İnsan ne ile yaşar, siz ne ile yaşarsınız?

Yıllar önce Tolstoy sormuş, yazmış, yorumlamış kitabında. 2019 yılında bu soruyu tekrar soracak olsak cevabı ne olurdu?

Gözlem

İnsan ne ile yaşar?

Ünlüler, Gucci, Fendi, Bodrum, Ferrari ve Mercedes ile yaşar, sevgilisini koluna takar, Bebek’te üç beş tur atar. Ünsüzler Instagram'a bakar, twitter'da üç beş tur atar, okuduklarını kafasına takar. Yaşlanmaya başlayanlar facebooka sarar, tavlaya zar atar. Gençler genel olarak internetin kendisiyle yaşar.

Hadise, dans ile yaşar. Acun, şortu ve tişörtüyle yaşar. Hülya Avşar tenisi, Cem Yılmaz Ferrari'si, Demet Akalın Guccisi ile yaşar. Kimisi tutkuyla, kimisi alınganlıkla, kimisi coşkuyla ve çılgınca yaşar. İşin şakası bir yana, insan çoğunlukla yaşamı boyunca ne için yaşadığını arar.

Herkes kendine bir sebep bulmuş durumda, asıl fena olan onu da bulamayanlar. Ne için yaşadığını hala anlayamamış olanlar. Geçtiğimiz gün okuduğum bu kitap birçok düşüncelere gark etti zaten karışık olan aklımı. Sürekli bir şeylerin peşinde koşan insan ordusunun arasında donmuş gibi durup baktım etrafıma. Markalar uğruna çalışan yaşayanlar, bir aşka hapsolup yıllarca kahrolanlar, hiçbir şeyi olmadığı için bunalanlar ve bir sürü şeyi olsa bile mutsuz olanlar. Mutsuzluk öyle bir şey ki, herkesin içinde ona ayrılmış kocaman bir yer mutlaka var. Mutluluğun aksine mutsuzluk yürekte geniş yer kaplar.

Aynı soruyu kızıma sorduğumda, “Bir kulaklık, sınırsız internet paketi ve telefonla ömür boyu yaşayabilirim,” dedi. Arkadaşım, “şık olduğum kişiyi bulayım da, ömür boyu onunla yaşarım,” diye cevap verdi. Bir başka arkadaşım, “Bu yıl ki hedefi tutturayım, ondan sonra yaşarım,” derken kendisi bile söylediğine inanmayarak kafasını kaşıdı. Galiba yine de kimse ne ile yaşar tam olarak bulamadı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: