Joseph K. ile tiyatro sezonunu açtım!

Hafta sonu sezonun ilk oyununu izlemek için Ataşehir'de bu yılın bahar aylarında açılan Watergarden içinde İstanbul’un en yeni en güzel tiyatro ve konser salonlarından biri olan DasDas'daydım.

Haftanın öne çıkanları

Franz Kafka’nın "Dava" adlı romanından uyarlanan İngiliz yazar Tom Basken’in yazdığı kara mizahın en güzel örneklerinden biri olan "Joseph K." vardı sahnede. Mert Fırat, Didem Balçın, Özgün Aydın ve Onur Dilber’in rol aldığı tek perdelik oyun. Tüm oyuncuların başarı ile sergiledikleri oyunu keyif ile izledim. Sıradan bir adamın mantıksız bir adalet sistemiyle girdiği savaşı yakından görebileceğiniz. "Joseph K.’’ çarpıcı bir hikaye. Dizilerden ve sinemadan tanıdığımız oyuncuları tiyatro sahnesinde görmek değişik ve güzel geldi bana.

"Joseph K." başarılı oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor. Sıkılmadan keyif ile izleyebilirsiniz. Oyun 30 Eylül- 14 Ekim – 15 Ekim ve 28 Ekim'de Das Das'da


İş adamı Muzaffer Yıldırım, oyuncular Mert Fırat ve Didem Balçın ile müzisyenler Harun Tekin ve Koray Candemir’in öncülüğünde geçtiğimiz Nisan ayında hayat bulan mekân, yeni sezonda iddalı yapımları ile biz sanatseverleri bekliyor. Anadolu Yakası için çok özel bir mekan olan DasDas'da sanatın en güzel örnekleri sunulacak.

Batı Ataşehir’de sahne sanatlarıyla mutfak sanatlarını aynı çatı altında harmanlayan DasDas, ziyaretçilerine keşfetmeyi, keyifli deneyimler yaşatmayı, lezzetli yemekler tattırmayı ve sanatla iç içe kaliteli vakit geçirtmeyi amaçlıyor.

DasDas, tek bir alanda birbirine organik olarak bağlı mekanlarıyla tüm güne yayılacak bir deneyim sunmayı hedefliyor. DasDas’ta keyfi tüm güne yaymak mümkün. Özel bir mutfağa sahip restoranda kahvaltıyla başlayan günü atölye ve söyleşiler takip ediyor; güzel bir akşam yemeğinin ardından bir oyun izlemek ya da bir konsere katılmak için mekân değiştirmek gerekmiyor. Hele hele geniş fuayesi aslında tam bir parti alanı.

DasDas Sahne’de izleyiciler modern yorumlar ve klasik uyarlamalarla, deneyimli isimlerin yer aldığı birbirinden keyifli oyunlar, stand up gösterileri ve DasDas prodüksiyonu yepyeni oyunlarla buluşacak. Müzikseverler için de DasDas sezon boyunca rock, caz ve bağımsız müziğin önde gelen isimlerini performans sahnesinde ağırlayacak. Belirli müzik türlerine ayrılmış günlerin yanı sıra, düzenli sahne alan gruplar ve sevilen isimlerin mekana özel hazırladığı projeler de yer alacak. DasDas Atölye’de ise birbirinden usta isimler kültür ve sanat atölyeleri düzenleyecek, söyleşi ve imza günleri olacak.

Bu sezonun en güzel örneklerini DasDas da izleyeceğim kesin DasDas haberlerimi bekleyin. Etkinlik sonrası hemen yanındaki Nostalji Sokağında birbirinden tarihi mekanlar da keyif çayınızı özellikle kömürde kokoreçi es geçmeyin.

İstanbul’u yine kahve kokusu sardı!

İstanbul Kahve Festivali, dördüncü yılını kutluyor. Bugün başlayan festival yine farklı türde kahve çeşitlerini ve tadları yaşatacak İstanbullulara. Birbirinden farklı kahve tatlarının yanı sıra, kahve eşleşmelerinin de yer alacağı festival 24 Eylül akşamına kadar Küçükçiftlik Park’ta.

Sonbahar geldi, herkes şehre döndü, ve ardı ardına etkinlikler başladı. 21-24 Eylül tarihleri arasında Küçükçiftlik’de herkesi buluşturacak İstanbul Kahve Festivali'de bunlardan biri. Dört gün boyunca dünyanın farklı kahve lezzetlerine ve kahve eşleşmelerine yer verilecek Kahve Festivali’nde her damak tadına hitap eden lezzetler mevcut.

Farklı tatları buluşturan eşleşmeleriyle İstanbul Kahve Festivali’ndeki kahveleri de pikan cevizli lezzetlerle taçlandıran Yeme İçme İşleri, herkese hitap edecek bir öneri sunuyor. Şeker ilave edilmemiş pikan cevizli mandalina lokumu, pikan ezmesi ve pikan biscotti eşliğinde bi kahve molasına ne dersiniz? Yani her şey var bu festivalde.

2014 yılında Karaköy'de başlayan daha sonra Haydarpaşa Garı'nda son iki yıldır da Maçka Küçükçiftlik Parkı'nda devam ederken 29 Eylül – 01 Ekim tarihleri arasında Ankara'da daha sonra da İzmir'de.

Bu arada festival kapsamında birçok etkinlik yanında konserler de olacak.

21 Eylül'de Dj Sonat, Deniz Tekin,The Away Days, Ülkü Aybala Sunat & Eylül Biçer Duo,Sufle,Çağan Tunalı,Monality
22 Eylül'de Uninvited Jazz Band, Allen Husley, Sufle,Çağıl Kaya,Emir Ersoy, Kalben
23 Eylül'de Gökcan Sanlıman, Bülent Ortaçgil,
24 Eylül'de Deniz Tekin, Gripin konserleri olacak.

Levent Tülek’in yeni kitabı; Pitbull.

Oyuncu Levent Tülek’in ilk öykü kitabı Pitbull’u bu hafta kitapseverlerle buluşturuyor! Kendi hayal gücüne okurunun hayal gücünü katan Levent Tülek, fantastik öğelerle bezediği öyküleriyle bambaşka bir okuma keyfi sunuyor bu yeni kitabında.

“Köpeğim ve de çirkin bir köpeğim. Asabiyim. Şu anda size bunları anlatırken bile sinirliyim. Elinizdeki kitap sizi ısırmıyorsa bilin ki edebiyat sayesindedir.”

Pitbull’un sayfaları arasında kâh duygusal bir robot, kâh bir çakal dolaşıyor. Gölgeler kaplıyor bazı semtleri. Sessizce ağlıyor yaşlanmış, unutulmuş bir aktris. Bir de bakıyorsunuz, çocukların şaşkın bakışları altında bir Pamuk Prenses uçuyor. Camda kendi yansımasını görünce çirkinliği karşısında dehşete düşüyor öfkeli, öyle böyle değil çok öfkeli bir köpek…

Levent Tülek’in fantastik öğelerle bezediği öyküler, gerçeküstünün sınırlarını aşan çağımızı yansıtıyor aslında, yalnızlığımızı vuruyor yüzümüze. Ve böylece Tülek, bu kitapla kendi hayal gücüne okurunun hayal gücünü katıp yepyeni bir okuma keyfi sunuyor.

Pitbull, hep kitap logosuyla raflardaki yerini alacak.

Yeni Hürmüz Birce Akalay


Yapımcılığını ve yönetmenliğini Müjdat Gezen’in üstlendiği “7 Kocalı Hürmüz” müzikali, müthiş kadrosuyla seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Mizah tarihimizin önemli isimlerinden Sadık Şendil’in kaleme aldığı, “7 Kocalı Hürmüz” oyunu yıllarca birçok önemli tiyatrocu tarafından sahnelenirken aynı zamanda sinemaya da uyarlanmıştı. Farklı meslek ve tiplerden 6 kocası olan Hürmüz’ün yedinci kocasıyla evlenmesiyle yaşanan olayları mizahi bir dille anlatan müzikal, iddialı bir kadroyla ve usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor. Müzikalde, Atilla Özdemiroğlu’nun ünlü bestesi “Yalnız Kullar (Tanrım)” parçasının yanı sıra Sadık Şendil’in vasiyeti üzerine İstanbul türküleri de yer alacak.
Müjdat Gezen, Birce Akalay, İlker Ayrık, Yonca Evcimik, Ercan Bostancıoğlu, Suzan Kardeş, Ömür Arpacı, Mehtap Ar, Arzu Okay, Can Bana, Aykut Taşkın, Barış Taşkın, Cengiz Okuyucu ve Cengiz Gezgin’in rol aldığı “7 Kocalı Hürmüz” müzikali Kasım ayında Maslak TİM Show Center’da sahnelenmeye başlayacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: