'Ömür'lük Şarkılar geliyor!

Hayatta karşılaştığınız özel insanlar vardır. İlk karşılaştığınızda pek ipucu vermezler ama zamanla tanıdıkça bir şeyler paylaşmaya başladığınızda onu daha yakınınızda hisseder, seversiniz…

Haftanın öne çıkanları

Benim hayatımda bu özellerden biri Ömür Gedik, yıllar evvel köşesinde "Kent de bir süperman dolaşıyor" başlığıyla beni benden daha iyi tanıtan biri o.

Gazeteci olarak tanıdığımız şarkıcı kimliğiyle son dönemde güzel işler çıkaran Gedik, Eylül ayında vizyona girecek iki filmde (Keloğlan, İçimdeki Hazine) konuk oyuncu olarak rol alıyor, Emel Sayın'dan bilinen Yeşilçam klasiği sözü Ülkü Aker’e bestesi Şekip Ayhan Özışık’a ait "Kulakların Çınlasın" şimdilerde radyoların, kulüplerin gözde şarkısı olma yolunda.

Sevgili Ömür ile bu hafta gerçekleştirdiği Bodrum, Avşa Adası konserleri öncesi Akmerkez S Café de buluştuk.


Seni gazeteci olarak tanıdık röportajların ile hafta sonları keyif aldık ve sinema televizyon programın ile evimize girdin. 10 yıl gibi bir süredir de müzik ile iç içesin ama bu arada Eylül ayında vizyona girecek iki filmde rol aldın yoksa artık sinemada da varım mı diyorsun.

Sinemada hep varım ama konuk oyuncu olarak. Bu konuk olarak rol aldığım altıncı sinema filmim. Filmografim kabarmış hiç farkında olmadan. Büyük keyif alıyorum güzel projelerin içinde olmaktan.

Yeni single'ın "Kulakların Çınlasın" çok eski ama hiç eskimeyen bir şarkı neden bu şarkıya yöneldin.

Bu Yalçın Aşan’la yapmakta olduğumuz Ömürlük Şarkılar projesinin ilk şarkısı. 1972 yılında Gülizar filminde Emel Sayın’ın seslendirdiği bir şarkı. Yalçın’ın annesinin çok sevdiği bir şarkıymış. O önerdi biz de çok sevdik ve deep house aranjeyle yeniden sunduk şarkıyı.

Başarılı cover çalışmaların var özellikle Şahsenem'den bildiğimiz "Gözyaşlarım Anlatır" ile büyük başarı sergiledin bunun sırrı neydi ?

Çok fazla eskitilmemiş ama kulaklara aşina olan şarkıları güzel düzenlemelerle yeniden çıkartmak işin sırrı sanırım. Gözyaşlarım Anlatır’ı Emirhan Cengiz düzenlemişti. Hem Gözyaşlarım Anlatır hem de Kulakların Çınlasın sahne repertuvarımın da vazgeçilmezleri oldular. Her ikisi de izleyicilerle hep bir ağzıdan söylenen şarkılar.

Hep takipteyim biliyorsun geçen yıllara oranla çok büyük gelişmeler var müzik hayatında. Ne zaman arasam hep stüdyoda yenilikler peşindesin yorulmuyor musun ?

Hiç yorulmuyorum. Ya da belki yoruluyorum ama o kadar keyif alıyorum ki yorgunluğun farkında değilim. Bir şeylerle meşgul olmazsam sanırım asıl o zaman mutsuz olur ve yorgun hissederim kendimi.


Bakıyorum da halk konserlerin çok coşkulu geçiyor geçen Ünye Festivali ve Antalya konserlerini sosyal medyadan takip ettim insanlar inanılmaz keyif alıyor sahnenden bunun sırrı ne?

Ünye, Antalya, sonrasında Denizli, Avşa ve şimdi önümüzde Kırklareli var. Halkla ve kalabalık izleyici kitlesi ile buluşmak şahane. Onların verdiği enerjiyle öyle yükseliyorum ki konserler hiç bitmesin istiyorum. Sahneden inmek istemiyorum. Sabah kadar şarkı söyleyebilirim. Bu arada Zorlu Psm de gerçekleşecek İstanbul Müzik Haftası kapsamında 21 Eylül de sahnede olacağım, bu gerçekten çok özel bir festival aynı gece sahnede Selda Bağcan, Athena, Emre Altuğ, Baran Bayraktar, Tuna Kiremitçi ile sahne almak bana mutluluk katıyor.

2018 senin için şarkılar ve konserler ile yoğun geçti, 2019 projelerin neler ?

Ömürlük Şarkılar cover projesi devam ediyor. Ama arada iki sıfır şarkı da olacak. Bir tanesi sözleri bana müziği Serdar Ortaç’a ait olan bir düet. Diğeri ise bir film müziği. Paramparça’nın bestecisi Saki Çimen’le tekrar bir araya geldik. Müziği ona sözleri bana ait olan müthiş bir şarkının müjdesini verebilirim. İkinci Paramparça geliyor.


Bir bayram da böyle geçti..

İstikamet her zaman ki gibi Bodrum’du ama araba ile trafiğe çıkınca, yolda gitmeyince İzmir Alaçatı’da gecce molası verdik. Verdik de Alaçatı trafiği TEM trafiğinden daha feciydi diyebilirim. Alaçatı sokaklarında kendimi bir anda Caddebostan Sahili'nde hissettim. Birkaç saatliğine uğradığımız belde de kimlere merhaba demedim ki!


İstanbul’un kaosundan hayatın cilvesinden midir nedir bilmem bu bayram Gümüşlük'te dingin bir tatil yaşadım, çok gezmedim, çok koşmadım, uyudum, dinlendim Nehir teyzenin güzel yemekleri ile annemin yemeklerini tattım sanki, Bodrum'da yaşayan dostlarımı bayram ziyareti yaparak bir nevi kendimi İstanbul’da hissettim.

Daha çok Gümüşlük geccelerindeydi. Sahil mekanlarını gezdim, Birsen Tezer, Neşet Ruacan, Zuhal Olcay, Emir Ersoy’un sahne aldığı mekanlarda dostlar ile keyif aldık.

Bodrum geccelerinin sonunda Yalıkavak’ta bu yaz açılan geçen Bodrum yazımda da bahsettiğim Ayşen Aksu’nun işlettiği Manifesto Meyhanesi’ne uğradık, bu yaz Bodrum ve Alaçatı geccelerinde harika sahneler yaşatan Cenk Eren’i yeniden izlemek güzel oldu. Birbirinden özel duygu yüklü şarkıları yanında coşkulu şarkıları ile yine gönlümüzü fethetti sanatçı, Manifesto Meyhanesi'nde bu yaz Rubato, Berkay, Tan Taşçı, Cengiz Kurtoğlu, Mert Davran, Derya Uluğ şarkıları ile renk katarken mekanın ambiyansı özellikle darbuka şov ve enfes mutfağı ile Bodrum'un dikkat çekenlerinden oldu.

Konserler doğu batı kültürünü birleştirecek!


Doğu Anadolu’nun ilk ve tek gençlik müzik festivali olma özelliğine sahip “GezginFest Van” 7-8-9 Eylül tarihlerinde Dokuzağaç Köyü'nde yer alan Ada Gevaş İskelesi’nde gerçekleşecek.

GezginFest Van’da konserler dışında; oyunlar, atölyeler, film gösterileri, geri dönüşüm atölyesi, su savaşı, kütüphane, açık mikrofon, yoga, pilates, meditasyon, sabah sporu, robot Show, jonglör atölyesi, ateş gösterisi, baloncuk partisi, lunapark samba, Gencer Savaş ile ritim atölyesi gibi etkinlikler müzik festivaline ayri bir renk katacak.

80.000’den fazla doğa, kamp, seyahat severin buluşacağı GezginFest Van, insanı ve doğayı seven hayvan dostlarımıza saygı gösteren “mutluluk paylaştıkça güzeldir” felsefesini benimseyen festival topluluğunun katılımını hedefliyor.

Bölgenin ilk ve en büyük gençlik festivali olan “GezginFest Van” da 3 günde 22 sanatçı ve grup sahne alacak.

Doğu batı kültürünün sosyal etkileşiminin arttırılması amacı ile yola çıkan festival’de Athena, Teoman, Selda Bağcan, Kardeş Türküler, Ezhel, Mnaga, Ahmet Aslan, İlkay Akkaya, Melek Mosso, Can Bonomo, Sena Şener, Shantel, Emir Can İğrek, Fatma Turgut, Yener Çevik, Kurtalan Ekspres, Gazapizm, İlyas Yalçıntaş gibi sanatçılar festival ruhunu yaşamak ve yaşatmak için bir araya geliyor.

Festival’de ayrıca; 9 yıl sonra Akdamar Kilisesi’nde gerçekleşecek ayine İran, Gürcistan, Azarbeycan, Ermenistan gibi civar ülkelerden onbinlerce kişinin katılamını beklenirken, Amerika’da yaşayan dünyaca ünlü İran’lı müzisyen Mohsen Nomjoo’da performansını sergileyecek.

O bölgede yapılan ilk festival olmasının dışında, Kars Treni (Doğu Ekspresi) aynı hat uzunluğuna sahip olan Van Ekspresi ile ulaşımının sağlanabiliyor olması katılımcılara unutamayacakları bir ulaşım imkanı da sağlıyor.


Cem Yılmaz’dan tek bilete iki film!

Arif V 216 ile 2018 yılının en yüksek gişeli filmine imza atan Cem Yılmaz, filmin başarısının ardından çok geçmeden yeni filmlerinin hazırlıklarına başladı.

4 filmden oluşan ‘Karakomik Filmler’ serisinin ilk iki filmi ‘Kaçamak’ ve ‘2 Arada’ için tüm hazırlıklar sona erdi ve çekimler Ağustos ayı içinde başladı.

Yapımcılığını NuLook ve Cmylmz Fikirsanat’ın üstlendiği, yönetmenliğini ve senaristliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı Karakomik Filmler serisinin ilk ikisi için çalışmalar başladı. 4 orta metraj filmden oluşacak serinin ilk iki filmi ‘Kaçamak’ ve ‘2 Arada’ olacak. Serinin ilk iki yapımı için film ekibi, İstanbul’da ‘kamera’ dedi.

Birbirinden bağımsız iki farklı senaryoya sahip olan filmlerin çekimleri eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Her iki filmde de farklı karakterlerle seyirci karşısına çıkacak olan oyuncular ve teknik ekip, İstanbul ve Bodrum’da çekimlere devam edecek.

‘Kaçamak’ ve ‘2 Arada’ Ocak 2019’da vizyonda seyirci ile buluşacak. Seyirci tek bilet ile ilk yarı bir film, ikinci yarı diğer film şeklinde izleyebilecek. Bu özellikleriyle Karakomik Filmler dünyada bir ilke imza atacak.

Çekimleri Kasım 2018’e kadar sürecek filmlerin başrollerinde; Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Can Yılmaz’ın yanı sıra Cem Davran, Nilperi Şahinkaya, Necip Memili, Uraz Kaygılaroğlu, Cemre Ebuzziya yer alıyor.


Maçka Küçükçiftlik Park’ta bu hafta

Eylül ile birlikte İstanbul şehire dönünce en popüler buluşma noktalarından Maçka Küçükçiftlik Park’ta etkinlikler yeniden ateşlenmeye başladı.

1 Eylül'de Cocktail Festivali;


Kokteyl çeşitlerin Türkiye'deki ilk festivali Cocktail Festival, yaz başında İzmir de gerçekleştirdiği başarılı festival den sonra şimdi de 1 Eylül Cumartesi Dünya Barış gününde KüçükÇiftlik Park'ta.

Workshoplar, butikler ve müzik eşliğinde; lezzetli ve keyifli bir öğrenme ortamında buluşmak, kokteyllerin geniş dünyasında hakimiyet kazanmak ve herkese dokunan müzik tercihleri ile festival havasına önceden girmek için İstanbul Cocktail Festival'i etkinlik sevenleri bekliyor olacak.

1 Eylül!de şehrin merkezindeki kaçış noktası KüçükÇiftlik Park'ta gerçekleştirilecek olan geniş kapsamlı festivalin öncesinde İstanbul'un kokteyl ustası lezzet duraklarına yayılmaya hazırlanan İstanbul Cocktail Week, her biri kendi tarzlarına ve kitlelerine sahip mekanlarda kokteyl meraklılarına işin uzmanlarıyla bir araya gelme şansı yaratacak. Festival kapsamında çeşitli lezzetlerin tadılırken Yüzyüzeyken Konuşuruz, Santi & Tuğçe, Hey Douglas, Light in Babylon, Jabbar, Turkish Edits, Soul Revue gibi gruplar sahne alacak.

2 Eylül'de IMAGINE DRAGONS sahnede


Rock müziğe getirdikleri yenilikçi tarzla kısa bir sürede tüm dünyada tanınan indie/alternative rock grubu IMAGINE DRAGONS ilk kez İstanbul’da sahne alacak. 2017 yazında çıkardıkları "ELOLVE" albümü ile Dünya Turnesi’ne başlayan grup 02 Eylül Pazar gecesi Türk hayranları ile buluşacak.

ISTANBUL BLUE NIGHT & BKM organizasyonuyla KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek IMAGINE DRAGONS grubundan önce sahnede THE VACCIES sahne alacak.

10 yıllık müzik yaşamlarında bugüne kadar 3 stüdyo albümü yayınlayan grup . Satış rekorları kıran bu albümlerde ilki olan, 2012 yazında yayınladıkları “Night Vision” albümünde yer alan ve şimdiden rock klasikleri arasında yerini alan “Radioactive” şarkısı ile tüm dünyada satış rekorları kıran grubun. daha ilk albümden itibaren bu kadar sevilmesinin nedeni; özellikle pop dinleyenlerin bile kendilerine hayran bırakan yenilikçi rock anlayışına sahip olmaları.

Yaz başından beri hayranlarının heyecan ile bekledikleri IMAGINE DRAGONS topluluğun 02 Eylül'de gerçekleştirdikleri, konseri pek yakında Geccecom / Kültürsanat sayfasında sizlerle paylaşacağım.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: