Aslı Aybars; Kendi youtube kanalımda kendimce hayat sohbetleri yapıyorum!

Tiyatronun özel isimlerinden biri o sahne hakimiyeti, duruşu, sesinin rengi, mütevaziliği ve çalışkanlığı ile her daim takdir ettiğim sanatçılardan Aslı Aybars.

Haftanın öne çıkanları

Geçen hafta Akatlar Kültür Merkezi'nde gerçekleşen Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri'nde bu sezon rol aldığı ‘’Polini’’ karakteri ile Yılın Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alınca hemen aradım sevgili Aslı’yı haftasonu buluştuk, rolünden çalışmalarından konuştuk bir çırpıda.Şehir Tiyatroları'nın bu sezon ki başarılı işlerinden "Felatun Bey ile Rakım Efendi" oyunundaki Polini rolü ile geçen hafta Üstün Akmen Tiyatro Ödüllerinde "Yılın Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldün sevgili Aslı öncelikle seni tebrik ederim. Oyunu ilk başladığı günlerde izlemiştim, seni bambaşka bir Aslı olarak görmüştüm o gece Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde sahnedeki duruşun ile rolünün hakkını veren şarkıların, dansların ve oyunculuğun mükemmeldi, anlatsana bize bu rol sana nasıl geldi, çalışmaların nasıl gelişti?


Öncelikle övgü dolu sözlerin için teşekkür ederim Caner.

Birkaç sezondur tiyatro projesi yapmıyordum ve 2018-2019 sezonunda güzel bir oyunda rol almak niyetindeydim.Yeni oyunlar asıldığı zaman bana "Felatun Bey ile Rakım Efendi " oyununda rol verildiğini gördüm. Senelerdir Şehir Tiyatrolarında beraber çalıştığım bir arkadaşımın da oyunda olduğunu görünce hemen onu aradım, beraberiz dedi ... Metin geldi ve ben aslında hayal kırıklığı yaşadım, rol çok ufaktı, yani benim çapım için ufaktı. Zaten uzun bir oyunda bu kadar kısa bir rol canımı sıkmıştı, metnin tamamı aslında eğlenceli ve kadro da güçlü gözüktüğünden, profesyonel bir oyuncunun yapması gerekeni yaptım ve rolümü kabul edip hazırlanmaya başladım. Polini'yi okudukça ve kendisini anlamaya başladıkça, neşeli ve kurnaz yapısı, eğlenceli ve sarkastik yaklaşımı beni tavladı diyebilirim. Çok sevgili dostum Aybanu Aykut'un bana manevi desteği çok büyük oldu.

Tabii ki sevgili yönetmenimiz Selçuk Soğukçay başta olmak üzere tüm teknik kadro ve müzikal direktörümüz Ali Otyam ve de süper koreografımız Yasemin Gezgin Yavuzcan özellikle yoğun prova günlerinde bu rol ve tüm oyun için çok emek harcadılar ve karşınıza ödüllü Polini çıktı.


Şehir Tiyatroları'nda birçok başarılı işte rol aldın her rolün ayrı güzeldi, bir yandan da AFİFE jürisindesin zor olmuyor mu? Oyuncu olup da aynı zamanda seçici olmak.

Aslında bu seneye kadar zor olmuyordu zira Afife Jale jürisinde 2. senem ve ben geçen sene oyun oynamadım, bu yüzden geçen sene işim kolaydı. Bu sene işler değişti tabii ki jüri olduğunuz zaman, hem kurumlar hem oyuncular ve hatta ülkenin tüm tiyatro seyircisi sizden objektif yorumlarla puan vermenizi ve yılın en iyilerini seçmenizi istiyor. Ben tüm sorumluluklarını yerine getiren bir karakter olarak, uzun provalardan yeni tiyatro oyunlarına koşup, ayda 12 oyun oynadığım için bazen günde 3 oyun seyredip, zorlu da olsa bu sene çıkan oyunların %85'ini seyredebildim.

Seni en son geçen sezon Yasak Elma dizisinde izlemiştik bugüne kadar da bir çok dizide, Kahpe Bizans ve Issız Adam filmlerinde rol almıştın. Zannedersem tiyatro daha ağır basıyor doğru değil mi? Senin açından aradaki farkı anlatabilir misin?


Şimdi oturup hamasi cümleler ile ders verme niyetinde değilim, tabii ki dizi sektörü maddi anlamda çok daha doyurucu ama ben sonuçta profesyonel bir oyuncuyum. İşim, bana verilen rolü, gerektiği gibi hazırlayıp, ister tv ekranında, ister beyaz perdede isterse de sahnede gerektiği gibi oynayabilmektir. Aslında benim için bir fark yaratmıyor bu durum; sadece tiyatro metinleri çok daha derinlikli, katmanlı ve iyi yazılmış olduğu için ve tabii ki seyirci tepkisini rating kutularından değil de anında alabildiğimden dolayı, tiyatro hem oynayan hem de seyreden için daha büyülüdür diyebilirim. Gerçi bugünlerde dijital dünya ile de flörtüm başladı ve kendi youtube kanalımda kendimce hayat sohbetleri yapıyorum ve bu da beni heyecanlandırıyor ama tiyatro her zaman büyülüdür.Herkese sorulan bir sorudur herhalde sahnede özellikle oynamak istediğin bir kadın rolü var mı?

Şu ana kadar yazılmış herhangi bir kadın rolünü düşlemedim ama fazlasıyla ilham aldığım; hayatı, duruşu, oyuncu kişiliği ile takdir ettiğim ve aramızdan ayrıldığına çok üzüldüğüm sevgili Gülriz Sururi'nin yaşamı oyunlaştırılsa, kendisini sahnede canladırmak benim için unutamayacağım bir gurur olurdu.


Yerli veya yabancı örnek aldığın oyuncular var mı?

Onlar beni örnek alsın ahahahahahhaah :))))

Tiyatro ile hayatının bütünleştiğini biliyorum. Boş zamanlarında kendini geliştirmek adına yaptığın çalışmalar var mı?

Olmaz mı Canercim. Biraz evvel de söylediğim gibi kendi adıma bir youtube kanalı açtım ve hem yılın yeni tiyatro oyunlarına konuk oluyor hem de "life style" konuları içeren videolar çekiyorum. Çekiyorum derken, profesyonel bir, yeni nesil dijital ajans ile çalışıyorum ve bu konu hakkında yatırım yapıyorum. Bu videolarda konuk ettiğim çok değerli ve konularında uzman şahsiyetler var ve ben onlardan inan çok değerli bilgiler alıp depoluyorum.
Zaten çok uzun senelerdir nefes eğitmenliği, diksiyon, oyunculuk eğitimleri, CEO ve politikacılar için etkili konuşma ve ifade eğitimenliği yapıyorum. Pilates ve yoga konusunda da azımsanmayacak kadar workshop'a dahil oldum, yani senin anlayacağın benim için kendini geliştirme asla bitmez.

"Felatun Bey ile Rakım Efendi" başarılı bir iş alkışı bol tam bir ekip işi, yeni sezonda da illa ki sahnede olacaktır, yakın zamanda çalışacağın yeni bir proje var mı ?

Aslında sezon benim için tam bitti sayılmaz, 11 Haziran'da Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunda sezonun son oyununu oynayacağız. Yeni sezon için ise oyunumuzun devam edip etmeyeceğini bilmiyorum ama ben her zaman olduğu gibi beni heyecanlandıracak her türlü projeye her daim açığım. Bu arada Canercim beni daha fazla görmek istersen mutlaka Aslı Aybars YouTube kanalıma uğra :)) o da olmazsa instagram da benim aktif olduğum bir mecra, @asliaybarss yazıp takip etmeyi unutma. Bu teklif bizi okuyan herkes için geçerlidir, bu keyifli röportaj için teşekkür ederim Canercim.

Betül Demir, "Devlerin Aşkı Büyük Olur’’Betül Demir, DMC’nin Aşkın Tuna için hazırladığı saygı albümünde yorumladığı ‘’Devlerin Aşkı Büyük Olur’’ şarkısına geçenlerde Gürcistan’da klip çekti.

Geçen yıl benim de gittiğim Gürcistan tarihi yapısıyla tam klip için plato bir ülke.


Gençlik yıllarımızda Seden Gürel’den bildiğimiz sevilen şarkıyı yeni bir düzenleme ile Betül Demir’in o güzel yorumunda dinlemek güzel olmuş.Düzenlemesini başarılı aranjör Emirhan Cengiz’in yaptığı şarkının klibini ödüllü yönetmen Murad Küçük çekti. Filmlere konu olan gerçek aşk hikayesi Ali ve Nino anısına yapılmış olan ünlü dev heykeller eşliğinde Batum da çekilen klipte Demir, senaryo gereği 300 yıllık botanik bahçede orman perisini canlandırmış. Stil danışmanı Ceylan Atınç’ la birlikte şarkısı için imaj tazeleyen Betül Demir; “90’lı yıllarda bu şarkıya aşıktım, devlerin aşkı bana hem kariyerimde hem de özel hayatımda dev şans getirecek.” dedi.

Bu aralar Ramazan konserleri, 19 Mayıs İstinye konseri ile yoğun olan sanatçı Ramazan Bayramı ile beraber yaz konserlerine hız verecek.

Mart ayında vokalisti Eser Karabali’nin sahne aldığı Caddebostan Ark sahnesine konuk olarak katılan Demir sevilen şarkıları keyifli yorumu ile geceye değer katmıştı.

Yalıkavak Sanat Evi 12 ay açık!


Artık sadece yaz mevsiminde değil her mevsim meşhur Bodrum, insanlar buraya tam teşekkül yerleşince kültür sanat etkinlikleri de bir o kadar yoğunlaştı sadece sinema, tiyatro,konser değil sanatın tüm dalları aktif olarak ilerliyor Bodrum da.

Yalıkavak'ta 2017 yılında açılan Yalıkavak Sanat Evinde sanat ile ilgili çok güzel şeyler üretiliyor nicedir, çocuklara ve yetişkinlere verilen resim dersleri ,açılan sergiler ile kültür sanat etkinlikleri günden güne kaliteleşiyor Bodrum Yalıkavak’ta. Bu hafta kapılarını açtığı Bursa Güzel Sanatlar Birliği Derneği’nin ‘’ Karma Sergi ‘’ adlı buluşmasında 32 kadın ressamın eserleri 5 Haziran 2019 tarihine kadar Yalıkavak Sanat Evi Pescado Sanat Galerisinde sergilenecek.

Sanat Evinin kurucusu Serap Değişmez Efe 1993- 1997 yılları arasında Bursa Kadın Ressamlar Derneği’nin başkanlığını yapmış, 1993-2003 yılları arasında Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi başkanlığını yürütmüş sanat ile içiçe bir hanım, 2000- 2005 yılları arasında Amerika’da New Jersey de ki atölyesinde çalışmalarına devam etmiş, 2005 yılında Bodrum’a yerleşince sanat çalışmalarına daha da ağırlık veren Değişmez Efe, 2011 yılında Uluslararası Bodrum Bieanali’nin proje koordinatörlüğünü üstlenmiş yoğun bir sanatçı. Bodrum Yalıkavak Otogar tarafında yılın 12 ayı faaliyet gösteren Yalıkavak Sanat Evi’ni gezmeniz de yarar var.


“NASIL?” sorusunun karşılığı, bu stüdyo çalışmasında!


Bu yıl 27 Ekim - 01 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek 19.Frankfurt Türk Film Festivali kapsamında, Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımıza Türkiye Film ve dizi sektörüne giriş için gerekli tüm bilgiler bu atölye çalışmasında verilecek.

Başarılı oyuncu Gürkan Uygun’nun 15 Haziran’da gerçekleştireceği söyleşi ile renklenecek çalışma, Türk film sektöründe bir çok sinema ve dizi filminin castingini yapan, aynı zamanda eğitimci kimliği ile oyunculara yön veren Fulya Şirin’nin 12 saat sürecek “Audition Denen Canavar” isimli stüdio çalışması oyuncu ve oyuncu adaylarına kaçırılmaz bir fırsat yaratacak. Oyuncu ve aynı zamanda yapımcı kimliğiyle 1999 yılından bu yana film sektöründe üretimde bulunan Gökhan Mumcu, ile Türk oyunculuk ajansları ve menajerlik sistemi hakkında bilgilendirip, cast çekimlerini gerçekleştirerek, programı tamamlayacaklar.

Sınırlı sayıda kontenjanla açılan studio çalışması, Hüseyin Sıtkı başkanlığında gerçekleşen Frankfurt Türk Film Festivaline direkt fon oluşturma amacı ile gerçekleştirilecek başarılı bir etkinlik olacak.

CAFER PALAMUT’ TAN “ALEGRIA”!


2006 yılından beri dünyanın birçok yerinde performans sergileyen DJ Cafer Palamut nam-ı diğer CAFI’nin, büyüleyici kemençe performansıyla dünyanın en yetenekli isimleri arasında gösterilen Mark Eliyahu‘yu projesine dahil ederek ortaya çıkardığı “Alegria” Sibourne Music etiketiyle tüm dijital platformlarda yayında.

Daha ilk haftasında Yunanistan, Bulgaristan gibi komşu ülkelerin ilgisini çekmeyi başaran

Alegria, Türk müzik severlerin Levent Yüksel’in “Zalim” adlı parçasından bildiği, orjinal bestesi Azeri bestekar Eldar Mansurov’a ait olan Bayatılar’ın melodisinden esinlenerek Günay Arslan’ın ladino dilindeki vokalleri ile birlikte yeni bir kimliğe bürünüyor.


Klipte CAFI’ye geçtiğimiz sene Orta Asya’nın en iyi oyuncusu seçilen Özbekistan’ın en ünlü aktristi Shahzoda Matchanova eşlik ederken, Cafi’nin klipteki dikkat çekici kıyafeti ünlü modacı Emre Erdemoğlu tarafından tasarlandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: