YAZI ARŞİVİ / Berrak mekanlarda..

Yüksel Balık: Türkiye'nin en çok balık satan restoranı

İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin en gözde Balık restoranları arasında yer alan “Yüksel Balık” Yeşilköy sahilinde aynı cadde üzerinde iki tane şubesi bulunan, 18 senelik iddialı bir mekandır. Klasik ve luks tarzda dekore edilmiş mekanın hemen yan tarafında yine ayni lüks balık restoranı konseptinde “Yüksel 2” adıyla yeni bir yer daha açılmıştır. Müdavimi çoktur, İstanbul çapında Yüksel’i bilmeyen, duymayan neredeyse yoktur. Çünkü İstanbul’da gidebileceğiniz en kaliteli balıkçılardan birisidir.

01.06.2015 01:01

Beyrut’un Binbir Gecce Masalları

Lübnan’ın başkenti Beyrut’tayız. 1950-1970 yılları arasında Ortadoğu’nun Paris’iymiş Beyrut. En yıkıcı trajedisi olan 1975-1991 Lübnan iç savaşından sonra tekrar yapılanmış, gerek dünyanın en zengin adamlarından biri olması nedeniyle, gerek ailevi ilişkileri nedeniyle Lübnan’a çok büyük yabancı yatırımlar çeken, Lübnan’ı adeta baştan yaratan başbakan Refik Hariri’ye yapılan süikastle de adı dünyaca duyulur hale gelmiş. Hariri 2005 yılında, tam da favori olduğu genel seçimlerden önce Beyrut’ta bir ton TNT ile aşırı sağcı milislerce, trajik bir suikaste kurban gitmiş.

29.04.2015 13:31

Mardin: Ezanların ve çanların ahenkle ritim tuttuğu armonik medeniyetler kenti

Kültürlerin beşiği, dinlerin kardeşliği, binlerce yıllık tarihi, geniş ve bereketli Mezapotamya’sı, dar sokakları, altın rengi taşları ile Mardin’in kültür yüklü tarihinde gastronomik bir yolculuğa geldik. Mardin adının Süryanice’de kaleler anlamındaki Merdin’den geldiği söyleniyor. Romalılar Maride, Persler Marde, Bizanslılar Mardia, Araplar'da adına Mardin demiş bu binlerce yıllık şehrin.

08.04.2015 15:13

Bir Restoran ki İstanbul'un Simgesi; 360istanbul Restaurant

Bir çok uluslararası ödüle sahip 360 İstanbul, İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi ve kadim Mısır Apartmanı'nın en üst katında yer alıyor. 360 derece nefes kesen İstanbul manzarası eşliğinde, sushi barı, seçkin şarap ve zengin bar mönüsü ile Dünya ve modern Türk mutfağından öğle ve akşam yemeği servis ediyor. Yurtdışından ünlü sanatçılar ve DJ’ler konuk eden 360 İstanbul, canlı show’ları ile yemek sırasında ayrı keyif yaşatıyor, geccenin ilerleyen saatlerinde klübe dönüşerek ayrı eğlendiriyor.

10.03.2015 10:31

Avusturya’nın Kayak Cenneti Kitzbühel

Alp Dağları’nın ucu bucağı gelmeyen engin sınırlarına günde elli ila yüz kilometre kaymak suretiyle ulaşmaya çalıştım. Kayak yapmanın en keyifli olduğu yerlerin başında geliyor benim için Kitzbühel. Minik ve şirin bir kasaba burası, doğal güzelliğine aşık oluyorsunuz.

25.02.2015 10:25

Şehrin en iyi Çinli'si: Dragon Restaurant

İstanbullulara Çin yemeğini sevdiren, Kanton ve Szechuan mutfaklarının ustası Dragon, Uzakdoğu’nun en özel ve lezzetli tatlarını Hong Konglu aşçılarının elinden çıkan türünün en güzel yiyeceklerini 1987’den beri Hilton Bosphorus’da Türk damak zevkine sunan nezih bir restorandır.

22.12.2014 10:20

Gazino Kültrümüzün Son Mirasçısı, Yaşayan Efsane; Günay Restaurant

Günay Restaurant, gazino kültürünü günümüze dek taşıyan, ülkemizde neredeyse herkesin en azından ismine aşina olduğu, 500 kişilik kapasitesi ile Şişli’de yer alan ve bir çok ünlü ismin sahne aldığı çok şık bir Gazinodur. İstanbul’un en eski, en seçkin mekanlarindan biri olma özelliğiyle ve kaliteli eğlence anlayışıyla gözbebeğimiz olan bir yerdir. Albano, Christian Adam, Demmis Rousses gibi dünyaca ünlü isimler bile geçmiştir sahnesinden. Bu özel mekanın yeni sezon için kapılarını açtığının müjdesini vermek istiyorum. Adeta yıldızlar geçidi olan sahnesinde bu sezon da Türkiye’nin en iyi sanatçılarını ağırlıyor.

18.11.2014 09:00

Istanbul'un Hem Romantik Hem Eğlenceli Tek Mekanı: Sunset Grill & Bar

‘’Benimle evlenir misin?’’ demek mi istiyorsunuz? İşte tam yeri… 1994 senesinde Ulus Park’ında açılan Sunset Grill&Bar, İstanbul’un en bilinen, rağbet gören, özellikle de son yıllardaki klüp-bar konseptiyle İstanbul geccelerine hareket getiren, en iyi ve popüler “fine dining” restoranlarından biridir. Ayrıca 1999 yılında dünyada yükselen Japon Mutfağı’na olan ilgi üzerine İstanbul’da Sushi Bar’ı mutfağına ekleyen ilk restoran olması da çok mühim bir detay. İstanbul Boğaz’ının muhteşem manzarasına nazır bu kocaman mekanın menüsünü Sushi Bar’ın yanı sıra Akdeniz, Türk ve Japon Mutfak’ları oluşturuyor. Sunset sıkça gittiğim ve setrafımdakilere de sıkça önerdiğim bir restoran olduğu için hakkındaki detaylara fazlaca vakıfım

11.11.2014 12:39

Sıradışı Nispetiyeli: The Galliard

Yaklaşık bir sene önce Etiler Nispetiye Caddesi üzerinde açılan, ihtişamlı görüntüsüyle dikkatleri çeken, Batı Akdeniz restoran ve bar konseptine sahip klas bir mekan The Galliard. Yeme içme sektörüne Fine Dining dalında hediye edilmiş harika bir restoran. İç tarasımı bir sanat , barı ayrı güzel. Mutlaka görmeniz gereken bir yer olduğunu söylemeliyim. Şık, sofistike, asil ve göz alıcı bir ambiyansa sahip. Üstelik hem dekoruyla, hem dışardan duruşuyla hem de lezzetleriyle bu özellikleri sağlıyor. Bir kere gittikten sonra müdavimi olabileceğiniz bir yer.

03.11.2014 10:00

Basilico’da Gastronomi Yolculuğu

İstanbul’un iş ve eğlence merkezlerinin tam ortasında bir lokasyon olan Gayrettepe’deki nezih ve leziz Akdeniz restoranı Basilico -eski adıyla Fondue La Cucina, iddialı menüsü ve yepyeni konseptiyle çok konuşulacağa benziyor. Uzun ve keyifli bir akşam yemeği veya öğlen toplantıları için çok doğru bir seçim, çok klas bir adres bence. Bu mekanda temel amaç güzel müzikler eşliğinde kaliteli ve keyifli bir gastronomi zevki yaşatmak. Bahçesi ayrı keyifli, göz yormayan naif dekorasyonuyla iç kısımda oturmak ayrı keyifli. Havanın durumuna göre yapacağınız iki seçimden de memnun kalacağınızı düşünüyorum. İyi yemek iyi mod mottosunun hakim olduğu Basilico’ya gerçekten bayılacaksınız...

08.09.2014 09:00

Herkesin Buluşma Noktası: Midpoint

“Herkesin buluşma noktası” sloganıyla yola çıkan ve ilk şubesini 2002 yılında, Anadolu yakasının kalbi olan Bağdat Caddesi’nde açan Midpoint, İstanbul’daki büyük bir eksikliği ilk tamamlayan, porsiyonlara, kaliteye, servise ve lezzete göre fiyatlarının oldukça uygun olması sayesinde de çok tutulan bir mekan oldu.

02.06.2014 10:00

Boğaz’ın Lezzetli Bekçisi:Fener Lokantası

Fener Lokantası, Yeşilyurt'ta Feneryolu Caddesi'nde Polat Renaisance Otel'inin bitişiğinde yer alıyor.Boğaz girişinin ilk feneri olan 158 yıllık Yeşilköy Feneri’nin (Ayastefanos Feneri) altındaki konumuyla, oturduğunuz her yerden denizi görebildiğiniz, bahar ve yaz aylarında birbirinden güzel meyve ağaçlarıyla bezeli bahçesinde hizmet veren, tarih kokan yapısıyla misafirlerine balık, meze keyfi sunan güzel bir balık lokantası.Manzarası hakikaten muhteşem, sakinliği, şehin güriltüsünden uzaklığı çok hoş.

28.04.2014 16:01

Müziğin Eşsiz Ritminde Gastronomik Bir Yolculuğa Çıkartan Mekan: Frankie

İstanbul’un moda ve sanat merkezinin kalbi gözde semtimiz olan Nişantaşı’ndaki Sofa Otel’in en üst katında yer alan Frankie, tam iki senedir iyi yemek ve iyi servisin elegan ve naif bir ortamda kaliteli müzikle taçlandırıldığı nezih bir mekan. Uzun ve eğlenceli yemeğin İstanbul’daki en klas adresi bence...

10.04.2014 13:48