Bu aralar dinlediklerim, okuduklarım

Yaz gelince böyle olurum, kışın okuyamadığım kitaplar ve yeni çıkan albümler... Bir türlü gelemeyen yaz ile beraber Ramazan dolayısıyla kitaplarımla ve şarkılarım ile haşır neşirim bu aralar.

Haftanın öne çıkanları

Emir Ersoy ve Rockuba


Geçenlerde albüm lansmanındaydım Emir Ersoy’un. Nasıl özel, nasıl güzel bir gecceydi. Her yaptığı iş ile müzik kariyerinde başarıdan başarıya koşan Ersoy bu albümde daha farkındalıklar ortaya çıkarmış. Öyle özel isimler ile çalışmış ki "nasıl yani?" demeden alamıyor insan kendini. TV ve sinemadan tanıdığımız bu isimler ile güzel bir iş ortaya çıkarmış doğrusu. Rockuba da kimler yok ki Cem Yılmaz, Farah Zeynep Abdullah, Leyla Lydia Tuğutlu, Gonca Vuslateri, Doğa Rutkay, Kerimcan Kamal, Hande Subaşı, Keremcem, Erkan Kolçak Köstendil, Türkü Turan, Sarp Apak... Sony Music etiketiyle çıkan Rockuba da kendilerinden beklemediğim ölçüde başarılı performans ile şarkılar söylemişler.

Lansman geccesinde Sarp Apak, Erkan Kolçak Köstendil, Türkü Turan, Hande Subaşı, Keremcen yanında Gonca Vuslateri’nin başarılı ve esprili performansları ile Rockuba ayakta alkışlandı. Tıklım tıkış dolu mekanda Emir Ersoy’un babası Calipso Kralı Metin Ersoy’un sahne almasıyla muhteşem bir gecceye daha tanıklık ettik. Albüm fotoğraflarını Zeynel Abidin Ağgül yapmış. Rockuba albümünü gerçekten tavsiye ederim. Bu yaz bir de Harbiye Açıkhava'da albümde yer alan tüm sanatçıların katılımıyla da konser olursa bomba olur gibi geliyor bana. O gecce birbirinden özel isimlerde Emir Ersoy ve arkadaşları için lansman geccesindeydiler. Ayça Varlıer, Zeliha Sunal, Serhan Sokulgan yakında çıkacak single ile büyük sükse yapacak Atilla Aylan gördüklerim arasındaydı.

Bazen Olmaz!
Sözcü Gazetesi yazarı Özlem Gürses’i uzun zamandır yazılarından takip ediyorum, sosyal medya hesabının renkliliğini keyifle izliyorum. Geçen Bodrum dönüşümde uçağı beklerken havalimanında ki kitapçıda dikkatimi çekti "Bazen Olmaz!"

Cem Yılmaz, Ali Sabancı, Arda Turan, Cem Boyner, Hanzade Doğan Boyner, Muhtar Kent, Musfata Denizli, Zeynep Bodur Okyay, Hüsnü Özyeğin, Abdülkadir Konukoğlu gibi başarı grafiği yüksek isimlerin yaşadıkları başarısızlıkları ve hikayeleri var bu kitapta. Kronik Kitap'tan çıkan "Bazen Olmaz!" insanların mücadele döneminde de yaşadıklarına değinmiş. Rahatlıkla okuyabileceğiniz röportaj tadında bir çalışma olmuş, okurken kitap akıyor sizi sarmalıyor bir anda.

Fotoğrafların çoğu Muhsin Akgün objektifinden. Özlem Süer bu kitabında söyleşi yaptığı kişilerin "İlk kez anlatıyorum bunu" dediklerini paylaşmış. Okudukça keyif almaya başladım ben "Bazen Olmaz!"dan.

Demet Cengiz’den "Aşk Seni Bulur"

"Aşk Seni Bulr" bu hafta kitapseverler ile buluşacak. Demet Cengiz bu kitabında hayatın sürprizlerle dolu olduğunu anlatıyor. Bir gün aşkın sizi de bulacağını savunuyor. Sayfa 6 Yayınlarından çıkan kitap, 40 yaşında yalnız bir kadının hikayesi.. Kitabı okudukça hangi erkeklerle olmazı bulacaksınız.

Haşırt Dı Bilekboard ve Zafer Algöz

Tiyatro ve sinema dünyasının başarılı ismi Zafer Algöz son dönemde rol aldığı popüler filmler ile gündemde ama tiyatro geçmişi de yabana atılır değil hani. İnkilap Kitabevi'nden yayımladığı Haşırt Dı Bilekboard ile sanatçı Öztürk Serengil'den Sadri Alışık’a, Kemal Sunal'dan Fatma Girik’e anlayacağınız sanat hayatında yaşadıklarını gülmece tadında anlatıyor. Zaman zaman da hüzünlendiriyor. Kitaba çok yakında başlayacağım şimdiden heyecanlıyım çünkü çok güleceğimi biliyorum.

"Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" kitabı yayında!


Sinema yazarı Fırat Sayıcı'nın ikinci kitabı "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" Fam Yayınları'ndan çıktı.

Türk ve Dünya sineması üzerine akademisyenlerin, sinema öğrencilerinin ve de sinemaya ilgi duyan, işin biraz daha derinine inmek isteyen sinemaseverlerin rahatlıkla okuyabileceği "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" önemli bir arşivlik eser olmuş, Sinema sanatını sadece izleyerek değil üzerinde düşünerek, tartışarak, kafa yorarak hayatına dahil edenlerin kitabı...

Senaryoların gişe ve festival savaşı sinemayı nereye sürüklüyor? Dünya sinemasında işçiler nasıl temsil ediliyor? Türk sinemasında Arzu Film ekolü neden önemli? Matrix serisinde şüphecilik felsefesinin etkisi ne işe yaradı? İspanya iç savaşını en iyi anlatan üç film hangileriydi ve bunu nasıl başardılar? Türk sineması ne kadar gerçekçi? Sinemanın, Pr ve Sosyal Medya ile olan ilişkisi nasıl olmalıdır? Hollywood, kahramanlık olgusunu propaganda aracı olarak kullanmayı nasıl beceriyor? Kitabın başlıca bölümleri.

Sinema yazarı ve akademisyen Fırat Sayıcı'nın çeşitli yayınlarda yazdığı ve özenle seçtiği, önemli makalelerden oluşan "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" sinema yazınına dair taze ve farklı bir bakış açısı sunuyor.

Şarkıcı Ege'den kitap; İSYAN


Ses sanatçısı Ege ilk romanı İsyan ile edebiyat dünyasına giriş yaptı. İsyan da bu yaz okuyacağım kitaplar listesine girdi.

Mine Kırıkkanat, Metin Uca, Nazım Alpman, Mümin Sekman, Nur Onur, Ebru Değirmenci, Altın Mimir, Tuluhan Tekelioğlu’nun da davetliler arasında yer aldığı lansman geccesinde, duygu dolu anlar yaşandı.

“Bu sadece okunacak bir roman değil. Sayfalarında rengi, kokusu, tadı ve sesleri olan bir yol arkadaşı” diyen Ege, romanın içinde bahsedilen yemekleri bizzat kendisinin yaptığını ve roman için yazdığı şarkıları da ilk kez davetlilere söyledi tanıtım anında.

Geccede söz alan gazeteci Nazım Alpman, Ege’nin, müzikten edebiyata transfer olan ikinci isim olduğunu bir anekdotla vurguladı; “Yaşar Kemal bir söyleşisinde Livaneli’nin müzikle vakit kaybettiğini, yazmak için geç kaldığını söylemişti. Ben de Ege’nin İsyan’ını okuduğumda aynı şeyi düşündüm. Bundan sonra hep yazmasını diliyorum” dedi.

Gecenin sürprizlerinden biri de kitap kapağında yer alan resimdi. Resmi yapan kişi, tanıdığımız biri. gazeteci Tuluhan Tekelioğlu; kapaktaki resim için “İlk yağlıboya çalışmalarımdan biriydi. Romanın kapağı olması beni çok mutlu etti. İsyan kaybettiğimiz değerleri ve masumiyetimizi bulmak için müthiş bir fırsat. Bu romanın herkesin içindeki İsyan’ı ortaya çıkarmasını diliyorum” diye konuştu.

A7 Kitap’tan çıkan İsyan’ın bir özelliği de okuyucuyu teknoloji ile buluşturması. Romanın yazım sürecinde bestelediği şarkıları yakın zamanda bir albümle tanıtacak olan Ege, bunu önce kitabında yapıyor. Nasıl mı? Albümü, kitabın kapak fotoğrafını çekip, telefonunuza indirdiğiniz Entiti programı ile dinleyebileceksiniz. Bu uygulama Türkiye’de ilk kez yapılıyor.

Ege; İsyan’ın ilk imzasını Kadıköy (Haydarpaşa) Kitap Fuarı’nda 3-4 Haziran ve 10-11 Haziran (16.00-18.00) tarihlerinde gerçekleştirecek.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: