ve yoğurtla servis edilen "Karidesli Mantı" favorilerim arasında bir numaraya oturdu. Muhakkak denemelisiniz, gerçekten harikaydı!


Beşamel sos, patates cipsi, Ege otları ve bolca baharattan oluşan ’’Levrek Külbastı’’ oldukça başarılıydı, alt kısmındaki lezzetli beğendisiyle kalbimi çalan ‘’Ahtapot Beğendi’’ ve mekanın en iddialı ara sıcak tabağı olan ‘’Balık Köftesi’’ nefisti! Balık köftesini lagos balığı, özel bir dil peyniri, çok az miktarda ekmek ve çeşitli baharatlarla yapıyorlar.


Dışı Lagos, içi ise, iç pilav ve deniz mahsulleri dolgulu olan ‘’Lezzet Topu’’, ‘’Asma Yaprağında Sardalya’’, fındık, ceviz ve kuş üzümlü ‘’Dil Sarma’’ ve içinde Levrek, Lagos, Ahtapot ve Karides bulunan baklava hamuruna sarılı ‘’Balıklı Börek’’ de Calipso’nun en beğenilen ve kendine has ara sıcakları arasında yer alıyor.


Artık ana yemeklere geldiğimize göre mevsimin balığı olan Sardalya Izgara iyi gider dedik. Hem sunumu hem lezzetiyle on üzerinden onbiri hak etti.

Calipso Restaurant’ın farklı tarzını ortaya koyduğu bir diğer nokta ise taş fırına sahip olması. Taş fırın genelde kebapçılarda olur, balıkçılarda pek yoktur. Calipso, taş fırında hazırladığı Kalkan Tandırlarıyla da çığır açmış bir mekan. Aynı zamanda ekmeklerini de burada kendileri yapıyorlar.
Klasik tatlıların yanında sıra dışı tatlılarıyla da fark yaratan bir mekan burası. Toplam 13 çeşit tatlı yapılıyor, üstelik bunların hepsi de şekersiz yapılıyor, doğal ve kuru meyvelerin verdiği tatlarla lezzetlendirilmiş hem enteresan hem de hakikaten çok lezzetli tatlılar var.


Keçi boynuzu ve portakal suyuyla tatlandırılmış balkabağı tatlısı ve tahin, beyaz çikolata ile damla sakızından yapılan özel Calipso spesiyali çok tutuluyor. Ayrıca Calipso’nun Nirvana tatlısı, Haşhaşlı Panna Cotta’sı ve Oskar tatlısı da oldukça beğeni topluyor. Ben üçüne de bayıldım. Denemenizi öneriyorum. Bu mekana sırf tatlı yemeye bile gidilir dedirtecek cinsten!

Fiyatlara gelince buradan kişi başı 120 - 150 TL arası bir fiyat ile gayet memnun ayrılabiliyorsunuz. Bu aralık alkol ile orantılı olarak değişiyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: