'Bir Zamanlar Çukurova' setindeydim!

Sezonun en başarılı dizilerinden 'Bir Zamanlar Çukurova' Atv ekranının en özellerinden. Başrolllerini Vahide Perçin, Murat Ünalmış, Hilal Altınbilek, Uğur Güneş ve Kerem Alışık’ın paylaştığı dizi son dönemde konusu ve işleyişi ile oldukça dikkat çekiyor.

Haftanın öne çıkanları

Bu sezon izlediğim en özel dizilerden, ilk yayınlandığı günden beri yükselen grafiği ile seyirciyi ekrana bağlıyor adeta. Tims&B Productions’un yapımcılığını, Murat Saraçoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Bir Zamanlar Çukurova’nın set ziyareti için geçen hafta adeta yaz mevsimini yaşayan Adana’daydım.


Evet Adana’ya Şubat ayında yaz gelmiş, baharlar açmış, hava mis cıvıl cıvıl sanki zaman tüneline girmiş gibi 70'li yılların Adana’sında Yamanlar'ın konağına geldik ekipçe. Portakal ve limon ağaçlarının içinde koskocaman bahçesi, normal bir evden farkı olmayan 7 oda bir salondan oluşan konakta, güzel bir atmosfer yakalanmış, çiftlik içinde Gaffur’un evi, ahır, Demir Beyin arabalarının bulunduğu garaj, kış bahçesi ve gölet ile çok özel tasarlanmış, setten öte gerçek bir ev gibi burası Hünkar Hanımın salonu, Saniye’nin tertemiz mutfağını gezdim. Kendimi bir anda ekranda dizi izliyormuş gibi hissettim. Oturdum Hünkar Hanımın yeşil koltuğuna antikalara dantellere takıldı gözlerim, antredeki Kristal avize, çevirmeli telefon, porselenler, halılar daha niceleri.

Yaman Aliesi Adana’nın en köklü ve zengin ailelerinden olduklarından dolayı dönem kıyafetleri de çok özel tasarlanmış, bunun yanında 70'li yılları tam yansıttığından sanat yönetmenliği muhteşem olmuş Nilüfer Çamur ve ekibini kutlamak gerek.


Set arasında birlikte çay içme fırsatını yakaladığım Bir Zamanlar Çukurova’nın Züleyha’sı Hilal Altınbilek ve Demir’i Murat Ünalmış samimi ve içtenlikleri ile dikkatimi çektiler, her ikisi de pozitif ve duruşları star havasından çok o anda tanımama rağmen arkadaşmışız gibi yakındılar, biz konuşurken fotoğraf çektirmek için sete gelen tüm hayranlarını kırmamaları da güzeldi. Dizi de sakin duruşlarına rağmen muhabbeti seven bir ikili ile beraberdim Tarsus’da o gün.

Selin Yeninci; Kendi kurduğum hayallerin içinde kendimi var edebilecek seçimler yapmaya özen gösteriyorum

Bir Zamanlar Çukurova’da aslında en dikkatimi çeken Saniye karakteri ile diziye renk katan Selin Yeninci'ydi. İlk yayında keşfettim Saniye’yi. Sert, kıskanç karakteri canlandırırken aslında cıvıl cıvıl ve kendini eğitmiş ve eğitmeye devam eden bir kadın vardı onda. Rolünü başarı ile sergileyen Yeninci, Gaffur’un karısı olmaktan öte var olma savaşında olan bir karakteri anlatmaya çalışıyor.

Ve o an Adana'da otel bahçesinde tanıştığım Selin Yeninci, Saniye karakterinden çok ötede gülen yüzü içten samimiyeti ile bir kahve içimlik buluşmamızda muhabbeti ile düşüncelerimi doğruladı. Kısa sorularıma içten cevaplarıyla değer verdi.


Selin Yeninci ile Saniye pek yan yana olan bir kimlik değil, Saniye’yi başarılı bir performans ile sergiliyorsun bu rol için çalışmaların nasıl gelişti?

Öncelikle çok teşekkür ederim, Selin olarak Saniye karakterini okuduktan sonra bambaşka bir kimlikle karşı karşıya olacağımı anladım, çocukken TRT İzmir de diksiyon eğitimi almıştım. Saniye de öncelikle olandan ne çıkarabileceğimi düşündüm, Çukurova kadınını yerel sözleri özellikle Adana şivesine çalıştım. Adana da otobüs şöförlüğü yapan kadınlar dahi var, onları inceledim, daha evvelde söylemiştim Adana kadınını tanımak için Adana’da hamama dahi gittim.

Öğrencilik yıllarından bu yana tiyatro ile içiçesin, tiyatro hayatına nasıl girdi?

4 yaşında beri tiyatro ile içiçeyim, 6 yaşında TRT de çocuk saati programlarına katıldım, tiyatro hayatımın her döneminde vardı her daim de olacak.

Vahide Perçin gibi özel bir isim ile aynı dizide rol almak güzel bir duygu olsa gerek?

Karşılıklı repliklerimiz az olsa da iyi pas veriyor bana Vahide Hanım , onun ile aynı dizi de bulunmak benim için önemli.

İstanbul Halk Tiyatrosu'nda hem oyunculuk hem de eğitmenlik yapıyorsun Adana ve tiyatroyu nasıl idare edeceksin?

Oyunumuz Bezirgan’ı ayda iki kere oynayacak şekilde tasarladık bu sezon, oyun olduğu zaman günü birlik gidiyorum.

Geçen sezon "Avlu"şimdilerde "Bir Zamanlar Çukurova" her ikisi de dikkat çeken işler seçici misin?

Kendi kurduğum hayallerin içinde kendimi var edebilecek seçimler yapmaya özen gösteriyorum sadece.

Daha çok gençsin ama tiyatro da güzel işlerde çalışmışsın ileride oynamak istediğin özel roller var mı?

Lady Macbeth , Matmazel Julie beni heyecanlandıran ve kafamı karıştaracak, çalıştaracak kadınlar çözmesi zor kadınlar olduğu onları oynamak isterim.

"Olur Olur" komedi filminde rol almıştın, sanatçı ayırım yapmaz ama komedi de varım der misin?

Ben oyuncuyum, iyi yazılmış tüm roller benim için.

Yurt dışında tiyatro ile ilgili çalışmaların var mı?

Oynadığım karakterlerin birbirine benzememesine özellikle dikkat ediyorum, Aslında Saniye ile çok ortak yanımız var, Sarkastik yaşayan bir kadın o , hayatı bazen tiye alıyor, Türkiye’de ki tiyatro çalışmalarım yanında yakın zamanda Köln de eğitmenlik teklifi aldım onun heyecanı içindeyim. Bu ilk yurtdışı workshop’um olacak, devamında Berlin ve Londra olacak.

Tiyatrocu sesini iyi kullanır seslendirme yapıyor musun?

Tabii ki hem de çok severek, TRT de radyo programlarında, belgesel ve reklamlara ses veriyorum.

Son yıllarda vizyon filmleri yanında sanat filmleri de gişe yapıyor bu konuda düşüncelerin neler?

Pozitif buluyorum, hikayesi güzel olan her iş başarılı olsun.

Rol aldığın veya hazırlık aşamasında olan film projelerin var mı?

Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği "Nasipse Adayız" filminde Nazan Kesal ile birlikte baş karakteri oynadım, film vizyon öncesi festivaller sürecinde severek rol aldım,Belediye Başkanlık dönemini anlatıyor, çok anlatmamayım izleyince beğeneceksiniz. Sinema düşlerim olduğundan dolayı ömrüm boyunca iyi fikirler,iyi senaryolar içinde olmak isterim.

Selin Genç ; ’Gülten karakteri benim sadeleşmiş halim!

Bir Zamanlar Çukurova dizisinde Gaffur’un Yılmaz’a aşık kardeşi Gülten de dizinin popüler isimlerinden Selin Genç başarı ile sergilediği karakteri ile seyirciden alkış alıyor. Otel bahçesinde muhabbet ederken dizinin Gülten’inin sakinliği ve küskünlüğü yanında sanatçının gülen o güzel gözlerinin ışıl ışıl parıldadığını gördüm bir anda. Onu ilk gördüğümde kim bu güzel kız dedim, dizideki kimliğinden bambaşka biriydi muhabbetimizde heyecanlı neşeli başka bir Gülten.


Endüstri Mühendisi olan Selin Genç kendini ifade etmek ve oyuncu olmak için Akademi 35,5 da eğitim almış. Vahide Perçin ona "Yeteneklisin, ama aktrist olmak istediğine karar vermelisin" dedikten sonra Genç bu işe daha sıkı sarılmış ve başarmış da bence. Bir Zamanlar Çukurova onun ilk işi, ‘’Gülten karakteri benim sadeleşmiş halim ‘’ diyor. Dizi de platonik bir aşk yaşıyor, aşkı platonik de olsa Yılmaz dan öğrenmiş. Ağabey baskısı altında yaşayan bir genç kız canlandırdığı karakter.

Vahide Perçin ve diğer oyuncuların bana katkısı çok büyük,bazı sahnelerde çok zorlanıyor olsamda onlardan güç alıyorum özellikle Vahide Hanımın desteği çok fazla , dizi ile beraber gelen teklifler var, sokaktaki insan Gülten karakterini sevdi ve sahip çıkıyor bu benim için önemli.

Yazın bir sinema filmin de rol alacağım. Eskiden sanat filmleri bana sıkıcı gelirdi ama oyuncu olduktan sonra ve izledikçe daha da sevmeye başladım, oyuncu olarak sanat filmi havasını solumak çok hoş bence.Yakın zamanda tiyatro da olmak istiyorum. Yapacağım işlerde özgün bi rşeyler çıkarmaya çalışıyorum. Biriyle çalışmadan ona hayranlık duyamam ama değer verip takdir ettiğim bir sürü sanatçı var.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: