14 Şubat için 14 yazardan 14 karanlık öykü..

14 Şubat Sevgililer Günü kimimizin kâbusu, kimilerinin rüyası; bazı ilişkilerin başlangıcı, bazılarının sonu; mutlu çiftlerin hediye telaşı, mutsuz çiftlerin baş belası; yalnızların hüznü, kalabalıkların coşkusu. Ve hiç umurunda değilmiş gibi davrananları bile hayattan bezdiren, adeta zorunlu bir bayram kutlaması.

Haftanın öne çıkanları

İthaki Yayınları’ndan çıkan 14 Şubat için 14 Yazardan 14 Karanlık Öykü "Aşkın Karanlık Yüzü’’ adlı kitabın proje yönetmeni aynı zamanda yazarlarından biri olan Orkide Ünsür.


Orkide Ünsür, Demokan Atasoy, Alper Kaya, Mehmet Berk Yaltırık, Göktuğ Canbaba, Işın Beril Tetik, Hakan Bıçakcı, Galip Dursun, Murat Baykan, Özlem Ertan, Murat Başekim, Gülbike Berkkam, Uğur Batı ve Murat S. Dural’ın elinden çıkan Sevgililer Günü öyküleri, sadece 14 Şubat’ta değil; yılın herhangi bir zamanında aşkın karanlık yüzü ile tanışmak isteyen herkesi tekinsiz bir randevuya davet ediyor.


Orkide Ünsür birbirinden yetenekli ve başarılı on üç yazar arkadaşını bir araya getirip aynı tema üzerinde konuşlanıp mükemmel bir iş ortaya çıkarmış. Korku edebiyatına hediye ettikleri ‘’ Aşkın Karanlık Yüzü ‘’ için 13 Şubat gecesi Kadıköy de düzenlenen kitap lansman partisinde kitabın yazarları ile içiçe bir ortamda dostlar ile güzel bir parti ile yeni kitaplarını kutladılar. Yakın zamanda vefat eden sinema ustadı Giovanni Scognamillo ya ‘’ Aşkın Karanlık Yüzü ‘’ adlı kitaplarını ithaf ettiler.

Göbekli Tepe: Dünyanın en eski mabedi nereden başladığımızı fısıldıyor…

Edebiyat ile medeniyetin yolculuğuna çıkan Yonca Eldener, Göbekli Tepe Muhafızı romanında köklerini arayan her insanın yolunun Anadolu’dan geçeceğini anlatıyor çünkü medeniyetin kültür ateşi bu coğrafyada yakıldığını ifade ediyor. Urfa Karacadağ’da bulunan ilk evcilleştirilmiş buğdayın öyküsü, biyolojik evriminin sınırlarını aşan insanın öyküsü. Mısır Piramitlerinden tam 7000 yıl daha eski Göbekli Tepe ise öykünün kilit taşı... Tapınakların ortaya çıkması, sadece insanlık tarihinin bilinmeyen yönlerini gözler önüne sermekle kalmamış, tüm soruları tersten sormamıza giden yolu açmış.

"Göbekli Tepe, kendi gücünün farkına varan insanoğlunun doğanın parçası olmaktan çıkıp, ona hükmetmeye giden yolu açtığı yerdir. Göbekli Tepe’nin avcıları, tarım devrimiyle kaderi geri dönülemez biçimde değişen insanın, toprağa bağlandıkça ondan kopuşunun hikayesini fısıldamaktadır. Dikilitaşlarına nakış gibi işlenmiş semboller ise bize bambaşka bir tarih anlatmaktadır. Bu tarih, tarımdan yazı ile değişen düşünme biçimimize, eşyalar ile kurduğumuz ilişkiden kolektif zekamızın gelişimine kadar ‘insan’ı yeniden durup düşüneceğimiz bir yolculuğa davettir.’’

Geçenlerde Kanyon da ikinci romanı "Göbeklitepe Muhafızı" tanıtım gecesinde anlattı bunları yazar Yonca Eldener. Altın Kitaplar tarafından yayınlanan eserin İngilizce çevirisi “The Guardian of Göbeklitepe” adıyla Ocak 2016’da yayınlanmış. Benimde geçen Nisan da Şanlıurfa’da yaptığım gezide gözüme çarpmıştı Göbeklitepe tabelası o an zaman darlığından uğrayamamıştım tüh diyorum şimdi kendime. Yonca Eldener romanında geçen tarihi olayların ve mekanların gerçek olmasına özen göstermiş. Hikaye aralarında yüzlerce kilometre mesafe olan coğrafyalar ve binlerce yıllık zaman farkı olan halkalar etrafında gelişmiş.


Bu Sezon Tiyatro iddalı oyunlar var – 2

Zaman zaman tiyatro ile ilgili bildirim yazıları yazıyorum fazla içine girmeden gelen yorumlar çok pozitif, çoğu oyundan haberimiz olmuyor diyor insanlar benimde bir dönem öyle oluyordu. Ödül törenlerine gittiğimde bir sürü oyun izlememe rağmen ‘’yahu bu tiyatrodan bu oyundan hiç haberim yok’’ diyordum beraber gittiğim arkadaşıma. Reklamı olamayan çok kaliteli çok iyi oyunlar, çok iyi oyuncular mükemmel tiyatro grupları var ,bilginize.

Topuklu Terlik Süt Yapar!
AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Topuklu Terlik Süt Yapar”ın dikkat çekici kadrosunda; Yeşim Koçak, Durul Bazan, Ali İl, Füsun Kostak, İpek Türktan Kaynak ve Mert Aykul var. Yönetmenliğini Görkem Şarkan’ın üstlendiği oyunu, Figen Şakacı’nın kendi romanından tiyatroya uyarlamış. Tek perdelik oyun ana konusu kadın.

“Topuklu Terlik Süt Yapar”, 40’lı yaşlarına merdiven dayamış, cinsiyet rolleriyle benliği arasında sıkışmış bir kadının, anne olup olmamakla, dünyaya bir türlü ayak uyduramamakla ilgili git gellerini mizahi bir dille anlatıyor. Benim Poyraz Karayel dizisinden tanıdığım Ali İl, tiyatronun ödüllü oyuncusu Yeşim Koçak başarıllı bir oyunculuk sergiliyor. Altın Portakallı İpek Türktan Kaynak ve Durul Bazan ile tiyatronun kibar yüzlü oyuncusu Füsun Kostak’ı da es geçmemek lazım. Ocak sonuna doğru prömiyer yapan oyun izlerken siz gülümseniz bile arka koltuklardan kahkaha sesleri eksik olmuyor.

Oyun 17 Şubat da Trump Gösteri Merkezinde, 19 Şubat da Maks Sahnede, 21 Şubat da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde sahnelecek.

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda "CORIOLANUS"
Shakespeare’nin yazdığı Özdemir Nutku’nun çevirdiği Malcolm Keith Kay’in yonettiği iki perdelik oyunda savaş kahramanı Coriolanus’un hikayesi var. Suç işlemediği halde utanç verici duruma düşürülerek politikacılar ve halk tarafından cezalandırılan Romalı Coriolanus’un çarpıcı hikayesi,özellikle Coriolanus’u canladıran Tolga Evren çok başarılı. Bu yılın tiyatro ödüllerinde aday olması kaçınılmaz gibi. Evren aynı zamanda Zafer Algöz ile beraber oyunun yönetmen yardımcılığını da üstlenmiş. Bir dönem Erzurum Devlet Tiyatrosunda başarılı oyunlarda rol alan ve birçok diziden tanıdığımız Eylem Yıldız Coriolanus’un karısı Virgilia olarak başarılı bir rol sergiliyor. Oyunda Tansel Öngel, Özgür Yalım, Fatih Dokgöz ,Ece Okay yanında birbirimnden değerli genç karakter oyuncuları rol alıyor. Açıksözlü olmak gerekirse tarih oyunlarından azda olsa sıkılan ben Coriolanus’u keyif ile izledim.

1000’de 1 Gecce Diyalogları....
Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosunun yeni oyunu 1000’de 1 Gece Diyalogları daha yeni 13 Ocak da prömiyer yaptı. Benim sadece ekrandan tanıdığım Hakan Meriçliler ve Begüm Kütük Yaşaroğlu başrolde genç yetenekler ile gülerek izlediğiniz bir evlilik komedisi. Afişinde ‘’ Modernleşmiş Özel Yaşam Komedisi ‘’ yazıyor gerçekten de öyle . Oyunu Birol Güven yazmış, Galip Erdal yönetmiş. Her Cumartesi Zorlu Psm de. Oyunda evliliklerde yaşanan sorunların yanında geleneksel anlayış ile modern düşüncenin zıtlığı mizahi bir dille anlatıyor.

İstanbul Şehir Tiyatrolarının yeni oyunu "Son"
11 Ocak da prömiyer yapan iki perdelik "Son" adlı oyunu Özgür Kaymak hem yazmış hem yönetmiş. Şehir Tiyatrolarının genç oyuncuları rol alıyor. Onur Demircan, Ahhan Şener, Zeki Yıldırım, Özgür Atkın gibi tiyatronun tanıdık ve başarılı isimleri başrolde. Murat Gökden mükemmel bir dekor hazırlamış.

Oyunun konusu;
Tüm bilgi dijital ortama aktarılmış, insanlar tek tek damgalanıp sınıflarına göre bölgelere yerleştirilmiş ve hafızalarını silen bedava yemeklerin etkisiyle her şeyi unutmaya başlamışlardır. Değiştirilmemiş gerçeklerin yazılı olduğu tek şey, tüm diğer belgelerle birlikte yok edilen işaretli kağıtlardır. Karşılayıcı ve onunla yolu kesişenler şimdi hem kendi unutturulmuş geçmişlerine sahip çıkmak hem de gerçekleri kendilerinden sonrakilere aktarabilmek için bu kağıtların peşindedir. "Son" adlı oyun

Athena çoştu, çoşturdu....
Yurt içinde ve yurt dışında sayısız konser ve festivalde yer almış, Türkiye’nin en iyi rock grupları arasında gösterilen Athena, 12 Şubat Pazar günü Bostancı Gösteri Merkezi'nde hayranları ile buluştu.

2,5 saat sahnede kalan ve 30 şarkıyı peş peşe çalan Athena, enerjisi ve performansı ile son yılların en özel konserlerinden birine daha imzasını attı. 3.500 kişinin izlediği konsere son albümleri 'Altüst' ün çıkış şarkısı 'Kafama Göre' ile başlayan grup, 'Kalb-i' ve 'Arsız Gönül'ile devam etti.

Gösterişten uzak, son derece sade bir sahnede, performansı ile farkını bir kez daha ortaya koyan Athena, ilk albümleri Skalonga'dan (1998) son albümleri Altüst'e (2014) kadar hit olmuş şarkılarından oluşan geniş repertuarları ile 18 yaş sınırı olmayan bu konserde, müthiş bir atmosfer yarattı.

"Hoşgeldiniz arkadaşlar. Sizlerle burada buluşmanın heyecanını yaşıyoruz. 20 yılda Bostancı'da üçüncü konserimiz. Enteresan bir durum" diyen Athena''nın solisti Gökhan Özoğuz; Nazım Hikmet'in sözlerini yazdığı, bestesi Ali Kocatepe'ye ait "Geberiyorum"u söyledi.

'Bahçe Duvarından Aştım' isimli türküyü kendi müzik stilinde yorumlayan Athena, cesur video klibi ile büyük ses getiren, geçtiğimiz günlerde 7 farklı remix'den oluşan bir EP ile yayınlanan 'Ses Etme'yi, sahne arkasındaki perdede özel bir şov eşliğinde söyledi. Ardından bütün salonun dev bir koro halinde bir ağızdan İzmir Marşı'nı söylemeye başlamasına Athena'da eşlik etti.


Gayrettepe'de konserli gecceler!

Merkezi konumu ve toplu taşımaya ulaşım kolaylığıyla Gayrettepe KATS Sahne, müzikseverlerin yeni mekan arayışına keyifli bir alternatif olarak öne çıkmaya başladı şimdilerde. Plazaların hemen altında sanatsal etkinliklerin gerçekleştiği bir yer burası. Geçen sezon tiyatro oyunlarının sahnelendiği KATS Sahne de şimdilerde tiyatro yanında konserlerde başladı geçen aydan bu yana.

17 Şubat Pinhani
18 Şubat Buzuki Orhan Osman ve Orkestrası,
24 Şubat Yüksek Sadakat,
25 Şubat Gökhan Sezen,
03 Mart 30- 60-90 Mehnet Turgut-Mustafa Alabora-Aydın Boysan , yakın zamanda Kats Sahnenin konukları olacaklar.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: