AH RAHMETLİ AYSEL GÜREL AHH…

GÜL'CE GÜNDEM

Sevgili söz yazarı deli lakaplı Aysel Gürel'imizi yine anamadan geçemeyeceğim. Bir moda organizasyonuna geçtiğimiz hafta şahit oldum. İstanbul Fashion Week adlı moda haftası kapsamında düzenlenen defilelere iddialı giyimi seven moda severler akın etti. Tabi bu akına yabancı konuklar da katıldı. Katılımcı modacılar Atıl Kutoğlu, Özgür Mansur, Mehtap Elaidi, Arzu Kaprol hazır giyimde Gizia, Punto deri, Damat gibi önde gelen firmalar, gün aşırı şovlar ve mankenlerle, kıyafetlerinin tanıtımlarını gelen konuklara ve basın mensuplarıyla paylaştılar. Anlayacağınız İstanbul'da şahane bir moda şöleni yaşandı. Buraya kadar şahane, her şey güzel, modacılar takdire şayan gösteriler sergilediler ve de alkışlandılar. Ama gelelim bu İstanbul Fashion Week organizasyonunda göze batanlara ve benim rahmetli Aysel Gürel'i anmamı gerektiren olaylara…

Ben bizler kadar abartıyı seven suyunu çıkaran bir millet görmedim. Artık o kadar abartılıyor ki bazı olaylar insan kendini bu olay ve organizasyonun içinde görmek istemiyor. Gelelim sadede. Maşallah Fashion Week kapsamında yapılan her defileye bizim sosyete ve yeni dizi film yıldızları akın ettiler ama akın ederlerken de giydikleri kıyafetlerle iddilarını bir kez daha ortaya koydular. Gazetelerde bizim davetliler mi podyuma çıktı yoksa defilesi yapılan firmaların mankenlerimi karıştırdım. Karman çorban çevre kirliliği yaratan resimler, iddialı ve çirkin kıyafetler, saçlar, aksesuarlar çılgınlık boyutunda bir iddia içindeydiler.

Gelelim rahmetli Aysel Gürel'imize kadın bir zamanlar giyimiyle, aksesuarlarıyla, saçına taktığı peruklarla bir devrim yaratmıştı. Ama rahmetli kadının adı deli Aysel'e çıkmıştı. Tabi bu lakabında giyim ve kuşamının da büyük bir rolü vardı. İstanbul Fashion Week'in davetlisi olarak İstanbul'a gelen İtalyan moda ikonu Anna Piaggi'yi her gün gazetelerde rahmetli Aysel Gürel'in yıllar evvel giydiği kıyafetlerin benzerleriyle gördükçe anmadan geçemedim ve dedim ki. “Anna Piaggi'i moda ikonu ilan edilirken bizim Aysel Gürel'imiz de deli Aysel Gürel olmuştu.”

Anna Piaggi

Sevgili Aysel Gürel'imizin giyimi kuşamı toplumumuzda itibar görmedi ve tam tersi giyimi kuşamı ile şaka yapıldı. İşte burada çifte standardı o kadar çok görüyoruz ki başkaları insanına yani İtalyan Anna Piaggi gibi giyim tarzı olanlarına sahip çıkıp moda ikonu ilan ederken. Bizim sosyetiklerin bir kez daha moda konusunda yetersizlikleri ve özgüven eksiklikleri ortaya burada çıkmış oluyor. Eeee ne diyeyim öğreninde gelin siz kendi toplumunuzda yıllar evvel çıkan moda ikonunuzun kıymetini bilemediniz şimdiki moda ikonları bana göre boş birer vazo. Ah Aysel Gürel ahhh elin gavuru buralarda tepsilerde taşınıyor bir kare resim çektirmek için yarış yapılıyor ben daha ne diyeyim seni bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum ve Türkiye'nin gerçekten bir moda ikonu varmış da bizler görememişiz diyorum.

Aysel Gürel:

Sıradışı olacağım diye, farklı görüneceğim diye o kadar abuk sabuk çizgiler ortaya çıkıyor ki, görsel estetiği giyim kuşamda göremez oldum. Bunun en güzel örneğini geçen hafta yapılan moda haftasında bir kez daha gördük. Herhalde ben bu yıl giyim ve kuşamımda tamamen düz çizgilere ve sadeliğe yöneleceğim. Giyim konusunda vardığım nokta mümkünse kıyafetimde tek aksesuarla geçireyim.

Sevgili hazır giyimciler ve modacılar. Bu moda haftaları, bu şaşaa bu görsellik, insanı hem çosturuyor hem heyecanlandırıyor hem de eğlendiriyor. Ama bizde galiba bu haftaları eğlence olarak kalacak. Çünkü tekstil ve Türk tekstili dünyadaki markaların içine giremeyecek. Sebebini sizde biliyorsunuz bende biliyorum. Tekstil çok büyük bir para getirisi. Bizse yerimizi dünya markaları içerisinde ne üretici olarak alabiliyoruz ne de marka olarak alabiliyoruz. Bireysel çabalarımızla alamayacağımızda gün gibi aşikar. Çünkü bu pastadan dünya devleri incecik bir dilim dahi vermiyorlar. Onun için bol eğlenceler….

Bunlarda ilginizi çekebilir: