Malatya’dan Nemrut’a…

Türk Sinemasının adeta altın devrini yaşadığı şu günlerde 6-12 Kasım tarihlerinde Malatya da gerçekleşen 6. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında 6- 8 Kasım tarihlerinde kayısı diyarı Malatya da idim.

Haftanın öne çıkanları

Bir çok başarılı etkinliğin ve filmin gösterildiği festival de kaldığım 3 gün içinde yepyeni bir sürü filmi görme imkanını yakaladım. En sevdiğim şey festivalde film izlemek çoğu film vizyonda yer bulamadığı için festivaller benim için çok önemli. İzlediğim filmlerde düşündüklerimi de jüriden geçerli oy alıp ödül almaları beni sevindirdi.

6. Malatya Uluslararası Film Festivalinde;

En İyi Film- Kar Korsanları
En İyi Yönetmen – Emin Alper
Jüri Özel Ödülü – Soner Erzincan
En İyi Senaryo – Mehmet Kala ile Şeref Nokta ,
En İyi Kadın Oyuncu – Esme Madra ile Ece Dizdar,
En İyi Erkek Oyuncu – İnanç Konukçu ile Özgür Emre Yıldırım,
En İyi Müzik – Hasan Özsüt,

Festival kapsamında izlediğim Kar Korsanları ve Sarmaşık filmlerine bayıldım. Ama en çok hoşuma gidende festival gezisi olarak düzenlenen Nemrut Dağı gezisi oldu, festivale katılan 100 kişilik grupla sabah saat 03.00 de otel lobisinde buluşup 2 saatlik süreçte Malatya merkezden Adıyaman Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağına ulaştık. Hani o her yerde gördüğümüz Kommagene İçköfteci dükkanları varya MÖ 62 yılında Kommagene Kralı Antiochos Theos Nemrut Dağını tepesine Yunan ve Pers tanrılarının heykelleri yanına kendi mezar tapınağı yaptırmış. Burada tanrıların taş oymaları bulunuyor. Gündoğumu burada mükemmel ötesi insan bir anda başka dünyalara gidiyor. Nemrut Dağı 1987 yılında Unesco tarafından Dünya mirası ilan edilmiş, 1988 yılında da Milli Park olmuş olmasına karşın böyle bir yere sahip olan ülkemizin değerini artıran kültür zenginliğini koruyamış olması gerçekten kötü, dağın eteklerinden başladığımız yürüme esnasında etrafın pis ve bakımsızlığı, heykelleri koruyucu barikatların yetersiz oluşu yanında gündoğumunda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanları bilgilendirecek bir mevkiinin olmayışı ve etrafın bakımsızlığı gerçekten düşündürücü.MALULEN EMEKLİ GÖKBİLİMCİ HÜSEYİN ÇİNELİ…

CEF Tiyatronun yeni oyunun adı ‘’Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli’’. Oyunda Tiyatro dünyasının ünlü ismi İsmail İncekara, Alptekin Serdengeçti, Kosta Kortidis, Gizem Engin, Tuğçe Tamer ol alıyor. Kosta Kortidis oyunculuğu yanında oyunu hem yazmış hem de yönetiyor. Beste Bereket sanat danışmanlığını yapıyor.

Oyunda gökbilimci ve astrofizikçi iki kardeşin hikayesi anlatılıyor. Çılgın bir evde her konuda bilgisi olan kişilerin birbirleriyle atışmaları gülmece tadında sunuluyor. Vakit geçirmek için izlenilebilir.


ÇEMBERİME TAKILANLAR;

1) Karaköy ve Galata bölgesindeki kahvaltı mekanları,

2) Ajda Pekkan 24 Kasım da Zorlu Center konsr veriyor, yaklaşık dört yıl önce çıkardığı ‘’ Farkın Bu ‘’ halen müzik marketlerde üst sıralarda bu başarı yanında geçen sene yenilenmiş olarak tekrar basılan bu albümde Ozan Çolakoğlu tarafından remixlenen "Yakar Geçerim" ile Yasin Keleş tarafından remixlenen Yan parçaları halen popüler.

3) Zorlu Center de 13 Kasım da başlayan 29 Kasım tarihine kadar sürecek olan İstanbul Light Festival .

4) Kış geccelerinin en iyi konser mekanı Bostancı Gösteri Merkezinde 21 Kasım da Emel Sayın, 22 Kasım da Koray Avcı, 27 Kasım da Güldür Güldür, 28 Kasım da Sibel Can, 04 Aralık da Ferhat Göçer konserleri var.

5) Akaretler Limoncello da her Pazar akşamı gerçekleşen Mert Davran’ın sahne aldığı "Limoncello Meyhanesi"

6) Yakında zamanda açılacak İzzet Çapa’nın yeni mekanı BeerHall.

7) Nasıl bir hafta idi, Harbiye de Contemporary İstanbul, Beylikdüzü TÜYAP da Kitap Fuarı. Tek ricam Kitap Fuarı şehir merkezine gelsin ve süresi uzasın.

8) Etiler de bulunan The Galliard da gerçekleşen Dj formatlı Perşembe gecceleri.

9) 3-6 Aralık tarihlerinde ‘’ Modern Kadının Doğuşu ‘’ temasıyla gerçekleşecek 2.Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri.

10) Şehir Tiytrolarının yeni çocuk oyunu ‘ Yaşasın Barış ‘’ 29 Kasım tarihine kadar her Pazar Gaziosmanpaşa Sahnesinde izlenilebilir. Hasan Erkek’in yazdığı Nihat Alpteki’ni yönettiği oyun 4 yaş çocuklar için ideal.

Bunlarda ilginizi çekebilir: