''İlelebet'' Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bir saygı duruşu...

Arda Aydın Biraderler Yapım’ın yeni oyunu 'İlelebet' 03 Nisan’da Uniq İstanbul’da perde açmıştı. Bu sezon aynı anda üç oyunda da başrolde yer alan üretken sanatçı tek kişilik 'İlelebet' adlı yeni oyunuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün insani yönüne, insani bir dil ve gözle bakıyor.

Haftanın öne çıkanlarıYalnızlık mı yoksa tek başına olmak mı? Tek adam olmaktan her zaman uzak duran, zamanın hayallerinin hızına yetişemediği bir insan. Bu hayalleri, ülküsü yapan, ülküsünü gerçeğe, geleceğe taşıyan, taşıyabilen gelmiş geçmiş en büyük lider. Fikirlerinin en üstüne her zaman kadın ve çocuğu koyan, şefkatini doğadan alıp yine doğaya şefkatini veren büyük kalpli adam. Kaç insan bu kadar üstün vasıflara sahip olabilir ve tüm bu vasıfları cömertçe paylaşabilir? Kaç insan koskoca bir halkın kaderini yeniden yazabilir?

20. yy’ın yokluk zamanlarında doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını söylediği zamanlardan, günümüz dünya koşullarında neler olabileceğine dair öngörülerine kadar, Mustafa Kemal’in aklından ve kalbinden geçenlerin sahneye aktarıldığı oyunu Şehir Tiyatroları eski Genel Sanat Yönetmeni ve Dramaturg Hilmi Zafer Şahin kaleme almış.Kostüm tasarımını her daim alkışladığım modacı Arzu Kaprol İlelebet’in kostüm tasarımını üstlenmiş. Sahne Tasarımı Serna Arıcılar, Işık Tasarımı Murat Selçuk’a ait oyunun müzikleri son dönemin başarılı kompozitör ve bestecisi Orçun Tekelioğlu’na ait.

Oyunda, 1924-1933 yılları arasında yapılan devrimler, değişim ve dönüşümlerin yaşandığı dokuz yıllık dönem ele alınıyor. Bu tarih aralığından öncesi ve sonrası çok fazla kaleme alınmış ancak bu ülkenin, şu an temelinde bulunan en sağlam betonların atıldığı, 1924-1933 yılları arasında yaşanan ve anlatılmamış hikayeler var.

Zamanın ötesinde bir lider ve fikir adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, yaşadığı dönemdeki bazı önemli olayları ince detaylarla seyirciye anlatan oyun, farklı üslubu ve belki de bir çok kişinin ilk kez duyacağı sözler ve ilk kez göreceği görsellerle, iz bırakan farklı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Oyuncu ve yönetmen Arda Aydın 'İlelebet…' oyununda başarılı performansıyla seyirci karşısına çıkıyor. Uzun yıllardır Türk Tiyatrosunda kendine sağlam bir yer edinen Arda Aydın’ın, yeni oluşumu Biraderler Yapım bünyesindeki yeni oyunu, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’e bir saygı duruşu…

''İlelebet'' 25 Nisan tarihinde Mecidiyeköy Artı Sahne'de, 27 Nisan tarihinde Antalya Moa Sahnede seyirciyle buluşacak.


ENBE ORKESTRASI ve AŞKIN SİHİRLİ ŞARKILARI!


Geçtiğimiz yıl yeni açılan EMAAR Alışveriş Merkezinde dinlemiştim Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrasını eve geldiğimde annemden suç işlemişim gibi bir azar işitmiştim o zaman ‘’ neden baban ile beni de götürmedin ENBE Orkestrasına ‘’ diye geçen zaman içinde birkaç kez keyif ile dinledim evden habersizce orkestranın konserlerini ama geçen hafta evin yakınına Caddebostan Kültür Merkezine ENBE Orkestrası Aşkın Sihirli Şarkıları ile gelince ailece tıklım tıklım salonda yerimizi aldık tabii ki.

Behzat Gerçeker’in piyanosunun başına geçişiyle başlayan muhteşem konserde dünya müziklerinin çeşitli örnekleri, Fransızca şansonlarından, napolitenlerden, aryalara, İtalyanca ,İspanyolca sevdiğimiz şarkılar yanında Türkçe Pop, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziklerinin en beğenilen eserlerini dinleme imkanını bulduk,

ENBE Orkestrasının başarılı sanatçıları yanında tenor, bariton ve sopranolarının adeta bir şölen havasında söyledikleri o muhteşem şarkılar halen kulağımda.
Hele hele finalde Muammer Sun’un ‘’ İzmir’in Dağları ‘’ marşını Kadıköy seyircisiyle söylemeleri muhteşemdi.

Behzat Gerçeker’in her daim takdir ettiğim mütevazi kişiliği yanında ENBE Orkestrası ile sanat dünyasına kazandırdığı sanarçıları es geçmemek lazım.

Çarşamba akşamları TRT Müzik kanalında canlı yayınlanan ‘’ Sınırsız Ezgiler ‘’programında Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrasının zengin repertuarıyla keyifli saatler geçirmek mümkün.
Pazartesi akşam üzerleri saat 18.00 de Samsun Demir ile Behzat Gerçeker’in Radyo Viva da canlı sundukları ‘’ En Beğenilen ‘’ programı da en sevdiklerim arasında.

Serdar Ayyıldız doludizgin!


Geçen Ağustos ayında Gecce.com için yaptığım ropörtajda Dj Serdar Ayyıldız müzik yaşamını yaptıklarını anlatmış, yapacaklarının tiyosunu vermişti.

Ünlü sanatçılara yaptığı farklı aranjelerle dikkatleri üzerine çeken Serdar Ayyıldız; yepyeni keşfi, genç neslin yetenekli ismi Seren Uzun ile gerçekleştirdiği "Pulim" isimli Karadeniz şarkısının Deep House tarzında düzenlemesini Arpej Yapım etiketi ile dinleyiciyle buluşturdu geçenlerde, şarkının digital alanda dinlenimi 15 milyonu geçerken başarılı dj yeni projeler içinde kolları sıvadı.

Seren Uzun'un yorumladığı "Pulim" Karadeniz müziğinin kodlarının ve kemençenin kullanıldığı ilk Türkçe Deep House şarkı olma özelliği taşıyor.

Farklı sound'u ile kısa sürede dinleyicinin aklında yer eden şarkının klip yönetmeni Gökhan Özdemir, stil danışmanlığı ise Sinem Çelik imzası ile ortaya çıkmış.

Türkiye'de olduğu kadar Avrupa ve Orta Doğu'da da sıkı bir hayran kitlesine sahip olan Serdar Ayyıldız yakında yayınlamaya hazırlandığı kariyerindeki ilk 12 şarkılık albümün geri sayımına da başladı. Pulim bu albümün sinyallerinin verildiği ilk parça olarak dikkat çekiyor. Ve yakında çıkacak bu albümünde sürprizi ise Yıldız Tilbe olacak.

Lila'dan ''İnstaaşk''

Elektro pop müziğin ülkemizde en güçlü temsilcisi olmaya aday sanatçılardan Lila, geçen hafta Garaj Müzik etiketi ile ilk single’ı “instaaşk”ı yayınladı. Özgün, yaratıcı ve eğlenceli olarak tanımlayabileceğimiz, içinde elektronik rock öğelerinde yer aldığı “instaaşk”ın söz ve müziği Lila`ya düzenlemesi Ozan Yılmaz'a ait.

Lila, sıra dışı müzikal kimliğinin yanında parlak renklere bürünmüş görüntüsü ve kimseye benzemeyen eğlenceli ve özgür tarzı ile şimdiden pop dünyasında estireceği rüzgarın sinyallerini veriyor.

Müzik çalışmaların hız kesmeden sunmaya hazırlanan genç müzisyenin, güncel electro pop, rock ve disco soundlarda hazırladığı “instaaşk” günümüz yaşam biçiminde kaçınılmaz bir yeri olan sosyal medyada ilişkilerine tatlı bir gönderme yapıyor.

Sadece müzikal anlamda değil her detayı ile etraflıca düşünülmüş olan “instaaşk”ın rengarenk görüntülerden oluşan video klibinin yönetmenliğini Murat Joker üstlenmiş.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: