Barış Murat Yağcı: Kiralık Aşk'ta rol almak için dua ettim!

Son dönemin en çok konuşulan dizisi 'Kiralık Aşk'a 'Eymen' karakteri ile dahil olan Barış Murat Yağcı ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Karşımda ekranda izlediğimiz gibi mütevazı, kendinden emin, ne yaptığını bilen ve çok çalışan birini gördüğümü söyleyebilirim. Biz sohbet ederken çok keyif aldık umarım siz de okurken keyif alırsınız..

Gecce Röportaj

RÖPORTAJ: ONUR AKTAŞ


Profesyonel basketbolculuktan dizi setlerine transfer oldunuz. Sanırım bu geçiş kolay olmamıştır. Basketbol oynarken de aklınızda hep oyunculuk var mıydı?

Basketbol oynadığım dönemde o işin en iyisi olmak için disiplinli bir şekilde tek konsantrasyonum basketboldu. O dönem sadece basketbol düşünüyordum ve o işte ilerlemeyi, kariyer yapmayı planlıyordum. Etrafımda bana farklı olduğumu söyleyen, modellik ve oyunculuk yapmam gerektiğini söyleyen bir çok insan vardı ama benim o dönemde tek aşkım basketboldu. Basketbolu sakatlık yüzünden bırakmak zorunda kaldım ve okulum devam ediyordu. Oyunculuk hiç akımda yoktu ama profesyonel anlamda oyunculuk hakkında bir ajanstan ( Selim Akar Marka Ofisi) teklif gelince denemek istedim. Bir çok insanın bende gördüğü, beni işaretlediği "senden olur" sıfatlamasını ben de deneyimlemek istedim.

Best Model yarışmasına da oyuncu olabilmek için mi katıldınız?

Best model yarışması çevremdekilerin beni modellik yapmayı denememle ilgili önerileri sayesinde oldu. Modellik ve oyunculuk aslında birbirinden çok farklı şeyler olduğunu şimdi ki deneyimlerimle çok net söyleyebilirim. Oyunculuk benim için büyük bir tutku. Yarışmaya oyunculuk için katılmadım. Yurtdışında modellik yapmak istiyordum. Bir unvan alırsam avantajlı olacağını düşünmüştüm. Oyunculuk için bir yarışmada unvan almanız tek başına yeterli değil. Oyuncu olabilmek için bu işi ünlenmek için değil severek yapmanız en önemli şart. Mutlaka çok çalışmalısınız ve disiplin çok önemli diyebilirim.


"KİRALIK AŞK'TA ROL ALMAK İÇİN DUA ETTİM"

Verdiğiniz bir röportajda “Kenan İmirzalıoğlu ve Kıvanç Tatlıtuğ ile kıyaslanmaktan sıkıldım”demişsiniz. Hala bu kıyaslamalar sıkıyor mu sizi?

Genelde yeni çıkan ve fark edilen yeni oyuncular jön tipindeyse ilk Kıvanç Tatlıtuğ ve Kenan İmirzalıoğlu kıyaslama yapılır. Ben karşılaştırma yapan kişilerden sıkıldım anlamında söylemiştim. İkisi de oyunculukları ile yaptığı projelerle Türk halkının kalbinde yer etmiş büyük oyuncular. Ben daha yolun başındayım ve yerimi biliyorum. Benim oyunculukta felsefem hep daha iyisi olmak için çalışmak ve tek yarışın kendinle olduğunu asla unutmamak...

Kiralık Aşk dizisine nasıl dahil oldunuz?

Hayatta her şey şansı ile ve kaderi ile gelir. Ben toplamda bugüne kadar 50'ye yakın proje için bir çok toplantıya gittim. Hatta şevkimin kırıldığı ve bu yüzden İtalya'da profesyonel modellik yapmaya başladığım bir dönem de oldu. İşte kader demiştim size; 3 senelik oyunculuk kariyerimde bana olan inancından profesyonel anlamda hiç vazgeçemeyen menajerim Selim Akar'ın ofisine haftalık periyodik toplantımız için ziyarete gittiğimde Ortaks Yapım'dan bir telefon geldi. Daha öncesinde kendisi bir sunum yapmış ama ben bilmiyordum. Bu sunuma istinaden beni tanımak istediklerini belirttiler. Biz toplantıya gittik ve her şey orada ışık hızıyla gelişti. Başta Haktan Pak olmak üzere tanıştığım ekibin işine olan saygısı, işlerini çok severek yapmaları beni o kadar etkiledi ki "ben bu işte olmalıyım, bu muhteşem insanlarla çalışmalıyım" dedim ve emin olun toplantıda çok dua ettim.. Biz el sıkıştığımızda sözleşmeyi imzalamamız gerektiği söylenince normalde avukata gönderme alışkanlığımız vardır. Fakat bu işi o kadar çok istedim ki sözleşme detaylarını orada menajerimle birlikte okuyup imzaladık. 1 saat sonra reyting rekorları kıran Kiralık Aşk dizisinin setini ziyarete gittim, ekiple tanıştım. Muhteşem bir ekip muhteşem insanlar tanıştım.


"SALİH BADEMCİ'DEN KİTAP ÖNERİLERİ ALDIM"

Diziye girdikten sonra nasıl tepkiler aldınız?

Diziden sonra çok tepki almaya başladım. Bir çok insan fotoğraf çektirmek istiyor, çok sevdiklerini söylüyorlar, ben bu duyguyu anlatamam, tarifi yok ama insanların beni sevmesi takdir etmesi beni çok mutlu ediyor. İyi ki bu işi bırakmamışım bu kadar çabanın en büyük ödülü bu sevgi diyebilirim.

Projedeki oyuncular bana inanılmaz şeyler katıyorlar, hep destekliyorlar. Salih Bademci'den kitap önerileri aldım ve hepsini aldım okumaya başladım bile.

Sosyal medya ile aranız nasıl? Hakkınızda yazılanları takip ediyor musunuz?

Takip etmeye çalışıyorum elimden geldiği kadar. Beni takip eden, destekleyen herkesin mesajlarını önemseyerek hepsine tek tek cevap vermeye çalışıyorum. Beni mutlu ettiklerini ve onların yazdıklarını, paylaştıklarını takipte olduğumu belirtip onları elimden geldiği kadar mutlu etmeye çalışıyorum. Çünkü onlar saygının ve sevginin en fazlasını hak ediyorlar.


"ZAC EFRON'LA AYNI FİLMDE ROL ALMAYI ÇOK İSTERİM"

Ben de röportajdan önce biraz baktım. Çoğunluk Zac Efron’a olan benzerliğinizi yazmış. Zac Efron’a benzetilmek sizi nasıl etkiliyor? Şikayetçi misiniz bu durumdan?

Hayır, hiç şikayetçi değilim. Aksine teşvik edici bir şey. Tabii hiçbir zaman onun fotoğraflarına bakıp "ben de böyle olacağım" ya da "ben de böyle giyineceğim" demedim. Sadece yaptığı işleri takip ediyorum, çoğu filmini izliyorum. Beğendiğim bir aktör. Bence benzememiz de süper bir durum ama kendimi onun gibi olmak için zorlamıyorum. Ben ben olmaya çalışıyorum. Amerika’ya gitme hayalim olduğu için Zac Efron’la da aynı filmde yer almayı çok isterim.

Nasıl projelerde yer almak istiyorsunuz?

Oyunculuk içine girdiğinizde dipsiz bir kuyu jön tipinde bir oyuncu olarak işaret edilmenin dışında insanları şaşırtacak rollerle ekranda olmayı çok isterim. Down sendromlu bir çocuğu oynamak çok isterim. Bunu bir sosyal sorumluluk projesi için yapmak çok isterim. Her şeye rağmen hayata tutunma çabalarını ve mutluluklarını yansıtmak isterdim.
Yaşam içindeki zorluklarını işaretleyerek oyunculuğumla bir sosyal duruma fayda sağlamak çok isterdim. Ben zaman içinde sadece yakışıklı bir jön olarak işaret edilmenin dışında oyunculuk ile ilgili hedeflerimi ve benim için oyunculuğun ne demek olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Oyunculuk ile ilgili kendimi daha fazla geliştirmek ilk hedefim, kendimi ve oyunculuğumu Türkiye'de kabul ettirmek sonra Amerika’da oyunculuk eğitimi almak ve orada da şansımı denemek çok isterim. Tabii ki önce ülkem Türkiye geliyor . Ashton Kutcher, Zac Efron, Josh Hartnett, Dwayne Johnson‘la bir projede yer almak en büyük hayalim, çok isterim.

Bunlarda ilginizi çekebilir: