Istakozu tadılmalı

Kahve-lokanta konseptinde faaliyet gösteren Morini’de eskiden ıstakoz ile peynir eşleştirildi. Şimdi menüde ıstakozlu spagetti yer alıyor.

Gurme Notları

Canınız ıstakoz yemek istiyorsa, iki kişi 200 lira dolayında bir ödemeyi gözden çıkarıyorsanız size bir önerim var. Istakozlu spagetti ve de iki kadeh soğuk şarap ısmarlayınız. Istakozlu spagetti 110 lira. İki kişi bölüşünüz. Şarabın kadehi 24 liradan başlıyor. Sonra da tiramisu ile ağzınızı tatlandırır, 200 liraya masadan kalkarsınız. Spagettinin sosu nefistir. Istakoz ile spagetti birbirine çok uymuştur. Güzel bir ortamda, farklı bir yemek yemiş olursunuz.


Ünlü şefle ortaklar

İstanbul’da çok sayıda balıkçı lokantası var. Balıkçı lokantalarında kabuklu deniz ürününe zor rastlanır. Hele hele ıstakoz ya yoktur ya çok pahalıdır. Bizim denizlerden ıstakoz çıkmaz oldu. Genelde lokantalarda bulunan ıstakozlar da ithal ıstakoz.

Aşçılarımızın genelde bildikleri ıstakozu haşlamaktan, etini kabuklarının üzerine dizerek servis etmekten ibaret. Halbuki ıstakozun özelliğini öne çıkaracak değişik hazırlama şekilleri, ıstakoza yakışan değişik soslar var.

Istakozun bol olduğu ülkelerde bile bütün olarak ıstakoz yemek istemeyenler için ıstakoz ile hazırlanmış soslu sandviçler ilgi görüyor. Istakoz değişik yemeklerin içinde yer alıyor. Risotto ile, makarna ile eşleştiriliyor.

İstanbul’da, Morini’de eskiden “lobster burate” tabağında ıstakoz ile peynir eşleştirildi. Şimdi menüde ıstakozlu spagetti yer alıyor... Nişantaşı’ndaki Delicatessen’in menüsünde de “ıstakozlu bruchetta” (50 lira) var.

Zorlu AVM’nin alt katındaki büyük Beymen mağazasının, kahve-lokanta olarak ayrılan bölümünü üç genç kadın kiralamış ve de Amerikalı ünlü bir şefle ortak olarak Morini’yi açmışlar. Üçü de meslek kadını. Başak Soykan ODTÜ mezunu. Unilever’de ve New York’ta çalışmış. Yaprak Baltacı ODTÜ mezunu. Banka genel müdür muavinliği yapmış. İkisi kardeş. Aslı Sayar ise Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Unilever’de çalışmış..

Başak Soykan, New York’ta yaşarken Osteria Morini’ye gider, çok beğenirmiş. İstanbul’da bir İtalyan lokantası açmaya karar verdiklerinde, üçü birden New York’a giderek Morini’nin sahibi ve şefi Michael White’ı ikna etmişler. Ortak olmuşlar. Ve de İstanbul’daki Morini’yi açmışlar.

Dekoru çok ferah

Michael White Amerikalı genç bir şef ama uzun yıllar İtalya’da çalışmış. İtalyan mutfağının en iyi uygulayıcılarından biri olarak ün yapmış. Genç yaşına rağmen farklı restoranlardan toplam altı Michelin yıldızı almayı başarmış.

Kahve-lokantanın kapalı bölümü yüksek tavanlı. Dekoru ferah. İnsana rahatlık veriyor.

Lokantanın mutfak sorumlusu Mihta Yıldırımtaş, Yöneticisi Veysel Öztürk. Masamızla Ali Çapan ile İbrahim Altınışık ilgilendi. Menüde yer alan giriş yemekleri 30-44 lira arasında. Bresaolo proscuhitto, beef carpaccio, steak tartare, quinoa salatası, risotto çeşitleri, ev yapımı makarnalar lokantanın özel yemekleri.

Morini bir kahve-lokanta konseptinde faaliyet gösterdiğinden sadece alkolsüz veya alkollü içecek için, sadece bir tabak yemek yemek veya bir kadeh şarap içmek için uğranılacak bir mekan.

Bunlarda ilginizi çekebilir: