Adana mı, Alaçatı mı?

Türkiye’nin farklı şehirleri Nisan ayında birbirinden güzel ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapacak. Bu hafta sonu Adana’da Portakal Çiçeği, Alaçatı’da ise Ot festivali yapılacak. Karnaval havasında geçecek bu etkinlikler geri sayım şimdiden başladı bile.

Haftanın öne çıkanları

Ülkemizde son yıllarda ünlenen bu iki önemli festivale geçtiğimiz yıllarda gittim. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı daha profesyonel bir şekilde ilerlerken bu yıl gerçekleşecek. 5.Adana Portakal Çiçeği Festivali’nin karnaval yürüyüşü 8 Nisan Cumartesi günü yapılacak. Portakal çiçeği kokuları eşliğinde yürüyen karnaval korteji, Adana sokaklarını şenlik alanına çevirecek. Turuncu renkli kıyafetli insanları, portakal figürlerini ve tabii kebap, şalgam gibi yöresel lezzetleri her köşe başında olacak.

Festival kapsamında müzikal etkinlikler ve çeşitli yarışmalar da düzenlenecek. Neredeyse tüm Adana halkının katıldığı bu karnavala ilgi her geçen gün artıyor Festival kapsamında şu anda açıklananlar arasında Nükhet Duru, Gripin, Kolpa, Umut Kuzey, Redd, İlkay Akkaya gibi sanatçılar sahne alırken. Kapanış konserinde Atilla Özdemiroğlu Şarkıları gecesinde Meltem Cumbul da sahnede olurken bir sürpriz Sezen Aksu’nun da geccede olma ihtimali sözkonusu.
Festival kapsamında yarışlar, sergiler, paneller aklınıza gelebilecek her güzel şey gerçekleşecek Adana sokaklarında . Karnavalın fikir önderi Ali Haydar Bozkurt himayesinde gerçekleşecek Adana Portakal Çiçeği Karnavalı gerçekten görülmeye değer.


Egenin incisi İzmir’in en önemli ilçelerinden Çeşme’ye bağlı Alaçatı'da yine aynı tarihlerde gerçekleşecek Alaçatı Ot Festivaline geçen yıl gittiğimizde izdihamdan yürüyememiştik. Bu yıl 7 Nisan Cuma festival korteji Alaçatı sokaklarında olacak. Bir çok otelde yemek atölyeleri, söyleşiler, sergiler, workshoplar, konserler var. Alaçatı sokaklarında ve eğlence mekanlarında yine hareket yaz mevsimini aratmayacak. 8 Nisan akşamı Alaçatı meydanında Gripin sahne alırken Muazzam'da 3 gecce boyunca İstanbul sahnelerinin başarılı ismi Zeynep Sağdaş sahne alacak. Alaçatı Ot Festivali'nin en güzel yanı da yaz mevsiminde denize girmekten gün içinde gezilmeyen Alaçatı sokaklarını ve mekanlarında baharı karşılamak.

Öykü Gürman tiyatro sahnesinde.

Onu ilk önce Öykü& Berk olarak daha sonra Öykü Gürman olarak tanıdık. Sahnesini ve şarkılarını hiç bilmiyordum ta ki Mart başında Belkıs Özener gecesinde sahnede izleyene kadar ne kadar pozitif ne kadar içten dedim Gürman için arkadaşıma sahnedeki duruşu da mükemmeldi. Geçen hafta tiyatro da rol alacağını duyunca koşa koşa gittim prömiyer gecesine birçok pozitif örnekleri olmasına karşın şarkıcıdan tiyatrocu olur mu? Hep vardır kafamda ama Öykü Gürman daha ilk perdenin ilk yarısında yıllanmış tiyatrocu rahatlığıyla rolünün hakkını verdi bir anda. Partneri Furuzan Asena Ongan da muhteşem performansları ile güzel bir işe imza atmışlar. İki oyuncuda yerlerinde durumamışlığın verdiği pozitiflikle alkışların en güzelini aldılar prömiyer izleyicisinden.

Ali Cüneyd Kılıcıoğu’nun yazdığı Burak Karaman’ın yönettiği Plastik Aşklar epey ses getirecek gibi iki perdelik komedinin ikinci bölümünde kahkahadan duramıyorsunuz diyebilirim. Cef Tiyatro’nun bu yeni oyununda günümüzdeki plastikleşmiş aşkaları anlatan eğlenceli bir oyun. Çağımızda hızla tükenen duyguları, plastikleşen ilişkileri ve evlilikleri eleştiriyor. Her iki oyuncunun da sahnede adeta hiperaktif diyebileceğim duruşları mükemmel. Keyif alacağınız güleceğiniz bir oyun düşlüyorsanız Plastik Aşklar tam sizegöre. Evlilik ve aşk üzerine kurulu oyunda sürprizler sözkonusu. Oyun 11 Nisan da Moi Sahne de, 12 Nisan da Profilo Kültür Merkezinde .


Prömiyer sonrası tebrik ettiğimiz Öykü Güman rol arkadaşı Asena Ongan ile gerçek hayatta kuzen olduklarını belirtti, “Asena tiyatro konusunda deneyimli. Oynadığı rol çok çılgın bir karakter, yerinde duramıyor. Kendisi de gerçek hayatta öyle olduğu için hem çok zıt ve hem de çok iyi bir ikili olduk. Birbirimizi mimiklerimizden bile tanıyoruz. ” şeklinde konuştu.

İstanbul Film Festivali başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Salı gecesi Maslak Tim gerçeleşen açılış töreniyle başladı.

36. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde, Yeşilçam’ın en üretken yönetmenlerinden Barış Pirhasan, sinemanın en güzel yüzlü aktrislerinden Selma Güneri’ye, Türkiye sinema ve tiyatro tarihinin değerli oyuncusu Macit Koper’e ve usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca’ya festivalin “Sinema Onur Ödülleri” takdim edildi.

Ayrıca sahne ve sinemanın usta oyuncusu Sir Ian McKellen da İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülü’nü almak üzere, British Council işbirliğiyle ödül töreninde bulundu.

Cem Davran’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede ayrıca festivale destek veren kurum ve kuruluşlara İKSV tarafından birer teşekkür plaketi verildi.

Açılış töreninin ardından festival, Tassos Boulmetis'in yönettiği Lodos / Notias filmiyle başladı. 15 Nisan tarihine kadar devam edecek festival kapsamında birbirinden güzel fiilmler yanında söyleşi, panel,sergiler ile Türk Sineması tarihine ışık saçacak

Bunlarda ilginizi çekebilir: