Japon temsilcisi

Akatlar’da faaliyet gösteren Miyabi Sushi & Japanese Grill Bar ailece gidilebilecek bir Japon lokantası. Burada servis düzgün, suşiler lezzetli ve içlerindeki dolgular taze...

Gurme Notları

Miyabi Sushi & Japanese Grill Bar, Akatlar’da, Zeytinoğlu Caddesi üzerinde, geniş salonları ve açık mutfağı olan bir Japon lokantası. Teppanyaki ocağında susam yağı soslu dumpling’den, tako ve suziki carpaccio’ya, sebze ve deniz ürünlü Çin böreğinden kızgın yağda kızartılmış acılı sarımsak soslu jumbo karidese, çeşitli roll’lardan noodle çeşitleri ve tempuraya kadar farklı yemekleri var.

İstanbul’da şimdilerde 69 Japon lokantası varmış. İstanbul’da ilk Uzakdoğu lokantasını 1957 yılında Çinli Müslüman Celaleddin Wong’un açtığı söylenir. İlk Japon lokantası, Çin lokantasından sonra açılmış ama nerede, kim tarafından açıldığını bileni bulamadım.


Yemek listesi zengin

Şimdilerde İstanbul’da sadece Çin ve Japon lokantası yok. Çok sayıda Singapur, Thai, Kore lokantası da açıldı.

Uzakdoğu lokantalarının bir özelliği var. Bu lokantaları açanlar, Uzakdoğu’dan mutfak elemanlarını getiriyorlar. Uzakdoğulu mutfak elemanları, açık mutfaklarda tezgahın arkasına geçerek, özel yemekleri müşterilerin önünde hazırlıyorlar.

Miyabi’yi (Miyabi suşi ustalarının kullandığı keskin bıçağın adı imiş) daha önceleri İstanbul’da değişik Japon lokantalarında sorumluluk üstlenen Yüksel Akkök, iki arkadaşı ile, Mehmet Yüce ve Nuri Kurtul ile birlikte açmış. Üçü de işlerinin başında, müşterilere hizmet veriyor. Mutfakta ise dört Uzakdoğulu şef yemekleri hazırlıyor.

Bana anlatıldığına göre, Japon mutfağında yemekler beş farklı şekilde hazırlanırmış: Tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve baharatlı. Yemek listesi o kadar zengin ki bu mutfağa yabancı olanların, yardım almadan yemek seçmeleri imkansız.

Miyabi’ye Eda ve Sarp Evliyagil ile gittik. Onların tavsiyesi ile acılı tatlılı, ekşili, baharatlı Japon yemeklerini ve suşi çeşitlerini tattık. Yağda kızartılmış sebzeler ve balıklar yağ çekmemiş ve kıtırdı. Suşiler lezzetliydi. Servis düzgündü.

Soğuk başlangıçlardan, tempura çıtırları ile hazırlanan ton balığı “Maguro Tartar” pek beğenildi. Sıcak başlangıçlardan sebzeli Çin böreği “Spring Roll” ile bonfile rulo “Beef Roll”u paylaştık. Karışık “Sushi Rolls”ları tattık. Suşiler güzel hazırlanmıştı. İçlerindeki dolgular taze idi.

Ana yemekler olan teppanyaki (ızgara) çeşitlerini, pirinç ve udon (Japon eriştesi) yemeklerini deneyemedik.

Boş masa yoktu

Bir perşembe akşamı gitmemize rağmen, akşamın erken saatlerinde, lokantada nerede ise boş masa yoktu. Her yaştan insanlar gelmişti. Çocukları ile gelen ailelerin çokluğu dikkat çekiyordu.

Halkımız Japon mutfağına alıştı. Japon mutfağını sevdi. Japon mutfağı öncelikle mideyi yormuyor. Sonra çeşidi bol. İsteyen çiğ balık, isteyen pişmiş balık, isteyen ızgara, isteyen kızartma yiyebiliyor. Pirinç, erişte, mantı, börek çeşitlerinin hazırlanışı farklı ama ağız tadımıza uyuyor.

Miyabi’nin fiyatları makul çizgide. Müşterisinin çok olması herhalde yemeklerinin lezzeti kadar fiyatın da düşük olmasından kaynaklanıyor. Öğle ve akşam saatlerinde ailelerin gidebilecekleri bir Japon lokantası.

Bunlarda ilginizi çekebilir: