Karadeniz'de moda ve müzik!

Türkiye’nin önde gelen denim tasarımcılarından biri olarak kabul edilen ve eş zamanlı olarak Denim Tasarımcıları Derneği başkanı olan Ahmet Giray Yılmaz Tamzara kumaşı için kolları sıvadı...

Haftanın öne çıkanları

700 yıllık geçmişi olan Tamzara kumaşı iki yıldır Şebinkarahisar Kaymakamlığı ve Tamzara Güzelleştirme Derneği önderliğinde yeniden kurulan dokuma tezgahlarında el işçiliği ile dokunmakta.Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç önderliğinde ve Şebinkarahisar Kaymakamlığı himayesinde ve Tamzara Güzelleştirme Derneği’nin destekleriyle bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Tamzara Kumaşını tanıtma faaliyetleri kapsamında 16 Temmuz 2016 akşamı koreografisi ünlü koreograf Uğurkan Erez’e emanet edilen ve baş mankenliğini Özge Ulusoy’un yapacağı muhteşem bir defile gerçekleştirilecek...
Yaklaşık 9 aydır bu koleksiyon için ekibiyle birlikte hummalı bir çalışma yürüten Ahmet Giray Yılmaz ‘’ His’’ adını verdiği koleksiyon hakkında “Şebinkarahisar bölgesinin kültürel ögeleri, tarihi yapısı ve zamana meydan okuyan doku ve desenleri zamansız ve evrensel denim kumaşı ile yeniden hayat bulmuştur” yorumunu yaparken, Tamzaranın tarihi motiflerini ve gelenekselliği farklı bir üslupla yorumlamış; el emeği göz nuru dokumaların duygusunu denimle bir araya getirmiş. Aynı zamanda denimi denim yapan indigo boyalı iplikler el tezgâhlarında farklı desenler ve motiflerle farklı bir canlılık kazandırmış. Kumaşlar dokunurken bu etnik yapıdan yola çıkılarak denimin asi ruhu Tamzara desenlerinin naif dokusu ile dinginleşmiş.

Top modeller bu kez Tamzara kumaşının tanıtımı için podyumda değil, Tamzara mahallesinin yüzlerce yıllık sokaklarında yürüyecek, 2015 yılında başta Şebnem Schaffer olmak birçok popüler mankenin katıldığı defilede bu yıl Özge Ulusoy yanında defilede görev alacak Bilge Kara, Zeliha Çal, Alona Kral, Merve Karan gibi top modeller yine Tamzara mahallesinin yüzlerce yıldır aslı gibi korunan sokaklarında kıyafetleri sergileyecekler. Yazın en orta döneminde Karadenize ayrı hava katacak Tamzara Defilesinde farkındalık yaratacak.Elektro kemanı ile sevilen ünlü keman sanatçsısı Ceren Aksan’ın sahne alacağı Tamzara Defilesinde (pop, rock, klasik, jazz, dans, elektronik) hit parçaları yorumlayarak canlı olarak seslendireceği eserler yanında daha önce benzerleri yurtdışında gerçekleştirilen defilelerde görülen bu performans Türkiye’de ilk kez Tamzara’da Uğurkan Erez’in koreografisi ile Ceren Aksan tarafından gerçekleştirilecek. Etnik Tamzara müzikleri çalan yerel bir grubun yine canlı performansı ile başlayacak olan defile; Ceren Aksan’ın elektronik keman ile gerçekleştireceği canlı müzik performansı ile bambaşka bir boyut kazanacak.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: