Geçen haftadan seçtiklerim…

Yeni yılın 12. haftasında hayat yine koşturmaca yine heyecan yine sanat ile geçti benim cephemde. Kah sinema, kah Moda Haftası dolayısıyla defileler, partiler, kitap lansmanı, tiyatro, gecceler ve diğerleri…

Haftanın öne çıkanları

Merve Bayındır & Pandora

Haftanın ilk durağında Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul Sonbahar 2015 kapsamında gerçekleştirdiği her koleksiyonuyla alkış toplayan şapka tasarımcısı Merve Bayındır’ın "Pandora" adını verdiği Karaköy Antrepo’da Mini Runway alanında sergilediği defilesi oldu.

Kendi dahil tüm modellerin Parlement Mavisi tuvaletlerde boy gösterdiği defilede günlük hayata uygun, kolaylıkla tercih edilen parçalar süslenme ve dekorasyon aşamasında uç noktalardaki tarzlara hitap eden şapkalar sergilendi.

Koleksiyonun ilhamını Na'Vi halkının yaşadığı doğadan ve onların dünyalarından alan Merve Bayındır defilede mavi onları yanında sarı, fosforlu yeşil renkleri ile ağırlıklı olarak doğal keçe, buntal, sinamay, pleksi ve fiber optic kullanmış. Defilede mankenlerin göz farlarının kırmızı oluşu dikkat çekerken "Pandora" defilesinin makyaj sponsorluğu M.A.C’e, saç sponsorluğunu ise Hakan Köse üstlenmiş.

Her daim hayvan dostu olan Merve Bayındır üretimde kullandığı kuşların tüylerini asla tüyleri için öldürülen hayvanlardan seçmiyor. 2010 yılında kıyafetten şapkaya yönelen başarılı tasarımları ile alkış topluyor. Tebrikler Merve Bayındır.


Kocan Kadar Konuş

Sonunda bu sezonun en iyi komedi filmini seçtim, kim ne derse desin. Şebnem Burcuoğlu’nun rekorlar kıran 'Kocan Kadar Konuş' kitabını filme alan yönetmen Kıvanç Baruönü ve kadrosu muhteşem bir iş ortaya çıkarmışlar. Ezgi Mola’nın o komikliği ve gerçekliği, Murat Yıldırım’ın coolluğu yanında komedide başarılı olması, Nevra Serezli’nin ustalığı, ilk defa performansını beğendiğim Ebru Cündübeyoğlu’nun rolü ve diğerleri hepsi muthişdi doğrusu. Serdar Ortaç şarkıları, Şebnem Sönmez’in kahve falı ile adeta tiyatro izlermiş gibi alkış tufan izledik Kocan Kadar Konuş filmini Kanyonda ki galasında.

O kadar komik ve gerçekti ki uzun zamandır izlediğim o saçma sapan komedi filmleri içinde bu film pek farklı oldu.
Yapımcılığını BKM'nin yaptığı 'Kocan Kadar Konuş'da hamam sahnesi ömre bedel Adile Naşit filmlerini anımsatan sahneler nefis.

İzdihamın yaşandığı galada çoğu insan ayakta kalırken film sonrası The House Cafe de gerçekleşen after party'de Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Şencan Güleryüz, Gözde Türkpençe, Şebnem Bozoklu, İzzet Öz gibi isimler yer alırken filmin başrol oyuncusu Murat Yıldırım’ın misafirlerle tek tek ilgilenmesi güzeldi. Bir şey fark ettim filmin sonu açık bırakılmış belli mi olur, Kocan Kadar Konuş 2 de yakında çekilebilir.Nossa Costa & Ferhat Göçer

Yurdumun ilk 5 yıldızlı aynı zamanda Altın Çıpa Ödüllü Marina'sında İstanbul’un eski gazino geccelerini hatırlatan şık bir eğlence mekanı Nossa Costa. Üç tarafı denizle çevrili, havuzu barı cafesi restaurantı ile eğlence sektörüne hizmet veriyor. BVS Grubun İstanbul eğlence hayatına kattığı değerlerden sadece biri..

Nossa Costa Marina'nın en ucunda A dan Z ye tüm personelin adeta işine pervane olduğu bir yer. Daha evvel bizim yakaya uzak olduğu için tercih etmemiştim ama artık tercihlerim arasında olacak.

Haftasonu can arkadaşlarım Şenay Şenocak ve Sedat Dişçi’nin düğün yemeklerine ev sahipliği yaptı Nossa Costa . Profesyonel kadrosu ve hazırladıkları speciyalleri ile ben ve dostlarımdan geçer not aldılar. Masamıza bakan garson Cihan Bey’i tebrik ederim. Gelen her misafire böyle canı gönülden hizmet veriyorsa ne mutlu.

Nossa Costa sahnesinde bu hafta Ferhat Göçer vardı. Her daim beğendiğim ilk sahne aldığı Erenköy Pizza Pino ‘dan beri ( şimdilerde kapalı) takip ettiğim hemen hemen her sahnesine koştuğum bir sanatçı Ferhat Göçer. Napolitanlardan şansonlara, Türk müziğinin farklı türlerini başarıyla sahneye taşıyan sanatçı, dostlarımın düğün yemeklerinde o zarif ve çoşkulu şarkıları ile kulaklarımızın pasını aldı. Sahne hakimiyeti, esprilileri, çoşkulu olduğu kadar duygulu şarkıları ile geccemize renk kattı. Sanatçının yeni albümü çok yakında müzik marketlerde şimdiden tebrikler Ferhat Göçer.


Uçan Halıların Ayro Dinamik Sorunları

Yazar, şair, müzisyen ve sinemacı Tuna Kiremitçi’nin yeni kitabının adı bu "Uçan Halıların Ayro Dinamik Sorunları."
Kitabın kabına ve ismine bakınca alaycı bir şeyler sezinliyor insan. Mesela Uçan Halılar deyince romanda Sinbad da var mı? veya Ayro Dinamik Sorunlar deyince de Üniversite de bir araştırma mi diye düşünmeden edemiyor insanoğlu.

Beyoğlu'nda’ bir otelin şık barında yapılan kitap tanıtımında sorduğumda mizahi polisiyenin deli bir karışımını anlatan bir roman diye ifade ediyorlardı. Bakalım aşk romanlarının unutulmaz yazarı Tuna Kiremitçi bu yeni kitabı "Uçan Halıların Ayro Dinamik Sorunları" ile neler anlatmış. April yayınlarından çıkan bu kitabı okumak lazım illaki.
ÇEMBERİME TAKILANLAR;

1) Fashion Week 2. geccesinde Nişantaşı'nda düzenlenen Oben Budak partisi.

2) Arnavutköy ANY de daha evvel Joytürk de de uzun yıllar Dj'lik yapan Ekim Baykara’nın güzel performansı.

3) Tünel de Sahrap Soysal’ın açacağı restaurantı.

4) Pazar gecceleri Tv'de dizi gerginliği.

Bunlarda ilginizi çekebilir: