'Hanım & Efendi' ne zaman İstanbul’da?

Geçen sezon ilk defa Berlin’de perdelerini açan Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak’ın rol adıkları "Hanım & Efendi’’ bu sezon hız kesmeden sahnelenmeye devam ediyor.

Haftanın öne çıkanları


Eylül ortası Göteborg ve Stockholm, Bursa, Antalya ve bu hafta İzmir’de sahnelendikten sonra 20 Ekim Berlin, 28 Ekim İzmit, 1 Kasım İzmir/AKM, 12 Kasım Eskişehir, 15 Kasım Mersin, 16 Kasım Adana 05 Aralık'ta Cenevre’de sahnelenecek oyun kapalı gişe sahneleniyor.

Bülent Şakrak’ın yazdığı "Hanım & Efendi"de adlı oyun kadın erkek ilişkilerini eğlenceli bir senaryo ile seyirciye yansıtıyor. Yönetmenliğini Erkan Kolçak Köstendil’in yaptığı oyunun İstanbul takvimini heyecan ile beklerken iki pozitif oyuncunun sahne performanslarını merak ediyorum. Oyun sonrası ‘’ Hanım & Efendi ‘’ tabii ki sayfamda...........

Vadi'de bir İtalyan; Lo Zio

Bu yaz Vadi Açıkhava konserleri nedeniyle pek fazla gittim Vadi İstanbul’a gittikçe de gidesim geldi. Ferah ortamı sıra sıra restaurantları ile her keseye her damağa uygun mekanları ile dikkatimi çekti. İtalyan mutfağını ayrı sevdiğim için bir gidişimde Nisan ayında açılan Lo Zio adlı restauranta uğradık. İtalyan Tratoria konseptinde tasarlanan mekanı İtalyan Şef Enzo yönlendiriyor. Ön bahçesi önünden geçerken Enzo’yu fark etmemenize imkan yok. Gelen her müşteriye sempatik tavırları ile "Hoşgeldiniz’’ diyor.


Lo Zio'da ağız tadınıza hoş gelecek İtalya mutfağından çeşit çeşit speciyaller var. Özellikle Dim Mare, Calzone, Margherita, Salmone Affumicato, Filetto Alla Griglia ve benim her gidişimde özellikle tercih ettiğim Pollo Toscano pizza tam benlik içinde iri tavuk parçaları, ıspanak ile bütünleşmiş çok doyurucu bir speciyal, hele finalde kahve ile yediğim özel çanaktan tabağa servis edilen Tiramusu fevkalede, annemden duymasın çünkü buranın ki çok güzel. Tavsiyelerim arasında bu aralar Lo Zio ilk sıralarda..

Komedi festivali!


BKM’nin organizasyonuyla bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan “Uluslararası İstanbul Komedi Festivali” 13 Ekim-03 Kasım tarihleri arasında yine İstanbul’u kahkahalarla keyiflendirmeye hazırlanıyor.

Türkiye’de mizah alanında trendleri belirleyen, alternatif ve avangart projelere zemin hazırlayan BKM, “Söyleyin de beraber gülelim!” sloganıyla dördüncü kez ev sahipliği yapacak festivalin açılışı 13 Ekim’de Cem Yılmaz’ın Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleşecek Soru & Cevap oturumu ile başlayacak.

Festival takvimine giren etkinlikler arasında geçtiğimiz sezon kapalı gişen oynayan: Ozan Güven, Günay Karacaoğlu’nun başrol oyuncuları arasında yer aldığı Don Kişot’um Ben, Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun oyunu Bir Baba Hamlet, oyuncuları arasında Mert Fırat’ın da yer aldığı Josef K ve Yasemin Şefik’in Ne Münasebet‘i dikkat çekiyor.

İstanbul Komedi Festivali’nin takviminde 4 yıldır yer alan BKM Klasikleri Çok Güzel Hareketler 2, Güldür Güldür, Güldüy Güldüy Show ve Ata Demirer Gazinosu’nun biletleri ise satışa çıktığı an yoğun ilgi gördü.

Boğaziçi Film Festivali 18 Ekim’de başlıyor!

Türkiye ve dünya sinemasının en iyi ve ödüllü örneklerini sinemaseverlerle buluşturacak olan 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 25 ülkeden toplam 83 filme 18 Ekim – 25 Ekim 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl Boğaziçi Film Festivali çok özel bir filmi, açılış filmi olarak sinemaseverlerle buluşturacak. 72. Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olarak da gösterilen Eric Toledano ve Olivier Nakache ikilisinin yönettiği, başrolde ünlü oyuncu Vincent Cassel’in yer aldığı “The Specials” filmi 18 Ekim açılış töreninin hemen ardından gösterilecek. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan filmde, kendilerini otizmli gençlerin eğitimine adayan iki idealist kahramanın hikayesi anlatıyor. İki yönetmenin toplumsal sorunları ele aldıkları başrollerinde Vincent Cassel ve Reda Kateb gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, festivalin merakla beklenen filmlerinin başında geliyor.

Bu yılın önemli yerli yapımlarının bir araya geldiği, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bir film 100.000 TL değerindeki Altın Yunus ödülünü kazanacak. Mahmut Fazıl Coşkun’un başkanı olduğu ve oyuncu Cemre Ebuzziya, senarist, sanat yönetmeni ve fotoğrafçı Ebru Ceylan, yazar Mustafa Çiftçi ile oyuncu Nalan Kuruçim’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi yılın en iyi yerli filmini seçecek. Festivalde bu yıl 9 film jüri karşısına çıkacak ve Burak Çevik’in “Aidiyet”, Semih Kaplanoğlu’nın “Bağlılık-Aslı”, Murat Pay’ın “Dilsiz”, Seyid Çolak’ın “Kapan” Nazif Tunç’un “Karınca”, Olgun Özdemir’in “Kızım Gibi Kokuyorsun”, Eylem Kaftan’ın “Kovan” Cenk Ertürk’ün “Nuh Tepesi”, ve Cihan Sağlam’ın “Uzun Zaman Önce” isimli filmleri yarışacak.

Bu filmlerden “Dilsiz”, “Kapan” ve “Kızım Gibi Kokuyorsun” filmleri Türkiye Prömiyerlerini, “Karınca” filmi ise Dünya Prömiyerini 7. Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak.

Diğer tüm filmlerin ise İstanbul Prömiyerlerinin yapılacağı festivalde, Ahmet Edebali, Osman Subaşı ile Ramazan Arman’dan oluşan FİYAB Jürisi ilk veya ikinci filmini çeken yapımcılar arasından “FİYAB En İyi Yapımcı” ödülünü belirleyecek.

7. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Yarışma filmleri de belli oldu. Dünyanın dört bir yanından uluslararası festivallerde dünya prömiyerlerini yapan filmler, En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülleri olmak üzere 5 ödül için yarışacaklar.

Bu yıl Filipinli yönetmen Brillante Mendoza’nın jüri başkanı olacağı yarışmada, 6.Boğaziçi Film Festivalinde “Screwdriver-Tornavida’’ isimli filmi ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışmasındaki En İyi Film ödülünün sahibi olan Bassam Ali Jarbawi, Durban Film Festivali Direktörü Chipo Zhou, birçok ulusal ve uluslararası projede başarı ile yer alan oyuncu Melisa Sözen ve "Aga’’ adlı filmi ile tanınan Milko Lazarov’da yer alıyor. Uluslararası Uzun Metraj Film Jürisi tarafından yapılacak değerlendirme sonucu En İyi Film'e 50 bin TL değerinde para ödülü verilecek.

Cannes’tan Karlovy Vary’e, Busan’dan, Sarajevo’ya pek çok festivalden ödüllerle dönmüş 9 film, festivalin uluslararası yarışma bölümünde yarışacak. Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki tüm filmler Türkiye prömiyerlerini Boğaziçi Film Festivali’nde yaparken İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin son filmi Talla ise Uluslararası Prömiyerini yapacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışmasında Nariman Aliev’in Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Dünya Prömiyerini yapan ilk uzun metrajlı filmi; “Homeward”, Lendita Zegiraj’ın Karlovy Vary Film Festivalinde görücüye çıkan “Aga's House”, Adilkhan Yerzhanov’un San Sebastian Film Festivalinde övgüyle karşılanan filmi “A Dark Dark Man”, İranlı usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın dünya prömiyerini Busan Film Festivali’nde yapan filmi “Marghe And Her Mother”, Ines Tanoviç’in Bosna Hersek’in Oscar adayı ve 25. Saraybosna Film Festivali’nin açılış filmi ”The Son”, Ena Sendijareviç’in dünya prömiyerini 48. Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve Sarajevo Film Festivali’nden “En İyi Film” Ödülü alan “Take Me Somewhere Nice”, Dmitri Mamulia’nın Venedik Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde gösterilen filmi “Criminal Man” Sharipa Urazbayeva’nın “Mariam” ve Parviz Shahbazi’nin “Talla” isimli filmleri yarışacak.

Boğaziçi Film Festivali'nin yılın beklenen filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacağı “Dünya Sineması” bölümünde Brian Welsh’in “Beats”, José Luis Cuerda’nın “Some Time Later”, Sam de Jong’un Berlin Film Festivalinden Kristal Ayı Ödülü alan filmi “Goldie”, Xierzati Yahefu’nun “The Composer”, Juris Kursietis’in Cannes Film Festivali’nde "Director's Fortnight" kategorisinde ses getiren filmi “Oleg”, Bart Freundlich’in Julianne Moore’lu Sundance Film Festivali’nde beğeni toplayan “After The Wedding” ile usta yönetmen Werner Herzog’un dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivalinde yaptığı filmi “Family Romance, LLC” filmleri gösterilecek.

Bostancı Gösteri Merkezi kışa hazır!

Yaklaşık 30 yıldır İstanbul halkına muhteşem geceler yaşatan Türkiye’nin en ünlü sanatçılarının sahne aldığı Bostancı Gösteri Merkezi konser sezonunu 12 Ekim gecesi Demet Akalın konseri ile açıyor.


Ardından sırasıyla 13 Ekim – Linet & Rubato, 17 Ekim – Üç Usta Bir Muhabbet, 18 Ekim- MFÖ , 19 Ekim – Volkan Konak, 20 Ekim – Aşkın Nur Yengi & Mehmet Erdem, 02 Kasım- Edip Akbayram, 03 Kasım – Ben Fero, 08 Kasım – Anadolu Ateşi, 09 Kasım- Erol Evgin , 15 Kasım- Haluk Levent, 16 Kasım- Tan Taşcı, 23 Kasım- Emel Sayın, 29 Kasım- 13 Aralık – Yıldız Tilbe, 30 Kasım- Candan Erçetin, 14 Aralık – Ajda Pekkan, 15 Şubat 2020 - Nilüfer, 13 Mart 2020 – Funda Arar sahne alacaklar.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: