Beyoğlu Yeme-İçme Haritası-2

Herkese mutlu haftalar! Geçtiğimiz hafta başladığımız Beyoğlu turumuzun bu haftaki bölümünde rotamız Çiçek Pasajı’ndan Taksim’e uzanıyor.. Sözü fazla uzatmadan hemen sizlere lezzet duraklarımızı sıralıyorum:

Gizli Lezzetler


Çiçek Pasajı

1- Huzur Restaurant
2- Stop Restaurant
3- Ceneviz Restaurant
4- Palmiye Restaurant
5- İkinci Bahar Restaurant
6- Sev İç Restaurant
7- Kime Ne Restaurant
8- Mahzen Restaurant
9- Manolya Restaurant
* * *
10- Konak Kebap
11- Feraye
12- Nosta Cafe
13- Üzüm Kızı Meyhanesi
14- M&N Cafe Brasserie
15- Jazz Cafe İstanbul
16- Mojo
17- Klemuri
18- Bahçeli Meyhane
19- Zübeyir Ocakbaşı
20- Parsifal
21- Zencefil
22- Pupa
23- Latife Hanım Meyhanesi
24- Pera Balık Gismando
25- Tokyo Restaurant&Sushi BarÇiçek Pasajı eski adı ile Cité de Péra. 1870 yılındaki büyük Beyoğlu yangınında yanarak yıkılan Naum Tiyatrosu'nun arsasına yapılmış tarihi ve ünlü bir pasaj. Pera günlerini anımsayan eski İstanbul insanından o günlere -yaşamamış olsa da- merak ve özlem duyan herkesin gönlünün en güzel yerindedir Çiçek Pasajı.. Şayet bir gün siz de keyifli bir akşam vakti burada nefes almak isterseniz; aşağıda sıralayacağım mekanlara göz atın derim.

1- HUZUR RESTAURANT

Bu mekan için Çiçeğin Huzur’u deniliyor. Huzur 50 yılı aşkındır Çiçek Pasajı’nın adeta bekçisi haline gelmiş bir mekan. Seçkin mezeleri ve Türk Mutfağı'ndan sunduğu zengin özellikli yemekleri ile tarihi bir atmosferde yıllardır meyhane kültürünü başarıyla yaşatmış. Eski üniversite yıllarını anmak isteyen orta yaş üstü pek çok misafiri ve kemik kadrosunu yılların özeniyle ağırlayan Huzur Restaurant’ta uygun fiyatlar ile her türlü davet ve toplantı da yapılabiliyor.. Bin bir çeşit lezzet arasından hangilerinde karar kılarsınız bilmem ama Huzur’dan huzurla ayrılmak için gider gitmez Hamsi Salamura ve Sardalya Tava söylemeyi ihmal etmeyin..

En Belirgin Özelliği: Tarihi ve Geçmişi

2- STOP RESTAURANT

Stop 1984 yılından bu yana her zaman bulabileceğiniz taze balıkları, yaz günleri 75; kış günleri ise 100 kişilik kapasitesinde birbirinden enfes mezeleri ile misafirlerini nostaljik bir ortamda ağırlayan bir başka Çiçek Pasajı sakini.. Bir Arnavut ciğeri ve Közde Patlıcanı var ki dillere destan.. Üstüne bir de bu lezzetlere fasıl keyfi de eklenince tadına sohbetine doyum olmuyor.. Mevsimine göre taptaze balıkları samimi bir ortamda lezzetli mezeler ile birleştirmek üstüne bir de musiki ile dem vurmak isterseniz, Stop’ta kalın derim..

En Belirgin Özelliği: Fasıl Keyfi ve Lezzet

3- CENEVİZ RESTAURANT

Namı ülke sınırları dışına taşmış bir başka mekandayız. Ceneviz Meyhanesi, İstanbul’un hiç bir yerinde rastlayamadığım, eşsiz bir antik dekorasyona sahip. Buraya; özellikle kışın, yemek yerken görkemli şöminenin ateşine dalıp nostaljisini solumak adına muhakkak geri geleceğime söz verdim kendime.. Hangi lezzetler olduğunu merak edenler için hemen sıralıyorum ;
Soğuk Mezeler: Ahtapot, karides, lakerde, semiz, kabak kızartma, patlıcan sos, patlıcan salata, imam bayıldı, enginar, haydari , yengeç, mantar salata, akciğer, çoban salata, mevsim salata, greek salata, göbek salata.
Ara Sıcaklar: Tereyağlı karides, karides güveç, paçanga böreği, kaşar pane, karides pane, su böreği, kokoreç, midye tava, patates kroket.
Ana Yemekler: Pirzola, et sote, köfte, özel spesyal, görme bonfile, papi çıkın, büftek, et şiş, tavuk şiş, tavuk şinitsel, deniz levreği, çupra, kalkan, çinekop, lüfer, somon, mercan, tekir, barbun
Gidiniz, deneyiniz.. :)

En Belirgin Özelliği: Dekorasyonu

4- PALMİYE RESTAURANT

Çiçek Pasajı’nın bir diğer eski mekanlarından (1937) Palmiye’de sıra. Mekan özellikle doktorların ve Galatasaray Lisesi mezunlarının uğrak yeri. Çiçek Pasajı’nın genel algısında olduğu gibi burada da tarihi dokuyu, ferah ve huzurlu bir ortamı bulabilmek mümkün. Palmiye’de anason kokulu keyifli akşamlarınıza her gün 20:00 ila 00:00 saatleri arasında canlı müzik/fasıl ekibi eşlik ediyor. Çiçek Pasajı’nın tam ortasında, tur kapının kesiştiği noktada yer alan ve pasajın tüm atmosferini izleme imkanı sunan mekan oldukça da geniş bir kapasiteye sahip.

En Belirgin Özelliği: Tarihi


5- İKİNCİ BAHAR RESTAURANT

35 çeşit soğuk meze, 15 çeşit ara sıcak Et ve Balık çeşitleri Tuzda balıklar ve buğlama, special etler istenilen her türlü yemek çeşitlerine hazır samimi bir personel... Özellikle çoban kavurma ve karides güveç aklınızı başınızdan alabilecek cinsten. Bir meyhane de iyi yemek de müzik de kalite de bir arada iyi hizmet ile sunulabiliyormuş hissini yaşayabileceğiniz İkinci Bahar Restaurant’ta gruplar için de 3 çeşit fix mönü bulunuyor. Ferah ortamında yaşattığı fasıl coşkusu da misafirlerince oldukça övgü alıyor.. İkinci Baharını yaşamak isteyen büyüklerim için de naçizade tavsiyemdir mekan.. Denemeye değer..

En Belirgin Özelliği: Samimi Ortamı

6- SEV İÇ RESTAURANT

04 Nisan 2003 tarihinde Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Türkiye'nin en gözde, en iyi meyhaneleri sıralamasında ilk onda yer alan Sev-İç, Beyoğlu Belediyesi’nin vermiş olduğu Beyaz Zambak Hijyen Belgesine sahip, adı üstünde içkilerinizi severek yudumlayacağınız nezih bir mekan. Sev-İç’te 25’den fazla meze ve et-balık kömür ızgarasında pişiriliyor. Ezine beyaz peynirinin ve yine Ezine bölgesinin halis zeytin yağından yapılmış mezelerin tadı ise gerçekten takdire şayan. Müdavimleri, daha çok yazar, sanatçı ve sinema dünyası oluşturuyor. Her akşam akordeoncu İbrahim Amca'nın, Türk Sanat Müziği şarkıları ile çok keyifli anlar yaşanan Sev-İç’te gruplara istenirse fasıl da temin edilebiliyor..

En Belirgin Özelliği: Meyhane Kültürü ve Lezzetleri

7- KİME NE RESTAURANT

Çiçek Pasajı’nda mekanları dolaşırken her bir mekanın isimlerini tek tek bir araya koyduğumuzda eskiye uzanan ve kim bilir ne anıların biriktiği güzel günlere gidebilecek hikayeler geçip durdu aklımdan.. Kime Ne’de bunlardan biri. Mekan felsefe olarak ‘’Biz bize diz dize kime ne’’ deyişini benimsemiş :) 2`si Çiçek Pasajının içerisine 3. Kapısı da Balık Pazarı'na açılan kapılarından içeri girdiğinizde envai çeşit meze ile karşılaşıyorsunuz.. İmam Bayıldı, Haydari, Paçanga Böreği, Karides Pane ve Ahtapot bunlardan sadece bir kaçı..

“Dostlar bir gün sözleşip bir yerde birleşin;
Oturun sofrasına dünya cennetinin;
Saki doldururken kadehleri cömertçe
İçin bir kadeh de zavallı Hayyam için. ”

En Belirgin Özelliği: Felsefesi

8- MAHZEN RESTAURANT

1876 yılında Cenevizli ler tarafından inşaa edilen Mahzen Restaurant Türk ve Dünya Mutfağına has lezzetleri nostaljik bir tavır içinde sergiliyor. 130 kişilik restaurantta fasıl ve oryantal eşliğinde geçirilen şenlikli pek çok gecce yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyormuş. Güveçleri kesinlikle denenmeye değer mezelerden pancar ve pilaki, balıklardan ise çupra kesinlikle enfesti.. Ayrıca Mahzen’de yer alan fix mönülerden size en uygun olanı tercih edebiliyor, gecce boyunca kendinizi şeflerin lezzetlerine teslim edebiliyorsunuz..

En Belirgin Özelliği: Mezeleri

9- MANOLYA RESTAURANT

2005 tarihinde Erdal Bayram tarafından Çiçek Pasajı'nda faaliyete geçirilen, 120 kişilik kapasitesiyle 30 çeşit mezesi, ara sıcakları, et-balık çeşitleriyle haftanın yedi günü fasıl eşliğinde hizmet veren Manolya Restaurant Çiçek Pasajı’ndaki son durağım oldu.. Restaurant tüm sezon boyunca özel davetler, toplantı, nişan ve düğün yemekleri ya da her türlü kutlama için oldukça ideal. Tercih edenler için alakart ve fix mönüler de mevcut.

En Belirgin Özelliği: Lezzetleri

Çiçek Pasajı’ndan dışarı adım attığımda şehrin kitabında kendimi birden farklı bir sayfaya geçmiş gibi hissederek yoluma devam ettim. Et kokularına doğru..

10- KONAK KEBAP

İçeri girer girmez turist sayısının çokluğuna lokasyon itibariyle şaşırmasam da pek çoğunun buraya devamlı hatta belki bizlerden de fazla geldiğini hissettim. Çalışanlar ile kurdukları ilişkiler, elleri ile tarif Ederek istedikleri pofuduk lavaşlara olan aşinalık, Fıstıklı Kebap’ı yemeden fotoğraf a boğmamaları.. bu düşüncemi sağlamlaştırmama sebep oldu.. Ama içerideki herkeste tek bir özellik vardı ki o da lezzetin yüzlerinde bıraktığı ifade.. Kebapçılara girdiğimde beni ilk başta çekse de sonrasında çok rahatsız eden şey kokuları olur.. Ancak Konak Kebap’ta üzerinizi sarmayan ve sizi boğmayan bir atmosfer var. Kebap sevmeyenler için pide çeşitleri de öneriler arasında, tatlılardan ise künefeyi muhakkak deneyin derim.. Acelenizin olmadığı bir günde bir öğün vakti muhakkak uğramalısınız.

En Belirgin Özelliği: Kebapları


11- FERAYE

Eski bir Beyoğlu binasındayım.. Cumbaları, iki kişilik balkonları, yüksek tavanı ve şöminesi... Feraye daha içeri girer girmez adeta insanı büyüleyen bir hanımefendi özeniyle kurulmuş bir meyhane. Mönüsü ise Ege ve Akdeniz Mutfağı ağırlıklı. Sakızlı ızgara ahtapotu, zeytinyağlı midye sarması spesiyeller arasında yer alıyor.. Müzikler ise tam da lezzetlerin yakalarına işlenecek şekilde.. Mekan sizi sunumları ile adeta giydirip, eski İstanbul günlerinden bir sofraya, eski bir binanın içinde bir masala itiveriyor.. Gidiniz..

En Belirgin Özelliği: Ambiyansı


12- NOSTA CAFE

İstiklal Caddesi'nde bulunan bir AVM’ de hizmet veren mekan, İtalyan mutfağı ve Akdeniz lezzetlerini misafirlerine sunuyor. Nosta’da cam önüne konulmuş minderlerde, kış günleri sıcak çikolatanız, yazın ise buz gibi limonatanız eşliğinde, bir nehir gibi insanların akıp gittiği istiklali izleyebilirsiniz. Balkonunda ki korkulukların biraz yüksek ve kalın malzemeden yapılmış olması bir dezavantaj olsa da yine bu keyfi yaşamanıza engel olmuyor. Ben İstiklal’de kar yağdığı bir gün muhakkak buraya yeniden gelmeyi düşünürken mekanın işletmecisi Hakan Ayvaz’dan Nosta Cafe’nin pizza konusunda oldukça iddialı olduğunu öğreniyorum. Bunun yanı sıra şaraplarıyla da iddialı olan mekan, dünya şaraplarından geniş bir kava ve Kavaklıdere şaraplarından zengin seçeneklere de sahip. Burada her şey İtalyan usulüne uygun yapılıyor. İnce hamurla yapılan pizza bazı Türk müşterilerin denemeden önce tepkisini alsa da denedikten sonra aslında lahmacun olmadığına memnuniyetle ikna oluyorlar. Nosta Cafe 150 kişilik kapasitesiyle AVM ile eş zamanlı çalışıyor. Mekana 22:00’den sonra girmek ne yazık ki mümkün değil, acele edin :)

En Belirgin Özelliği: Pizzaları ve Manzarası

13- ÜZÜM KIZI MEYHANESİ

Beyoğlu'nun en gözde mekanlarından biri olan Üzüm Kızı Meyhane, gerek yenilenen iç tasarımıyla gerekse özel hazırlanmış Akdeniz ve Ege Mutfağı mönüsü ile bu senede adından çok söz ettireceğe benziyor. Haftanın her günü saat 20:00'den 02:00 kadar süren programlarında misafirlerine coşku dolu geceler yaşatıyor..
Birçok ünlünün de uğrak mekanı olan Üzüm Kızı Meyhanenin işletmesini Edvin S. Avedikyan’a ait. 180 kişilik bir kapasiteye sahip olan mekanda sigara içme yerleri de mevcut. Kendinizi çok sıcak bir ortamda ve Greek müziğinin doyumsuz keyfine bırakmak isterseniz, Bir Meyhane’ye verilebilecek en güzel isimlerden birine sahip olan Üzüm Kızı’nı tercih edebilirsiniz..

En Belirgin Özelliği: Meyhane Kültürü ve Eğlenceleri


14- M&N CAFE BRASSERIE

M&N Cafe İstiklal Caddesi`nin en güzel yerinde konuşlanmış, kendine has yemekleri, pastaları ve kahvesi olan; hoş müziklerle rahat bir ortam içerisinde sohbet edebileceğiniz kısacası kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir cafe. Girişte küçük bir salon ve bar, ortada asma kat bir salon ve alt katta İstiklal Caddesi`ni pencerelerinden seyredebileceğiniz büyük ve rahat locaları olan salon ve içkilerinizi hoş bir ortamda yudumlayacağınız barı olan mekanın bulunduğu bina; 5 Haziran 1870 tarihinde Talimhane ve Taksim yangınının bir sonucu olarak yeniden inşa edilerek bu günkü konumuna getirilmiş. M&N Cafe Brasserie, sabah ve öğleden itibaren İtalyan ve Dünya mutfağından seçkin örneklerin dışında pasta ve kahvenin mükemmel uyumunu da mutlaka tadın.

En Belirgin Özelliği: Konumu ve Tarihi Dokusu

15- JAZZ CAFE İSTANBUL

Ahşaba dokunan jazz tınılarını, basık ve karanlık olmayan bir mekanda sakin bir akşamüstü dinlemek ister misiniz Mekanın üst katı canlı müzikler için ayrılmış, alt katta ise rahat rahat sohbet etmeye uygun bir kafe-bar havası hakim. Kafe kısmında kahve içip ya da bir şeyler atıştırıp daha sonra gecceye üst katta devam edebiliyorsunuz. Jazz Cafe herkesin kendinden biraz bir şeyler bulabildiği ve kendine en uygun ortamı seçebileceği bir modelde oluşturulmuş.. Belli günlerde özel programlar da yapılan Jazz Cafe’de dinleyebileceğiniz diğer isimler arasında Bülent Ortaçgil, Avrupa Yakası’ndan tanıdığımız Hale Caneroğlu’da var. Jazz Cafe, genel müzik piyasası içinde marjinal kalan bir mekan gibi görünse de yıllardır oturmuş bir müşteri kitlesiyle varlığını sürdürmeye devam etmiş. Sanatçılar ve özellikle üniversite öğrencileri, mekanın sıkı müdavimlerinden. .

En Belirgin Özelliği: İyi Müzik

16- MOJO LIVE MUSIC BAR

Müziğe olan tutkusu 15 yıldır kesintisiz süren Beyoğlu’nun eğlence duraklarından başka biri olan Mojo’dayız. Mojo Live Music Bar eğlenceye her yaştan katılan ve ruhu genç kalanların mekanı. Eylül 2012'de baştan aşağı değiştirilmiş ve yenilenmiş bir şekilde yeniden açılan Mojo, çarşambadan cumartesiye haftanın 4 günü kaliteli müziğe devam ediyor. Dekoru ve tasarımı ise hayli dikkat çekici. Asmalı Mescit tarafına kayan Beyoğlu eğlence anlayışından oldukça zarar görmüş olmasına rağmen hala Canlı Müzik, özellikle Rock müzik, denildiği zaman akla gelen ilk 4-5 mekandan biri olmaya devam eden Mojo’ya bir akşam arkadaşlarınızla yolunuzu düşürebilirsiniz..

En Belirgin Özelliği: Gecce Eğlenceleri

17- KLEMURİ

Mekana girer girmez ismini merak ediyor ve hemen öğreniyorum. Klemuri, (Rize) Lazca’da eski mutfaklarda yemek kazanının asıldığı zincire deniliyormuş. Beyoğlu civarındaysanız ve farklı bir yemek deneyimi yaşamak istiyorsanız Kafkas&Laz&Gürcü Mutfakları’na has zengin seçenekli yemekleri sunan Klemuri bir apartmanın ilk dairesinde hizmet veriyor. İçerisi birbirine açılan odalardan oluşuyor. Ahşap mobilyalar, tül perdeler… Mekanda kullanılan aksesuarlar sizin çocukluğunuza götürebiliyor. Hala içinizde bir çocuk varsa bunları gördüğünüzde eski günleri hatırlayabilir ve hemen etrafı karıştırmak isteyebilirsiniz. Yeşil Domates Diblesi, Balkabaklı Pilav gibi karadeniz spesiyalitleri ve Muhammara, Silor ve Tepsi Oruk gibi farklı coğrafyalardan nadir bulabileceğiniz lezzetler mevcut.. Beğeneceğinize eminim :)

En Belirgin Özelliği: Mutfağı ve Etnik Lezzetler


18- BAHÇELİ MEYHANE

Mis Sokak’tan ön yargılı bir şekilde kalabalığa söylenerek aşağıya indiğiniz anlar oluyordur. Ben de bu anların birinde; kendimi birden bire yeşil bir bahçeden içeri girerken buluverdim.. Yunan Meyhanesi tadında 25 çeşit enfes mezeye, mevsimine has taptaze balıklara ve sanat dünyasından tanıdık misafirlere sahip bir mekan olan Bahçeli Meyhane tam manasıyla İstiklal Caddesi’nin Mis Sokağı kesen paralelinde apayrı bir dünya yaratmış. İşletmecisi ve sahibi ise pek çoğumuzun yakından tanıdığı müzisyen Murat Başaran. Özellikle kış aylarında ikinci katında düzenlenen fasıl geceleri ile keyifli isimleri bir araya getiren, nişan, düğün, özel davet ve organizasyonlara ev sahipliği yapan Bahçeli Meyhane’de lezzete ve eğlenceye doymamak neredeyse imkansız bir hal alıyor.. Hamsi Ançuezi ise bir harika :) En kısa zamanda yolunuzu kalabalıktan uzak bu keyifli mekana düşürmenizde fayda var..

En Belirgin Özelliği: Samimi Ortamı ve Lezzetleri

19- ZÜBEYİR OCAKBAŞI

Şimdi sıra sosyetenin en gözde ocakbaşılarından olan Zübeyir’de.. 3 katlı mekanın her katında bir ocakbaşı bulunuyor. Vedat Milor gibi ünlü gurmelere de ev sahipliği yapmış mekanın közde patlıcanı, kese yoğurdu ve cevizli yöresel balkabağı dillere destan lezzetleri arasında. Yemek faslına geldiğinizde ise iyi terbiye edilmiş bir kuzu şişi, kafesle but arası çıkarılmış güzel bir filetoyu mangalda ağır ağır pişmiş bir halde içkinizin yanına uzun ve görkemli bir sofrada sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.. Zübeyir’de bol bol yiyebiliyor, bütçenizi yormuyor, yorsanız dahi hakkını sonuna kadar almış olarak çıkabiliyorsunuz..Keyifli bir ocakbaşı deneyimi için kesinlikle önerilerim arasında..

En Belirgin Özelliği: Etleri ve Mezeler


20- PARSİFAL

Kurabiye sokakta yer alan Parsifal bir vejetaryen restoranı. Envai çeşit salatalara ve sebzelere eşlik eden mısır ekmekleri ise kesinlikle doğru bir seçim.. Vejetaryen olmayıp vejetaryen misafirlerine ya da sevdiklerine eşlik etmek isteyen misafirleri de unutmayan Parsifal’in mönüsünde beyaz et çeşitlerini de bulmak mümkün. Her iki taraf için de biçilmiş kaftan olan falafel ise bir harika.. Lezzetli ve hafif şeyler yemek istediğinizde kesinlikle aklınıza gelmesi gereken ilk yerlerden biri olan Parsifal eminim ki sizi hayal kırıklığına uğratmayacak..

En Belirgin Özelliği: Vejetaryen Mutfağı

21- ZENCEFİL

İstiklal Caddesi'nin hemen başında, ilk sağdan girip ilk sola devam edince, hayalinizdeki yeşil panjurlu ev burası :) Küçük küçük tahta masalara sahip olan mekanın İstanbul’un içinde vaha olabilecek bir de bahçesi var. Beyoğlu karmaşasından kaçıp kendinizi dinlemek istediğiniz 'o anlar' için biçilmiş kaftan olan Zencefil’in özellikle vejetaryen olanlar için çeşitli sebzelere giydirilmiş baharatlı yemekleri ise taktire şayan.. Tabii yanına mutlaka ev yapımı limonatanızı istemeyi unutmazsanız.. Vejetaryen cafelerin azlığı düşünüldüğünde Zencefil tam bir cennet.. Önerilir.

En Belirgin Özelliği: Dingin Bahçesi

22- PUPA

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde çıkan Bekar Sokak’ta hizmet veren Pupa, hareketli ortamı ile Beyoğlu akşamlarının keyifli noktalarından biri. Zengin kokteyl ve içki mönüsüyle eğlenceli bir geccenin kapısını müdavimlerine açan mekan, özellikle aperitif çeşitleriyle, çerez ve atıştırmalıklarıyla misafirlerine hoş bir akşam sunuyor. Pupa‘da hafta sonları canlı müzik ve dans partileri de var. Beyoğlu’nda eğlenmek isteyenler için doğru adreslerden biri de Pupa..

En Belirgin Özelliği: Gecce Eğlenceleri


23- LATİFE HANIM MEYHANESİ

Taksim’in nostaljik meyhanesi Latife Hanım’a misafiriz.. İstiklal Caddesi’ndeki Bekar Sokak’ta bulunan Latife Hanım Meyhanesi buram buram Cumhuriyet kokan bir mekân. Ortamı gözünüzde canlandırabilmenize yetebileceğini düşündüğüm birkaç unsurdan bahsetmek istiyorum; duvarlarda Atatürk portreleri ve Cumhuriyet kadınlarının fotoğrafları, hiç susmayan bir pikapta dönüp duran Zeki Müren ve Bülent Ersoy plakları.. Latife’nin mönüsü, Taksim’in salaş meyhanelerinden hem çeşit hem de fiyat olarak iki gömlek üstte. Maş fasulyesi, kabaklı badem ezmesi, lakerda, fümelenmiş ve kurutulmuş balık eti ve nur topu gibi bir topikten sonra önümüze ne geldiyse tadı tuzu yerinde. Bilhassa zeytinyağı Kıbrıs’tan gelen favaya doyum olmuyor. (Tatmadan meze faslınızı sonlandırmayın) Sıcaklara ise mutlaka güveçte gelen ahtapotla başlayın. Yanında bol halka soğanla gelen ciğerse Latife müdavimi olma sebebi. Yemeğin sonunda ise Kıbrıs macunu sipariş etmek, sizi karpuz kabuğu gibi değişik tatlarla tanıştırabilir. Benden söylemesi :)

En Belirgin Özelliği: Dekorasyonu ve Ambiyansı

24- PERA BALIK GİSMANDO

Sadece ve sadece balık servis eden Pera Balık Gismando’dayız. Mekanın sahibi de 20 yıllık balık restorancısı Hakan Gölçek. Hakan Bey ve ekibinin amacı insanların devamlı geldiği, birbirine tavsiye ettiği, seslerin ayyuka çıkmadığı, müziğin birbirine karışmadığı ve en önemlisi balığın tadı çıkarıla çıkarıla yendiği bir mekân oluşturmak. Her balıkçıda olan taze balık ve mezeler burada da var, ancak spesiyaller daha cazip. Mesela ‘Levrekte Ali Baba Güveç’. Deniz levreği büyük bir güveç tabağı içinde pişiriliyor ve yanında taze sebzelerle getiriliyor masaya. Balıklar her sabah Kumkapı halinden alınıyor. Meyve ve sebzeler de aynı şekilde günlük olarak temin ediliyor. Tatlılardan spesiyalleri ise incir ve hurma tatlısı. Hurma fırınlanıyor, yanına incir ve dondurma ile servis ediliyor. Balkan Müzikleri ve Türk Müziği ise yüzünüzü güldürmek için ayrı bir sebep.

En Belirgin Özelliği: Balık Balık Balık


25- TOKYO RESTAURANT&SUSHI BAR

Sushi severler buraya! Uzakdoğu Mutfağı’na has lezzetlerin sunulduğu Tokyo, ürünleri, servisi ve elit ortamı ile tam puan almayı hak eden bir mekan.. Restaurant'da artık aşina olmaya başladığımız Sushi Bar'ın yanı sıra, Japon kültürünün en önemli olgularından biri olan ve Türkiye'de pek de tanınmayan, Japonya'dan getirilen orijinal bambu döşemeler ile kaplanmış, yer sofraları ve minderlerle döşenmiş, sürgülü Japon kapılarla birbirinden ayrılabilen “Tatami odaları” yer alıyor. Tokyo Restaurant, Japon Mutfağı'nın kendine özel sosları ve pişirme teknikleri ile hazırlanmış et- balık ve sebze yemekleri, günlük taze balıklardan hazırlanan “sushi” lerle zengin mönüsü ile öğlen ve akşam olarak hizmet vermeyi hedefliyor. Tokyo’da öğleden sonraları çay ve kahvenizi Japon tatlıları eşliğinde yudumlayarak keyifli müzikler eşliğinde gazetenizi okuyabiliyorsunuz..

En Belirgin Özelliği: Uzakdoğu Mutfağı

* * *

Bu haftaki rotamızı Tokya'da noktalıyoruz.. Haftaya sizleri Tokyo'dan alarak Cihangir Sokakları'na sürüklemek üzre hazırlıklara başladım bile..

Sevgiyle ve Heyecanla kalın :)

Bunlarda ilginizi çekebilir: