İrem Derici: Adımı Türk popuna kazımadan bana rahat yok!

Şu sıralar ilk albümü Dantel ile ortalığı kasıp kavuran İrem Derici bugüne kadar bir çok rekora imza attı. "Kalbimin Tek Sahibine" klibi Youtube'un en çok izlenen videosu olurken, söylediği şarkılar hep müzik listelerinin zirvesinde yer aldı. Bugüne kadar bir çok ödüle kavuşan ve hep zirve yarışının içerisinde olan İrem Derici hedefi hep yüksek tutuyor ve "Olmak istediğim yerden çok uzağım hala. Adımı Türk Pop’una kazımadan bana rahat yok" diyor. Güzel şarkıcıyla yeni albümünü, klibini, ailesini ve hedeflerini konuştuk.. Hadi buyurun başlayalım...

Gecce Röportaj

RÖPORTAJ: ONUR AKTAŞ


Öncelikle albümünüz hayırlı olsun. Kariyerinizin ilk albümü daha önce hep single çıkarmıştınız ve kariyerinize single çıkararak devam edeceğinizi söylemiştiniz. Fikriniz neden değişti? Albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz?

Sinirimi bozdular, şu kadar izlendi, dinlendi, 3 senede bu kadar popüler oldu ama bir albümü bile yok diye. Alın dedim size albüm, bi’ albüm de benim oluversin. Ama bir daha çok zor. 1-2 şarkılık single’lar yaparak devam etmek çok daha mantıklı sanırım.

Albümün ilk klibi de albümle aynı ismi taşıyan “Dantel” şarkısına çekildi. Klibin yönetmenliğini eşiniz Rıza Esendemir yaptı. Buradan onu da tebrik etmek istiyorum. Bence çok güzel bir klip olmuş. Siz klip için neler söylemek istersiniz?

Son 2 klibimi Rıza ve şahane bir ekiple çektik. Yönetmen kaşesinden de yırtmış oluyoruz hem. Şaka bir yana Rıza’yla çalışmak çok keyifli. Ben fotoğraf ve klip çekimlerinde çok gergin oluyorum, acayip huysuz oluyorum. Rıza alttan alıyor, sakinleştiriyor. Bir de bu klip benim için ekstra özel oldu çünkü kendimi en kadın kadın hissettiğim klip bugüne kadar çektiklerimin arasında.

Sizce eşiniz Rıza Esendemir nasıl bir yönetmen? Çalışması zor mu, kolay mı?

Kolay kolay gayet kolay, iş bitiricidir Rıza her konuda. Problem varsa ortada hemen çözülmeli, yok edilmeli. Ben yönetmenim gibi bir söylemi de yok, keyifle benim için yapıyor bu işi. O 20 yıllık mesleğine aşık bir radyocu en nihayetinde.

Çekimler nasıldı? Hem aşk hem iş zor olmadı mı?

Aşkla yapılan her şey daha kolaydır hayatta. Bizde de öyle.“Kalbimin Tek Sahibine” isimli şarkınıza çektiğiniz klip Youtube’da en çok izlenen klip oldu. Dantel’de gidişat nasıl yeni bir rekor gelir mi?

Zannetmiyorum. Her işten böyle bir rekor beklemek enayilik olur zaten. O 2014 yılına damga vurdu ve yıllar sonra Samanyolu olabilecek nitelikte bir şarkı. Kült dediklerinden. Dantel daha muzır, eğlenceli ve kinayeli bir şarkı. İki şarkının kitleleri birbirinden çok farklı.

Albümün adı duyulur duyulmaz sosyal medyayı sallayan #danteling akımı başladı. İnsanlar evlerindeki dantellerle çeşitli pozlar verip paylaştılar. Albüm için güzel de tanıtım olduğunu düşünüyorum. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ya gerçekten şahane oldu o iş. Elvan diye bir kız başlattı, yaşı da küçük bir kız işte ama nasıl yaratıcı bir hareket aslında. Acayip büyüdü bir de ben de şaştım kaldım. Aslında en güzeli hala o kadar insanın evinde dantel olması, demode olmamış yani.


SİNAN, EVLENMENE BAK'I GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE YAZDI

Albümde Sinan Akçıl’ın da 2 şarkısı var. Albümünüz çıkmadan önce Sinan’la yaptığımız röportajda “İrem Derici’nin albümünde 2 şarkım olacak. Bu şarkıları İrem Derici ile paylaştığım için çok mutluyum” demişti. Siz de Sinan Akçıl ile çalışmaktan mutlu musunuz?

Sinan tam bir manyak. İçinde hem acayip muzır bir çocuk var hem de acayip içli bi’ adam. Çalışması en keyifli insanlardan biri. Evlenmene Bak’ı gözümüzün önünde yazdı. Eve yemek siparişi verdik, kapıyı açtı tam ödemeyi yapacak, “Abicim bekler misin iki dakika, nakarat geldi şu an acayip ilhamlıyım” diye bi’ anda çıldırdı falan. Rıza’yla Sinan çok eski arkadaş, Rıza sayesinde hayatıma girdi ama acayip tuttu kafalar.

Diğer şarkısı Bana Hiçbir Şey Olmaz da tokat gibi bir şarkı olduğu için albümün son şarkısı olarak koydum.

Sanırım albümden konuşup Mustafa Ceceli’den bahsetmemek olmaz. Onun da çok emeği var diye biliyorum Dantel’de?

Onun bende 3 yıldır o kadar emeği var ki. Kendi işi gibi yapar her işimi, Türkiye’nin en efendi en pırlanta adamlarından biri. Bu albümde de 3 şarkıyı düzenledi. Sinan’ın iki şarkısı ve babamla düetim olan Gittiğinde Anladım şarkısını.

Ceceli ile size “Hacı ile Bacı” diyorlar bu tanımlama rahatsız ediyor mu sizi?

Yoo neden rahatsız etsin, aşırı tatlı bir durum. Edi’yle Büdü gibi. Allah herkese bizimkisi gibi dostluk nasip etsin.

ADIMI TÜRK POPUNA KAZIMADAN BANA RAHAT YOK!

Albümde babanız Hulusi bey ile de bir düetiniz var. Baba ile düet fikri çok ilginç, nasıl ortaya çıktı?

Babam zaten musikiyi yalayıp yutmuş bir adamdır, acayip bir repertuarı vardır. Sesi de inanılmaz, hem çok güçlü hem de çok duyguludur. Bizim için çok özel ve anısı olan bir şarkı Gittiğinde Anladım. Ben çok ısrar ettim albümde beraber söylememiz için sağolsun kırmadı beni.


Hulusi Derici'nin kızı olmak sizi nasıl etkiledi, size neler kattı?

Öyle adam gibi bir adamın kızı olduğum için çok şanslıyım. Mesleki açıdan hem çok avantajları oldu hem de dezavantajları. Çoğu şarkımı babam seçer, halkın ciğerini bilen ve yıllarını buna adamış bir reklamcı olarak ne dediyse, hangi şarkıya bu tutar dediyse tuttu. Annem de babam da şahane yetiştirdiler beni, konservatuar, üniversite, yüksek lisans, onlarca ülke, kitap, film, müzik... Beni yetiştirdiklerinin yarısı kadar iyi kendi çocuğumu yetiştirsem tamamdır bu iş.

‘O Ses Türkiye’ye katıldınız ama sonuna kadar gidemediniz, elendiniz ve şu an Türkiye’nin en çok dinlenen şarkıcılarının başında geliyorsunuz. O ses şampiyonlarının ise pek adları anılmıyor. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz ve İrem Derici’nin başarı sırrı nedir?

Benim başlangıçtaki şansım bana yatırım yapan bir babamın olmasıydı hep söylüyorum. Ama kimlere ne yatırımlar yapılıyor, sonuç fıssss... Benim ses rengim, karakterim, iyi şarkı seçimlerim vs. gibi bir çok faktör birleşti de bazı şeyleri başardım. Ama benim daha kırk fırın ekmek yemem, deliler gibi çalışmam lazım. Olmak istediğim yerden çok uzağım hala. Adımı Türk Pop’una kazımadan bana rahat yok.


AŞKIMIZI KAVGALARLA DİRİ TUTUYORUZ

Rıza Esendemir ile aranızda sorunlar olduğu yazıldı ve hatta ayrılacağınız dahi konuşuldu. Bu haberlerin ne kadarı doğruydu? Sorunlar tamamen halloldu mu?

Ay oldu bitti valla, her çift arasında olur. Hiçbir evlilik, ilişki kusursuz değil. Daha iyi işte kavgalarla diri tutuyoruz aşkımızı. Bizim sıkıntımız karakterlerimizin tıpatıp aynı olması. Ben Koç, Rıza Boğa. Baksana sıkıntıya... İki inatçı, huysuz, ben daha doğrusunu bilirimci tip aynı evi paylaşınca ev mahşer yeri oluyor. Aşık olmasak birbirimize hiç çekilmeyiz yani..

2016'da çocuk sahibi olmak istediğinizi söylemiştiniz. Bu isteğiniz hala geçerli mi?

Benim vücut yaşım arttıkça beyin yaşım gerilediği için çocuk planımı biraz ileri attım. İşimde de daha sağlam yerlere gelmek istiyorum çocuk gibi bir sorumluluğu almadan önce.

"2019 yılına kadar çıkaracağım bütün şarkılarım ve planlamam hazır. Ama yetmez bu sefer de 2020 de ne olacak diye uykularım kaçıyor!" demiştiniz. 2020 hala uykularınızı kaçırıyor mu?

Kaçırıyor kaçırmaz mı... Allah kimseye bendeki stresi vermesin, uykumda diş sıkmaktan çene kaslarım ayvayı yemiş, sürekli kas gevşetici kullanıyorum. Ben zaten günde 3 saatten fazla uyumam, çok erken yaşlanacağım bu gidişle. Bütün uyku ilaçlarına, koca karı ilaçlarına bağışıklık kazandı vücudum hiçbiri bir işe yaramıyor. Ölümüne hırslı ve stresli bir tip olduğum için erken yaşta öleceğim, cesedim güzel olur daha iyi..

EVLENMENE BAK'IN KLİBİNDE BİR SÜRPRİZİM OLACAK

2020’yi bir kenara bırakıp tekrar günümüze dönersek… Albüm süper, şarkıların hepsi birbirinden güzel. Herhalde albüm tek kliple kalmaz. Hangi şarkılara klip gelir, kaç klip çekilir bir planlamanız var mı?

Gücüm yettiğince hepsine çekmek istiyorum. İkinci klip Evlenmene Bak’a gelecek, yazı hızlı şarkılarla bitirmek istiyorum, üst üste çok slow yaptım benim de içim bayıldı. Evlenmene Bak’ın klibinde Sinan’la da bir süprizimiz olacak.

Daha önce Neşet Ertaş’ın ‘Neredesin Sen’ ve Türk Sanat Müziği'nden ‘Nazende Sevgilim’i okudunuz. Bunun gibi başka sürprizleriniz olacak mı?

Onları tamamen ticari amaç gütmeden yaptım. Neşet Ertaş’ın çok büyük hayranıyımdır ve Neredesin Sen şarkısı hep içimi burkmuştur. Nazende Sevgilim de Rıza’yla benim için çok özel bir şarkı, zaten onun aranjesini de Rıza yapmıştı o maxi-single’da. Kafamda bir şey yok şu an ama bu tarz coverler illaki yaparım, bir anda geliyor "aaa bu şarkıyı da bir söylesem mi acaba" diye.

Bunlarda ilginizi çekebilir: