YAZI ARŞİVİ / Gözlem

Üretenler ve tüketenler!

İnsan üretir. Bazıları ilaç üretir, bazıları mikrop… Bazıları çözüm üretir, bazıları sorun… Bazıları yemek üretir, bazıları çöp… İnsanı bir kutuya da kapatsan üretimine engel olamazsın. Hiçbir şey üretmese düşünce üretir ki, bu bazıları için delilik, bazıları için değişimin en önemli üretilenidir. Ünlüler içerisinde de üreten ve tüketenler vardır. Kimileri toplumsal değere katılacak güzel fikirler üretir, kimileri toplumsal değeri bozarak sabrı tüketir. Bknz: Hala neye hizmet ettiğini bilemediğimiz Kerimcan misali.

13.06.2019 15:03

Asıl bayram yeni başlıyor!

Yaz klasikleri: 📍Ünlü düğünleri 📍Gelinlik modelleri 📍Plaj terlikleri 📍Güneş gözlükleri 📍İnstagram beğenileri 📍Aşkı Memnu dizisi 📍Havuzbaşı pozları

10.06.2019 14:53

Bahar Feyzan, "Struma Aşk Yolcusu"nu anlattı!

Ekranların sevilen yüzlerinden, yaptığı birçok televizyon programlarından ve Türkiye’nin güncel haberlerinden tanıyoruz onu. Bahar Feyzan iyi eğitimli, kendini yetiştirmiş bir kadın. Onu çeşitli ve önemli televizyon kanallarında görmeden önce iki üniversite bitirmiş ve eğitimini New York, NYU ile devam ettirmiş donanımlı bir karakter ve dolayısıyla güçlü de bir kalem. Onunla katıldığım birkaç imza gününde neşeli yanını da gördüğüm, tatlı ve sempatik bir yazar. Son günlerde yeni kitabı ile aşk yaşıyor. Onun bu coşkulu haline biz de ortak olalım dedik. Ve Bahar Feyzan’a kitabını, yazım sürecini ve daha bir sürü merak edilen soruları yönelttim. Bence çok keyifli bir röportaj oldu. Sizler de keyifle okuyun. Bakalım Bahar’dan neler toplayabilmiş

20.05.2019 15:31

Başarı ve güç kimin elinde?

“Türkiye’nin güçlü ya da başarılı isimleri kimlerdir?” diye bir soru aklıma düştüğünde yazmaya başladım bu yazıyı. Keskin bakışlı bir Hadise’nin benim diyen pozunda gördüğüm bir güç müydü güç? Yoksa var mısın yok musun diye sorarken “Varım” diye kendini gösteren bir Acun Ilıcalı’nın mıydı başarı? Ya da en hit şarkıları söyleyen Gülşen mi, en iyi kitapları yazan, en güzel filmi çeken mi takmıştı tacı? Sürekli üreten ve puzzle parçalarına bir şeyler ekleyen kaç kişi vardı ülkemizde? Başarı ve güç kimdeydi? Başarı neydi, güç ne demekti?

25.04.2019 15:40

Haber izlemek bir kültürdür!

Ölümüne çok üzüldüğüm Mehmet Ali Brand bizi terk ettikten sonra, “Biz artık kimi izleyeceğiz?” diye çok düşünmüştük.

17.04.2019 14:15

Hayvanların ehlileştiremedikleri...

İnsanlık bir öğrencilik süreci… Yaratılan hiçbir canlı amaçsız gönderilmedi bu dünyaya. Doğanın mimarları olan hayvanlar, insanlara teknolojiyi, gelişimi, medeniyeti öğretti ama sevmeyi öğretemedi.

11.04.2019 14:36

Sizi kim delirtti?

Günlük boğucu yaşam, hızlı geçen ve bazen de hiç geçmeyen zaman…

08.04.2019 15:37

Barış Manço'ya hasret!

Türkiye’den bir Barış Manço geçti. Hayatımızdan bir yıldız geçti. Ne zaman şarkılarını duysam her seferinde söylüyorum, “Böyle anlamlı ve kalbe değen bir ses daha çıkmadı.” Ha belki zaman içinde çıkacaktır ama o başka bir şeydi. Hem bizden, hem dünyadan, hem hayattan… Kalbine değmediği kaç insan vardı ki? Unutulmayanların baş tacıdır Barış Manço.

01.02.2018 16:15

Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek!

Geçtiğimiz gün kanallar arasında gezerken rastladığım “Sen Anlat Karadeniz” dizisinin, bir sahnesinde gördüğüm kadına şiddetin farklı bir versiyonu ile sarsıldım. En ufak öpüşme sahneleri ya da ne bileyim küçük şeyler için bile karar çıkaran RTÜK neden bu tip şeylere kayıtsız kalıyor anlamış değilim. Bunların hangisi sanat onu da çözemedim.

30.01.2018 14:10

Diziyi bitiren Azra Kohen'in kibri ya da egosu mu? İşte cevabı...

Son dönemin en çok izlenilen ve konuşulan dizilerinden ‘Fi’nin bitiş kararı izleyiciyi ve okuyucuyu adeta birbirine düşürdü. İnsanlar ikiye ayrılarak gruplaştı. Bir kısmı yazarı savundu bir kısmı ileri giderek her türlü lafı söyledi. En büyük sorusu ise “Dizi neden bitti?” Ama bana göre durumun özeti ve gerçeği şu…

29.01.2018 15:22

Arabada çanta değil çocuk unuttular!

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerde Seçkin Piriler ve Kaan Tangöze’nin oğlu Hakan’ın serviste unutulması basında yer almıştı. Haberleri izlerken hayrete düştüm. Okul servisinin arabada bıraktığı bir çocuk, çanta ya da telefon değil…

25.01.2018 18:20

Semih Öztürk çok ruhlu bir karakter...

Survivor yarışması ile adını duyuran Semih Öztürk, sunuculuktan sonra yazarlığı ve oyunculuğu ile de ekranlarda görmeye alıştığımız bir yüz haline geldi. Başarılı yarışmacının içinden; bir edebiyatçı, bir sunucu ve bir oyuncu döküldü. Şimdilik… Çünkü anlaşılan o ki, Semih’in içinde daha çok ruh var. Kendisiyle yaptığımız çok özel röportajımız da bunu gösteriyor.

23.01.2018 16:30

Ruh halim; Enis Arıkan psikolojisi

Havaların soğumasıyla çoğumuz Enis Arıkan psikolojisine büründük. Bir yanımız Aşkı Memnu, bir yanımız yağmurlu hava. Aslında yağmurlu havaları ve kışı severim ben, sadece havanın koyu rengi içimi daraltıyor biraz.

20.01.2018 17:40