Her şehrin film festivali olmalı!

16-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında spor ve gençlik temasıyla ilki düzenlenecek olan Trabzon Uluslararası Film Festivali’nin (TUFFEST) tanıtım toplantısı, 12 Temmuz 2017 tarihinde Şişli Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Haftanın öne çıkanları

Dünya sinemasından seçkin konuklarla ulusal sinemanın üreticilerini Trabzon’da bir araya getirecek olan festival, kente yeni bir vizyon kazandırmayı amaçlıyor.

Festival Direktörü Ruhi Semiz,’’ TUFFEST’in panelleri, seminerleri, atölyeleri ve sergileri ile sanatseverleri bir araya toplayacağını, kentin tarihsel ve kültürel kimliğine katkı sağlayacak büyük bir organizasyon olmaya aday olduğunu ifade ederek, hedeflerinin TUFFEST’i uluslararası sinema, kültür ve sanat alanlarında da bilinirliği olan ve sürekliliği sağlanmış kurumsal bir organizasyon haline getirmek’’ olduğunu söyledi.

Tanıtım toplantısında Ruhi Semiz, 6 aylık yoğun bir çalışma süreci sonunda festivali hazır hale getirdiklerini ifade ederek, Trabzon’a yakışan bir organizasyon gerçekleştireceklerini belirtti. Türk sinemasının özel isimlerinden sanatçı Engin Çağlar, bu gecenin kendisi için özel bir anlamı olduğunu kaydetti. TUFFEST ile Karadeniz’in görkemli bir festivale kavuşacağını söyleyen Çağlar, 16-26 Ağustos tarihleri arasında Trabzon’da bulunarak festivale destek vereceğini belirtti.


Bu arada Şef Özgür Sevinç idaresinde solist Deniz Çevik’İn seslendirdiği film müzikleri ile Sinema Senfonisi nin performansları mükemmeldi.
16-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında ilki düzenlenecek olan festivalin bu yılki teması "spor ve gençlik." Festivalde ulusal ve uluslararası film gösterimleri, ulusal ve uluslararası uzun metraj, kısa metraj ve belgesel film yarışmaları, dünya sinemasından film seçkisi gösterimleri, Yeşilçam film seçkisi gösterimleri, paneller, atölye çalışmaları, sergiler ve söyleşilerle horon ve kemençe ile rekor denemesi de yer alacak. Ulusal sinemaya destek sağlamak için ilk festivalde 200.000 TL nakdi ödül verilecek.

Festivalin “Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması”nda “En İyi Film” 100.000 TL, “En İyi Yönetmen” 20.000 TL, “En İyi Senaryo” 15.000 TL, “En İyi Müzik” 15.000 TL, “Ulusal Kısa Metrajlı Film Yarışması”nda birincilik ödülü 18.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL, “Ulusal Belgesel Film Yarışması”nda birincilik ödülü 18.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL olarak açıklandı.

Festivalin “Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması”nda en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi müzik dalında kazananlar “Altın Kemençe” ile ödüllendirilirken, jürinin seçeceği kişilere Trabzon adına “Altın Kemençe Vefa Ödülü” verilecek. Seçici kurul gerekçesini açıklayarak Karadeniz’e katkısı olan Karadenizli olmayan bir ismi “Altın Kemençe Karadeniz’e Katkı” ödülü ile ödüllendirecek. “Yaşam Boyu Altın Kemençe Trabzon Uluslararası Film Festivali Ödülü” ise bu yıl Osman Şahin’e verilecek.


Alaçatı'dan notlar;

Ege de yaz tam hızıyla devam ediyor, mevsimin en ortasına geldiğimiz şu günlerde Çeşme & Alaçatı ile Bodrum arasında yarış da tüm hızıyla üstelik acımasızca devam ediyor. Her zaman derim Bodrum Büyük Şehir, Çeşme & Alaçatı'da konumları gereği tatilcilerin gözdesi her ikisi de tercih ettiğim tatil beldelerinden

Geçen hafta sonu İzmir’in en güzellerinden Seferihisar da idim, o kadar güzel o kadar keyifli idi, sadece yeşillikler içinde kitap okudum, buz gibi denizde kulaç attım. Bir de Sığacık da ‘’ Olanlar Oldu ‘’ filminin setinin olduğu Milos Balık da şahane mezeler ile barbun ve kalamar yedim. Arada eğlenmeden de keyif alıp dinlenmek şart.

Çeşme & Alaçatı'da olan arkadaşlarım cumartesi geccesi Spiaggia Grande’de ZUBİZU sponsorluğunda gerçekleşen Kenan Doğulu plaj konserindeydi.Halen anlatıyorlar Kenan’ın sahnesini ortamı.

Temmuz ayı boyunca her Pazar Capricorn’da gerçekleşecek ‘ZUBİZU Chill Out Sundays’ etkinliklerinde, birbirinden özel dj performansları, Ali Ahmadi imzalı kokteyller ve Executive Chef Fabio Brambilla’nın zengin menüsü, keyifli bir hafta sonu için ZUBİZU misafirlerini bekliyor.Bu arada 22 Temmuz da Bodrum da Dj Doğuş Çabakçor aynı etkinliğin bir parçası olarak tatilcileri eğlendirecek.


Bu yaz Alaçatı'da yepyeni mekanlar açılmış. Her yeri film sahnesi gibi olan güzelim beldede Burak Beşer’in Momo’su her zaman tek geçtiğim Asma Yaprağı yanında Karaköy’ün Madeo’su, Hacımemiş de Azize nin mezeleri,Doğa Rutkay ve Kerimcan Kamal’ın Cin by Göz mekanları ile Oben Budak’ın sık sık Dj kabinine geçtiği 5 Coktails&More çok konuşuluyor.


LİMON ALAÇATI!


Daha çok yeni bir mekan Alaçatı’da Limon Köyiçi Alaçatı 23 Haziran da benim doğum günümde açıldı. İşin başında İstanbul gece hayatın başarılı işletmecilerinden benim de 15 yıllık can arkadaşım Serkan Koca var. Akdeniz ve Ege mutfağının en özel speciyalleri var menüde. Mutfak Deniz Ahmet Köse’ye , Barı ise hünerli elleriyle hep keyifli speciyaller hazırlayan Öztürk Koca ‘ya ait. Özellikle vişne,damla sakızlı mojito tercihiniz olsun. Limon ağaçları altında keyifli saatler yaşayacağınız Limon Alaçatı da gece saat 23.00 itibariyle Dj Umberto Essere misafirlerini adeta müzik yolculuğuna çıkarıyor. Bu yazın en çok konuşulan mekanı Limon Alaçatı tercihiniz olsun.

Ömür Gedik ve Gecce Hayvanı.

Hürriyet Kelebek yazarı aynı zamanda HAÇİKO Derneği Başkanı son yıllarda yorumladığı şarkılar ile de başarı grafiğini yükseklere çıkaran sevgili Ömür Gedik ile hafta işi Caddebostan da Login Cafe de buluştuk.

Bu hafta müzik kanallarına çıkacak sözü ve müziği kendisine ait olan ‘’ Gecce Hayvanı ‘’ şarkısıyla gündemde olan Gedik. Klipte dünya güzeli müzisyen bir sevgilim var, çok şanslıyım" diyerek şarkıyı Tom Ford'un Gecce Hayvanları (Nocturnal Animals) filminden esinlenerek yazdığını ve çalışmanın bu yazın en sıradışı işi olacağına inandığını söyledi.


Gecce Hayvanı şarkısının klibinde 2014'te Best Model of the World seçilen oyuncu Caner Tanrıverdi ile kamera karşısında geçen Gedik, klip için Çukurcuma ve Nişantaşı'yı plato olarak seçmiş. Müzik kariyerine devam eden Behzat Uygur’un ilk yönetmenlik denemesinde Gedik ve Tanrıverdi iki sevgiliyi canlandırmışlar, Çukurcuma'da bir otelin çatı katında ve Nişantaşı sokaklarında çekilen Gecce Hayvanı Rock tarzındaki klibin styling'ini modacı Zeynep Şimşek yapmış.


Adana'da festivaller bitmez!

Festivaller ve karnavallar kentine dönüşen Adana, şimdi de “Lezzetin” festivalini gerçekleştiriyor. Adana, dünyaca ünlü enfes yemeklerini ve kebap çeşitlerini tattırmak için 6-8 Ekim 2017 tarihlerinde “Adana Lezzet Festivali” düzenliyor.

Yıllardır gerçekleştirdiği Altın Koza Film Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, Uluslararası Tiyatro Festivali, Geleneksel El Sanatları Festivali, Kebap Festivali ve Food & Music Festivali gibi birçok başarılı organizasyonla artık adı “Festivaller Şehri” olarak anılan Adana, bu sefer de Türk halkının damağına hitap edecek yeni bir festivale imza atacak.

Ekim’de Tüm Lezzet Peşinde Koşanlar Adana’da
Adana Valiliği himayesinde, kamu ve özel sektörden birçok kurum ve kuruluşun katkısıyla düzenlenen Adana Lezzet Festivali 6-7-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. 3 gün sürecek festivalde; kentin farklı noktalarında kurulacak Gastro Şov Sahnelerinde de ünlü Adanalı usta ve şefler farklı Adana Lezzetlerini hazırlama şovları yapacak. Usta ve şeflerle Adana Lezzetleri üzerine çeşitli etkinlikler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Tüm Türkiye’den lezzet peşinde koşanlar kendi beğenilerine göre istedikleri atölyelere katılma şansı bulacak.


Festivale aynı zamanda Türkiye’den ve dünyadan da ünlü şefler davet edilerek Adana’da bir gastronomi buluşması da gerçekleştirilecek

Bunlarda ilginizi çekebilir: