Randevu Filmleri başlıyor!

Türsak Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslar arası Film Festivali 05 Aralık – 11 Aralık 2014 tarihleri arasında 17. kez gerçekleşecek.

Haftanın öne çıkanları

04 Aralık geccesi Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenecek ödül töreni ile başlayacak Festivalde bu yıl Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Sundance ve Toronto gibi dünyanın önemli festivallerinde sergilenmiş filmler yanında yeni keşiflerden oluşan filmlerin gösterimi ve çeşitli yan etkilerden oluşan özgün ve zengin bir film programı film severlere sunulacak.

Festival bu yıl Cinemaxium Zorlu Beşiktaş, Cinemaxium Kanyon Levent ve Beyoğlu Fransız Kültür Merkezi salonlarında izleyiciler ile buluşacak.

Gala İstanbul, Sinema Tarih Yazıyor, Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler, İlk Randevu, Pelikül Kabuslar, Haklarınız için Savaşın, belgesellerin gösterileceği Acı Gerçek başlıkları ve Pembe- Kara Komedi, Bizden gibi yeni eklenen başlıklar altında gösterimler 17. Randevu İstanbul Uluslar arası Film Festivali kapsamında gösterilecek.

Bu yıl festival de gösterimler geçen yılda olduğu gibi gündüz seanslarında 5 TL, akşam seanslarında 10 TL olarak satışa çıkarken ayrıca her seansta 5 bilet ücretsiz olarak Randevu İstanbul’da öğrencilere hediye edilecek. Öğrenci kimliğini gösteren ilk 5 kişiye bedava bilet verilecek.

04 Aralık da yapılacak açılış gecesinin sunucusu Özge Özpirinçci olurken gecede Selda Alkor, Demir Karahan, İsmail Kalkan ve Nazan Ölçer onur ödülü alacak geccede ödülleri Türsak Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, Meltem Cumbul ve Barış Kılıç verecek.

2014 yılının bu son film festivali olacak olan 17. Randevu İstanbul Uluslar arası Film Festivalinde birbirinden değişik ve özel yabancı filmler seyirciyle buluşacak.

Türk Sineması 100. Yıl kutlamalarına devam.

Yurdun çeşitli yerlerinde uzun zamandır kutlanan 100.yıl kutlamaları yanında Beyoğlu Belediyesi Türsak Vakfı ile 100. yıl için "Türk Sineması’nın 100.Yılında En İyi İlk On’ları" projesinde 100 gün boyunca sürecek özel gösterimler, sergiler, söyleşiler ve atölye çalışmaları ardından Mart 2015 de düzenlenecek olan büyük gala geccesi ile nihayetlenecek. 11 Kasım 2014 de gerçekleşen Büyük Jüri toplantısıyla Drama ve Komedi dalında 10 kategoride "En İyi On’ların" belirlendiği projede "En İyi Drama Filmi"ni ise halk seçecek.

Bendeniz de 28 Kasım geccesi bu halk oylamasına ilk katılanlardan biri olarak sandığa "Seyirci Oy Formu"nu attım. Alfabetik sırayla sıralanmış formda 1) Bir Zamanlar Anadolu 2) Eşkıya 3) Gelin 4) Masumiyet 5 ) Muhsin Bey 6) Selvi Boylum Al Yazmalım 7) Susuz Yaz 8) Sürü 9)Umut 10) Yol filmleri bulunuyor. Benim oyum Muhsin Bey içindi.
Bu katılım sonucunda yapılacak çekiliş de 1 kişiye bir yıllık sinema bileti ve 10 kişiye çift kişilik Ödül Töreni Gala Davetiyesi verilecek. Süre sonu 28 Aralık 2014 çekilişe Yeşilçam Ödülleri web sitesinden de başvurulabiliyor.

28 Kasım da Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde ünlü ressam İbrahim Enez’in "100 Afiş Resmi" sergisi ile başlayan açılışda Türk Sinemasının dünden bügüne birçok filminin film afişleri sergisi açıldı. Açılış gecesinde Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Türsak Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil’in açılış konuşmaları yanında törende sinema dünyasından Selda Alkor, Ağah Özgüç, Yılmaz Atadeniz ve Alican Sekmeç gibi özel isimler hazır bulundu.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: