Fazıl Say’ın Amerika Turnesi'nde sahnede Serenad Bağcan olacak!

Serenad Bağcan, dünyaca ünlü piyanistimiz ve besteci Fazıl Say’a Amerika turnesi kapsamında bu hafta Los Angeles, Chicago, Washington DC ve New York’ta vereceği konserlerde eşlik edecek.

Haftanın öne çıkanları

Konserlerin ilk bölümünde Fazıl Say’ın, “Truva Sonatı” adlı eserini yorumlayacağı konserlerin ikinci bölümünde güçlü ve büyüleyici sesiyle Serenad Bağcan, Say’ın ünlü şairlerin şiirlerini besteleyerek oluşturduğu “İlk Şarkılar” ve “Yeni Şarkılar” albümlerindeki eserleri seslendirecek.


Serenad Bağcan ve Fazıl Say, Los Angeles, Chicago, Washington DC ve New York olmak üzere ABD’nin dört farklı şehrinde konser vermek üzere son hazırlıklarını tamamladı.

ABD’de yaşayan müzikseverlerin uzun zamandır heyecanla beklediği konserlerde Serenad Bağcan, “İlk Şarkılar” albümünden Nazım Hikmet'in “Memleketim”, Can Yücel’in “Sardunyaya Ağıt”, Metin Altıok’un “Düşerim”, Cemal Süreyya’nın “Dört Mevsim”, Ömer Hayyam’ın “Akılla Bir Konuşma” ve Muhyiddin Abdal’ın “İnsan İnsan” eserlerini; “Yeni Şarkılar” albümünden ise Turgut Uyar’ın “Göğe Bakma Durağı”, Cemal Süreyya’nın “Bu Bizimki” adlı eserlerini seslendirecek.

Us Productions’ın düzenlediği Amerika turnesi kapsamında Fazıl Say ve Serenad Bağcan, bu Cuma yani 12 Nisan akşamı saat 20.30’da Los Angeles UCLA Royce Hall’da; 15 Nisan Pazartesi akşamı 19.30’da Chicago Cultural Center Preston Bradley Hall’da; 16 Nisan Salı akşamı 19.30’da Washington DC The George Washington Üniversitesi Lisner Auditorium’da; 18 Nisan Perşembe günü ise 20.00’de New York The Town Hall’da müzikseverlerle buluşacak.

Serenad Bağcan, “Babama ve genlerime vefa albümü” şeklinde tanımladığı ilk solo albümü “Serenad” geçenlerde müzik marketlerde yerini aldı.

Fazıl Say’ın “İlk Şarkılar”, “Yeni Şarkılar”, “Nazım Hikmet Oratoryosu”, “Sait Faik Sahne Eseri”, “Hermiyas - Yunus Sırtındaki Çocuk” eserlerinin solisti olarak tanınan Serenad Bağcan’ın ilk solo albümü “Serenad”, yedi şarkıdan oluşuyor. İlk albümünde kendi hayatından, acı-tatlı, birebir yaşadığı ya da şahit olduğu zamanlara ait şarkılara yer veren Bağcan; şarkılarının hayatlara ve yüreklere dokunmasını diliyor. Sanatçı, albümü dinleyenlerin, aynı ya da benzer şeyleri hissettiklerini, hatta yaşadıklarını anımsayıp kendilerine dair çok fazla şey bulacaklarına inanıyor.

Selda Bağcan’a ait Majör Müzik etiketiyle yayımlanan “Serenad” albümünde, Fazıl Say’ın “Hasreti Uykularda” ve “Burgazadayım Ben” adlı iki bestesi yer alıyor. Albümün çıkış şarkısı “Pamuk İpliği”, Serenad Bağcan’ın amcası Serter Bağcan’ın imzasını taşırken; “Bülbül”, “Annem” ve “Al Yüreğim Sende Kalsın” adlı eserler ise sanatçının babası Savaş Bağcan’a ait. “Mağusa Türküsü” ise albümün diğer şarkıları arasında.

Etiler Cook Shop’da pazar kahvaltısı muhteşemdi!

Pazar kahvaltısı için bu hafta Gecce Mekan Ödülleri 2019!da "Semtin En İyi Mekan Ödülü"nü alan Cook Shop’un Etiler şubesindeydik arkadaşlarla.

Gün burada kahvaltı ile başlıyor, hem de çok şık bir şekilde işin en önemli yanı Etiler trafiğinde araç park etme gibi bir sorununuz yok gibi çünkü mekanın vale servisi var.


Etiler Cook Shop’un girişinde eğlence sektöründen yaklaşık 20 yıldır tanıdığım işinin ehli güler yüzlü arkadaşım şubenin işletme müdürü Şenol Çoşkun karşıladı bizleri.

Rahat ferah ortamında bahçe tarafına konuşlandık, Bildiğimiz kahvaltı menüleri burada da var ama sunumlar oldukça özel geldi bana. Mesela İspanyol omlet ve Egg’s Benedict muhteşemdi. Her zaman dikkat ederim dışarıda yemek özellikle kahvaltı keyif işi. Etiler Cook Shop’da servis ve menü zenginliği yanında garsonun müşteriye olan teması çok iyi ve kaliteli bu nedenle tercihlerim arasında. Dolu dolu menemen ve muhlama mükemmeldi pek bir ekmek yediriyor ama yenir valla.


Cook Shop’un kahvaltı menüsünü çok beğendim, pek yakında öğle ve akşam yemeği içinde uğrayacağım. Bu arada Nişantaşı’ında Beymen tarafına yeni açılan Nişantaşı Cook Shop da dikkat çekiyor.

"Çocukla Sinema’’ kitapçılarda


Benim çocuğum yok ama evde çoluk çocuk televizyon izlerken az sonra ekranda nasıl bir sahne ile karşılaşacağımızı ve buna nasıl bir tepki vereceğimizi düşünürüm. Hatırlasınız herhalde çocukken tek kanallı TV'de veya çok kanallı TV'ye geçtiğimizde belli saatten sonra "hadi evladım sabah okula gideceksin yat" cümlesini biraz düşünürsek ekran TV'de sinemada olsa sürprizler ile dolu bir kutu.

Başka bir taraftan da düşürsek çocuk sineması diye bir şey de var. Çocuğumuzun izleyeceği, seveceği, özellikle izlememesi gereken filmleri biliyor muyuz? Gazeteci Burak Göral yeni çıkan kitabı ‘Çocukla Sinema- Çocuklarınız İçin Film Seçme Rehberi ‘ adlı çalışmasında gerçekten çocuk ve ebeveynler için yaralı bir kitap yayımladı geçenlerde. Kitap 3-12 yaş arasındaki çocukların duygusal gelişimine uygun olan filmleri tavsiye eden bir rehber niteliğinde aslında. Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu kitapta çocukların 12 yaşından önce izlemesi gereken yaklaşık 52 filmde bu kitapta belirtilmiş.

Doğan Kitap tarafından piyasaya sürülen kitap adeta bir kılavuz, Kitap 3-12 yaş arasındaki çocukların duygusal gelişimine uygun olan filmleri tavsiye eden bir rehber niteliğinde aslında.

Göral kendi oğluyla yaşadığı film izleme tecrübelerinden yola çıkarak hazırladığı bu kitapta çocukların gelişimlerini ve hayal dünyalarını güçlendirecek filmlere yer veriyor.

Yıldız Savaşları’ndan Harry Potter’a Aslan Kral’dan Oyuncak Hikayesi’ne, Buz Devri’nden Madagaskar’a, Neşeli Günler’den Batı Yakasının Hikayesi’ne eski yeni birçok film öneriyor.

Kitapta ayrıca çocukların izlediği filmlerle ilgili düşüncelerini,filmdeki hangi karakteri neden sevdiklerini, filme kaç yıldız verdiklerini, filme kaç yıldız verdiklerini ve filmden ne öğrendiklerini yazmaları için bir etkinlik sayfası da bulunuyor.

Burak Göral "Çoçukla Sinema’’ ile 16 Nisan Salı günü Etiler Happy Nest’de Ebeveyn söyleşi için bekliyor anne ve babaları.

Ersan Er'den yeni single "Yıkıl"


Son yılların popüler şarkısı ‘Tanrım’ ile 120 milyondan fazla izlenme oranına ulaşan Ersan Er,yeni hiti ‘Yıkıl’ ile müzik dünyasına hızlı bir giriş yaptı.

Kimselere benzemeyen, karakteristlik, etkileyici vokaliyle söylediği şarkılarda farklı bir atmosfer yaratan Ersan Er, yeni single’ı ‘Yıkıl’da kendi sınırları zorlayarak rap müzikle işbirliği yaptı.

Sözleri Mehmet Tokat’a, bestesi Zeynep Türkeş’e, aranjesi Erdem Kınay’a ait 'Yıkıl'la rap müziğine de göz kırpan Ersan Er'e 'O Ses Türkiye'de adını duyuran rapçi Zeo Jaweed ile düet yapmış. Şarkının rap sözlerini de Zeo Jaweed’e ait.

Ümraniye Platolarında çekilen ve yaklaşık 10 saatlik bir çalışmanın ürünü olan “Yıkıl” şarkısının video klip yönetmenliğini Buğra Karaçam üstlenmiş.

Daha evvel Murat Başaran ile de ‘Ceylan Gözlüm’ şarkıyı yorumlayan Ersan Er bu yeni çalışmasıyla adından alkışlar ile söz ettirecek gibi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: