Kaan Karamaya: Cahil Cesaret içinde kendim olan bir şarkımdır

"Ara verelim diye mi sor bakalım, Neler olup bitecek, Canı sıkılınca bu kör olası aşkı yolları ikiye bölecek"

Haftanın öne çıkanları

Bu nakarat Ebru Gündeş’in birkaç yıl evvel yayımladığı "Arafta" albümünden sözü ve bestesi Kaan Karamaya’ya ait "Sor Bakalım" adlı şarkısından. Son dönemde başarılı işler ortaya çıkaran Karamaya’ya şarkısının isminden esinlenip hafta sonu Erenköy'de buluşup genç sanatçıya müzik yaşamını ve yeni projelerini sordum.


1- Neden müzik?
Müzik benim için su içmek gibi yemek yemek gibi ihtiyacım olan. Yeri geliyor aşk oluyor yeri geliyor nefes oluyor bazen sırdaş oluyor . Aile gibi . İşte bu yüzden müzik.

2- Bir çok şarkınla beraber özelikle Ebru Gündeş ve İrem Derici gibi isimlerde şarkıların var. Bu şarkıların başarısı seni mutlu etti mi?

Şarkılarımın başarıları tabii ki mutlu ediyor ama bu mutluluktan öte daha farklı bir duygu var o da şarkılarımı dinleyenlerin hayatlarına o şarkıları dahil etmesi kendilerinden hikayeler bulması . Dolaylı yoldan hayatlarına dahil olmak daha çok mutlu ediyor beni. Düşünsenize sizin o an hissettiğiniz duygularla yazdığınız sözlerden ya da melodilerden birileri başka bir yerde kendinden bir parça bulup hissediyor kendi duygusuyla birleştiriyor. Bu büyük bir mutluluk bence ...

3- İrem Derici ile olan son dönem çalışmaların ses getirdi. Bu çalışmalar nasıl başladı?

İrem ile ilk olarak Dantel albümünde beraber çalışmıştık. “Dur Yavaş” şarkısının söz ve müziği bana ait. 100 milyonu geçmiş bir şarkımız... Çok güzel bir uyum yakaladığımızı düşünüyorum . Benim kendi single şarkım “Cahil Cesareti” ile feat yaptık. ‘Bu şarkıda sen de olur musun?’ dediğim an hiç kırmadı İrem beni kabul etti sağ olsun. Ve en son çıkan İrem’in “Sabıka Kaydı” albümünde de 2 şarkım var. Yine söz ve müzik bana ait olan “Naş” ve “Nen Var Kuzum”. Nice şarkılarımıza diyorum bu uyumumuzun devam etmesi dileğiyle. Sevgilerimi yolluyorum sizin aracılığınızla İrem’e.

4- Yaptığın bestelerde ilham kaynağın ne?

Her şey hayat. Duygularımı yoğun bir şekilde yaşamayı seviyorum. An geliyor mesela bir sohbet arasında geçen bir cümle ilham verebiliyor. Ya da önümden geçen bir kedi . Aslında ilham bana göre her yerde yaşadığımız hayat başlı başına bir ilham kaynağı biraz görmekle hissedebilmekle ilgili. Belki bu sohbetimizin sonu bile bir şarkı…


5- Cahil Cesareti bu yazın ilk hitlerinden şarkı yazı nasıl geçirdi?

Çok keyif aldığım ve içime sinen bir iş oldu. Geri dönüşler şahane oldu. İçinde kendim olan bir şarkımdır “Cahil Cesareti”. Dinleyiciler iyi ve kötü işlerin ayrımını çok iyi yapıyorlar. Şarkımın çıktığı ilk dakikadan itibaren sahiplendiler. Kendilerinden hikayeler buldular ve bu durum beni çok mutlu ediyor. İyi ki varlar.

6- Yeni şarkıların yolda mı?

Yeni şarkımız geliyor diyebilirim hazırlık aşamasında.

7- Şarkı söylemek mi? Beste yapmak mı?

Zaman zaman bu soruyu kendime soruyorum. Kaan şarkı söylemek mi yoksa beste yapmak mı ? Ama öyle bir an geliyor ki ikisini birbirinden ayırıp bir seçim yapamıyorum. An geliyor mikrofonun başında şarkı söylemek istiyorum, an geliyor gitarımı alıp şarkı yazıp bestelemek istiyorum. An geliyor ikisi de benim bir parçam diyorum ve öyle hissediyorum ayrım yapamıyorum.

8- Müzik yarışmaları hakkında düşüncen?

Müzik yarışmalarının olması aslında çok güzel. Çünkü birçok yetenekli arkadaşımızın kardeşimizin seslerini yeteneklerini gösterebileceği platformlar bu yarışmalar. Herkesin evine misafir olabilecekleri geniş kitlelere ulaşabilecekleri yerler. Ama hakkıyla yapılan platformları tercih etmeleri ve bu yarışmaları iyi sonuçlandırmaları önemli ve devamını getirebilmeleri.


9- Örnek aldığın besteciler?
Sezen Aksu, Aysel Gürel, Şehrazat, Yıldız Tilbe, Sıla, Gökhan Tepe, Ersay Üner.

10- Konser hazırlıkların var mı?
Özel geccelerde sahnelerim oldu son zamanlarda. Konser hazırlıklarımız var ekibimle birlikte harika bir repertuar hazırladık. Eskilerden günümüze kadar gelen uzun soluklu ve keyifli bir repertuar oldu. Herkesi bekliyoruz…

11- Hayatında herhangi bir dönüm noktası oldu mu?

Hayatımız başlı başına döngüden ibaret ve milyarlarca olasılığı tek bir hamlede değiştirebiliyoruz. Mesela bence bu bize verilmiş en önemli güç. Bir sabah bir an oldu aile ve iş yaşantımda ekonomik açıdan iyi bir düzeyde olmama rağmen her şeyi bir anda tek bir düşüncede toplayıp değiştirdim. Bu değişim olasılıklardan biri olan müzikti. Belki an gelecek cebimde 1 lira kalacaktı. Olsun dedim. O 1 lira jetonum olur uğur param olur dedim ve milyarlarca döngüden biri olan müziği seçtim. İşte bu benim dönüm noktamdır..

Contemporary İstanbul’un süresi uzatılmalı!

Bu yıl yine yoğun ilgiyle takip edilen Contemporay Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında izdiham diyebileceğim bir kitle ile karşı karşıya kaldık. Her sene aynı durum yaşanırken yetkililer etkinliğin süresini uzatmazlar anlamış değilim. Mitolojide gücü simgeleyen Herkül ile “Gücü Keşfet” mottosuyla yola çıkan Contemporary İstanbul’da buluştu. Şehrin en değerli sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary İstanbul’un bu yıl ön izleme etkinliğinde Galeri Baraz standında sergilenen, sanatçı Emre Yusufi’nin “Divine Selfie” adını verdiği selfie çeken Herkül’ü tasfir eden eseri sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Misafirler, Herkül heykelinin elinde bulunan Pen kalemi ile, telefona dokunmadan kamerayı uzaktan kumanda ederek selfie çektiler.

Teknoloji ve sanatı bir araya getiren Herkül heykeli ile fotoğraf çeken ziyaretçiler arasında Hacı Sabancı, Nazlı Kayı, Revna Demirören, Engin Altan Düzyatan, Yelda Demirören, Levent Erden, Suzan Toplusoy, Dilek Avşar, Gökhan Çarmıklı, Bahar Tangır, Raula-Mehmet Habbab, Ayşe Kucuroğlu, Ayşe Tolga, Balçiçek İlter, Begüm Eyilik, Çağla Bostancı, Canan Bolak, Cem Kalyoncu, Ece Kurdoğlu, Selim-Binnur Gazioğlu, Burçak Ek, Esra Ronabar Falay, Emre Buga, Zeynep Demirel, Wilma Elles gibi iş, cemiyet ve sanat dünyasından isimler yer aldı.

Nilüfer’i gerçekten özlemişiz…

Haftasonu Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde Türk Pop Müziğinin temel taşlarından Nilüfer’in yıllar sonra gerçekleşen konseri vardı. “Senfonik Divalar “ serisinin ilk konuğu Nilüfer 45.sanat yılında adeta muhteşem diyebileceğim bir müzik şöleni yaşattı bizlere.

Bu yaz Harbiye Açıkhava’da kaç konsere gittiğimi unuttum ama ilk şarkı finalinde galiba en çok alkışı Nilüfer aldı seyircisinden. Sanat hayatında hep zirvede kalarak Türk pop müziğinin tartışmasız divalarından olan Nilüfer, 4 yıl aradan sonra gerçekleşen konserinde klasik müzik dünyasının popüler ismi Alper Kömürcü’nün yönettiği 40 kişilik senfoni orkestrası eşliğinde sevenlerine unutulmaz bir konser verdi. Sanatçı, 3 saate yakın geçmişten günümüze kadar gelen hit şarkılarının yanı sıra sevilen bazı cover parçaları da seslendirdi.


Peş peşe söylediği 50 şarkı ile Harbiye’de büyülü bir gecceye imza atan Nilüfer’in, sahnede ünlü konukları da vardı. Sahneye ilk çıkan İpek Açar “Hep Karanlık” isimli parçayı söylerken, Murat Karahan “Yemin Ettim” isimli parçaya Nilüfer ile düet yaptı. Sonra da “Son Perde” adlı eseri solo olarak yorumladı. Arzu Kaprol imzalı üç kostümü, neşeli tavrı ile seyircisine güzel bir gecce yaşattı sanatçı.

Konseri izlemeye gelenler arasında Nükhet Duru, Şehrazat, Haldun Dormen, Betül Demir,Hıncal Uluç, İpek Acar,Zeynep Mansur,Gülay Baltacı, Arzu Kaprol ve Emre Erdemoğlu gibi tanınmış isimler de vardı. Daha önce Senfonik İbrahim Tatlıses, Senfonik Şebnem Ferah, Broadway’den İstanbul’a Müzikaller gibi çok ilgi gören projelere de imza atan Nurcan Karaca, Senfonik Divalar serisinin ilki Nilüfer Konseri’ne de imza attı.

Forest Kemerburgaz’da 30 Eylül'de gerçekleşiyor

Hayvanseverler, hem birbirleriyle hem evcil hayvanlarıyla kelimenin tam anlamıyla ‘festival gibi’ bir gün için buluşuyor!

Katılımcıların evcil hayvanlarıyla birlikte gelip, söyleşi ve sahne etkinliklerinin yanı sıra farklı oyunlar, eğitimler ve ödüllü yarışmalarla keyifli bir gün geçirecekleri ilk festival 30 Eylül Pazar günü Kemerburgaz’da yapılacak.

Katılımcıların hem büyükler hem çocuklar el ele vererek hazırlayacakları kulübeler de sokak hayvanları için bağışlanacak. Üstelik çocuklar kulübeleri, hayal güçlerini sonuna kadar kullanarak rengarenk boyayacaklar! Boyama yarışması da bu işi daha eğlenceli hale getirecek!

Hem evcil hayvanlara hem de sahiplerine hitap eden festival, birlikte pek çok güzel anı oluşturulacak bir günün yanı sıra, bilgi alışverişini de hedefliyor.

Bana Göz Kulak Ol Derneği ile iş birlikteliği içerisinde gerçekleştirilecek olan Petival – Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali’nden elde edilecek gelirin %20’si sokak hayvanlarının klinik tedavileri için derneğe bağışlanacak.

Özellikle çocuklarla, karşılaştıkları bazı sorunlarla baş etmenin yolları üzerine koç köpeklerle yapılan rehabilitasyon çalışmasına da festivalde yer verilecek. Koç Köpekler Noah ve Tekila ile yapılacak mini atölye çalışmaları ile bu alanda köpeklerle yapılan çalışmaların etkisi de katılımcılarla uygulamalı olarak paylaşılacak.

05 Eylül 2018 - 30 Eylül 2018 tarihleri arasında patili dostu ile olan selfie fotoğrafını Instagram’da #enpatiselfie hashtag’i ile paylaşan kişiler arasında 30 Eylül 2018 saat 18:00’e kadar en çok etkileşim alan ilk üç selfie sahibi ödül sahibi olacak. Birinci olacak #enpatiselfie 45 KG, ikinci 30 KG, üçüncü ise 15 KG mama ödülüne ulaşacak. Festival günü alanda gerçekleşecek olan ödül töreninde kazananlara ödülleri Bana Göz Kulak Ol Derneği destekçilerinden olan sürpriz ünlü isimler tarafından verilecek.

Bana Göz Kulak Ol Derneği’nden Özge Özder ve Aslı Tandoğan başta olmak üzere hayvansever birçok değerli oyuncunun yanı sıra değerli eğitmen Ersen Akbaş ile yapılacak söyleşilerle zengin bir içeriğe sahip.
Yaş sınırı olmayan festivalde Gökcan Sanlıman’ın akustik performansı ve Levent Erim’in DJ’liğinde müzikle de buluşan katılımcılar eğlenceli bir gün geçirecekler.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: