En güzel yemekhane... Mia Mensa

Havalar ısındıkça sahil şeridinde ki restoranlar daha bir kıymete biniyor. Eşsiz Boğaz manzarasında püfür püfür eserken denizin kokusunu içinize çekmek huzur veriyor. Genellikle balık restoranlarının hâkimiyet kurduğu sahil boyunda tek bir İtalyan yıllardır kalitesinden ödün vermeden yerini koruyabilmiş. İtalyanca’da “Yemekhanem” demek olan Mia Mensa restoran, denize nazır İtalyan yemeklerinin en güzel örneklerini sunuyor.

Mekan Delisi

Mia Mensa Kuruçeşme’nin en güzel noktalarından birinde, tamda 2 Boğaz köprüsü arasında konumlanmış. Burada gün ayrı keyif, gece ise ayrı bir keyif. Gündüz kaptan köşkü vari denizin üzerinde ki bahçesinde mavilik dört bir yanınızı sarıyor. Gece ise şıkır şıkır İstanbul’un ışıklarının altında köprüler size kırpıyor, neşenizi yerine getiriyor. İşte tam bu yüzden ben Mia Mensa’ya gün batımında gitmeyi seviyorum. Akşam üstü keyfini sunumuyla büyüleyen peynir tabağı ve şarapla sürmeye başlıyorum. Fransız ve İtalyan peynirlerinin en kalitelilerinin buluşmasına tazecik, çeşit çeşit kendi yaptıkları ekmekler eşlik ediyor.


Koca Bir Yemekhane

Menü klasik İtalyan, her şeyi bulabileceğiniz cinsten İtalyan mutfağın tüm zenginliklerini sunuyor. Deniz mahsüllerinde iddialı oldukları kadar risotto, makarna ve pizza çeşitleriyle de başınızı döndürüyorlar. Akşam yemeğinde pek de karbonhidrat tercih etmeyen ben makarnaların büyüsüne kapıldım. O yüzden hafif bir roka salatasıyla başlangıç kısmını geçiştirdik.


Makarna Çılgınlığı

Ev yapımı mantarlı fettuciniyi duyunca kaçıramam dedim ve iyi ki kaçırmamışım yarabbim. Kestane mantarının lezzetini bol parmesanlı sosa bu kadar başarılı geçirebilmiş olmalarını ayakta alkışladım. Bu lezzeti lütfen deneyin diyorum, ısrar ediyorum.


Diğer tercihimizi rengârenk Tortellini Tricolore’den yana kullandık. Aman Allah’ım bu ne kadar keyifli bir sunum dedirtiyor daha ilk saniyede. Tattığınızda ise damağınızdan uzun süre silinmeyecek bir lezzet. Krema sosuyla servis edilen bu rengarenk makarnanın jambon ve mantarla uyumu paha biçilmez.


Tiramisu!

Tatlı konusunda süper kararsız kaldık. Son derece profesyonel ve güler yüzlü olan personal yardımcı olabilmek adına hepsini ayrıntıyla anlattı, işte tam o noktada bizi süper bir çıkmaza sürüklediler aslında. Hepsi kulağa o kadar enfes geliyordu ki! Sonuç olarak tercihimizi klasik bir İtalyan olan Tiramisudan yana kullandık. Çok net iddia ediyorum, İstanbul’da daha güzel bir tiramisu yemeniz mümkün değil.


Havalar ısınıyor, güneş içimizi ısıtmaya başlıyor, kendimizi denize nazır yerlere atma arzumuz artıyor. Yılların tecrübesiyle, gizli bahçesiyle, muhteşem manzarası ve enfes yemekleriyle Mia Mensa önümüzdeki günlerin en güzel alternatiflerinden. İtalyan mutfağını birde Boğaz havasında deneyin derim. Şimdiden afiyet olsun.

Bunlarda ilginizi çekebilir: