Bu ara pek bi gidesim var Gaziantep’e...

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde organize edilecek 2’nci Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivaline sayılı günler kaldı.

Haftanın öne çıkanları

En son Mart ayı sonunda gittiğim Gaziantep’e bir kez daha hayran oldum desem yeridir, dünyaca ünlü lezzetleri yanında bu lezzetlerin sunumu hiç bitmeyen güzellikleri ile Gaziantep sanki beni yeniden çağırıyor.

Gastroantep ile ilgili olarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in geçenlerde yaptığı konuşmada , “Ülkemizin lezzet başkenti, 5 antik kentiyle en güçlü medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Gazi şehirden hepinize selamlar getirdim. Aslında insanlık tarihi kadar eski bir hikâyenin hangi aşamalara geldiğini görmek için İstanbul’dayız. Yalnızca kebabı, lahmacunu ve baklavayı anlatmak için burada değiliz. Bunun bir Anadolu kalkınması, bir şehir kalkınması üzerinde hedeflerimizin ne olduğunu anlatacağız” dedi.

Başkan Fatma Şahin, “Güçlü ve zayıf taraflarımızı çok iyi görmemiz lazım. Bulunduğumuz coğrafya, bizlere risklerin yanında büyük fırsatlar da veriyor. Her noktada şehirlerin anasıyla İstanbul’la yarışıyoruz. Gerek ihracatçı firma sayısı, gerekse üretim kapasitemizle İstanbulla birlikte Anadolu’nun kalkınması için rakamları daha da güçlendireceğiz. Türkiye’nin 100’üncü yılında ülke ekonomisini Dünya’nın en büyük 10’uncu ekonomisi haline getirmek için hedeflerimiz var. Bu hedefe sadece İstanbul ve Ankara’yla ulaşamayız, bu Anadolu’nun topyekun kalkınmasıyla yerel kalkınmayı yukarıya taşımamızla olacak. Tek başına kültürle, sanatla, gastronomiyle yüksek teknolojiye geçemeyiz, inovasyon ve AR-GE üzerine çalışmamız gerekiyor” dedi.

Şehirlerin yarıştığı yeni bir dünya düzeni kurulduğunu hatırlatan Şahin, Avrupa’daki bir ülkenin herhangi bir belediye başkanının diliyle konuşulamazsa sürdürülebilir kalkınmadan söz edilemeyeceğini, kesinlikle küresel rekabete girişilemeyeceğini bildirdi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, eşsiz mutfak kültürüyle bilinen Gaziantep’in, Uluslararası Gastronomi Festivali’yle dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, yeme içme sektörünün ileri gelenlere, ziyaretçilere unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatacağını dile getirdi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın kurumsal sponsorluğundaki GastroAntep festivali meraklılarıyla buluşacak. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, ünlü pasta şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye'nin gastronomi profesyonelleri, üniversiteler, gurmeler, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye'nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri festivalde bir araya gelecek. Festival kapsamında konuklar için geziler, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik organize edilecek. Michelin yıldızlı şefler, tamamen yerel ürünler kullanarak workshoplar düzenleyecek. Festivalde Dünya’nın yalnızca yerel ürünlerle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması "Local Chef" de yapılacak. GastroAntep Festivali, Gaziantep'in gastronomi kültürü ve tarımsal gıda ürünlerinin dünyaya açıldığı bir platforma dönüşecek.

Dünyanın birçok ülkesinden ahçıların katılacağı GastroAntep Festivali’nde 12 Eylül de gerçekleşecek Ceren Aksan ve 14 Eylül de gerçekleşecek Edis konseri de dikkat çekiyor. 13 Eylül tarihinde gerçekleşecek ‘’ Televizyonun Sevilen Kadın Şefleri ‘’ panelinde Sinem Çapraz, Pınar İshakoğlu, Ece Zaim ve Çiğdem Seferoğlu mutfak hikayelerini paylaşırken Ender Saraç Gaziantep Yemekleri ve Şifa panelini 15 Eylül’de gerçekleştirecek. Her dilden şarkıları ve çevreci kimliğiyle sempatik sanatçı Zeliha Sunal festival sürecinde Sıfır Atık Atölyesinde ziyatçileri ile söyleşi de bulunacak.


Vadi Açıkhava’da konserler devam ediyor

Vadi İstanbul’un hemen yanıbaşında bulunan Vadi Açıkhava’da konserler tüm hızıyla devam ediyor. Atlantis Yapım’ın organize ettiği konserler serisinde birbirinden ünlü sanatçılar konser vermeye devam ederken, bu hafta okulların açılacak olması ile yükünü alan İstanbul için Vadi Açıkhava'da konserler için yer bulmak zor olacak gibi geliyor bana Ekim sonuna kadar devam edecek konserler serisinde Eylül ayı içinde gerçekleşen Edis ve Sibel Can konserlerinden sonra,


13 Eylül Cuma: Teoman

14 Eylül Cumartesi Nilüfer,

20 Eylül Cuma: Ferhat Göçer

21 Eylül Cumartesi: MFÖ

22 Eylül Pazar: Karadeniz Gecesi (Öykü Gürman, İmera, Merve Yavuz, Ekin Uzunlar)

27 Eylül Cuma: Funda Arar

29 Eylül Pazar Yeni Türkü 40.Yıl Gecesi

06 Ekim Pazar Haluk Levent şimdilik sahne alacak isimler.


TÜRKİYE'NİN İLK SÜRDÜRÜLEBİLİR MÜZİK FESTİVALİ FESTTOGETHER BAŞLIYOR !

14 Temmuz’da yapılması planlanırken ertelenen FESTTOGETHER, 2 ayrı günde geri dönüyor. 14 Eylül’de Ataşehir’deki DasDas’ta Bob Geldof ve Büyük Ev Ablukada (Akustik) sahne alacağı etkinlik, 28 Eylül’de ise Küçükçiftlik Park’ta Athena, Unkle, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Kimbra ve Son Feci Bisiklet konserler verecek.

Festivale destek veren TİDER, Adım Adım, İhtiyaç Haritası, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, TOG, Çevko, Tohum Otizm Vakfı, TED ve Çaba Derneği. ile FESTTOGETHER ile müzik bu sefer daha bilinçli yükselecek.


“Bir sistemin kendini devam ettirmek için uzun vadeli yeniden üretimi” anlamına gelen “sürdürülebilirlik” kavramını esas alarak, eğlence ve müzik vaat eden Festtogether herkesi dünyaya sahip çıkmaya çağırıyor.

FESTTOGETHER’ın yıldızı, sosyal sorumluluk deyince tüm dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan İrlandalı rockstar ve aktivist Bob Geldof. Live Aid konserlerinin yaratıcısı Bob Geldof 1985’te Afrika için 127 milyon dolar toplamayı başarmıştı. Dünyadaki büyük festivaller her yıl toplam 20 bin ton atık üretiyor. Kişi başına 2.8 kilo atık düşüyor. FESTTOGETHER’ın en önemli amacı müziğin birleştirici gücünü kullanarak ekolojik bilinci yükseltmek.


Bozkır Kuşlara Bak Kuşlar’a filmi vizyonda...


Yapımcılığını Feza Film’in yaptığı "Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara" 6 Eylül tarihinde sinemalarda gösterime girdi.
Mehmet Tanrısever’in yönetmenliğini filmde başlıca rolleri Soydan Soydaş, Süleyman Kabaali, Tarık Tanrısever, Aycin Tuyun, Yaşar Alptekin, Haldun Boysan, Halil İbrahim Kalaycıoğlu,Engin Yüksel, Melike Balçık, Aslı Erdemir, Arzu Budak Yılmaz ve Barış Hayta paylaşıyor.

Yapımcı yönetmen Mehmet Tarısever çok heyecanlıyız ‘’Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara’’ filmimiz 6 Eylül’de beyaz perdede izleyicisiyle buluşacak derken Filminin Dünya Film Festivallerinden 58 ödül aldığını emeklerinin karşılığını almak onur ve gurur verici olduğunu söyledi.

Yönetmen Tanrısever, Konya’nın Bozkır ilçesinde çekilen filmde, Bozkır’ın eşsiz doğal güzellikleri de beyazperdeye yansıtıldığını , Anadolu insanının mertliğini ve kahramanlığını vurgulamak istediklerini söyledi. Günümüzde insanların ihtiyaçlarının giderek arttığını, buna rağmen mertlik ve cömertlik gibi özelliklerin azaldığını kaydeden Tanrısever, ‘Bazı insani değerlerin yeniden hatırlanmasında fayda var. Filmimi böyle bir amaca hizmet etmeyi hedefliyor’ dedi.


Han Çelikcan imzalı Cennetime Geldim!

İsmini müzik teriminden alan Grupetto, 2018 yılında Süheyla Yengi önderliğinde, Türk pop müziğinin yeni yıldızlarından Han Çelikcan’ın katkıları ile kuruldu. Müzik eğitmeni Süheyla Yengi’nin öğrencilerinin solist olduğu grubun ilk çalışması, daha önce yayınladığı ‘Sonsuza Kadar’ ve ‘Tek Eş’ şarkıları ile tanınan, söz ve müziği Han Çelikcan imzalı ‘Cennetime Geldim’ şarkısı oldu.

Garaj Müzik etiketiyle geçen hafta yayınlanan şarkının düzenlemesini Sonay Yağız, miks ve mastering’ini Özgür Yurtoğlu yapmış.

Selçuk Demirci yönetmenliğinde çekilen, grubun performans görüntülerinden oluşan video klipte Süheyla Yengi’de rol alırken, ‘Cennetime Geldim’ duygusal yönü yüksek şarkı dinlemekten hoşlanan herkese katkı sağlayacak kaliteli müziğin örneklerinden.

Canlı olarak Sezen Aksu Stüdyo Lonca’da kaydedilen ’Cennetime Geldim’, güncel müzik akımlarının dışında akustik yapısı ile dikkat çekiyor. Grup performans enerjisinin ortaya çıktığı şarkı akılda kalıcı melodisi ve şiirsel sözleri ile 2019’un en güçlü slow’larından biri olmaya aday.

4 solist, 6 müzisyenden oluşan Grupetto aslında öğretmen öğrenci sohbeti esnasında fikir çarpışmaları sırasında ortaya çıkmış.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: