Nisan'da Adana'da - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Hafta sonunda 4’üncü kez gerçekleştirilecek olan "Nisan'da Adana'da - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı", 4-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek,

Haftanın öne çıkanları

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı açılış kortejine rengarenk kostümleriyle katılan Adanalılar,her yıl artan bir ilgi ile devam ediyorlar bu güzel etkinliğe, fakat bu yıl ülkemizde yaşanan talihsiz olaylardan dolayı kortej ve konserler yapılamayacak. Karnaval etkinliklerini geçen yıl 350 bin kişi yerinde izlemiş ve korteje 90 binden fazla katılım gerçekleşmişti. Bu yıl da Adana halkının ev sahipliği yaptığı bir karnavalda toplumun her renginden farklı kesimleri gerçek bir kardeşlik havasında, hoşgörüyle geçecek.Sivil inisiyatifle Ali Haydar Bozkurt önderliğinde 2013 yılında başlayan Portakal Çiçeği Karnavalı’nda artık görülüyor ki belirlenen hedeflere tahmin edildiğinden daha kısa bir sürede ulaşılmış. Uluslararası alanda da ses getiren bir etkinliğe dönüşme yolunda büyük bir aşama kaydetmiş durumda.Geçen yıl benimde misafir olarak katıldığım bu gerçekten özel etkinlikte Adana halkının sıcaklığı öğrenci,genç,yaşlı demeden herkesin rengarenk kostümleri ile caddelerde karnaval tadında yürüşleri Rio Karnavalı tadında idi.Geniş alanda Keremcem, Gülden Mutlu ve Zeynep Casali’nin konserleri yanında Karnavala katılan Alper Kul, Günseli Kato, Hatice Aslan, Barış Kılıç, Ayşe Arman , Mehmet Turgut, Yetkin Dikinciler,Caner Cindoruk, Emre Karayel, Ümit Karan, Ece Vahapoğlu, Seda Güven gibi popüler isimlerin katılımıyla daha da güzelleşmişti. Bu yıl birçok isimin yanında Nükhet Duru ve Ceyhun Yılmaz gibi popüler isimlerin de katılımı bekleniyor.

Karnaval’da kültür ve sanat etkinlikleri, sanatsal sergiler, söyleşiler, imza günleri, tanıtım etkinlikleri, çeşitli açık hava atölyeleri, sportif gösteriler, lezzet istasyonları gibi etkinlikler gerçekleştirilecek, Adana hediyelikleri ve el sanatları stantları kurulacak.

Portakal Çiçeği Karnavalında fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın Adana’yı havadan görüntülediği fotoğraflar ile görsel bir şölen sunulacak. Ali Kabaş’ın çektiği fotoğraflar 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında gerçekleşecek “HAVADANADANA” fotoğraf sergisinde beğenilere sunulacak. Sergi 7-10 Nisan 2016 tarihleri arasında Divan Adana Oteli’nde sergilenecek.Bu sergide New York’da ve İstanbul’da toplam altı kişisel sergi açan fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş, “HAVADANADANA” sergisi için paramotoruyla uçarak Yumurtalık, Karataş, Taşköprü, Alman Köprüsü, Yılankale, Baraj Gölü gibi Adana’nın çok özel yerlerinde çektiği fotoğraflarını sergileyecek.

9 Nisan’da Adana’nın cadde ve sokaklarında “gezici fotoğraf stüdyosu” kuracak olan Mehmet Turgut, belli bir noktaya çağırdığı Adanalıları fotoğraflayacak.Gün içerisinde çekime bir saat kala karnavalın sosyal medya hesaplarından yapılacak duyurunun yanı sıra Mehmet Turgut kendi sosyal medya hesaplarından da Adanalılar için çağrıda bulunacak. Mehmet Turgut’un çağrısına uyup bulunduğu noktaya gelecek ilk beş kişinin profesyonel ekip tarafından saçı ve makyajı yapılarak fotoğrafları çekilecek. Sanatçı böylelikle geçtiğimiz karnavallarda olduğu gibi yine ilginç bir çalışmaya imza atmış olacak.

Her yıl artarak büyüyen barış sevgi ve kardeşliği mis gibi çiçek kokuları ile perçinleyen Portakal Çiçeği Karnavalı ülkemize güzellikler getirsin teşekkürler Adana, teşekkürler Ali Haydar Bozkurt.....

Bunlarda ilginizi çekebilir: