Frankfurt’ta 'Altın Elma' Hazar Ergüçlü’nün oldu!

Birkaç yıl evvel izlediğim Dervis Zaim filmi "Gölgeler ve Suretler! filmiyle dikkatimi çeken rol aldığı dizilere oyunculuğu yanında sesiyle de ekrana enerji katan Hazar Ergüçlü, 18. Frankfurt Türk Filmleri Festivalinde "Kar" filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görülerek Altın Elma’yı kaptı.

Haftanın öne çıkanları

Bu yıl "Ahlat Ağacı" filmiyle de adından söz ettiren Ergüçlü Kasım ayında vizyona girecek Burcu Biricik, Mert Fırat, İlker Aksum ile rol adığı "Her şey Seninle Güzel" filmiyle de epey sükse yapacağı kesin, festival ödül töreninde jüri üyelerinden sanatçı Vildan Atasever’in elinden aldığı ödülü mütevazi ve samimi bir şekilde kabulü görülmeye değerdi.


Frankfurt’ta yaşayan 18 yıldır Frankfurt Türk Filmleri Festivali'ne kattığı değerler ile sinemanızın Almanya’da büyümesine destek veren Festival Başkanı Hüsetin Sıtkı ve TÜRSAK Vakfı iş birliği ile Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından düzenlenen, 18. Frankfurt Türk Film Festivali kapanış geccesinde ödüller sahiplerini buldu.

Dizi ve tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler ile Almanya’da yaşayan Türk asıllı sunucu Nadide Kepçe’nin sunduğu kapanış ödül töreni, Frankfurt kentindeki CineStar Metropolis Salonu'nda yapıldı.

Bu yıl ki Daniel Zuta, Jutta Feit, Julia Irene Peters, Mehmet Arif Özserin, Cornelia Schendel, Claudia Prinz ve Sebastian Poop´dan olusan jürinin sonuçları ile.

Türkiye’den "Hikayeci" filmi ile Anıl Güldoğan, Almanya’dan “Thorugh Her Eyes” filmi ile Sarah Fürstenberg en iyi kısa film ödüllerine layık görüldüler.

En İyi Film:

İşe Yarar Bir Şey

En İyi Yönetmen:

Pelin Esmer/İşe Yarar Bir Şey

En İyi Görüntü Yönetmeni:

Gökhan Tiryaki/İşe Yarar Bir Şey

En İyi Senaryo:

Erkan Tunç/Martı

En İyi Müzik

Ekin Üzeltüzenci/Körfez

En İyi Erkek Oyuncu:

Bartu Küçükçağlağan/Kelebekler

En İyi Kadın Oyuncu:

Hazar Ergüçlü/Kar

13 Ekim – 19 Ekim 2018 tarihleri arasında gelişen festivalin bu yıl açılış geccesi tiyatro ve sinemanın özel isimlerinden Hakan Bilgin’in sunumu ile başladı.


Geccede bu yıl Yaşam Boyu Onur Ödülleri yönetmen Erden Kral ve oyuncular Işıl Yücesoy ile Cezmi Baskın’a takdim edilirken geccede Unutulmayanlar bölümünde sanatçı Feridun Karakaya anıldı ve oğlu sanatçı Cem Karakaya’ya babası adına ödül verildi.

Açılış geccesinin bir diğer ödülü de 2017 yılında festival kapsamında en çok gişe yapan film olan Ferzan Özpetek’in "İstanbul Kırmızısı" adlı filmin oldu. Festivalin bir diğer sürprizi de gecceye şarkıları ile renk katan Esra Sezer’den sonra sanatçı Işıl Yücesoy’un şarkıları idi.


Festival boyunca başta jüri başkanı Ezel Akay ile beraber Gani Müjde, Mehmet Açar, Vildan Atasever, Şükrü Avşar, Hakan Bilgin, Yetkin Dikinciler, Murat Şeker, Türsak Başkanı Fehmi Yaşar, Türsak Yetkilisi Ebru Köktürk Korali, Festival Türkiye Koordinatörü Serap Gedik, Festival Danışmanı Nurdan Sever ve festivalin PR işlerini başarı ile yürüten Batuhan Zümrüt ile sinema ve festival konulu birçok söyleşi gerçekleştirdik, bunların en önemlilerinden biri de Frankfurt Başkonsolu Sn. Burak Karartı’nın konutunda verdiği resepsiyonda oldu.


Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldman’ın Belediye Sarayı'nda verdiği resepsiyon sırasında Belediye Binasında Türk bayrağımızın asılı olması ise muhteşemdi.


Kültürler Arası Transfer Derneği ve Frankfurt Türk Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı festival kapsamında panel ve konserlerin yanı sıra yaklaşık 40 filmin izleyici ile buluştuğunu söyledi. Alman jürinin Türk filmlerini değerlendirdiğine dikkati çeken Sıtkı, bunun diğer festivallere kıyasla bir farklılık oluşturduğu ve farklılıklarının bununla da sınırlı kalmayıp, Frankfurt’taki kadın ve erkek hapishanelerinde de film göstererek bir ilk imza attıklarını, dile getirdi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: