Bu hafta için Alaçatı mı, Adana mı dersin?

Baharın başlangıcı olarak kabul ettiğim festivaller dönemi yeniden başlıyor. Yurdun her yerinde ayrı bir güzellikte gerçekleşen adeta neşe, bereket ve keyif atan bu etkinlikler ayrıyetten yöreye ticari açıdan da değer katıyor.

Haftanın öne çıkanları

Bu etkinliklerin içinde ikisi var ki çok popüler ‘Alaçatı Ot Festivali’ ve ‘Nisanda da Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı‘ çoğu yıllar aynı tarihte yapılan bu etkinliklerin her ikisine de gittim. İzmir’in incisi Alaçatı'da gerçekleşen ‘Alaçatı Ot Festivali' beldenin popülerliği ve kolay ulaşımı nedeniyle epey rağbet görünüyor fakat aşırı kalabalık ve oldukça yüksek fiyatlar yanında sahipsizliğinden değer kaybediyor gün geçtikçe, bunun yanında 2015 yılında katıldığım ‘Nisanda da Adana da Portakal Çiçeği Karnavalı‘ her bakımdan daha profesyonel daha sistematik olarak hazırlanmış gibi geliyor bana ve gün geçtikçe de değer kazanıyor bu karnaval.

Bu sene 5-8 Nisan tarihleri arasında 6’ncı kez düzenlenecek olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda eğlenceli etkinliklerin yanı sıra, çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de düzenlenecek. Yurtiçinden ve yurtdışından gelecek onbinler, her caddesi birer gösteri alanına dönüşen Adana’da unutamayacakları bir hafta sonu geçirirlerken, kültürel ve sanatsal aktiviteleri de açık ve kapalı alanlarda yerinde izleyebilecekler. Bakalım bu sene Portakal Çiçeği Karnavalı’nda hangi ünlü isimler Karnaval yürüşünde olacak, hangi sanatçılar halk konseriyle sahne alacaklar. Merkez Park’ta Saat 18:30’da gerçekleştirilecek resmi açılışın ardından Türk Pop ve Rock müziğinin ünlü ismi Kıraç sahne alacak. Kıraç’ın performanın ardından her yıl olduğu gibi dilek fenerleri sevgi ve dostluk için gökyüzüne salınacak.


Bir sanat ve sanatçı kenti olarak Türk sanat dünyasına çok sayıda isim ve eser kazandıran Adana, Portakal Çiçeği Karnavalı ile de bu özelliğini öne çıkarıyor. Karnaval boyunca kentin her yerinde sanatsal etkinlikler düzenlenirken, hem deneyimli sanatçılara, hem de eserlerini ilk kez halkla paylaşma amacını taşıyan genç sanatçılara bu imkan sağlanacak. 5 Nisan’dan 8 Nisana kadar sürecek karnaval boyunca Adana’da gerçekleştirilecek aktivitelerden bazıları şöyle;

·“Arka Plandaki Adana” Fotoğraf Yarışması ve Sergisi

· AFAD “Bir Turuncu Öykü Adana” Fotoğraf Sergisi

·“Toroslar ve Nadide Çiçekleri” Fotoğraf Sergisi

·Mimari Eserler Fotoğraf Sergisi - Deniz Kapukaya

·Adana Ressamlar Topluluğu Resim Sergisi

·Erte Atölye Resim Sergisi

·Korart Sanat Galerisi Resim Sergisi

·Adana Geleneksel El Sanatları Sergisi

·El Sanatları Sergisi

·Ebru Sergisi

·El Sanatları ve Ahşap Boyama Sergisi

·Halk Ozanları Türkü ve Şiir Gösterisi

·Polifonik Müzik Konseri

·Kafkas Dansları Gösterisi

·İstanbul Kılıç Kalkan Ekibi Gösterisi

·Halk Dansları Gösterisi

·Tiyatro Oyunu – Boyacı

·“Adana Hikayeleri” Stand Up Gösterisi

·“Sakin Ol Şampiyon” İki Kişilik Gösteri

·Çocuklara Masallar Gösterisi


Karnavalın ödüllü yarışmalarından biri olan ve her yıl büyük ilgi toplayan Kostüm Yarışması’nın finali ise 6 Nisan akşamı gerçekleştirilecek. Ümit Temurçin başkanlığındaki jüri, finale kalan 10 kostüm arasından ilk 3’ü belirleyecek. İlk 3’e girenler çeşitli para ödüllerinin yanı sıra, yurt dışı kariyer fırsatları da elde edecekler.

Bodrum’da tiyatro; NAFİLE DÜNYA


Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu’nun duayeni Oktay Arayıcı’nın ölümsüz eseri ‘Seferi Ramazan Bey’in Nafile Dünyası’ adlı oyunu ile, 12 Nisan 2018 Saat 20.00’de Herodot Kültür Merkezi'nde Saat 20.00'de bir kez daha seyircisi ile buluşuyor...

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ilk perdesini Herodot Kültür Merkezi’nde açan ve kapalı gişe oynayan Seferi Ramazan Bey'in Nafile Dünya'sı, ikinci kez tiyatro severlerle buluşuyor.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen, tiyatronun kuruluş sürecini ve amaçlarını şu sözlerle özetliyor: “Bodrum Kent K Kültür Sanat Meclisi ile başlayan yolculuk, Bodrumlu gençler eklenerek devam etti. Öyle ya, eğer Bodrum’da tiyatro yapılacaksa sadece İstanbul’dan gelen profesyonel sanatçılar değil, Bodrumlu gençler de olmalıydı bu işte. Ben de öyle yaptım, onlarla yola çıktım. Çok zorluklar, çok sıkıntılar çektik. Kent Konseyi adına gönüllü tiyatro yaptık, kendi imkanlarımızla dekorlar kurduk, kostümler diktik. Dedik ya, aslolan ‘AMAÇ’. Fakat mücadelenin en önemli kısmı tüm bu yapılanları kurumsallaştırmak ve insanlara ulaştırmaktı.

İşte tam bu noktada belediyeciliğin; yol, su, kanalizasyon hizmetlerinden ibaret olmadığını kavrayabilen bir Belediye Başkanına ihtiyaç vardı ve ne mutlu ki o da Bodrum’daydı ve Bodrumluydu. Sevgili Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’a Şehir Tiyatrosunu kurduğu ve desteklediği için şükranlarımızı sunuyorum. Şunu unutmamak gerekir; sadece sanat ayakta kalır ve siz onunla ebediyen anılırsınız. “

Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen'in sahneye koyduğu oyunda; Tarık Papuççuoğlu, Erdal Cindoruk, Mihriban Er, Gülbin Yeşil, Oğulcan Çelik, Ziba Türk, Yerkan Kahraman, Cansın Yunt, Sertaç Aydın ve Hüseyin Akşen rol alıyor.

37. İstanbul Film Festivalinden Notlar;

Türkiye’nin uluslarası en büyük film festivali İstanbul Film Festivali 37.kez 6 Nisan – 17 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival boyunca 198 uzun metraj ve 12 kısa film ile beraber birçok etkinlik sinemaseverleri bekliyor.

Sinema tarihinin en etkili, en tartışılan, en unutulmaz filmlerinden bazılarını yapan Ingmar Bergman’ın Türkiyeli yönetmenler tarafından seçilen 9 filmi bu yılki festival programında Bergman 100 Yaşında bölümünde yer alıyor. Bu efsane sinemacı, 7 Nisan Cumartesi, saat 16.00 da Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşecek etkinlik de Bergman Merkezi’nin yöneticisi Jannike Åhlunds ile festivalin danışmanlarından sinema yazarı Nil Kural moderatörlüğündeki ve İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle düzenlenecek bu festival sohbetinde enine boyuna tartışılacak.

İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta işbirliğiyle Türk sinemasının önemli yapıtlarını restore ettirerek gün ışığına çıkarıyor ve bu klasiklerin yeni kopyalarını Türk sinemasına kazandırıyor. Sinemaseverler bu sene Bilge Olgaç’ın çektiği 1988 yapımı “İpekçe”yi Atlas Prodüksiyon tarafından restore edilmiş kopyasından izleyebilecek.

Türk sinemasının köşe taşları, “öykücülüğümüzün Toros zirvesi Osman Şahin”, “Yeşilçam’ın en üretken muzip yönetmeni” Aram Gülyüz ve yapımcı Arif Keskiner, bu çok özel sohbette duayen sinema yazarı Atilla Dorsay moderatörlüğünde bir araya gelecek. Yazar ve senarist Osman Şahin, özgün öyküleriyle birlikte sinemaya en çok uyarlanan yazar sayılıyor; Aram Gülyüz’ün 1958’den günümüze yönetmen olarak imza attığı filmlerin sayısı 140’a ulaşıyor, Arif Keskiner ise Türk sinemasının en özgün sinemacılarından, Yeşilçam’ın neredeyse tüm önemli isimlerinin yollarının bir şekilde kesiştiği bir sinemacı. Atilla Dorsay ile bu yıl oyuncu Perihan Savaş ile festivalin Sinema Onur Ödüllerini alacak bu üç özel ismin sohbeti 8 Nisan Pazar, saat 16.00 da Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşecek.

9 Nisan tarihinde Harbiye de bululunan Cahide Müzikhol de Arabesk gecesi yaşanacak, Arabesk filmi nasıl 30 yıl önce beyazperdede bizi güldürüp yüreğimizi dağladıysa ilham aldığı arabesk müzik de yıllar boyu aklımızı çeldi, içimizi burktu, derdimize eşlik etti. Festival programında 9 Nisan 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek Arabesk şerefine, Türkiye’de arabesk müziğin en unutulmaz, en çarpıcı isimleri Gülden Karaböcek, Tüdanya, İstanbul Arabesk Project, Ayta Sözeri, Demet Evgar, Serkan Keskin, Umut Kurt, Melisa Doğu sahneye çıkacak. *

“Sence iyilik ne zaman kazanacak?” söylemiyle yola çıkan ve bu konuda iki yeni kitap hazırlayan Metin Hara,.

Yazar ve Konuşmacı Metin Hara sürekli olumsuz duygulara saplanan, saldırgan tavırlar sergileyen ve şikâyet eden zihniyeti konu alan, ekibiyle birlikte hazırladığı “İyiliğin Hareket Hali” ve “İyiliğin Bilim Hali” kitaplarının lansmanında idim geçenlerde,

“İyiliğin Hareket Hali” kitabında kişilerin bireysel olarak yapabilecekleri ve kendi iyi olma halinden başlayarak bireyi etrafı için iyilik yapmaya yöneltecek 7 ana konu başlığı altında 210 kolay uygulanabilecek mikro aksiyon anlatılıyor. “İyiliğin Bilim Hali” kitabında ise pek çok farklı ülkede yapılan bilimsel araştırmalar ışığında insana iyi gelen şeyler 210 makale üzerinden aktarılıyor. Metin Hara kitapların hazırlanış yolculuğunu şu sözlerle dile getirdi; ‘’Biz bu kitapları hazırlarken şöyle bir yerden yola çıktık iyilik yapmak isteyenlerin karşısında iki muhalif düşünce var, biri insanoğlu kötüdür bunu kabul et diyenler, diğeri de insanoğlu sen mi değiştireceksin? yoksa ben mi değiştireceğim? sistem böyle diyenler aslında bu kitaplar bu sorulara cevap vermek için yazıldı.’’

Ömür Gedik, Ceylan Çapa, Nihat Odabaşı, İskender Paydaş, Işıl Reçber,Pınar Koyun gibi iş,sanat, cemiyet dünyasından çok sayıda davetli de etkinliğe katılan isimler arasında yer alıyor.

Metin Hara, bu iki kitabıyla sadece kişileri değil; kurumları, şirketleri, firmaları da iyilik yapmaya davet ediyor. Ayrıca kitaplardan elde edilen gelirin bir kısmı Toplum Gönüllüleri Vakfı’na (TOG) aktarılacak.


Gamze Şiriner’den ‘ Temas ‘


Türker Art’ın bahara merhaba dediği, çarpıcı ve cesur pop art tonlamaların yer aldığı yeni sergisi ise Ressam Gamze Şiriner’in resim sergisi 5 Nisan da başlıyor.

Eserlerinde; klasik kompozisyon anlayışının dışına taşarak, özgün monokrom tekniği ve zaman zaman da ikinci renk ilavesiyle farklı bir görsellik ve ifade tarzı yakalayan Gamze Şiriner‘in “Temas/Contact” sergisi 5–28 Nisan 2018 tarihleri arasında Türker Art‘ta sergilenecek. Ressam; gerek portrelerdeki, gerekse bedenlerdeki kesik görsellerin tamamlamasını, bu sergisinde de izleyicinin özgür düş gücüne teslim edecek.

1996 yılından bu yana karma ve solo sergiler yapan, aynı zamanda atölyesinde resim dersleri de veren Gamze Şiriner, günümüz toplumunun yüzeyselleşmiş, kopuk ilişkilerinin maddi bileşenlerini bir tarafa bırakıp, birbirlerine tekrar bağlanmaları üzerine görsel bir eylemde bulunurken, öznesi insan olan çalışmalarıyla izleyicilerle “Temas”a geçiyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: