2016'da bizi neler bekliyor?

Dünyanın Susan Miller'ı varsa, bizim de Zeynep Turan'ımız var. Nam-ı diğer Twitburc'umuz. Farklı anlatımı, eğlenceli üslubu ve renkli kalemiyle 7/24 hayatımızda, sosyal medyamızda, telefonumuzda ve ekranımızda. Aurası çok yüksek; haliyle pozitif enerjisi de. Bazı insanları dinlerken, izlerken ya da okurken yorulursunuz. İşte Zeynep Turan onlardan biri değil. Çünkü onda "gel gel" ışığı var. Adeta bizi kendine çekiyor. Onu dinlerken ya da okurken kafanızdan geçen bir çok şeyin cevabını buluveriyorsunuz. Ama biliyoruz ki, cevabını bulamadıklarınız da var. İşte onları da biz sorduk.

Gecce Röportaj

Ne olacak bu ülkenin halinden girdik ünlü ilişkilerden, bugünkü Oscar ödüllerinden, siyasetten, futboldan, burçlardan çıktık. Dar alanda uzun paslaşmalı bir yolculuğa hazırsanız, hadi başlıyoruz...

RÖPORTAJ: DİLARA PEKEL


Bizim hayallere dalıp seyrettiğimiz gökyüzünü siz resmen okuyorsunuz. Bu yetenek nasıl belirdi sizde ve nasıl dâhil oluverdiniz siz bizim hayatımıza?

Ben Moda’da doğdum ve orada büyüdüm. Gökyüzüne Moda burnundan bakarak büyüdüm, bunun etkisini görmüş olabilir :) Çevremdeki herkesin farklı bir ilgi alanı vardı. Ben de aynı hallerde birisi olarak meraklı olduğum konularda araştırmalar yapmaya bayılırdım. Astroloji hakkında kitaplar, makaleler okumaya başladım, derken harita okumak için kolları sıvadım. Yani biraz tersten başladım. Aslında çok küçük yaşlarda harita okumaları yapabiliyordum. Sonra tabii ki ilgim anlatıma ve yazmaya dönüştü.

Astrolojiye renk kattığınızı düşünüyorum. Çünkü farklı bir diliniz var ve net yorumlarınız. Twitter’dan sonra daha da bir patlama yaptınız. Bu stratejik bir planlama mıydı kariyeriniz açısından?

Küçüklükten bu yana anaç bir ruhum var. Astroloji alanında yıllarca danışmanlık yapan biri olarak, şunu fark ettim; Türkiye’nin yükselen burcu Yengeç, bu da kıssadan hisse insanların konuşmaya ihtiyaçlarını olduğunu ve yönlendirmeyi sevdiklerini fark etmeme neden oldu. Ben anlatmayı ve ifade etmeyi seviyorum. Bu iki noktada Astroloji terimine göre yorumladığımda kavuşan bir etki var. Ayrıca tüm bunların dışında eğitimim ve mizacım, kalemime yansıdığını düşünüyorum.

Erkekler de ilgileniyor artık bu konularla. Hatta bizden çok daha fazla diyebiliriz. Algılarını ne değiştirdi sizce, kırılma noktaları neydi?

Aslında bakarsanız çok erkek danışanım var. Öyle ki, küçük yaşlarda namımı duyup gelenler beni görünce şaşırıyorlardı. Şimdi ise teknolojinin ve sosyal medya kullanımın yayınlaşması ile işin mantığını çözdüler ve daha göz önünde olunca sahip çıkmaya devam ettiklerini gördüm.

ASTROLOJİNİN İÇİNDE DİSİPLİN VAR

Bütün gökyüzüne hâkim olan biri olarak kendi başınıza gelecek şeyleri, kariyerinizde neler olacağınızı da hissediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Bu korkutucu bir şey mi, yoksa keyifli mi? Mesela ne zaman evleneceğinizi, ne zaman anne olacağınızı da bildiniz mi? Her şeyi bilinçli yaşamak. Sürpriz hiç beklememek nasıl bir duygu?

Ben kendi atlasımı okumak için yola çıkmadım. Çevremde çok kız arkadaşım vardı, onları yönlendirmek ve öngörülerimin gücünü bir bulgu ile birleştirmek istediğim için ilk adımda bunu yapmaya başladım. 12 sene önce zaten çok iddialı bir kariyer planım yoktu. Şimdi de yok. Disiplinli bir haritam var onun ekmeğini yiyorum diyebilirim. Tabii bu durum zorlanmadığım ve üzülmediğim anlamına gelmiyor. İnsanız hepimiz, zaman zaman önümüzü, ufkumuzu görmediğimiz zamanlar da oluyor. Astrolojinin içinde disiplin var. Belki de bu yüzden mesleğim ile karakterim aynı yollarda kesişiyordur. Kendi hayatıma gelecek olursak; eşimle ilişkinin başlangıcında garip ama komik bir hikâye var. Hatta kendimle ve astrolojiyle karşı karşıya kalmamı bile sağladı o dönemde yaşadıklarım. Sonuç olarak, hislerimle birlikte astrolojinin kavim bilgisi kazandı. İşime yine şevkle bağlandım.


GELECEĞİ BİLMEK DEĞİL, KENDİNİ TANIMAK

Anne olacağım zaman astrolojiden faydalanmadım. Bunu danışanlarıma da söylüyorum. Çocuğun yükselenini belirlemeye çalışanlara da çok şaşırıyorum. Bu kadar konunun özünü kaçırarak basite indirgemeleri tuhafıma gidiyor. Çocuğun Ay burcu hislerini belirliyor. Ay 2,5 günde bir faz değiştiriyor. Ayın huzursuz olduğu burçta doğduğunu düşünsenize ya da boşlukta, sizin için çocuğunuzun gerçekliği değişecek mi? Ya da şöyle anlatayım; gebeliğin son günlerinde bir astroloğu arayarak, saat belirlemek o çocuğun karakterini ve duygularını şekillendirmiş olmuyorsunuz. Önemli olan nasıl yetiştirdiğimiz ve nasıl yönlendirdiğimiz. Kısacası astroloji insanlığın ilk gününden bu yana varlığını, dinlerdeki yerini ve ele alınış biçimini düşününce saygıyı ve emeği çok hak etiğini gösteriyor.

Astrolojinin ülkemizdeki algısı farklı, geleceği bilmek olarak düşünülüyor. Her şeyden önce“kendini tanıma sanatı” astroloji. İnsan kendini tanırsa geleceğini inşa edebilir. Ben kendi şahsıma düşeni yaparken, sürekli yeni şeyler öğrenerek, geliştirerek, tecrübe ederek eğitimin sonsuz olduğunu biliyorum. Dolayısı ile verdiğim hizmette ilerlemeye çalışıyorum. Biliyorum ki, almadan vermek sadece Allaha mahsus. Neredeyse her gün astroloji araştırmaları yapıyor ve eğitim alıyorum.

Sizden bir şey de saklanmaz…

Saklamaya çalışanlar olmadığı anlamına gelmiyor. Ama önemli olan saklamayı tercih eden kişilere saygı duyup, o çevrece de hareket etmek önemli.

Yanılma payı ne kadar peki yıldızlarda?

Yanlış hesap yaparsan yanılırsın elbette! Ya da geçiştirme cevaplar verirsen ki bu herkes için geçerli, astroloji tıpkı mali müşavir titizliğinde hesap ve matematik işi. Belirlediği kalıplardan çıkmak mümkün olmaz. Kuralları var ve bu düzlemde yorumlanır ise yanılma payını risk olarak almak da gerekmez. Astroloji yönlendirir, yön verir. Ben bu yüzden kendi yolculuğuna rehber isteyenler için “bir yol haritası” ibaresini kullandım. Şunu unutmamak gerekir, sırrın sahibi tektir. Dengeyi öyle heybetli kurmuş ki Arş’ına hayran olmamak mümkün değil.

ÜLKEMİZ MART, HAZİRAN VE EYLÜL AYLARINI STRESLİ GEÇİRECEK

Çok karmaşık günler geçiriyoruz ülke olarak; yıldızlar neler söylüyor bizim hakkımızda? Parlak mı sonumuz yoksa karmaşa devam edecek mi? Güzel günler görecek miyiz ülke olarak?

1 Kasım tarihinde, sevgili İzzet Çapa’ya (Hürriyet) röportaj verdim. Seçimlerden sonraki sürece özellikle vurgu yapmıştım, gökyüzü sayesinde! Şimdilerde kaygan bir zeminde duruyoruz, gökyüzü aynen böyle bir etkiye işaret ediyor. Ortadoğu’da devam eden bir süreç var ve akşamdan sabaha değişen konjonktür ortada… Ülkemizin kuruluş tarihine baktığımızda, 2016 gökyüzü hareketleri vatanımızda daha da hassas süreçlerin yaşanabileceğini işaret ediyor. Aynı zamanda; Esad’ın şahsını, İran ve Yunanistan’ı ekonomik boyutlarda ciddi süreçler bekliyor olabilir. Bu durum da dünya politikasında ülkemizi daha çok sivriltecek anlamına geliyor. Aslında, dünya gündemi 2012 yılından bu yana büyük bir değişim geçiriyor. Burada teknolojinin, popülaritesi artarken, ön görülemez boyutlara geldiğine de tanık oluyoruz. İletişimin, eğitimin ve tüketimin algısı değişiyor ve ülkelerin sistemlerini kendi içinde bloke ediyor. En önemlisi de sektörlerin büyük bir zorluğa gebe olduğunu sinyallerini veriyor bize.

Aslında önümüzdeki 3 yıl boyunca dünya devleri olarak bildiğimiz tüm rejimlerin ve politik argümanların değişebileceğini işaret ediyor, gezegenlerin duruşu. En vurucusu ise liderlerin, yöneticilerin; değişime ayak uyduramazlarsa, silinip gideceğini vurgu yapıyor gök kubbe. Canım vatanım için, gök kubbe, 2016 yılının Mart, Haziran ve Eylül aylarında stresli açı kalıplarına dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor. Özellikle dış politik müdahalelere doğru adımlarla yaklaşır ve ihtimalleri öngörülü bir şekilde değerlendirirsek, 2018 yılında siyasi ve ekonomik başarılarımız ile dünyada konuşuluyor olabiliriz. Yani yolumuz şimdilik virajlarla dolu… Başka bir konumuz daha olacak; 2019 ve 2023 yıllarında asıl sorunumuz, sosyolojik gidişata kafa yormak zorunda kalacağız.


Şöyle ki; 2016 yılındaki son resmi kayıtlara göre 2. 5 milyonu aşan mülteci, ülkemize giriş yapmış durumda. Bu ailelerin çocuklarının eğitimi, yaşam alanları, kişilik hakları ve esrarengiz kayıpları skandallar eşliğinde vurgu yapan bir gökyüzünün habercisi olduğunu işaret ediyor.

Astrolojide hep ufka bakmak gerekiyor. Bakmaktan öteye giderek, “ne yapılırsa ardından ne olur” gibi hesaplamalar yaparak bunları kaleme almaya çalışıyorum. Bu yüzden çalışmak gerektiğini ve kafa yormadan yön vermenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Kısacası önümüzdeki yıllar bize şunu anlatıyor; vicdanlarımızın, bizlere pusula olmasına çok ihtiyacımız var.

LEONARDO DICAPRIO ÇOK KONUŞULACAK


Bu akşam Oscar sonuçları açıklanacak. Leonardo DiCaprio, şeytanın bacağını kırabilecek mi?

11 Kasım 1974 doğumlu DiCaprio’nun Mars’ı Akrep burcunda. Şu anki gök kubbeye göre kendisinden çokça konuşulacağını söyleyebilirim. Haritasında Akrepleri baskın olan DiCaprio, başarılarının yanı sıra evlilikle ilgili alacağı kararla dünya basınını ve bulunduğu camiayı uzun süre meşgul edebilir.

RUSYA - TÜRKİYE MAÇI İDDİALI GEÇECEK!

Yazın Avrupa Futbol Şampiyonası gerçekleştirilecek, bildiğiniz üzere. Türkiye olarak bu şampiyonada biz de yer alıyoruz. Bizi neler bekliyor? Başarılı olacak mıyız?

Öncelikle bu yorumu üzerinde çalışmadan, bu kadar kısa bir sürede yanıtlamam doğru olmaz. Şampiyonanın başladığı tarihteki gökyüzü kalitesi ve diğer rakiplerin kuruluş tarihlerine göre çalışmam gerek. Ama ülkemizin dünya basınında çok konuşulacağını işaret ediyor. Hatta bu hafta Rusya-Türkiye ilişkileri bu kadar krizdeyken yapılacak iki ülke arasındaki maçın ön değerlendirmesi ve izlenimlerini almış oluruz.

Ne olur, sizce izlenimler?

İlk izlenimlerde; konu spor bile olsa uluslararası arenada siyaset söz konusu olduğunda yansımaların nerelere kadar uzandığına tanıklık edebiliriz. Mili takımın ilk maçını kuruluş tarihi olarak alırsak, 26 Ekim 1923, uluslararası spor karşılaşmalarında iddialı bir tutum sergileyeceğimizi işaret ediyor. Hatta bir sürpriz yorum daha eklemek isterim; bu süreçte sanat ve siyasi camiayı peşine takacak destekler görüntüler ve analoglar oluşabilir.


ARDA TURAN ELEŞTİRİLERE MARUZ KALABİLİR

Bütün gözler şu anda Arda Turan’ın üzerinde. Özellikle Barcelona’ya transfer olduktan sonra yıldızını daha da bir parlattı. Nasıl bir sezon bekliyor kendisini, neler yaşayacak?

Arda Turan, başarılı bir kariyere sahip ve öyle de devam edecektir. Onunla ilgili kendi sitemde birkaç sene önce uzun uzun anlatmıştım. Yurtdışı başarıları konuşulmaya devam eder. Ülkede duruşu ise, mütevazı halleri açısından dikkat çeken işler yapmaya ayrıca devam edecektir. İlişkisinde rahat halleri, sergilediği tutumun aksine dikkat çekip, daha da eleştiriye maruz kalabilir.

Bu çiftlerin ilişkilerini neler bekliyor?


Kenan İmirzaoğlu – Sinem Kobal
18 Haziran 1974 doğumlu İmirzalıoğlu ile 14 Ağustos 1987 doğumlu Sinem Kobal’ın ilişkileri yılın en popüler düğünü olma yolunda gün sayıyor olabilir. Güneş ve Ay burcu İkizler olan Kenan’ın evlilik yıllarının geldiğini işaret eden açı kalıpları var. Ay burcu Koç olan Kobal, 23 Mart’ta bu ilişkiyi zora sokacak konuşmalar yapmadığı sürece bir kez daha belirtiyorum, haritaları yılın en çok konuşulan düğünü olacağını işaret ediyor.


Kıvanç Tatlıtuğ – Başak Dizer
Kıvanç, 27 Ekim 1983 doğumlu. Güneş burcu Akrep olan Tatlıtuğ, ilişkisi son 2 yıldır her ne kadar gözler önünde olmasa da, kendi içinde büyük kırılmalardan geçmiş olabilir. Aslında şuradan bakıldığında daha iyi anlayacaktır Astroloji severler… Gök kubbedeki sıkıştırıcı enerji, göz önünde olan ya da olmayan birçok ilişkiye evlilik kararı aldırması, ayrılıktan döndüklerini işaret ediyor. Yani şu dönemde Tatlıtuğ, evlilik kararı öncesi belli başlı sorunlar yaşamış olabilir.


Murat Boz – Aslı Enver
7 Mart 1980 doğumlu Güneş burcu Balık olan Boz ile 10 Mayıs 1984 doğumlu Enver, su ve toprak uyumu yaşıyorlar. Bu şu demektir; sempatik, coşkulu ve alçak gönüllü Murat Boz; görüşlerine yakın, gönlünü fethedebilecek haritaya sahip bir partner seçmiş kendisine. Bu ilişkide tek göz önünde bulundurulacak durum ise; Aslı Enver’in Mayıs ayındaki inatçı açı kalıpları ile baş etmesi olacaktır. Yani bu ilişkinin ilk sınavı Mayıs ayında olabilir.


Seranay Sarıkaya – Kerem Bursin
1 Temmuz 1991 doğumlu Yengeç burcu olan Serenay Sarıkaya ile 4 Haziran 1987 doğumlu Kerem Bursin'in ilişkisi bir anda başlamış olabilir. Aslında Kerem için değişim başladı, hayatının birçok alanında bunun yansımalarını görecektir. Bu ilişki Mars Retro’su ile sınanabilir. Tarih olarak Haziran ayının ilk günlerini işaret edebilirim. O dönemlerde başlayacak farklı projeler iletişim bozuklukları yaşamalarına neden olabilir. Bu durum Serenay’ın sabırsız yapısına iyi gelmeyebilir.


Tarkan – Dilek Pınar
17 Ekim 1972 doğumlu Terazi burcu olan Tarkan’ın haritası ilişkilerinde düzeni seven bir yapısı olduğunu işaret ediyor. Fakat ilişkiye adapte olma dönemi onu ilk etapta zorlar. Bir de haritasında, söylenenin aksine eleştirilen konuların üzerine gitmeyi de seven bir kişiliği olduğu ortaya çıkıyor. Önümüzdeki Mart ayında hem ilişkisini hem işini fazlası ile konuşurken şaşkınlığımızı gizleyemeyeceğimiz gelişmelere de tanıklık edebiliriz.


Kenan Doğulu – Beren Saat
31 Mayıs 1974 doğumlu Kenan Doğulu ile 26 Şubat 1984 doğumlu Beren Saat haritaları ayrı ayrı olay ve konuları barındırıyor. Özellikle Beren Saat’in haritası, 2015 Ağustos ayından bu yana yaşadığı sıkıntıları işaret ediyor. Bu sürecin dışında Mart ve Eylül aylarında yaşanacak güneş tutulmaları, yine zorlanacağını ve işini ifade etmek isterken yanlış anlaşılabileceğini vurguluyor. Kenan Doğulu’nun haritası ise Haziran ayının ilk günlerinde stresli açı kalıplarıyla karşı karıya kalacağını işaret ediyor. Bu durumun evliliğine ve işine yansıtacağını da belirtiyor. Kısacası 2016 yıllı onlar için çok önemli olacaktır.

Peki burçlar aleminde durum ne? Bu yıl neler bekliyor bizi? Hangi burçlar ön plana çıkacak? Nelere dikkat etmeli, adımlarımızı neye göre atmalıyız?

2016 yılının en şanslı burcu Başak! İkincisi sırayı Balık alıyor… Yılın ikinci yarısından itibaren; Jüpiter gezegeni Terazi ve Koç burçlarına şans kapılarını aralamak için fırsatlar sunacaktır. Dikkatli olması gereken burçlar ise; İkizler ve Yay burçları. Yay burcu için; kararlarını, hayata bakış açılarını, detaycılığını ve huysuz oldukları her ne konu var ise, gündemine daha çok getiriyor, bir yandan da ortaya çıkartıyor. İkizler burcu; ilişkilerinde, ortaklık söz konusu olan işlerde, gelecekle ilgili alacağı kararlarda çok ciddi zorlanmalar ve bununla birlikte dönüşümler, hatta ayrılıklar yaşayabilirler.

Ve son olarak Gecce.com bildiğiniz üzere 16. yılını kutluyor. Bizi nasıl bir gelecek bekliyor?

-Öncelikle başarılarınızın daim olmasını dilerim. İlkeli ve tarafsız duruşunuzun nice 16 yılları getireceğini düşünüyorum. Fakat bir markanın duruşu en çok kurucusunun haritasında gizlidir. Sevgili Kenan Erçetingöz, 1962 doğumlu, Oğlak burcu. Haritası 2001 ve 2009 yıllarında gösterdiği başarıların benzerini yaşayacağını işaret ediyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: