Türkiye’nin “en gurme” dergisi çıktı…

Neden en gurme? Çünkü Kenan Erçetingöz, Güngör Uras, Güneri Civaoğlu, Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı, Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Sermet Severöz, Hasan Sabuncu, Mike Norman, Arda Türkmen, Dilara Koçak ve Olcayto Ahmet Tuğsuz gibi Türkiye’nin en iyi gurmelerinden oluşan bir Gecce Gurme Kurulumuz var.

Gecce Analiz

Çünkü biz her yaz yeme-içme ve eğlencenin rotasını pürüzsüz bir şekilde çiziyoruz.

Çünkü bu derginin başka bir muadili yok!

Çünkü bu dergi sektörün en kıymetlisi.

Çünkü bu derginin her sayfası tecrübe ve deneyim kokuyor!

İşte bu yüzden Türkiye’nin en gurme dergisiyiz!

Bunu anlamak için sayfaları karıştırmaya bile gerek yok. Çünkü daha kapaktan en gurmeliğimizin işaretini veriyoruz.

Şu kapağa bir bakar mısınız?


Bu kadroyu Türkiye’de bir araya getirebilecek başka bir güç bilmiyoruz. Varsa hodri meydan! Buyursun gelsin.
Kapağımızı süsleyen fotoğrafın styling çalışması bizzat Ertuğrul Özkök’e ait. Bir çırpıda bakıp geçmeyin o yüzden bu fotoğrafa. Saatler harcandı bu çekimler için ama ortaya muazzam bir iş çıktı.

Tüm gurme kurulumuza emekleri için teşekkür ediyoruz ama Ertuğrul Özkök’e böylesine muhteşem bir fotoğrafa imza attığı için ayrıca sevgilerimizi yolluyoruz.

Bizim aklımızda başka bir kapak vardı ama ortaya bu kareler çıkınca, dedik ki bundan iyisi olamaz! Sizce de çok iyi değil mi?

Gelelim içeriğe…

İstanbul’un en popüler mekanları, Bodrum ve Çeşme’nin en yeni gözdeleri, İzmir’in, Antalya’nın, Alanya’nın, Kemer’in, Side’nin, Marmaris’in, Kaş’ın ve Kıbrıs’ın en lezzetli ve en eğlenceli adresleri keşfetmeniz için sizi bekliyor yine.
Türkiye’nin en iyi gurmeleri sizin için seçti, Gecce’nin dev editör kadrosu sizin için inceledi. Ve işte karşınızda bu yazın en göz kamaştıran dergisi Best Restaurant Summer!

Hangi mekanda tekne servisi var, hangi mekan çok pahalı, hangisi daha ucuz, canlı müzik olan mekan hangisi, kimler sabaha kadar açık, hangi mekana giderken rezervasyon yaptırmalısınız, hangisinde diyet menü bulabilirsiniz? Her sorunun cevabı bu dergide! Çünkü biz her detayı düşündük; size de sadece Best Restaurant Summer kılavuzluğunda şahane bir yaz geçirmek kaldı.

Bakmadan kesinlikle yaz programı yapmayın!

300 sayfa, pırıl pırıl kuşe kağıtlı, mutfaklara ve bölgelere ayrılmış mekanların görselli, sembollü, Türkçe ve İngilizce anlatımlı halinden oluşan Best Restaurant Summer Dergisi’yle şahane bir yaz geçireceğinize eminiz. Çünkü bunun garantisini yıllarını bu işe adayan ve mekanların, sektörün en iyi yerlere gelmesi için savaşan Gecce Yayın Gurubu veriyor.

Best Restaurant Summer – 2015 çıktı. Tüm seçkin kitap evlerinde satışta. Ayrıca beş yıldızlı otellerde ve büyükelçiliklerde. Hemen alın ve siz de bizim ışıltılı dünyamıza katılın. Unutmadan, Türk Hava Yolları’yla yapacağınız yurt dışı seyahatlerde hostesinizden Best Restaurant Summer dergisini mutlaka isteyin!

Bunlarda ilginizi çekebilir: