"Fi" dizisi isyan çıkardı!

Tutkuyla izleyenlerin sitemi ve hayal kırıklığı çok büyük! İlk zamanlar, peş peşe üç bölümü aynı gün yayınlanan dizi, şimdi bir bölümü bile iki-üç haftada bir çekemiyor. En son fragman dahi olmayan ve sadece dizinin oynayacağı tarihi yer alan bir paylaşım yapıldı. Altı yorumlarla yıkıldı. İnsanlar uzun uzun sitem dolu mesajlarını sıralayıp ağır isyan ettiler. Yüzde doksanı haklıydı. E şimdi ne oldu? Azra Kohen “Aşk hikâyesi anlattığımı sananlara gelsin.” diyerek bir paylaşım yaptı. Kitapları didikleyerek okumuş biri olarak… Pardon, bir dakika, bu kitaplar aşk hikâyesi anlatmıyor mu? Nasıl yani ya?

Gözlem

Bazı kitapların bir amacı olur. Bu kitapların da içerisine gizlenmiş ve gömülmüş bir amacı mutlaka vardır. Lakin bal gibi de bu kitaplarda tutkulu bir aşk değil aşklar mevcuttur. Şimdi daha iyi açayım. Bazı insanlara göre bu kitaplar fazlasıyla cinsel içerikli ve buna hizmet eden eserler. Ama bir başka kişiye göre felsefe kitabı. Acayip bir felsefesi var kitapların. Ama bir diğerine göre din var, dünya sorunu var, hırs var, tutku var, o var, bu var… Şimdi kim ne arıyorsa bir kitapta o var. Yazar ne anlatmak ister o ayrı, okuyan ne anlar bu önemli. Herkesin aklının içine ya da algısına müdahale etmek ne mümkün! Bunu yapabileceğini sanmak bile yanılgı. Herkesin kendi doğrusu var ve senin doğrun onlara yanlış da gelebilir. İlla ki benimki diye diretmek saplantılı ve hastalıklı bir hal almaz mı?

İki sezondur çok iyi oranlarda izlenen, gayet iyi bir iş çıkarılan güzel bir dizi izliyorduk. Ama bir anda olanlar oldu. Senaristler kitaptan uzaklaşıp kafasına göre takılmaya başladı, buna kızan asıl sahibi “Vazgeçtim, verin o benim” dedi gibi bir şey oldu. Bir yayınlandı, bir yayınlanmadı, biri kızdı biri küstü... Bekleyenler ağaç oldu… Olan da izleyenlere oldu… Bu iki taraflı sebebi artık gerçekten komik durum izleyenleri delirtti. “Al oyuncaklarını ver oyuncaklarımı” gibi bir hal… Nedir bu ya?

Bu sezon hep söyledim. Arkadaş dizi şahaneydi, konusunun böyle sonradan başkasının hayali eklenerek değişmesine zaten ihtiyacı olmayacak kadar iyi ve üst düzey dizayn edilmişti. Biraz çeki düzen verip, sadık kalarak ilerleyebilseydiler damgasını uzun yıllar Türkiye’ye vuracak bir işti. Lakin görünen o ki heba oldu.

Senaristlere çok kızıyorum. Ortada yazılmış eserler var. Siz neden kendi keyfinize göre değiştirebiliyorsunuz ki, çünkü bu dizinin kitaplarını okuyanlar böyle sevmişlerdi zaten örgüyü. Ayrıca değiştirilen şeyler de basit şeyler değil.

Yazarına çok kızıyorum. Siz insanlara bir şey sundunuz. Anlatmak istedikleriniz dizi içerisine yerleştirilebilirdi. Nasıl ki bolca reklam yerleştiriliyorsa, eğer istenirse diğer felsefi kısmı da yerleştirilebilirdi. Kesip atmanın kolaylığını anlaşmanın erdemliliğine tercih etmek, asıl yazarını bugüne kadar söyledikleriyle ters düşürdü.

Anlamıyor değilim. Kendi emeği sonucu ortaya çıkan işini bambaşka bir boyuta taşımaya başladılar. Ben olsam aynı tepkiyi verip kızardım. Ama kızardım. Ve düzeltirdim.

Umarım bu sorun erdemlilikle çözülür.

Bunlarda ilginizi çekebilir: