Galata Yeme-İçme Haritası

Bu hafta Galata Kulesi mihenk olmak üzere; hepimizin haftada en az bir kez de olsa yolunun düştüğü, kesiştiği, Karaköy’den dünyanın ikinci metrosu olan güzelim Tünel ile İstiklal’e uzandığı ara sokaklarda dolaştım. Keşfedilesi leziz mekanları, yokuşları, havası, insanları ve İstanbul’un pek çok yerinde hissedilen tarih bezeli sokakları ile yine keyifli bir rota bizleri bekliyor. Hazırsanız başlıyoruz..

Gizli Lezzetler


1- Marvin
2- Shake Shack
3- 1841 Tünel
4- Yeni Lokanta
5- Coffee Jazz House
6- Balkon Sefası
7- Kota Cafe&Restaurant
8- Aheste
9- Sntrl Dükkan
10- Le Fumoir Restaurant&Bar
11- Urban Station
12- Consept Cafe
13- Nikol Galata
14- Güney Restaurant
15- Kiva
16- Galata Tower Restaurant
17- Falls in Galata
18- Firuzende Restaurant
19- Pepo Cafe&Restaurant
20- Sensus
21- Atölye Kuledibi
22- Nardis Jazz Club
23- Ege Rum Meyhanesi
24- Bank
25- Zelda Zonk
26- Nublu
27- Wisteria1- SHAKE SHACK


Tünel’in hemen girişinde solunuzda dikkatinizi çeken koku %100 Angus dana etinden yapılan leziz hamburgerler. Koku sizi çeker çekmez acıkıyor ve içeri dalıveriyorsunuz. 2004 yılında New York’taki Madison Square Park’ta doğan ve eleştirmenlerin övgüyle tavsiye ettiği, modern tarzda bir yol üstü hamburgercisi olarak bilinen Shake Shack fast food tarzından vazgeçemeyenlerin bir numaralı adreslerinden. İstanbul’da ilk şubesini İstinye Park’ta açmış. Mekanda geri dönüşümlü ve sürdürülebilir malzemelerin yanı sıra enerji tasarrufu sağlayan mutfak ekipmanları ve mekanın tamamında aynı şekilde enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma armatürleri kullanılıyor. Hamburgerlerinin yanı sıra, lezzetli hot dog ve Custard’ları ile de Shake Shack İstanbulluların da kısa zamanda vazgeçilmezi olacağa benziyor..

En Belirgin Özelliği: Modern tarzda bir yol üstü hamburgercisi

Detaylar İçin Tıklayınız.


2- 1841 TÜNEL


İstiklal’in kargaşasından usulca sıyrıldığımız Kumbaracı Yokuşu’nun girişinde, Tünel’in en görkemli binalarından biri olan “Hıdivyal Han” veya “Hıdivyal Palas” ‘tayım. Bina yaşı 1841. İstanbul’un Avrupa esintileri taşıyan ilk oteline konumlanmış bu mekan duvarları ile tarihten bir sahne tadında.. “Hotel D’angleterre” olarak anıldığı yıllarda konukları arasında Pierre Loti’yi de ağırlamış olan otelde ünlü “Lebon” pastahanesi de hizmet vermiş. Beyoğlu’nda doğmuş ve yaşantısının önemli bir bölümünü burada geçirmiş olan, Gülsün Sami ve aslen Ankaralı yeni Beyoğlulu Ali Sayar, “Hıdivyal Palas’da buluşmaları ile hayata geçen ve ismini binanın yapılış tarihinden alan “1841” giriş katı ve terastan oluşuyor. Özel kutlama ve davetler için tercih edebileceğiniz geniş barı ve eğlenceli müzikleri ile tarihten bir pencerede soluklanmak isteyenlere önerilir..

En Belirgin Özelliği: Tarihi Dokusu

Detaylar İçin Tıklayınız.

3- YENİ LOKANTA

1841’in hemen karşısında dikkatinizi çekecek bir başka hoş restaurantta sıra.. İsmi gibi açılalı çok uzun zaman olmamış bir yer burası. Fakat methini duyanlar günler öncesinden rezervasyon yaptırıp oldukça rafine ve Avrupai bir havaya sahip bu mekanı dolduruyorlarmış. Bu durumu Ispanaklı Izgara Ahtapot’u ve tatlılardan Muhallebili Kadayıf Kızartması’nı denediğinizde zannediyorum anlayacaksınız. İsli dondurma ve bal ise benden tam puan aldı. Yemek çeşitleri az ama öz. Salatalar, mezeler, ara sıcaklar ve ana yemekler füzyon mutfağın çok iyi birer temsilcisi. Hemen girişte sağda yemek öncesi bir iki kadeh bir şey yudumlayabileceğiniz ve nefesleneceğiniz sempatik bir bar var. Ve de etrafta bolca güler yüz.. :)

En Belirgin Özelliği: Mutfağı ve Lezzetleri

4- COFFEE JAZZ HOUSE

Kumbaracı yokuşundan aşağıya doğru keşfe devam ediyorum.. Sokağın ortasına doğru kulağıma güzel melodiler çalınıyor ve iştahla kafamı çevirdiğimde Coffee Jazz House yazısını görüyorum. İşte başka bir dünya daha. Mis gibi kahve kokusu, muffinler, sessiz ve huzurlu çalışabileceğiniz bir üst kat ve en az kahveler kadar leziz müzikler ile keyifli bir mekan burası.. Dekorasyonundaki muziplikler, afişler ve samimiyet, sokağa açılıveren sohbetleri ile kendine has bir kitleye sahip ve yeni misafirleri de keyifle bekleyen Coffee Jazz House kahve molanız için kesinlikle doğru bir adres olabilir.

En Belirgin Özelliği: Müzikleri

5- BALKON SEFASI

Hemen söylemem gereken bir şey var ki bu mekanda balkon yok. Peki neden mi balkon sefası, mekanın hem sahibesi, hem servis elemanı hem de mutfağı ile ilgilenen Nilşah Hanım bir iç mimar. Ve kişilere özel balkonlar tasarlıyor. Her şeyi ile bizzat kendinin ilgilendiği mekanı ise hem hoş bir coffee shop hem de ofis olarak kullandığı zevkli, farklı bir atmosfere sahip. Çeşitli etkinliklere ve keyifli sohbetlere yer verilen iki katlı bu mekanın tasarımı gerçekten hayranlık verici. Kahveleri ise bir o kadar iddialı. Sokağın içinden bambaşka bir dünyaya sıyrıldığınız zevkli bu mekana muhakkak yolunuzu düşürmelisiniz..

En Belirgin Özelliği: Dekorasyonu ve Kahveleri6- AHESTE

Aheste’nin hikayesi yavaş yaşama, geleneksel tariflere, mevsiminde doğal ürünlerle ağır ağır pişen yemeklere, en çok da meyhane kültürüne olan tutkudan doğmuş. Galata’ya çıkan en güzel sokaklardan birinde konuşlanmış bu meze restaurantı acelesi olmayanların zevk-ü sefa süreceği, İstanbul, Ermeni, Rum, Osmanlı, Çerkez, Arap gibi etkileyici mutfak kültürlerinin izlerini taşıyan bir durak. Aheste’de gündüzleri organik kahvaltılar ile güne başlayabiliyor, gün boyu yaratıcı ellerden çıkan kek, kiş, ekşi mayalı ekmek üzerine bruschetta, elde açma makarnalar ve salatalarla 18:00’e kadar devam edebiliyor, akşam ise birbirinden leziz mezeler ile meyhane keyfinizle yolculuğunuza devam edebiliyorsunuz. Yemek yemek sizin için geçiştiril-e-meyecek bir keyif ise ve aceleniz yoksa üstüne bir de Galata’daysanız… Aheste keyifli ve uzun bir günün tek adresi..

En Belirgin Özelliği: Meyhane Dokusu ve Farklı Kültürden Lezzetler


7- SNTRL DÜKKAN

Şimdi de sıra Galata’nın keyifli mekanlarından biri olan Sntrl Dükkan’da.. İddia ediyorum bu sokağa bayılacaksınız. Hem bir tasarım dükkanında keyifli bir alışveriş etmek istiyor, hem de yemek mönüsü ile yazın keyfini çıkarmak istiyorsanız; Sntrl Dükkan tam size göre bir mekan. Galata’ya yapacağınız ziyaretlerde, kalabalıktan uzak, sade ama özgün lezzetlerden oluşan kahvaltı ve yemek mönüsü ile Sntrl Dükkan Galata’da güzel bir alternatif.. Akdeniz Mutfağı’ndan oluşan mönüsündeki leziz yemekler, özenle hazırlanmış şarap mönüsünden seçebileceğiniz geniş bir kav ile gününüze ayrı bir keyif katacak bu yeri ziyaret etmenizde fayda var..

En Belirgin Özelliği: Tarzı ve Geniş Şarap Kavı

8- LE FUMOIR RESTORAN&BAR

Galata'da yeni açılan Georges Hotel'in girişindeki Le Fumoir restoranın mönüsü, baştan aşağı Fransız yemeklerinden oluşuyor. Otelin lobisi olması gereken giriş kısmı olan restoran, yaz aylarında terasa taşınıyor ve eşsiz manzarası ile adete Karaköy’ün üzerinden Boğaz’a uzanıyorsunuz. Yaşamının büyük bölümünü Fransa'da geçiren restoranın sahibi, fazla ustalık gerektirmeyen Fransız spesiyalitelerini bir araya getirmiş. Yemekler lezzetli, ortam sevimli. Le Fumoır’e gelirseniz, steak tartar ve coq au vin -şaraplı horoz- u denemeden ayrılmayın. Zira Galata’da böylesi bir Fransız lezzeti bulmanız hayli zor..

En Belirgin Özelliği: Manzarası ve Fransız Mutfağı

9- URBAN STATION

Urban Station, özellikle mobil çalışanlar ve farklı bir şekilde bir araya gelmenin ve çalışmanın mümkün olduğunu düşünenler için tasarlanmış bir ortam. Sloganında yer alan ‘’Siz hala ofiste mi çalışıyorsunuz?’’ ibaresi ise hayli dikkat çekici. Urban Station projesi mobil çalışanlara yönelik ilk küresel ağı oluşturmak amacıyla tasarlanmış. Kahvenizi yudumlayıp bir şeyler atıştırırken sessiz ve nezih bir ortamda çalışabiliyor, Home Office sıkıntısı yaşıyor ya da kendinize ait sessiz bir alan yaratmak istiyorsanız hiç güçlük yaşamıyorsunuz. Gün içerisinde bir toplantıdan diğerine boş vakte sahipseniz ve hazırlanmanız gerekiyorsa, bir ödevi yetiştirmek ya da sınava çalışmak zorundaysanız ve eviniz uzaksa bu farklı tarzı bir yudum kahve ile deneyimlemenizde fayda var..

En Belirgin Özelliği: Konsepti


10- CONSEPT CAFE

Galata ve Tünel’in sokaklarında dolaşırken her an bir sürprizle karşılaşabiliyor, kendinizi birden İstanbul’un hüzünlü yüzünde, New York’un hamburgercisinde, Paris’in bir restoranında ya da Sanat Galerisi tadında bir mekanda kahve içerken bulabiliyorsunuz. Consept Cafe ise bu tabirlerin sonuncusuna belki de en yakışanı.. İngilizlerin vazgeçilmezi olan ‘bakery shop’ algısını tamamen özümsemiş, farklı tarzda eşyalar ve şık dekorasyonu ile sokak arasında bir nefes alabileceğiniz, bambaşka bir dünya yaratmış zevkli bir mekan. Şık koltuklardan birine yerleşip derginizi incelerken gözünüze takılan küçük sevimli bir detay ile tıpkı bir müzayede de olduğu gibi elinizi havaya kaldırıp fiyat teklif etmek isterseniz Consept Cafe’desiniz demektir.. Deneyin, yanılmadığımı göreceksiniz 

En Belirgin Özelliği: Farklı Tarzı

11- NİKOL

Nikol’un kapısına ‘çikolata ve tatlı cennetine hoş geldiniz’ yazsalar abartmış olmazlar. Sunumlar bir harika, lezzetler ise şahane. İçeri girer girmez kendinize bir köşe kestirebilir, enfes macaronların ve brownielerin tadına varabilirsiniz.. Günlük çıkan taze tatlılardan ise sipariş verebilir ve bu lezzetleri sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Haftasonları kahvaltı içinse enfes bir ortam sunan Nikol; ruhunuza iyi gelecek, kendinizi şımartacak ve özellikle tatlı krizinizin tuttuğunu hissettiğiniz anlarınızda yanınızda olabilecek bir mekan.. Böyle bir günde yolunuzu mutlaka Nikol’e düşürün derim..

En Belirgin Özelliği: Tatlıları

12- GÜNEY RESTAURANT

1949 yılında bir Rum Lokantası iken şimdi Osmanlı ve Geleneksel Türk Mutfağı'nın en güzel çeşitlerini sunan Güney Restaurant, sabah 07:00'dan akşam 24:00'a kadar konuklarını ağırlayan, kapalı ve açık alanı ile toplamda 120 kişi kapasiteli keyifli bir mekan. Farklı kültürlere ait bu lezzetleri tadarken Kuledibi’nde olmanın keyfini yaşıyor, gün sonunda Galata’nın muhteşem manzarası eşliğinde sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. Ticaret Odası tarafından İstanbul'daki en iyi 40 lokanta arasında yer alan Güney Restaurant, misafirlerine günün her saati sıcak ve sulu yemek serviside sunuyor. İsteyenler ise zengin menü seçeneklerinden ızgara ve balık çeşitlerinden dilediklerini seçebiliyorlar. Toplantı, kutlama ve her tür etkinlik için de uygun bir mekan olan Güney Restaurant Kuledibi’nden vazgeçemeyenler için doğru adreslerden..

En Belirgin Özelliği: Manzarası ve Lezzetleri

13- KİVA


2008 yılı Ocak ayından itibaren Beyoğlu Galata Meydanı’nın değerli tarihi binalarından birinde konumlanmış olan Kiva Restoran, Anadolu topraklarında pişen benzersiz lezzetleri, özünü bozmadan ancak şehrin ve gelişen yaşamın nabzına uygun çağdaş sunumlarla yorumlayarak sunuyor. Kiva, adını dünyada kültür mirası olarak gösterilen, günümüze dek bozulmadan korunabilmiş, Türk sanatının eşsiz şaheserlerini barındıran tarihi bir Özbekistan kentinden alıyor. Kiva ekibi tarafından orijinal haline bire bir sadık kalacak şekilde restore edilen Kiva’nın dekorasyonunu Konya’daki ünlü Selçuklu Sarayı Kubadabadı’nın duvarlarında bulunan bir dizi yıldız çinisi süslüyor. Kiva, açıldığı günden itibaren tanımladığı “Anadolu halk mutfaklarında pişen, unutulmaya yüz tutmuş yemekleri araştırmak, incelemek ve özüne sadık kalarak pişirmek ve sunmak” misyonu doğrultusunda çalışıyor. Anadolu’nun gizli kalmış yöre yemeklerini araştırıp, inceleyerek reçetelerini gün yüzüne çıkartan Kiva, menüsünü de bu reçeteler ışığında ve mevsimine uygun yöresel malzemeler ile yıl boyunca güncel tutmayı da başarmış.. E sizlere de gidip bu özel yeri deneyimlemek kalıyor..

En Belirgin Özelliği: Tarihi Dokusu ve Lezzetleri

Detaylar İçin Tıklayınız.

14- GALATA KULESİ RESTAURANT

Yerden 68 metre denizden ise 140 metre yükseklikte bir lezzet keyfi yaşadığınızı düşünün. Seyri ile önce gözünüzü doyuruyorsunuz. Dünya tarihinde Galata Kulesi restaurant olarak hizmet veren en eski kule. 528’de Bizans İmparatoru Justinianus tarafından limanları kontrol etmek amacıyla yaptırılmış. Galata Kulesi 09.00 – 19.00 arası gezi için açık. 9. kat gündüzleri kafeterya ve lokanta olarak hizmet veriyor. Restaurantta her gün 20.00’den 24.30’a kadar servis var. Servisin başlamasını izleyen saatlerde kuleyi ağırlıklı olarak yabancı turistlerin ziyaret ettiği göz önüne alınarak Türk kültürünü yansıtan Otantik Türk Show sahne alıyor. İstanbul`un büyüleyici gecce manzarasını seyrederken kulenin geleneksel titizliği ile hazırlanmış leziz yemekleri daha da güzelleşiyor. Türk ve dünya mutfağından seçkin örneklerin bulunduğu mönü aradığınız her tür içkinin yer aldığı zengin seçeneklerle bütünleşmiş. En kısa zamanda kendinize bu güzelliği yaşatmalısınız..

En Belirgin Özelliği: Tarihi ve Manzarası

15- FALLS IN GALATA

Galata’nın büyüleyici sokaklarından devam ederken rengarenk şemsiyelerin asılı olduğu gizli bir giriş dikkatimi çekiyor.. Neve Şalom Sinegog’unun hemen yanında gizli bir bahçe burası. Galata'nın lezzet ve sohbet evi..
Tarihi mimarisinin çizgilerini sıcak atmosferine taşıyan Falls in Galata, 1800’lerin sonunda yapılmış, tarihin izlerini taşıyan bir binada yer alıyor. Galata’da 7 den 70’e her kesime hitap ederken lezzetli menüsü ve etkinlikleriyle Galata semtine farklı bir soluk getirmiş., eski tuğla duvarları, ahşabın sıcak dokusu ve ferforje detaylı dekorasyonu, duvarlarında o yıllarda bu binada yaşayan aileden kalma fotoğraflar ve eşyalar ile dikkat çekiyor. Falls In Galata’nın girişte ana salonu, alt katta şehrin karmaşasından uzakta gizli bahçesi ve sakin bir ortamda kitap okumak isteyenler için özel bölümü de var. Evinizin bir bölümünde kendinizi misafir etmek isterseniz Falls in Galata kesinlikle size göre bir mekan.

En Belirgin Özelliği: Tarihi Dokusu

16- FİRUZENDE RESTAURANT

Anemon Galata Otel’in teras katında mum ışığı ile aydınlatılan Haliç ve Boğaz manzaralı etrafı camlarla kaplı bir mekandayım. Firuzende geçtiğimiz sezon Hürriyet Gazetesi tarafından en iyi kışlık teras olarak seçilmiş. Sabah Gazetesi ise Firuzende’yi evlenme teklif edilecek mekanların ‘kare ası’ olarak tanımlamış. Yani pek çok ziyaretçi tarafından tam not almış elit bir mekan Firuzende. Dünya mutfağı ile hizmet veren restaurantın A la Carte menüsü Türk ve Dünya mutfağının en lezzetli tatlarını kapsıyor.Restaurant’ta ayrıca gruplara özel set menüler oluşturuluyor ve Nişan yemeği, aile yemeği gibi organizasyonlar için gruplara özel menüler ve fiyatlar uygulanabiliyor. Sezonun açıldığını göz önünde bulundurursak Firuzende seçenekleriniz arasında yer alabilir.

En Belirgin Özelliği: Konumu ve Konsepti

17- PEPO CAFE&RESTAURANT

Osmanlı Döneminden bu yana ayakta kalmayı başaran Galata’nın önemli sembollerinden tarihi Pepo apartmanında, aynı ismi taşıyan bir mekandayız. Mimarisiyle göz dolduran binanın giriş katında yer alan Pepo Cafe Restoran’da günün her saatinde farklı lezzetleri tatma imkanı bulunuyor. Osmanlı Dönemi’nin izlerini taşıyan Pepo apartmanının inşaatı 1875’de başlayıp 1891’de tamamlanmış. İsmini ünlü Şapkacı PEPO’ dan alan binadaki cafe restoran, Galata Kulesi’nin yanı başındaki Camekan Sokakta İstanbul nostaljisi yaşatıyor. Steak ağırlıklı mutfağı olan Pepo’da akşam saatlerinde gelenler tarihi ortamda 80’ler – 90’lar müzikleri eşliğinde sakin vakit geçirebiliyor. Ermeni, Rum mezeleri ile Akdeniz mutfağının seçkin yemekleri mekanda bir arada sunuluyor. Hafta içi ve hafta sonu için keyifli, zengin kahvaltıları olan Pepo gerek bahçesiyle gerekse dingin ortamıyla güzel vakit geçirebileceğiniz mekanlardan..

En Belirgin Özelliği: Tarihi Dokusu

18- SENSUS

Galata Sensus Şarap ve Peynir Butiği; Beyoğlu Kuledibi’nde şarap tutkunlarına keyif yaşatan hoş bir mekan.
Sensus’a geldiğinizde 400 çeşitten fazla şarabın arasından istediğinizi seçebiliyor, hatta yanında peynir bölümünden arzu ettiğiniz peynirinizi de alıp gidebiliyorsunuz. Ya da raftan bir şarap seçip bar bölümünde keyifle yudumlayabiliyorsunuz. Dünyada söz sahibi olmaya başlayan ve yakın gelecekte pazar payını katlayarak arttıracak olan Türk şaraplarının, şimdiden damaklarda yer edinmesini isteyen bir anlayışa sahip olan Sensus'ta envai çeşit Türk Şarabı tadabilmek mümkün.. Cömert topraklarımızın tüm butik şarap üreticilerinin seçtiği özel lezzetleri deneyimlemek isterseniz Sensus tüm sorularınıza cevap olabilecek nitelikte..

En Belirgin Özelliği: Zengin Şarap Kavı19- ATÖLYE KULEDİBİ

Galata Kulesi sokak Numara 10/1 .. İçeriden Fransızca hoş bir müzik yükseliyor.. Bir mahalle barı, samimi bir atölye, tabak çatal sesleri ve şarap kokusu… Atölye kuledibi salaş şıklığın ve dinginliğin tam anlamıyla vuku bulmuş hali.. İyi müzik, iyi yemek ve içki bir arada olsun istiyorsanız Atölye Kuledibi’nde hem rahat hem de aradığınızı bulmuş hissetmeniz mümkün olacak. Mekanın kokteyllerini kesinlikle denemenizi öneriyorum.. Mekan ayrıca Resim, fotoğraf ve karikatür sergilerine, okuma günlerine, sanat ve bilim sohbetlerine, söyleşilere ve çeşitli atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.. Sevdiklerinizle yaratıcılığınızı arttırdığınız, içkinizi yudumladığınız ve ‘iyi’ müzik dinlediğiniz bu atölyeyi muhakkak ziyaret edin..

En Belirgin Özelliği: Samimiyeti ve Etkinlikleri


20- NARDİS JAZZ CLUB

Nardis gerçek anlamda bir jazz kulübü, çok fazla tür gözetmeksizin jazz eksenli yaratıcı müziğe yer verilen, müzik ve müzisyenin öne çıktığı her performansın bir konser ortamında, ancak kulüp rahatlığında doya doya yaşandığı bir mekan. Nardis’in müzikal ekseni mainstream jazz; ancak modern jazz, fusion, etnik jazz’a da yer veriliyor, tek bir müzisyen ya da grup yani belirli müzisyenler sahne almıyor. Haftanın bir günü emek sarf olmuş, jazz dışı yaratıcı çalışmalara da yer veriliyor. Ayda en az bir kere yurt dışından bir solistin lokal ritm section ile konserler verilmesi sağlanıyor. Ayrıca sponsor destekli önemli isimler de Nardis’de sahne alıyorlar. Binanın orijinali harman tuğla. Dolayısıyla bu doku bozulmadan modern ve çağdaş çizgilerle ilginç bir bütünlük oluşturulmuş. Mekanın ana fikri rahat bir ortamda jazz müziğinin yapılması ve dinlenmesi olduğu için kulüp içi trafiğinden sahne mümkün olduğunca uzak tutulmuş.. Menüde fingerfood tabakları, ayrıca değişik soslarla servis edilecek bonfile ve tavuk servisi var. Yine değişik soslu spagettiler ile muhtelif salata ve tatlılar var. Konsept olarak çok çeşit yok ama lezzet konusunda seçkin ve özel. Hangi gün nerede jazz var sorularına cevabım Nardis. Ama sağlamcı olmayı sevenler, oturacakları yeri seçmek isteyenler hemen rezervasyon yaptırsınlar..

En Belirgin Özelliği: Kaliteli Müzik

21- EGE RUM MEYHANESİ

200 yıllık Levanten Malikanesi Galata Residence Apart Oteli teras katında bulunan Ege Rum Meyhanesi adeta eski bir İstanbul hanımefendisi. Ege Rum Meyhanesi ‘nin bulunduğu bina,1800 ‘lü yılllarda Abraham Salomon Camondo'nun torunu Nesim Camondo tarafından zenginlik ve asrilik kanıtının bir göstergesi olarak finans kurumlarının olduğu mahallede yapılmış şaaşalı bir konak. Limonluk ve onun karşısında ibadethane ve hamamı barındıran bir müştemilatla birleşik bu yer İstanbul'u çok güzel bir açıdan görüyor. Binanın terasında yer alan Ege Rum Meyhanesi; Sarayburnu, Topkapı Sarayı, Sultanahmet camii, Ayasofya ve diğer camilerin panaroması ile Kadıköy, Harem, Kızkulesi, Selimiye Kışlası, Boğaz köprüsü ve Vaniköy'e kadar muhteşem bir manzaraya sahip. Ege Rum Meyhanesi’nde gecce Rebetiko ile başlıyor.. Ege adaları ve kıyılarındaki memleket özlemlerini yansıtan bu lirik müzik geccenin daha sonraki saatlerinde canlanarak misafirleri zeybekiko ve sirtakiye davet ediyor.. İstanbul’un göbeğinde Ege’ye özlem gidermek isteyenler! Yolunuz doğru Ege Rum Meyhanesi’ne gidiyor..

En Belirgin Özelliği: Manzarası ve Gecceleri

22- BANK

Bankalar Caddesi’nde Gradiva Otel’in giriş katında konuşlanmış Bank. Gradiva’nın iç mekân tasarımını üstlenen mimar Fahrettin Aykut ‘hayat ağacı’ konsepti üzerine kurmuş tüm senaryoyu. Oteli baştan ayağa kuşatan bu konsept, Bank’a da sirayet etmiş. Bir ağacın dallarını temsil eden demir konstrüksiyonlar Bank’ın da duvarlarında. Arkalarındaki aydınlatmalarla sakinleştirici bir etkisi var.
Bank’ın menüsünü daha önce Asitane’nin mutfağında çalışan şef Bengi Kayhan oluşturmuş. Klasik bir kafe menüsünden çok kopmadan farklı seçenekler sunmayı becerebilmişler. Sabah saatleri için geniş sayılabilecek bir kahvaltı menüleri var. Geniş bar menüsünde kendilerine özgü kokteylleri var Bank’ın. Saat daha erken ise ya da görev başındaysanız ev yapımı limonata ve buzlu çayı denemenizi öneririz. Bank, bulunduğu çevrenin önemli bir eksiğini de gideriyor. Karton bardakta kahvenizi kapıp yolunuza devam edebiliyorsunuz. Üstelik kahveler Julius Meinl’dan. Deneyiniz :)

En Beirgin Özelliği: Konumu


23- ZELDA ZONK

Gradiva’nın şehrin yeme-içme dünyasına katkıları Bank’la sınırlı kalmamış. Binanın çatı restoranı Zelda Zonk (Marilyn Monroe’nun otel rezervasyonlarında kullandığı takma ad) şık, ağır, oturaklı akşam yemekleri için özel planlanmış. Kışın kapalı fine dining restoranıyla muhteşem lezzetleri gurme damaklarla buluşturan mekan, Cuma ve Cumartesi gecceleri dünyanın en önemli DJ'lerinin performanslarına da ev sahipliği yapıyor. Mayıs ayının gelmesiyle mekanın üst terası da açılıyor. Şampanya barda içki ve hafif atıştırmalıklarla gecceye bir başlangıç yapıp, 21.00 ve 00.00 arasında akşam yemeğine geçebiliyorsunuz. Gecce yarısından sonra New York'un ünlü barmenlerinden Panos'un hazırladığı kokteyller ve dolu dizgin müzikle Zelda Zonk şehrin en seksi club'ına dönüşüyor. Bu dönüşümde mekanın müdavimlerinin de hatırı sayılır bir rolü olmuş. İstanbul'da gecce hayatının nabzını tutan pek çok isim Zelda Zonk tutkunları arasında…

En Belirgin Özelliği: Eğlenceleri


24- NUBLU

Hayatını “Dinle, bestele, yaşa” mottosuyla sürdüren caz saksafoncusu İlhan Erşahin’in çocuğu olan Nublu, Erşahin’in hem 2002’de New York’ta açtığı caz klübüne, hem de 2005’te kurduğu plak şirketine verdiği isim. Kendi grubuyla çalarak ve sevdiği grupları ağırlayarak arkadaşlarıyla iyi zaman geçirmek niyetiyle yola çıkan Erşahin, Nublu’yu birkaç sene önce benzer konseptle Beyoğlu Jurnal Sokak’a, şimdi Babylon Lounge’un olduğu yere taşımıştı. Mekân sahipleri arasında çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle kapanan kulüp, bu kez 20 Eylül’de, Bankalar Caddesi’nin başında yer alan Gradiva Otel’de açıldı. Nublu, manen de, madden de underground bir mekân. Otelin iki kat altında bulunan ve kendi de, biri asmakat, iki kattan oluşan, kısa bacaklı bir L biçiminde ufacık bir yer. Rahat tabureli küçük bir barı var. Duvarlarını, otelin sahiplerinden Levent Özçelik’in çektiği İstanbul fotoğrafları ve New York’taki Nublu’ya ait fotoğraflar süslüyor. Kırmızı ışıklarla aydınlatılan siyah ağırlıklı dekorasyonunun başka bir albenisi bulunmuyor; zaten gerek de yok. Burada esas konumuz, Erşahin’in deyimiyle “iyi müzik ve iyi insanlar”. Keyifli ve samimi bir gecce geçirmek isterseniz yolunuzu muhakkak Nublu’ya düşürün derim..

En Belirgin Özelliği: İyi Müzik

25- WISTERIA

İngilizce’de ‘mor salkım’ anlamına gelen Wisteria’nın yer aldığı bina 1870'lerde rahip okulu olarak kurulmuş, 1934-1980 arası Galata bölgesinin canlı ticaret hayatının bir parçası olarak çeşitli esnaf ve zanaatkarları barındırmış bir mekan. Wisteria, restoran, pub, kafe ve şarap mahzeni olarak dört kısımdan oluşuyor. Çok şık bir şekilde döşenmiş restoran kısmının yan tarafında Galata surlarının devamı bulunmuş. O tarihî duvarı da görebiliyorsunuz. Dünya Aşçılar Federasyonu’ndan ödüllü şefi Turgut Ay’ın hazırladığı menüsü dünya mutfağı üzerine kurulu. Daha önce Ceylan Intercontinental, Changa gibi restoranlarda çalışmış olan Turgut Bey mutfakta tazeliğe çok önem verildiğini, dondurulmuş malzeme neredeyse hiç kullanılmadığını söylüyor. Güne kahvaltı servisiyle başlayan Wisteria’da omlet çeşitleri, iki kişilik zengin serpme kahvaltı, pancake seçenekleri sabah için ideal. Yazın gelmesiyle Lezzet keyfinizi mor salkımlı bir bahçede, mistik bir atmosferde geçirmek isterseniz Wisteria sizi bu anlamda hayli memnun edeceğe benziyor..

En Belirgin Özelliği: Atmosferi


Bu haftaki rotam mor salkımlı bir bahçede Montaigne’nin ‘kral da dilenci de aynı iştahla acıkır’ sözü ile sona erdi.. Daima yolda olmak, aramak ve haftaya yepyeni bir keşfe hep birlikte çıkmak dileğiyle..

Bunlarda ilginizi çekebilir: