Günseli Kato ile Şehrengiz başlıyor!

TRT Belgesel kanalının yeni yayın dönemindeki tek kültür sanat belgesel programı Şehrengiz 4 Nisan'da başlıyor!

Haftanın öne çıkanları

TRT Belgesel ekranlarının yeni yayın döneminde, belgesel formatlı tek kültür sanat programı olacak olan Şehrengiz, adını divan edebiyatında, “şehrin güzelliklerini anlatan edebi eserlere” verilen aynı isimden alıyor ve şehirlerin kültürünü, sanatını tarihsel arka planıyla ekranlara taşıyacak. Aynı zamanda sanatı sokaktaki insanla buluştururken az bilinenleri kamuoyuyla paylaşacak olan program şimdiden heyecan uyandırdı bende.

Doğu sanatı ile Anadolu geleneksel sanatı arasındaki sentezi yakalayarak bunu resimlerine, minyatürlerine ve üç boyutlu eserlerine taşıyan ressam Günseli Kato’nun sunuculuğunu üstlendiği belgeselin yönetmenliğini Sevinç Baloğlu yapıyor.

Şehrengiz, çağdaş sanatın köklerini gelenekte ve tarihte arayan içeriğini modüler bir biçim üzerine oturtuyor. Şehrengiz, izleyiciyi yaşadığı şehri yeniden keşfedeceği farklı bölüm başlıklarında buluştururken, şehrin içinde farkedemediğimiz tarihi geçmişi ve görüntüleri bizlerle paylaşacak, her bölüm başlığı altındaki randevuda tarih ve sanatın şehri kucaklayan imgelerini, hikayelerini ve kişilerini TRT Belgesel ekranına konuk edecek..


Bu modüler yapı içinde, Program, Şehrengizle Dört Nala bölümünde, izleyiciyi Günseli Kato’nun mavi atıyla şehrin farklı semtlerine taşırken, o semtlerin bilinmeyen hikayelerini izleyici ile paylaşıyor. Binbir Şehir Masalları Bölümü’nde şehrin kıssadan hisse bırakan hikayelerini, Şehri Sırlayanlar Bölümü’nde mistik mekanlarını, bilge adamlarını, görkemli ibadethanelerini destansı geçmişleriyle belgeliyor. Şehri Aydınlatanlar Bölümü’nde kültür ve sanatın önemli isimleriyle röportajlar gerçekleştiriliyor. Kayıp Şehir Adresleri Bölümü, her gün belki de önünden defalarca geçtiğimiz kimi mekanların geçmişte çok önemli yapılar olduğunu hatırlatırken, şehrin nostaljik köşelerine de yeniden keşfe çıkıyor. Şehrin Tadı Tuzu Bölümü’nde günümüze kadar gelmeyi başaran özel lezzetleri, tadlarını damağımızda bırakacak hikayeleriyle anlatan Şehrengiz, Şehrin Sesleri Bölümü’nde ise sokak müzisyenlerinden dünyaca ünlü müzisyeneler açılan bir skala içinde Şehrin sesine kulak veriyor.


Şehrengiz Programı, kültür sanat ve tarihsel birikimi açısından bir açık hava müzesi olan şehirlerin gerçek sahipleri olan sakinlerine yaşadıkları mekanları farkettirirken, onlara verdiği bilgilerle yaşamlarına yeni bakış açıları kazandıracak özel bir program olmayı hedefliyor.

Şehrengiz de Program editörlüğünü Su Baloğlu yaparken Özgün Müzikleri Serkan Alkan hazırlamış, programın görüntü yönetmeni ise İbrahim Çaltılı.Müzik Dünyasından Haberler...

Selen Servi & Pardon

Müzik dünyasının başarılı isimlerinden Selen Servi yeni albümü "Pardon Bakar mısınız? ile müzik marketlerde.
Uzun zamandır Levent İşkulelerin altında bulunan The Agency de sahne alan ve her dinleyişimde keyifle ayrıldığım sahnesinde bu sefer yeni albümünü tanıttı bizlere geçen hafta. Sahne repertuarında daha ziyade daha çok Nilüfer, Ajda Pekkan, Sezen Aksu şarkılarına ağırlık veren sanatçı bu yeni 4 şarkılık albümünde bambaşka bir Selen Servi olarak karşımıza çıktı.

Albümün çıkış parçası olarak Melih Kibar Okulunun başarılı sanatçılarından aynı zamanda dizi müzikleri de yapan Alp Yenier’in bestesi olan "Sade"yi seçmiş. Sözlerini kendisinin yazdığı parçada hayatının yeni dönemini anlattığı ifade eden Selen Servi bu şarkısıyla hayli alkış aldı o gecce.


Albümün hızlı parçsı "Yaza Yaza" ise söz ve müzik olarak kendisine ait eğlenceli bir şarkı, daha evvel Sezen Aksu’nun yorumladığı "Pardon" şarkısıyla İlhan Şeşen’in "Rüzğar" şarkısıyla bizleri geçmişe götürdü. Selen Servi kendine özgü yorumu ve muhteşem sesi ile dinlenmeye değer.


Dj Hakan Küfündür & Harun Kolçak

Geçen hafta Alaçatı Ot Festivali dolayısıyla İzmir geccelerindeydim Gazi Kadınlar Sokağında Berlin’s de İstanbul geccelerinden Dj Hakan Küfündür afişini görünce daldım mekana İstanbul ve Bodrum geccelerinden bilirim. Her daim çaldığı 70 ler, 80 ler ,90 lar şarkılarıyla kanımızı kaynatır. Bazı şarkıları duyunca bunu nereden buldun Hakan derim kendi kendime hem nostaljidir hep eğlencelidir şarkıları.

O gecce sahnede misafiri Harun Kolçak vardı. Kolçak dünden bügüne hızlı şarkıları ile bizleri gerilere götürdü. Ne şarkılardı ama tam tamına neredeyse 25 yıllık şarkılar hayatımızın şarkıları. Bu arada o gecce Harun Kolçak nostalji albümü müjdesini de verdi. Eski şarkılarını genç şarkıcılar ile yorumlayacakmış, Mesela "Gir Kanıma" şarkısını İrem Derici ile yorumlamış. Kubat gibi popüler isimler varmış albümde.

Bu arada Dj Hakan Küfündür’ün İzmir'de 03 Nisan da Tayfun, 10 Nisan da Nil Burak misafirleri olacak. Haftasonları da Beyoğlu da.


Ömür Gedik’ten yeni şarkı...

Ömür Gedik Hürriyet yazarı aynı zamanda Haçiko Derneği Kurucusu uzun bir süredir müzik ile uğraşıyor. İlk şarkısı Portakal Orada kal ile ses getiren Gedik şimdilerde ara ara yayınladığı şarkılar ile alkış alıyor mesela 2014 yazında Bekle Bekle, Radyo da şarkıları ile epey ses getirmişdi. Ocak 2015 yayımladığı şarkısı Hey On Beşli şarkısından sonra haftasonu yayınlanacak olan söz ve müziği Zeki Güner’e, düzenlemesini Selim Çaldıran’a ait olan Karşılaşma adlı şarkısına klip çekti.

Yönetmenliğini Hasan Kuyucular’ın yaptığı klip Şile’de çekildi. Klipte Fatma Gülün Suçu Ne? Huzur Sokağı dizilerinden başka Karaoğlan ve Recep İvedik filmlerinde rol alan genç oyuncu Cihan Çulfa ile Fas’lı iki dansçı Ömür Gedik’e eşlik etti.

DMC etiketiyle piyasaya çıkacak olan Karşılaşma şarkısında ilk aşkıyla karşılaşan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Melih Yazgan imzalı kıyafetlerle rol alan Ömür Gedik bu şarkısından oldukça umutlu.


Çemberime Takılanlar ;

1) Şehir Tiyatrolarının geçen yıldan beri adeta kapalı gişe oynayan Arda Aydın’ın hem yönettiği hem de başrolünü oynadığı "Ölü Adamın Cep Telefonu" sezon sonu dolayısıyla 04 Nisan tarihine kadar Fatih Reşat Nuri Sahnesinde izlenebilir.

2) Sabah radyo kuşağında Cem Ceminay 01 Nisan itibariyle yeniden bizlerle TRT FM de her sabah 07.00 ila 09.00 arası canlı yayınla programlarına başladı. Bu arada aynı saatlerde Radyo Viva da Doğancan Özadlı’nın sunduğu "Doğancan Canlı Yayında" adlı programı kaçırmayın.

3) "Kürkünü Çıkar,Vicdanını Giy" Ümit Karalar’ın fotoğraf sergisi Nişantaşı'nda bir otelde 04 Nisan da başlıyor. 28 sanatçının destek verdiği sergi sokak hayvanları adına Bana Göz Kulak Ol tarafından gerçekleşecek.

4) İstanbul Film Festivali bu haftasonu başlıyor, Sinema severler 15 gün boyunca filmlere doyacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: