Yüksel Balık: Türkiye'nin en çok balık satan restoranı

İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin en gözde Balık restoranları arasında yer alan “Yüksel Balık” Yeşilköy sahilinde aynı cadde üzerinde iki tane şubesi bulunan, 18 senelik iddialı bir mekandır. Klasik ve luks tarzda dekore edilmiş mekanın hemen yan tarafında yine ayni lüks balık restoranı konseptinde “Yüksel 2” adıyla yeni bir yer daha açılmıştır. Müdavimi çoktur, İstanbul çapında Yüksel’i bilmeyen, duymayan neredeyse yoktur. Çünkü İstanbul’da gidebileceğiniz en kaliteli balıkçılardan birisidir.

Berrak mekanlarda..


İş, sanat ve spor dünyasından pek çok seçkin konuğu ağırlayan Yüksel Balık'ın 250 kişi kapasiteli bahçesi, 200 kisilik terası, vip odası, kısacası iki restoranında toplam 1500 kişiye hergün aynı kalitede hizmeti ve balığı sunan mekanda panoramik deniz manzarasına karşı güneşli günlerin tadını çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca 100 araçlik geniş bir otopark alanının olması da oldukça büyük rahatlık sağlıyor.


Yedikçe yedirten, her porsiyonu ayrı yağda kızartılan altın rengi bir kalamar, yemeden bu mekandan gitmemeniz gereken bir Yüksel klasiği; karidesli, peynirli çoban salatası, az ve öz ama nokta atışı hoş mezeleri, taze balıkları, süper tatlıları, kaliteli servisi ve de keyifli ortamıyla Yüksel Balık Yeşilköy’ün gözde mekanlarının başını çeker. Lezzetle bütünleşen hizmet kalitesi bu mekanı farklılaştıran yegane özelliktir. Kapıdan girdiğiniz andan uğurlandığınız ana kadar ilgi ve alakaya doyduğunuz bir yerdir.kendinizi özel hissettirmek konusunda uzman olduklarını söyleyebilirim.


Yüksel'in lakerdası heryerde yediklerinizden açık ara farklıdır. Deneyenler bilirler. Yüksel Bey’in deyimiyle toriğe bir servet yatırıyorlar. Yılda 5-6 trilyon lira bedelinde toriğe yatırım yapan mekan Karadeniz’den Marmara’ya girmeden yakalanan tüm torikleri herkesten önce topluyor. Çünkü torik Marmara’ya girdi mi sıcağı yiyip yağını bırakıyor. Yüksel’in lakerdası bu yüzden bir numaradır.


Mekanın en özel ve tescilli mezelerinden birisi de; zeytinyağı, sirke, sarımsak ve levrekten oluşan "Mare a la Yüksel" dir. Mutlaka denenmelidir. Benim favorilerilerimin başında akya balığından yapılan dehşet lezzetli balık pastırması geliyor. Burada gerçekten çok farklı!Sıcak ve soğuk başlangıçların hepsi klasik ve lezzetlidir. Karides, Lakerda, Havyar, Çiroz, Ahtapot, Patlıcan Salata, Levrek Marin, Somon Füme, Karidesli,Peynirli Çoban Salata, Kalamar (Izgara-Tava), Karides Güveç, Tereyaglı Karides, Balık Böreği ve Ahtapot Izgara şeklinde bir solukta sıralayabileceğim tüm mezelerdir. Burada mezeyle karın doyurmak yerine azar azar keyfini alıp altın vuruşu efsane balıklara ayırmak hedeflenmiştir.


Insanlara balık yedirten yegane mekanlardan birisi olmasının sebebi de budur. Balık uzmanı mekanda mevsimlik bütün balıkları ve deniz ürünlerini en taze haliyle adeta denizden sofraya gelmiş haliyle bulmak mümkündür. Işte bu yüzden Türkiye’nin en çok balık satan restoranıdır Yüksel Balık.

Bu sofra heryerde yapılır belki ama 365 gün ve 1500 kişi için hergün aynı şekilde yapılabilir olması farkı ortaya koyar. Işte Yüksel Balık’ı civardaki tüm balıkçılardan ayıran yegane özellik de budur.Balığın profesörü diyebileceğimiz Yüksel Karakış balığı çok iyi tanıyan bir usta. Bir lüferi daha 100 metre öteden gördüğünde kaç kılçığı olduğunu bilecek kadar işi kurdu olmuş bir insan. Iş bilenin kılıç kuşananın demişler, işine olan aşkı gözlerinden okunuyor adeta. Dükkanına gelen herkesi aileden görüyor, hepsine müşteriden ziyade evine gelen birer misafiri gibi davranıyor. Samimiyeti, tecübesi ve mütevazılığıyla insanları kendi ismiyle özdeş olan restoranlarına sıkı sıkıya bağlıyor. Tanıdığınıza memnun ediyor sizi. Yüksel Bey ayıca iyi bi istakoz ayiklayicisidir. Sanatkar gibi ayıklar ıstakozu. Türkiye’nin en çok yeli ıstakoz satan restoranı olması da bu sevdadandır. Yüksel’in tescilli logosu da istakozdur zaten. Sevenleri için en doğru adres olduğunu söyleyebilirim. Gelip mutlaka denemelisiniz.Yemeğin finaline gelindiğinde çekilen kaliteli ziyafete yaraşır tatlılarla taçlanan sofrada kalburabastı, şekerpare ve incir tatlısı on numaraydı ama bir ev baklavası vardı ki yiyip de beğenmeyecek insane olabileceğini düşünemiyorum. Bakın muhakkak denemeli bu lezzetten mahrum kalmamalısınız! Bütün balıkçıların klasiği haline gelmiş olan sufle ve dondurmalı irmik tatlısı burada gerçekten de çok lezzetli ama dediğim gibi hakkınızı ilk etapta baklavadan yana kullanmanızda fayda görüyorum.


Balık müşterisi daha ziyade keyif müşterisidir, lüks müşteridir. Ne yiyeceğini, ne içeceğini çok iyi bilir. Balığa karın doyurmaya değil zevk almaya, muhabbete doymaya, eşle, dostla, akrabayla, sevdikleriyle hoşça vakit geçirmeye gider. Bu yüzden müdavimi çok olan ve çokça sevilen bir yerdir Yüksel. Bu civarda oturan birisi olarak gözlemlediğim budur. Kalitesine, servisine, lezzetine, lokasyonuna ve duruşuna göre fiyatları da uygundur. Kimisinde pahalı izlenimi olsa da belirleyici kriterler göz önüne alındığında ödediğiniz hesabın karşılığını aldığınız bir yerdir Yüksel.


Bilirsiniz her yazımda önem verdiğim bir husus olan ‘’Sporcuyla dost yemekler’’ kriterimi yüzde yüz sağlayan bir restoran burası. Balığın insan vücudundaki gevşeyen deriyi çekip yapıştırma özelliği ve zengin protein değeri sayesinde hem spor yapanlara hem de sağlıklı beslenmeye özen gösterenlere her daim oldukça zengin olan balık tezgahından çeşit çeşit ızgara balıklarıyla Yüksel Balık Restoranı’nı öneriyorum. Denizden sofraya, sağlık nerede biz orada...

Karşılama- *****
Servis- *****
Menü- *****
Dekor- *****
Ambiyans- *****
Fiyat- *****
Hijyen- *****
Sporcu dostluğu- *****
Bizi instagramdan takip edebilirsiniz: geccerestoran
Şahsi instagram hesabım: berrakberroo

Bunlarda ilginizi çekebilir: