Gecce Gurme Kurulu toplandı...

Kenan Erçetingöz, Güngör Uras, Güneri Civaoğlu, Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı, Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Sermet Severöz, Mike Norman, Hasan Sabuncu, Arda Türkmen, Dilara Koçak ve Olcayto Ahmet Tuğsuz… Şu isimlere bir bakın ve söyleyin; sektör sektör olalı böyle bir gurme kurulunu nerede görmüş? Cevap veriyoruz; böyle bir kurulu başka hiçbir yerde görmeniz mümkün değil! Çünkü böylesini 15 yıldır sadece ve sadece Gecce Yayın Grubu’nda görüyorsunuz!

Gecce Analiz

Hepsi işlerinde bir numara ve hepsi Gecce Guide’ları söz konusu olduğunda akan suları durduruyor. Çünkü biliyorlar ki bu dergiler sektöre damga vuruyor, takip ediliyor ve önemseniyor. İşte o yüzden Gecce Guide’ların yayına hazırlanma süreci çok uzun sürüyor. Çünkü dergiye girecek her mekan inanın saatlerce inceleniyor. Akla hayale gelmeyecek kriterlerden geçip öyle karşınıza çıkıyorlar.


Biz her dergi öncesinde yukarıda saydığımız dev isimlerle Gecce Gurme Toplantıları düzenliyoruz. Saat 19.00 sularında başlayan toplantılar gecce yarılarına kadar devam ediyor.

Şu anda da Gecce Summer Guide hazırlığı içindeyiz. Aylardır bu dergi için gecce gündüz harıl harıl çalışıyoruz. Amacımız size dört dörtlük bir yaz guide’ı sunmak ve doğru rehberlik edebilmek. İşte bu noktada devreye Türkiye’nin en iyi gurmeleri giriyor. Onların engin bilgisi ve tecrübesi bizim için çok önemli. Çünkü biliyoruz ki geride inanılmaz bir yaşanmışlık var; onların bakış açısına, kriterlerine ve yorum güçlerine ulaşabilmek için bırakın kırk fırını, binlerce fırın yesek az!

Yeme-içme sektörü şu anda öyle bir noktaya geldi ki, herkes gurme! Kimseyi eleştirmek bize düşmez ancak şunu iyi ayırt etmek gerekiyor; kim ne kadar gurme ve öneriler ne kadar tarafsız?

Bu sektöre ilginin çok daha fazlalaştığını hepimiz biliyoruz. Ama şunu da biliyoruz, işini iyi yapanların haricinde çok da fazla çürük elma var piyasada. Aldanmamak, her ben gurmeyim diyenle yola çıkmamak lazım! O yüzden biz 15 yıldır Türkiye’nin en iyileriyle bir aradayız.

Tekrar ediyormuşum gibi görünebilir ama şu isimlere yeniden bir bakın ve yaptığımız işin ciddiyetini fark edin: Kenan Erçetingöz, Güngör Uras, Güneri Civaoğlu, Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı, Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Mike Norman, Sermet Severöz, Hasan Sabuncu, Arda Türkmen, Dilara Koçak ve Olcayto Ahmet Tuğsuz… Gerçekten yok böyle bir kurul!


‘Deli misiniz, neden bu kadar uğraşıyorsunuz?” diyebilirsiniz. Biz Türkiye’de muadili olmayan bir rehber hazırlıyoruz. Hem de bunu muadili olmayan bir kurulla yapıyoruz. Evet deli olduğumuz doğrudur. Çünkü işte aşırı ciddiyet ve hassasiyet delilik gerektirir. Biz işimize aşığız, her bir sayfa üzerinde günlerce tartışmaktan, düşünmekten de keyif alıyoruz. Eğer böyle olmasaydık Türkiye’nin yeme-içme ve eğlence hayatına 15 senedir yön veriyor olamazdık!

Şimdi ben bunları neden yazdım? Açıklayayım… Dün gecce İstanbul, çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Gecce Gurme Kurulu, Sortie’nin içinde bu yaz açılan Fish Club’da Gecce Summer Guide için toplandı. Arda Türkmen’in yoğun çekim programından ötürü katılamadığı toplantıda Kenan Erçetingöz, Güngör Uras, Güneri Civaoğlu, Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı, Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Sermet Severöz, Hasan Sabuncu, Mike Norman, Dilara Koçak ve Olcayto Ahmet Tuğsuz hazır bulundu!


Toplantıyla ilgili söylenecek tek bir cümle var: Ne toplantıydı be!Mekanlar incelendi, yorumlar yapıldı;


iyiler dergiye girdi, ‘daha zaman var bu mekanlar için bir bakalım ilerleyişlerine’ denilenler beklemeye alındı, ‘olmaz, vasat’ denilenlerin de üstü çizildi.


Ve ortaya pırıl pırıl ışıl ışıl bir liste çıkarıldı. Hepsini 10 Haziran’da Gecce Summer Guide’da bulabileceksiniz.


Gecceye damgasını vuran an, toplu kurul fotoğraflarının çekildiği andı. Styling Ertuğrul Özkök tarafından yapıldı. Yukarda gördüğünüz fotoğraflardaki duruşlar, bakışlar, yerler Özkök imzasını taşıyor. Fotoğraflara bakıp çarpılabilirsiniz aman dikkat! Çünkü hepsi film karesi gibi! İki saniyede bakıp geçtiğiniz fotoğrafların çekimi yaklaşık olarak 2 saat sürdü. Ama sonuç mükemmel!


Gecce Summer Guide’la ilgili tüm görevler yerine getirildikten sonra masada tatlı bir sohbet başladı. Türkiye’nin en köklü gazetecilerin buluştuğu bir masadan söz ediyorum. Gelin konuşulanları siz düşünün.


Fatih Altaylı, Ertuğrul Özkök, Güngör Uras ve Güneri Civaoğlu’yla geçmişten bugüne bir babaali yolculuğuna çıktık. Siyasetten futbola, zeytin tarlalarından lezzet dünyasına kadar her şeyin kapısını araladık. Bir ara masaya yaş krizi damga vurdu. Ertuğrul Özkök, “68 yaşındayım ben. Nasıl geldim bu yaşa bilemiyorum. Düşününce geride çok şey var evet ama 68’e çok sinirleniyorum. Benim genç olmam lazım!” dedi. Ve bunun üzerine yılların ne çabuk geçtiğine dair duygusal konuşmalara şahitlik etti masa.

Sermet Severöz, Ali Esad Göksel , Hasan Sabuncu ve Ahmet Örs ile lezzet mi önce gelir, mekan mı sorusunun cevabını aradık. (Cevabı merak edenlere Ahmet Örs ve Ali Esad Göksel, mekanları lezzetlerine göre değerlendiriyor; Sermet Severöz de mekan popülerliği, ambiyansı ve lezzet üçlemesinde değerlendirme yapıyor)

Diara Koçak’la sağlıklı beslenme konularına daldık ve yaza dair birkaç tüyo öğrendik. Mike Norman ve Olcayto Ahmet Tuğsuz’la genel olarak sektörü değerlendirdik; piyasada neler olup bittiğini öğrendik. Yılların Rejans Restaurant’ı yeniden açılıyormuş mesela, Ağustos ayı içinde. Hem de Mike Norman öncülüğünde…


Tabii ki Fish Club da masaya yatırıldı yemekte. Mekanın şefi Memik Usta, resmen şov yaptı. Mezeler, ara sıcaklar, balıklar olaydı. Herkes lezzetlere, mekanın ambiyansına bayıldı. Güneri Civaoğlu balık konusunda biraz eleştirilerde bulunsa da genel olarak mezeler ve ara sıcakları çok sevdiğini “balık dışında her şey muazzamdı!” sözleriyle dile getirdi. Gecce de bol bol da ikram gerçekleştirildi.


Yemek boyunca Varol Kaynar’ın da keyifli sohbetiyle katıldığı yemek, bize göre son 15 yılın en iyi gurme kurul yemeğiydi. Ertuğrul Özkök, gecce boyunca Kenan Erçetingöz’ü tebrik ederek; “Ne muhteşem bir gecce yaptın, muazzamdı her şey, iyi ki bizi bir araya toplamayı başardın!” dedi.


“Bizi bir araya getirdin!” cümlesi o kadar önemli bir cümle ki! Altını çizmeden geçmek olmaz bu yazıda. Kenan Erçetingöz’ün yeme-içme sektörüne katkısını kimse inkar edemez. Sektör bu hale geldiyse, bir sürü bloger, foody ve fenomen türediyse bunda Gecce’nin ve Gecce Gurme Kurulu’nun katkısı çok büyük! Çünkü bu yol, bundan 15 yıl önce kimse bu sektöre yatırım bile yapmazken Kenan Erçetingöz tarafından ışıklandırıldı. Sadece sanatçılar, filmler, albümler ödüllendirilirken Kenan Erçetingöz mekanları ödüllendirdi ve Gecce Oscar Törenleri’ni gerçekleştirdi. O yüzden Ertuğrul Özkök’ün söylediği “Bizi bir araya getirdin” sözü çok önemli. Çünkü Kenan Erçetingöz ve ekibi, 15 yıldır sadece sektörün en iyilerini sundu size; sunmaya da devam edecek! Yaptıklarımız, yapacaklarımızın bir göstergesi! Yarışımız sadece kendimizle; amacımız her seferinde daha iyi olmak!

Unutmayın; Gecce Summer Guide 10 Haziran'da bayilerdeki yerini alıyor. İstanbul, Bodrum, İzmir, Çeşme, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Göcek, Antalya ve Kıbrıs'ın en iyi mekanları, otelleri ve beachleri bu rehberde olacak. Hangi mekanda tekne servisi var, hangi mekan çok pahalı, hangisi daha ucuz, canlı müzik olan mekan hangisi, kimler sabaha kadar açık, hangi mekana giderken rezervasyon yaptırmalısınız, hangisinde diyet menü bulabilirsiniz? Her sorunun cevabı bu dergide! Sakın kaçırmayın...

Bunlarda ilginizi çekebilir: