Gökhan Mumcu; Yüzbaşı Kürşad içimizden biri!

Yönetmenliğini ve senaristliğini Burak Akyol'un yaptığı 'Meteler, Kürşad ve Sekiz Börüsü' filmi 19 Nisan 2019 günü sinemalarda seyircisiyle buluşuyor. Geçtiğimiz 9 Nisan geccesi galası Şırnak Üniversitesi'ndeki 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan filmin başrolünü Yüzbaşı Kürşad karakteriyle Gökhan Mumcu canlandırırken Yüzbaşı’nın 8 kişilik mangasındaki askerlere, Temmuz Gürkan Karaca, Cem Okyay, Mert Temizce, Kerem Tanık, Mete Deran, Burak Akbulut gibi oyuncular hayat vermiş.

Haftanın öne çıkanları


Galaya, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Çakırsöğüt 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Alper Sır, Meteler Taburu'nda görevli askerler, Özel Harekat polisleri ve çok sayıda davetli katılırken, vizyon tarihine sayılı günler kalan filmin başrol oyuncusu Gökhan Mumcu yeni filmini ve yeni projelerini konuştuk.

Uzun zamandır ekranlarda ve sinemada yoksun bu yeni film "Meteler"de Yüzbaşı Kürşad karakteri seni nasıl buldu?

Oynadığım son projelerden sonra içinde bulunmaktan keyif almayacağım hiç bir projeye dahil olmadım. Projelere seçici yaklaşabilmemde ki en büyük şansı iş dünyasında farklı alanlarda da faliyetlerde bulunmamdan kaynaklı. Anlatım dilini ve yönetmenliğini beğendiğim Burak Akyol tarafından proje bana teklif edildiğinde, sıradan bir askeri proje olmayacağını anlamıştım. Kendisiyle yaptığımız 2 ay süren toplantıların ardından Kürşat karakteri iyice şekillenmiş ve yola çıkmaya hazır hale gelmişti.


Bugüne kadar rol aldığın işlerden farklı olsa gerek "Meteler" yakın zamanda ne tarz bir rolde oynamak istersin?

Aslında bugüne kadar oynadığım karakterlerden en ayrıştırıcı tarafı Robot karakter yada amerikan özentisi kahraman olmayışı. İçimizden biri Yüzbaşı Kürşad. Olaylara yaklaşırken duyguları ve vatan aşkı birlikte hareket ediyor. Paylaşıyor, yardımlaşıyor, ağlıyor…

Bundan sonraki oynamak istediğim rol diye kendime hiçbir zaman sınır koymak istemem. Aksiyon karakterleri çok seviyorum. Benim için rolün en önemli ayrıştırıcı özelliği samimi olması.

Savaş filmi çekmek zor değil mi? Afrin’de Zeytin Dalı operasyonunda geçen bir hikaye biraz bahseder misin filmden?

Hem de çok zor sahneleri çekerken olayları birebir yaşadık. Çok ağladık, oyuncu arkadaşlarımın sahnelerini kenardan izlerken dahi çoğu zaman ağlaştık. Özellikle çektiğimiz bir köy sahnesinden sonra birkaç saat kendime gelmekte zorlandım. Aklımda tek soru vardı ya Suriye’nin başına gelen bu tarifi imkansız durum bizimde başımıza gelirse, ya bizim çocuklarımızda bunları yaşamak zorunda kalırsa ne yaparız, ne ederiz diye zor toparladım. 1998 yılından bu yana oynadığım hiç bir karakterde buna benzer bir durum yaşamamıştım. Sahnelerin gerçekliği bizi çok etkiledi.

Film JANDARMA ÖZEL HAREKAT’ın Afrin bölgesine düzenlediği operasyonda görev alan Yüzbaşı Kürşad ve 8 kişilik mangasının Afrin’in kuzey bölgesinde bulanan Burseya Dağı yakınlarında, teröristlere karşı verdikleri destansı mücadelesini konu almakta.

19 Nisan'da vizyonda "Meteler" geçtiğimiz günlerde Şırnak'ta filmin ilk gösterimi yapıldı, Mehmetçiklerin filmin işleyişi ilgili yorumları neler oldu? Kendilerinden bir şeyler buldular mı?

Film hayata geçirilme kararı alındığı gün itibarı ile gala hep Şırnak’ta orijinal Meteler taburu askerleri ile yapılacak diye şartlandık. Ne mutlu ki filmin ilk galası tabur askerleri ve devlet erkanının katılımı ile gerçekleşti. 800 JÖH, PÖH, asker ve polislerle birlikte ilk kez bizde izledik. Film boyunca göz yaşlarını tutamayan 800 kişi vardı. Herkes kendinden birşeyler izliyor gibiydi. Filmin sonunda nerdeyse tüm askerlerle teker teker konuşup '' kendilerinden parçalar izledikleri'' yorumunu net bir şekilde duymuş oldum. Amacına ulaşmış bir filme dahil olduğum için birmez daha gurur duydum.


Hadi gelelim Gökhan Mumcu’ya yaklaşık 20 yıldır sinema sektöründesin birçok dizide ve filmde rol aldın şimdilerde neler yapıyorsun?

Evet bunu söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama 20 yılı aşkındır sinema, dizi sektöründen kopmadan bugünlere geldim. Kariyerime baktığım zaman birçok oyuncunun hayallerini süsleyen bir 20 yıl olmuş. Tabi bundan sonrası hala meçhul. Oyunculuk yetenek ve belli bir algı üstünlüğü gerektirsede en büyük faktörlerden biride şanstır. Şansınız bol ise sabah uyandığınızda Türkiye’nin en popüler dizisinin içerisinde bulabilirsiniz kendinizi. Üstelik bu asla olmayacağını düşündüğünüz anda karşınıza çıkabilir. Bu nedenle oyunculuk kariyerimde yarın kavramım çok meçhul. Fakat Gökhan Mumcu başka neler yapar diye soracak olursanız, planlamalarım çok net ve gerçekler üzerine kuruludur.

20.ci yılını kutladığımız şirketimiz Vega Agency Events sektörde birçok hususta lider pozisyonda yoluna devam etmekte. Türkiye'nin önde gelen sunucularının temsilciliğini yaptığımız aynı zamanda Türkiye'nin en geniş kadrosuna sahip İK departmanımız ile uzun yıllar hedeflemekteyiz.

Yapımcı kimliğimiz ile yeni proje hazırlıklarımız devam ediyor. Uluslararası platformda da kendimizden söz ettirdiğimiz Turkish Acting Studio ilk etkinliğini 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştireceğiz. Amacı dünyanın değişik lokasyonlarında gerçekleşen Türk Film Festivallerine doğrudan fon yaratmak olan studio çalışması festival gruplarına destek için yola çıkıyor. Son dönem hobim diyebileceğim Antika, retro ürünlerin satıldığı kafe konsepti yeni işletmem Balat Concept Balat’ı merak edenlerin durak noktalarından oldu.


Yakın zamanda üzerinde çalıştığın yeni işler var mı?

Üzerinde çalıştığım birçok yeni iş var Studio çalışmalarından söz etmiştim, Yolculuğuna başlayan yeni oluşumum Merdiven 6 Sahne ilk oyunu ile İBB Kültür AŞ tarafından oynatılmaya başlanan ''Akif’in Hayali Asım’ın Nesli'' tiyatro oyunumuz, Anadolu turnesine çıkmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda Haziran Temmuz aylarında çekimlerine başlayacağımız yapımcılığını, oyunculuğunu üstleneceğimiz sinema filmimizin hazırlıkları devam etmekte. 4 kafadarını çıktıkları yolda başlarına gelmeyen kalmayacak. Komedi Aksiyon özeliği taşıyan film vizyon tarihi Ekim-Kasım ayları gibi hedefliyoruz. Birbirinden yetenekli komedi oyuncuları ile bende ilk kez çok farklı tipleme ile komedi severlerin karşısında olacağım.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: