Adana’da portakal kokuları içinde karnaval!

Benim de 2015 yılında davetli olduğum ilki 2013 yılında düzenlenen “Nisan’da Adana’da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” bu yıl 3-7 Nisan 2019 tarihleri arasında tüm görkemiyle Adana’da 7’nci kez düzenlenecek.

Haftanın öne çıkanları

Karnaval, toplumsal birlikteliği sağlama misyonunun yanında ekonomik anlamda kent kalkınmasını ivmelerinden bir organizasyon olarak dikkat çekiyor.

İlk yıllarında sosyal bir proje olarak başlayan, sonrasında ise tanıtım faaliyetleri çerçevesinde bir turizm hareketini dönüşen karnaval, Adana’nın “marka kent” olma yolundaki çabasına da doğrudan katkı yapıyor.

Dört mevsimin en güzelinin yaşandığı doğası, kebabıyla, şalgamıyla ününü sınırlarının dışına duyuran zengin yemek kültürü ve misafirperver sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin yükselen değeri olan Adana, adını Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile de taçlandırmaya devam ediyor. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen onbinlerce kişiyi, portakal ağaçlarının çiçek açtığı ve o büyülü kokuyu tüm kente yaydığı dönemde buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın yerli ve yabancı konukları ile dostluk ve sevgi” mesajını Adana caddelerinden tüm dünyaya bir kez daha yollayacaklar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavalın “simgesi” durumundaki kostümlü kortej geçişi 6 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Herkesin büyük heyecan ve özlemle beklediği kostümlü grupların geçiş yapacağı kortej karnavalın ilk yıllarındaki gibi şehir merkezinde ve Adana sokaklarında yapılacak. Saat 17:00’da başlayacak ve büyük coşku içinde geçmesi beklenen korteje rengarenk kostümlü binlerce kişinin katılması bekleniyor.


Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girme yolunda önemli bir mesafe kat eden “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” binlerce kişinin katılacağı eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de organize edilecek.

Ünlü sanatçıların yer alacağı açılış ve kapanış konserleri, Hintli Mumbai Danceworx topluluğunun gösterisi, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Türkiye’nin her yerinden 300 pilot ile gelecek olan Türk Choppers MK Merkezpark’taki Motosiklet Senfonisi, Türk Riders, VosFest ve Klasik Otomobil Kulübü gösterisi, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer alacak.


Portakal Çiçeği Karnavalı ilk bakışta sadece eğlence yönüyle göze çarpsa da, asıl varlığını Adana'nın ekonomisinde çok kısa sürede önemli etki yaratmasıyla göze çarpıyor. Karnaval döneminde kente milyonlarca liralık ek gelir girişi sağlanmış oluyor. Böylelikle Adana, turizm yoluyla ülke ekonomisine de katkı yapılıyor. Bu ekonomik canlanma küçük esnaftan başlıyor tüm Adana’ya yayılıyor. El işleri satan kadınlarımız, yeme içme sektöründeki insanlarımız yani kısacası ekonomiyi oluşturan her unsurda bir canlanma yaşanıyor. Bir örnek vermek gerekirse 2015 yılındaki karnavalda kebap ile anılan bir Adana’da kebabın bittiği bilgisi verildi. Ekonomik anlamda katkıya en güzel örneklerden biri de budur.

Diğer yandan, kültür, sanat, spor gibi bir çok alanda eşsiz bir yetenek kaynağı olan Adana'da, söz konusu yetenekler karnavaldaki etkinlikler sayesinde kitlelerle buluşuyor. Ve tabii tüm bunların özeti, karnavalın Adana'ya getirdiği kentsel hareketliliktir. Portakal Çiçeği Karnavalı, son yıllarda Adana'ya sağladığı dinamizm ile kentin ve bölgenin en önemli tanıtım unsuru haline gelmiş durumda.

Bu yıl Adana dışından otellerde ve evlerde konaklamak üzere yatılı gelecek olanlarla çevre il ve ilçelerden günübirlik gelecek olanların toplam 100.000'den fazla olacağını düşünülüyor. Bunun yanında Adana halkının katılımıyla kent sokaklarında yaklaşık yarım milyon kişi karnavalı yaşayacak.

Adana dışından gelecek yaklaşık 100 bin karnaval gezgininin kentteki iki günlük kişi başı ortalama harcamasını 500 TL olarak tahmin ediliyor.

Adana dışından gelecek olanların yaklaşık 50 milyon TL gibi bir rakamın Adana ekonomisine katkı yapacağını gösteriyor.

Karnavalın Tarsus ve Mersin gibi çevre şehirlerdeki otellerin doluluk oranına etkisi de çok yüksek. Diğer yandan, evlerde misafir olanların sayısı da büyük boyutlarda.

Havayolu şirketleri, otobüs şirketleri çok sayıda ek seferler koyuyorlar.

Adana’da gelen konuklar için ayrıca şehirde iki farkı bölgede binlerce kişinin konaklayacağı kamp alanları da kuruluyor.

Bu verilere göre karnaval için Adana ve çevresine yatılı gelen 20-25 bin kişi olması bekleniyor. Şehir dışından günübirlik gelecek olanların sayısının ise 75-80 bin civarında olacağını düşünülüyor.

Kentteki tüm otel ve restoranlarda, yeme-içme -eğlence noktalarında, mağazalarda, karnavalda stant açan yüzlerce küçük girişimcide, marketlerde, toptancı ve dağıtımcılarda, gıda üreticilerinde ve hatta taksicilerde bile ciddi bir hazırlık heyecanı var şimdilerde, Karnaval ile iç turizmin canlanması, Adana ekonomisinin hemen her sektöründe bir tür domino etkisi yaratıyor.

Bireysel katılımcıların yanında, turizm acentalarının ve tur şirketlerinin her geçen yıl artan bir ilgisini gözlemleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından birçok turizm şirketi özel “Karnaval” gezi paketi oluşturmuş durumdalar aynı tarihte gerçekleşecek 10. Alaçatı Ot Festivali gibi.

Canımın Yarısı ile Işın Karaca...


Güçlü ve özel ses rengine sahip sanatçılardan Işın Karaca, sevenlerine kendisinden duymaya alışık olduğu güzel bir şarkı ile ‘’Merhaba’’dedi.

Işın Karaca, ‘Uyanış’ albümünden yıllar sonra yeniden söz ve müziği Zeki Güner imzası taşıyan ‘Canımın Yarısı’nı, kardeşi Akın Büyükkaraca ile kurdukları Akış Production’dan etiketiyle geçtiğimiz günlerde yayımladı.

Derin bir anlatıma ve akılda kalıcı melodilerle bezeli, kıvrak yapısı ile bir anda dinleyeni sarıp sarmalayan ‘Canımın Yarısı’, Karaca’nın etkileyici vokali ile büyük bir hit şarkıya dönüştü. Sade ve yarı akustik yapıya sahip “Canımın Yarısı”, hep cesur ve farklı işlere imza atan Işın Karaca’nın içindeki kadının yaşadığı değişimin son özeti.

Kendini daha olgun ve farklı bir kadın olarak hissettiğini dile getiren Karaca, bugüne kadar yayımladığı albüm ve şarkılarla Türk Pop Müzik kataloğuna adını yazdırmayı başardı. Derdi her zaman kaliteli müzik, iyi şarkı söylemek olan güçlü yorumcu, en son 2018 yılında yayımladığı, uzun süre listelerde 1 numarada yer alan Sefa Cheshmberah düeti “Sevmekten Anladığım” ve “Eyvallah” albümü ile sevenleriyle buluştu. Tuğba Önal’ın vokal yaptığı Beyoğlu ve İstanbul Boğazında çekilen klip ile ‘’ Canımın Yarısı’’ çok konuşulacak ........

Kalipso Kralı Metin Ersoy’u andık!


Lise son sınıfta idim Metin Ersoy’u ilk gördüğümde şarkılarını genç yaşıma rağmen biliyordum ama canlı canlı dinlemek zamanında Suadiye’nin en önemli sineması olan Atlantik Sinemasında okulca gittiğimiz bir gecede nasip olmuştu. Gül Erda’nın sunuculuğunu yaptığı aynı zamanda Nilüfer’in de sahne aldığı artık ‘’Metin Abi’’ dediğim Metin Ersoy’un şarkılarını keyif ile dinlemiştik.

29 Ekim 2017 tarihinde kaybettiğimiz adeta arkadaş olduğumuz can insan Kalipso Kralı olarak tanınan Metin Ersoy’u geçtiğimiz hafta 85.yaş günü gecesinde sanatçı dostları ve sevenleri ile andık. Oğlu Emir Ersoy ve kızı Tuğçe Ersoy’un Bomonti Babylon’da düzenledikleri Metin Ersoy Tribute gecesinde Hakan Eren organizasyonu ile usta sanatçıyı şarkıları ve anıları ile andık.

Metin Uca’nın açılış konuşmasıyla başlayan gece Emir Ersoy Orkestrasının Metin Ersoy şarkılarını çaldığı gecede Cansel Elçin’in esprileri Orçun Sünear, Bora Gencer, İlham Gencer, Banu Kunt Işık, Cüneyt Akgün,Kerem Cem ve Meltem Cumbul o anılarımıza yer eden şarkılar ile bizi geçmişe götürdüler bir anda.

Güney Amerika sahilleri ve Karayip Adaları’ndan tüm dünyaya yayılmış halk müziği Kalipso’nun Türkiye’deki “kral”ı olarak tanınan Metin Ersoy, kilometrelerce öteden Kalipso müziklerini getirerek bu coğrafyada sevdirmeyi başardı.

Metin Ersoy Tribute konuk sanatçıları Metin Ersoy hakkında konuştu;

Cansel Elçin: "Johnny Weissmuller gibi yakışıklı, Frank Sinatra gibi şarkı söyleyen ve Tarzan gibi mızrak fırlatan Metin abim."

Keremcem: "Kendi döneminin nezaketini bugüne taşıyan Kalipso Kralımız Metin Ersoy “Gemi”sine binip aramızdan ayrılalı 2 sene oldu. Biz oğlu Emir’le anısını sahnelerde yaşatmaya devam edeceğiz. Gururla.."

Yaşar : “Ne zaman seni düşünsem gözümün önüne güzel gülüşün geliyor sonra yüzüme bir tebessüm sonra içime bir özlem…”

Cüneyt Akgün: “Kore Savaşı sırasında tanıştığı Kalipso müziğini Türkiye'ye taşıyarak, kendinden sonra gelen nesillere denizaşırı diyarların kapılarını neşe ve müzikle aralayan Türk müzik tarihinin en beyefendi kılavuz kaptanıdır Metin Ersoy.”

Meltem Cumbul: “Çocukluğumun merak, renk ve danslarına bir yenisini ekleyen kalipso diyarına ait kral :)”

İlham Gencer : Tanıdığımda 20 yaşındaydı ve O’nun lakabını ben koydum “Kalipso Kralı“

Ercan Turgut : "Canımın içi, abilerin hası."

Banu Kunt Işık : "Benim için Metin amca; en dürüst vatansever, en doğru Atatürkçü, çok büyük yorumcu, harika bir baba ve latin müziğinin Türkiye’deki en önemli öncüsü ve Türkiye’nin unutulmaz Kalipso kralıdır. Hep kalbimde."

Hakan Eren: "Bizlere kalipsoyu sevdiren, hayatımıza renk ve motivasyon getiren şarkıların büyük yorumcusu."

Orçun Sünear: "Metin Ersoy aklıma geldiğinde fillere karşı (!),kocaman dertlere karşı şarkı söyleyebilen ve enerjisi hiç bitmeyen calypso kralı geliyor."

--

KADİR İNANIR’IN ALTIN YILI FİLMİ: “KAPI”


Türk Sinemasının Kadir Abisi Kadir İnanır, kariyerinin 50'nci yılını Nihat Durak'ın yönettiği, başrollerini Vahide Perçin, Aybüke Pusat, Timur Acar ve Erdal Beşikçioğlu ile paylaştığı 'Kapı' ile kutluyor.

Sinemanın ‘Tatar Ramazan'ı, ‘İlyas'ı, ‘İmrahorlu Kadir'i, ‘Deli Kadir'i, ‘Kara Davut'u, ‘Arap Abdo'su, ‘Karadağlı Rıza'sı...
Kadir İnanır, 50 yıl önce başladığı kariyerinin 'Altın Yılı'nı 'Kapı' ile kutluyor.

Türk sinemasının en üretken oyuncularından biri olarak adını sinemaya altın harflerle yazdıran Kadir İnanır, 50 yıllık kariyerinin 190'ncı sinema filmi 'Kapı'da 'Yakup'u canlandırdı.
Sanatçı, daha önce canlandırdığı her karakter gibi 'Yakup'u da hafızalara kazıyacak.


Birçok teklife rağmen rol alacağı yapımları özenle seçen İnanır için 'Kapı', 7 yıl sonra rol aldığı ilk sinema filmi oldu. Nihat Durak'ın yönettiği filmde Kadir İnanır ile birlikte başrolleri Vahide Perçin, Timur Acar, Aybüke Pusat ve Erdal Beşikçioğlu ile paylaştı.

'Kapı'nın senaryosunu oldukça beğendiği için geçirdiği rahatsızlıktan kısa bir süre sonra kamera karşısına geçen Kadir İnanır, sinemaseverlerle yaşadığı acı ve akıllarda soru işaretleri bırakan bir kayıptan sonra ailesiyle birlikte Berlin'e göçen Süryani kökenli 'Yakup' ile buluşacak.

Çekimleri Berlin, Mardin ve İstanbul'da gerçekleştirilen, gösterime 12 Nisan'da girecek olan 'Kapı'nın senaryosunu yazan Filiz Üstün Durak, aynı zamanda Önder Köse ile birlikte filmin yapımcılığını da üstlendi.

Emre Kaya ödüllere doymuyor!


İş, sanat, basın ve televizyon dünyasının birbirinden ünlü isimlerinin buluştuğu 6. Türkiye Altın Palmiye Ödülleri Töreni’nde Pop Müziğin Starı Emre Kaya 3 ödül birden alarak geceye damgasını vurdu.


Yılın En İyi Klibi “Nasıl Diye Sorma”

Yılın En İyi Bestesi “Nasıl Diye Sorma”

Yılın En İyi Müzik Eğlence Programı : Emre Kaya Apayrı (TRT Müzik)

Pop müziğin starı Emre Kaya, müzik listelerini alt üst eden hit şarkılarıyla, ardı ardına verdiği konserleriyle adını altın harflerle yazdırmaya devam ediyor.

Emre Kaya’nın en son çıkarmış olduğu hit şarkısı “Nasıl Diye Sorma” ciddi bir beğeni toplamakla birlikte, klibiyle de büyük ilgi çekti. Tamamen 3D olarak ve Beyonce, Justin Timberlake, Kylie Minoge, Rihanna kliplerinin yapıldığı biçimde çekilen klibi, Londra’da iki aylık bir çalışma sonucunda tüm müzik kanallarında yayınlanmaya başlamıştı bu güzel haberi geçen hafta sayfamda sizler ile paylaşmıştım. Geçen hafta Adana ve Mersin konserlerinden hemen sonra aldığı bu ödüller ile Kaya’nın hızına erişilmiyor. Nu hafta gerçekleşecek Bodrum Ortakent konseri ile sanatçı yaz sezonunu da bir nevi açmış oluyor.

Emre Kaya TRT’de yayınladığı canlı programından sonra çok yakında yepyeni bir tv programı ile sevenlerine sürpriz yapmaya hazırlanıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: