Lezzet otobüsü kalkıyor!

Yeni bir hafta, yeni yolculuklar ve beraberinde 'Gizli Lezzet' keşifleri ile başladı. Haftanın sonuna gelindi, yolculuğa ara verildi, çay demini aldı. Bana da bu güzel iki adresi anlatmak kaldı..

Gizli Lezzetler

Kendinize ve beslenmenize kıymet veriyorsanız, yemek yemek sizin için beslenmenin ötesinde bir yaşam biçimi ve keyif haline geldiyse, lezzetin gizemini de aynı keyifle çözebilirsiniz. Bu tutku ile, saklı kalan her yer; bir hikaye içinde dolaşarak keşfettiğiniz ve ağzınıza harika lokmaları bıraktığınız anlara dönüşüyor.. Nereden mi biliyorum, kendimden.

Bu cümleler aklımdan geçerken tramvay sesi ile irkilmiş bendeniz yürümeye devam ediyorum. Yol Kadıköy'den Moda'ya uzanıyor.


Hemen sağımda tatlı mı tatlı kırmızı bir kapı ''Gelsene :)'' der gibi bana bakıyor. ''Hay hay'' diyerek içeri girmek ve mahallenin bu Saklı Köşk'ünü keşfetmek için heyecan duyuyorum. Kapı beni içeri buyur ediyor..


Burası tam manasıyla tarih kokan, muhteşem bir dekorasyona sahip ve isminin hakkını sonuna kadar veren saklı bir lezzet köşkü. İçeride keşfettiğim şeylerden ilki şu; Anadolu'nun farklı lezzetlerini füzyon mutfağı estetiğiyle birleştiren Moda'nın benzersizi bu Saklı Köşk, ünlü Irish Pub geleneğini İstanbul'da başarıyla temsil eden Belfast'la el ele verip aynı çatı altında buluşmuş.


Saklı Köşk’ün şefleri; onlarca yıllık bilgi, görgü ve deneyimlerini, kalitesinden emin oldukları yerel ürünleri ve modern pişirme teknikleri ile harmanlayarak Anadolu lezzetlerine dünya standartlarında dokunuşlar yapmışlar. Konuklar ise tüm bu farkındalığın hayranlığını duyarak Moda'da yüzyıl öncesinin eşsiz köşk atmosferini; tarihi mekânı, bahçeyi, geleneksel ve modern lezzetleri harmanlayan mutfağı layığıyla sahip çıkmışlar..


Mekanı dolaşmayı bitirir bitirmez mönüye göz atıyorum. Soğuk ve Sıcak Başlangıçlar, Hamur İşleri, Risotto'lar mönüde yok yok! Ayrıca zengin mi zengin içki mönüsü de cabası. Moda Saklı Köşk'ü kırmızı kapılar ardında yeniden yaratan, sektörde uzun yıllar pek çok deneyim edinmiş başarılı isim Zeynep Kakınç'ın sihirli ellere sahip olduğundan emin mekandan ayrılırken aklımda şu soruyu da beraberimde götürüyorum;


Acaba gecceleri ışıldayan fenerleri ile nasıl görünüyordur?

* * *

Bu güzel pazar günü Moda'dan ayrılıp direksiyonu Silivri'ye doğru kırıyorum. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp civarda neler var neler yok görmek gerek. Hatrı sayılır bir süre sonra soluğu Silivri İskele Meydanı'nda Moody's'de alıyorum.


Yüksek tavanı, aydınlatmaları ve dekorasyonu hayli ilginç bir mekan Moody's. Fısıltı Gazetesi'ne göre'de Silivri'nin en popüler mekanı. Konumu, manzarası, başarılı mutfak ekibi ile Dünya standartlarındaki lezzetlere, Anadolu Mutfağı'nın yöreselliğini katarak sıradışı sunumlar yapmayı misyon edinmiş.


Moody's'in Tablet mönülerinde yer alan birbirinden farklı seçeneklerden ziyade, dikkatimi çeken; (ki bir mekanda en önem verdiğim şeylerden biridir) mönüden siparişi verilen her şeyin aynı şekil ve özenle sofranıza geliyor olması oldu. Yani demem o ki; Ev Yapımı bir Ice Tea istediğinizde; mönüde gördüğünüz gerçek bir Ev Yapımı Ice Tea istemiş oluyorsunuz.


Denediğim tatlar arasında yer alan Kibrit Patates ve Domates Soslu Bonfile Parçacıklarından oluşan Çökertme Kebabı; Köz Domates ve Biber, Tereyağ ve Balzamik Sosla giydirilmiş Çam Fıstıklı Şinitzel bir efsaneydi..



Açık mutfağından çıkan her lezzete imzasını atan mutfak ekibi kendi aralarında da hayli eğlenerek çalışıyorlar. Mekanın bilhassa haftasonları sunulan zengin serpme kahvaltıları ise hayli ilgi görüyor. Keyifle yudumlayacağınız birinci kalite kahve çekirdekleri ile hazırlanmış kahve ve tatlılarla Moody's'de dilerseniz bir köşede bilgisayarınız ile çalışabiliyor, dilerseniz sevdiklerinizle uzun uzadıya yemek yiyebiliyorsunuz..


Bunu sizlere leziz bir yemek sonrası enfes bir Latte ve Karışık Magnolia ile yazdığımı düşünürsek her ikisini de gerçekleştirmiş ve bizzat yerinde deneyimlemiş oluyorum. Şimdi Moody's'i yerinde bırakıp İskele'de kısa bir yürüyüşün ardından İstanbul'a dönme vakti...

Moody's Geccerestoran Sayfa Detayları İçin Tıklayabilirsiniz.

* * *

Yollarda olmak ve hatta daima yolda olmak ne çok şey gösteriyor insana.. Gizli Lezzetleri, mekanları ve hikayelerini keşfetmek için de yolda olmak gerekiyor. Bu döngü ise hayli keyifli. Lezzet Otobüsümüzün son durağı ise Gecce.com ofisi.

Bi çay daha?

Bunlarda ilginizi çekebilir: