’Altın Elma'lar Frankfurt'ta sahiplerini bekliyor!

Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından her yıl düzenlenen Frankfurt Türk Film Festivali, bu yıl 14. kez 07 Eylül-13 Eylül 2014 tarihleri arasında sinemaseverlere buluşuyor.

Haftanın öne çıkanları

Hedefi kültürlerarası anlayışa katkıda bulunmak olan Frankfurt Türk Film Festivali, yıllardır sinemaseverleri Türk sinemasının çeşitliliğine yakınlaştırarak, kültürel alışverişi destekleyen bir elçi görevini yerine getirmektedir.

Geçen yıl Frankfurt Türk Filmleri Festivalinde Hale Soygazi, Salih Güney ve Yusuf Sezgin Onur Ödülü almışlardı.Bu yıl Almanya Cumhurbaşkanlığı Liyakat Nişanına layık görülen Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festivalin Türkiye Temsilcileri Serap Gedik ve Alican Sekmeç önderliğinde gelişen Frankfurt Film Festivali aslında Frankfurt da yaşayan hemen hepsinin Üniversite eğitimi almış Türk gençlerinin bir nevi imece usulu hazırladıkları bir Festival.


Bu yıl gerçekleştirilecek festivalde, Türk ve Alman seyircileri birbirinden ilginç filmler bekliyor. Festival, aralarında Deutsches Filmmuseum, Filmhaus Frankfurt, Saalbau GmbH, Wirtschaftsförderung Frankfurt GmbH, TC. Frankfurt Başkonsolosluğu ve Kültür Ataşeliği, TC. Kültür Bakanlığı ve TRT’nin de yer aldığı bir dizi resmi ve özel kuruluşla işbirliği yapıyor.

Seyirciyi, heyecan verici filmlerin yanı sıra “Altın Elma Sinema Ödülleri”, “Türkiye-Almanya Üniversite Öğrencileri Arası Kısa Film Yarışması”, film galaları, sergiler, paneller ve daha birçok etkinliğin yer aldığı bir program bekliyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türk sinemasından önemli yönetmenler, senaristler, oyuncular, yapımcılar ve sinema yazarları Frankfurt’ta konuk olacaklar.Şimdilerde konuşulan isimler arasında Zuhal Olcay,Perihan Savaş, Serdar Gökhan, Haluk Piyes, Ahu Türkpençe, Ezgi Mola,Ufuk Bayraktar var ama Festival kapsamında filmi gösterilecek tüm oyuncular ve yönetmenler davetli.

Türk Sineması’na emeği geçen usta isimlere birer onur ödülü takdim edilirken, artık geleneksel hale gelen “Unutulmayanlar” bölümünde Türk sinemasına büyük emeği geçmiş olan Ayhan Işık-Belgin Doruk Festival çerçevesinde anılacaklar.

Festival film programı bu yıl, yeni Türk sineması ve Türk-Alman ortak yapımı uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler, Avrupa Film Forumu kapsamında gösterime alınan uzun metraj filmlerden oluşmaktadır. Filmler Almanca dublajlı ya da Almanca-İngilizce alt yazılı olarak Frankfurt merkezli CineStar Metropolis ve Orfeo’s Erben sinemaları ve Deutsches Filmmuseum salonlarında seyircilerle buluşacaktır.

Bu yıl Türk sinemasının 100. kuruluş yılını kutluyor olması nedeniyle ayrı bir önem kazanan festival, Türk sinema tarihine bu yıl 2. kez dağıtacağı “Altın Elma” sinema ödülleriyle katkıda bulunmaya devam ediyor. 13. festivalde başlatılan “Altın Elma Sinema Ödülleri” bu yıl katılımcı film sayısının artışıyla yeni bir heyecana doğru yelken açıyor. 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren yapılan başvurular arasından seçilen “Daire”, “Gözümün Nuru”, “Karnaval”, “Meryem”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Senin Hikayen”, “Tamamıyız?”, “Kadın İşi”, “Zerre”, “Sev Beni”, “Patron Mutlu Son İstiyor”, “Jin”, “Halam Geldi”, “Dağ”, “Yozgat Blues”, “Özür Dilerim”, “Köksüz”, “Benimle Oynar mısın?” ve “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915” adlı filmler, İstanbul’da devlet tiyatrosu sanatçısı ve sinema-televizyon oyuncusu Yetkin Dikinciler, sinema-televizyon oyuncusu Füsun Kostak, sinema-televizyon oyuncusu Gülay Baltacı, televizyon programcısı-yazar Yekta Kopan, film yapımcısı Deniz Yayın, film yapımcısı Mutena Açık Güven ve SİYAD üyesi-sinema yazarı Serdar Saffet Akbıyık’tan oluşan 7 kişilik Türk ön jüri tarafından değerlendirildi. Film, yönetmen, görüntü yönetmeni, senaryo, müzik, kadın ve erkek oyuncu dallarında en iyi beşer aday belirlendi. Sonuçlar Frankfurt’ta oluşturulan 7 kişilik Alman sinema uzmanı ana jürinin değerlendirmesine sunulmuş..Alman jüri sonuçları 13 Eylül 2014 Cumartesi gecesi Altın Elma’yı kazananları açıklayacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: