Başarı ve güç kimin elinde?

“Türkiye’nin güçlü ya da başarılı isimleri kimlerdir?” diye bir soru aklıma düştüğünde yazmaya başladım bu yazıyı. Keskin bakışlı bir Hadise’nin benim diyen pozunda gördüğüm bir güç müydü güç? Yoksa var mısın yok musun diye sorarken “Varım” diye kendini gösteren bir Acun Ilıcalı’nın mıydı başarı? Ya da en hit şarkıları söyleyen Gülşen mi, en iyi kitapları yazan, en güzel filmi çeken mi takmıştı tacı? Sürekli üreten ve puzzle parçalarına bir şeyler ekleyen kaç kişi vardı ülkemizde? Başarı ve güç kimdeydi? Başarı neydi, güç ne demekti?

Gözlem


Sorgulamalarımın analizini kendimce yapmaya başladığımda bir fincan kahve ile en az yarım saat irdeledim bu soruyu. Gelen mesajlara cevap yazmadım. Bir iki mail vardı erteledim. Aklımdaki soru cevap buluncaya kadar hep yaparım böyle. Gelelim benim bulduğum cevaplara.

Güç öyle bir şey ki; ne cüzdanda para, ne elinde şöhret, ne mevkide hâkimiyet ile olabilen bir şey. Güç insanın duruşunda, bakışında ve tavırlarında kendini gösteren bir meziyet… Bu yüzden kim güçlü kim güçsüz diye bir terazi olsa ne kas kuvveti kazanır, ne cüzdan bereketi. Çünkü güç; gözlerinde bir ok, dilinde bir silah, bakışlarında bir sanat, aklında bir tapınak…

Çok ünlüsünü de görüyoruz, çok zenginini de, çok havalı olmaya çalışanı da, her şeyi yapmaya çalışanı ama hiçbir şey yapamayanı da… Fakat duruşuyla gerçekten güçlüyüm diyen kadınlar ya da adamlar için güç, gerçek bir ‘Yaşayan’ olmak.

İnsanı güçlü yapan ise başarı, başarılı yapan yine güçlü olması… Çengelleme bir hikâyesi var bunun. Birinden biri eksik olunca ne yapsan olmuyor işte. İnsanın kendine olan inancından ve güveninden gelen bu kaynak, herkesin görebildiği ya da kullanabildiği bir araç olamıyor kimi zaman. Ve insan her zaman başarılı ya da güçlü olamıyor maalesef.

Başarı öyle bir şey ki; bir insanın karnını doyurabildiysen başarılısın mesela. Bir kediye mama verdiysen... Ağlayan bir çocuğu güldürebildiysen başarılısın. Yaşlı bir insana ihtiyacını temin edebildiysen, kör olana göz, sağır olana kulak, dilsiz olana dil olabildiysen başarılısın. Varlığını paylaşabiliyorsan, insanların fikirlerini değiştirebiliyorsan başarılısın. Ektiğin tohum çiçek veriyorsa başarılısın. Toprağa bir tohum ekiyorsan başarılısın. Çabaladığın şey değerliyse, en az bir iyiliğe hizmet veriyorsan başarılısın. Bir derdi, bir sorunu çözebiliyorsan başarılısın. Elin yardım eli olduğu zaman başarılısın. Araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerini öğretiyorsan başarılısın. Karşılığını alamayacağını bildiğin iyiliği yapabiliyorsan başarılısın. Mütevazılığı giyinebildiysen başarılısın. Bu ülke için en az bir şey üretebildiysen başarılısın. Sağlıklıysan başarılısın. Bunları yapabiliyorsan sadece başarılı da değil güçlüsün ve gerçek bir ‘Yaşayansın.’
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: