Dil balığı sezonu

Mevsimin ilk dil balığını Yeniköy’deki Yalı-er lokantasında yedik. Balıklar lezzetliydi ve güzel hazırlanmıştı..

Gurme Notları

Dil balığı mevsimi başladı. Yeniköy’deki Yalı-er Balık Lokantası’nda dil balığını usulünce pişiriyorlar. Dil balığının usulünce pişirilmesi nasıl olur? Dil balığının içi temizlendikten sonra derisi yüzülmez. Derisinin iki yanı limonla iyice ovulur. Limonun kokusu az da olsa balığa siner. Sonra çok hafif una bulanan balık, taze tereyağı ile tavada iyice kızartılır. Bütün olarak tabağa konulan dil balığının üzerine eritilmiş, içine ince ince maydanoz doğranmış, birkaç damla limon sıkılmış tereyağı dökülür. Yabancıların (özellikle Fransızların) “sole menuiere” dedikleri dil balığı böyle pişirilir.

Dil balığı şimdilerde Bodrum’da yeniliyor. Şehir içinde Gemibaşı, Gümüşlük’te Ali Rıza, Yalıkavak’ta Eskiyer ve Memedof dil balığını pek güzel pişirirler. Ama dil balığını yemek için illa da Bodrum’a, Yeniköy’deki Yalı-er Lokantası’na gitme mecburiyeti yok. Ortaköy’de Süleyman, Recep ve Sefa’nın ünlü Dalyan Balıkçısı’na her gün Bodrum’dan taze dil balığı geliyor. Büyük boylarının kilosu 90 lira.

Uzun soluklu bir işletme

Yalı-er Balık Lokantası, Yeniköy Spor Kulübü’nün işlettiği, deniz kenarındaki sahil gazinosunun hemen bitişiğinde. Deniz üzerinde. Güzel havalarda masalar rıhtıma diziliyor.

Yeniköy’deki en eski balık lokantalarından biri. 1960’lı yılların sonlarında biz Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışırken, iş seyahati için İstanbul’a geldiğimizde müsteşarımız rahmetli Turgut Özal bizi Yalı-er’de balık yemeye götürürdü. Daha sonraları da lezzet yazarı Engin Akın, çok beğendiği balık lokantası ile ilgili yazılar yazmıştı.

İşyeri aileye ait. İşin başında aileden Fevzi Erdilli var. Lokantanın uzun soluklu bir aile işletmesi olduğunu anlatmak için bunları yazıyorum.

Mutfak sorumlusu Ali Yıldız, uzun süre Bay Balıkçı’nın mutfağından sorumlu idi. Deniz ürünlerini hazırlamakta ustadır. Yalı-er’in işletme sorumlusu Süleyman Bay, servis sorumlusu Poseidon deneyimli Kemal Çağan. Masamızla Aleko deneyimli Mahmut Özçelik ve İsmail Kaya ilgilendiler.

Manzarası etkileyici

Bodrum’da, taze dil balığı almak için sabahları Bargilya’ya giderek denizden dönen balıkçıları beklemekten hoşlanan dostumuz Şeref Özgencil’in davetlisi olarak mevsimin ilk dil balığını Yalı-er’de yedik. Güzel hazırlanmıştı. Balıklar lezzetli idi.

Balıktan önce balık lokantalarının klasik ikramlarını tattık. Ali Yıldız’ın hazırladığı torik lakerdası pek beğenildi. Sıcak cibez otu, fava, patlıcan salatası Yalı-er’in beğenilen meze çeşitleri imiş. Balıktan sonra sıcak irmik helvası yenildi. Tadı kıvamında ve iyi hazırlanmıştı.

Kişi başına 130 lira ödeme ile masadan kalktık.

Deniz üzerinde ve de konumu güzel olduğundan, ileride köprüyü, karşıda Anadolu Yakası’nı görerek, Boğaz’dan geçen gemileri seyrederek yemek yemek zevkli oluyor. Akşamları da güzel ama gündüz Boğaz manzarası insanı daha fazla etkiliyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: