‘Bırakmak istiyorum’ ile sigarayı bırakabilirsiniz!

Yönetmenliğini Yücel Yolcu’nun yapımcılığını İpek Sorak’ın yaptığı Böcek Film imzalı ‘Bırakmak istiyorum’ filmini özel gösterim geccesi Kanyon Cinemaximum da izledikden sonra sigara içmediğime bir kere daha sevindim.

Haftanın öne çıkanları

Filmden ziyade Emre Üstünuçar’ın 10 yıllık terapistlik tecrübelerinin ışığında sigara bağımlılarına ayna tutan bir çalışma olmuş ‘Bırakmak istiyorum’. Yalın ve anlaşır bir anlatım ile 1.5 saat boyunca hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz bir çalışma, sigara tiryakilerinin içlerindeki nikotin canavarını beslemek veya kurtulmak gibi iki seçenekleri olduğunu ifade ediyor. Nikotin bağımlığının sigarasız geçen 3 gün sonunda fiziksel olarak sona erdiğini savunan Emre Üstünuçar sigaranın psikolojik bağımlılık olduğunu ifade ediyor.

‘Sigara sağlığa zararlıdır, sigara sizi öldürür.’ diyerek izleyenlere sigarayı bıraktırmayı hedefleye ‘Bırakmak istiyorum’ yaklaşık 6 saat süren bir bilgi terapisi ile sigarayı bıraktırmayı sağlayan Emre Üstünuçar’ın bir seansının özeti tadında. Dünyada kabul edilmiş Allen Carr’ın yöntemlerinden yola çıkarak bugünlere gelen Emre Üstünuçar bu çalışmasını 10 yıldır Türkiye’de gerçekleşiyor. İzleyenlerin sigarayı bırakacağı idda edilen filmin bağımlı seyirci yanında ilkokul itibariyle tüm okullarda gösterilmesi düşüncesindeyim hatta ve hatta şirketlerin eğitim toplantılarında bile gösterilmeli.

Sigaranın ne kadar zararlı olduğunun bilinmesine karşın hala içmeye devam ediyorsanız şunu illaki yapmanızda yarar var gecce yatarken az bir beyaz peynir veya yoğurt yemeli illaki dişlerimizi fırçalamalıyız.Tiyatro Formül’den ‘Sonra’

Tiyatro sevdası ile yolları birleşen Özcan Alpar, Alev Aykent ve Sedat Küçükay’ın 2008 yılı ortasında kurdukları Tiyatro Formül’ün yeni oyunu Jack Richardson’un yazdığı Evren Bingöl’ün yönettiği ‘Sonra’ adlı oyunu geçen hafta CKM sahnesinde izledim. İki perdeden oluşan oyunun ilk perdesinde ölüm cezasını bekleyen mahkum ile hapishane müdürü ve bir hayat kadının hikayesi anlatılırken ikinci perdede hapishane müdürü, infaz memuru ve infaz memurunun eşinin yaşam ve varoluş temaları işleniyor.

‘Sonra’ da ölümün hayatımızın her köşesinde olduğu ve insanların ölüm gerçeği ile yaşadığı anlatılıyor. Oyunun girişinde ve içindeki müzikler oldukça etkiliyici, oyunculuklar da mükemmel. Son dönemde izlediğim en kayda değer oyunlardan ‘Sonra’

Tiyatro Formül bu yeni oyunundan önce Yalancının Resmi, Öldün Duydun Mu?, Fehim Paşa Konağı, Yükselişden Sonra, Deli Dumrul adlı oyunlar ile seyirci karşısına çıkmış.


Gripin den yeni konser ve yeni klip.

1999 yılında kurulan bugüne kadar Türk Pop müziğine önemli eserler kazandıran Gripin grubu 13 Nisan da Bostancı Gösteri Merkezinde verecekleri konser öncesi son albümleri ‘Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar’ın 4.klibi için kamera karşına geçti. Yönetmenliğini Kemal Başbuğ’un yaptığı ‘Vazgeçtim Ben Bugün’ isimli şarkıya çekilen klip için 40 kişilik bir ekip tarafından bir platoya 4 farklı oda hazırlandı.
Odaların farklı konseptlerde hazırlanması ve çekimlerle beraber 2 günde tamamlanan klipte, Gripin kliplerinde görmeye alışık olduğumuz performans görüntüleri yanında grup üyelerinin akıllarını yitirerek vazgeçtikleri dünyalarını canlandırmaya çalıştıkları bir video klip ortaya çıkarmışlar. Videonun oyuncu koçluğunu tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Apo Kaya yapmış.


İş Kulelerde Agency ve Selen Servi

Son dönemde monoton mekanlar ve durağan sanatçılar ile idare ediyor İstanbul gecce hayatı (tabii ki hepsi değil) geçtiğimiz yıllarda kışında yazında çok mu gezerdik daha mı eğlenirdik bilemiyorum. Yakın zamandır Levent İşkulelerin altında bulunan Agency adlı mekanda bir hareket bir canlılık en önemlisi kalite göze çarpıyor. Geçtiğimiz Perşembe akşamı arkadaşım Simten Doğan’ın doğum günü için toplaştık Agency de seçim ertesi ve hafta ortası olmasına karşın mekan hınca hınç doluydu, hani hafta ortası ya sadece biz bize oluruz diye gitmişdim ama yanılmışım.

Perşembeleri Agency de saat 22.30 Selen Selvi sahne alıyormuş gecce boyunca gözümü kırpmadan izledim Selen Servi adeta Nükhet Duru, Sezen Aksu ve 45 lik ler ile büyüledi beni yorumu sahnedeki duruşu ile nostaljinin alasını yaşattı bizlere o gecce, Çarşamba akşamları Nişantaşı Frankie de sahne alan sanatçı müzik yaşamına sanatçı dostlarının teşviki ile başlamış ilk vokalistliği ise şimdilerde Pera Kokosh da sahne alan ‘Zamanı Var’ albümüyle müzik marketlerde yer alan Cumhur Demir’in Cumhur Cemaat Orkestrasında olmuş.

Gecce hayatının özel mekanı Agency de Selen Servi yanında Şehnaz Sam, Kürşat Başar ve Barbaros sahnelerini kaçırmayın.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: