Randevu Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 16 yılını yaşayan Randevu İstanbul Film Festivali 20 Aralık – 26 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Haftanın öne çıkanları

Türkiye’de bir daha izleme şansı bulamayacağımız birbirinden hit filmlerle sürecek festival Türsak Vakfı tarafından T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile gerçekleşecek.

Festival Cemal Reşit Rey Konser Salonunda yapacağı görkemli açılış geccesiyle adından söz ettirecek Özge Ulusoy’un sunumuyla başlayacak geccede Sufi Dönüşleri, Modern Dans ile birleştiren dansçı ve kareograf Ziya Azazi’nin "Dervish in Progres’’ performansından sonra Oscar’ın en güçlü adaylarından Steve McQueen imzalı
"12 Yıllık Esaret" filmi gösterilecek. Filmde Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender den başka Brad Pitt, Benedict Cumberbatch ve Paul Giamatti yer alıyor.

Zorlu, Kanyon ve Beyoğlu Fitaş sinemalarında gerçekleşecek olan 16. Randevu İstanbul Film Festivali'nde filmler gündüz seanslarında 5 TL , akşam seanslarında 10 TL den izleyeciğe ulaşacak.

Açılış geccesinde verilecek Onur Ödülleri ise Prof. Dr. Mübahat Kütükoğlu, Selim İleri, Reis Çelik’e, Emek Ödülü ise Erkan Aktaş’a verilecek. Filistin Sineması’nı "Özgürlük’’ temasıyla ele alan festivalin onur konuğu Filistinli yönetmen Hany Abu Assad’a Onur Ödülü verilecek.

ŞENLİKLİ LİMONATA

Aysa Prodüksiyon tarafından sahneye konulan Murat İpek’in hem yazıp yönetiği "Şenlikli Limonata"yı prömiyer geccesinde izleme şansına eriştim. Barış Dinçel’in her zaman ki başarılı dekor tasarımı ile bütünleşen oyun kırmızının hakim olduğu bir atmosfer ile başlıyor ve ilerliyor.

Günay Karacaoğlu ve Fırat Doğruloğlu’nun başarılı performansları ilk başta gülmekden kırılırken finale doğru hüzne boğuluyorsunuz. Günay Karacaoğlu’nun hazır cevap ve sempatikliği oyuna renk katıyor. Oyunda zengin ve fakir yanında iki insanın kara mizah ilişkisi anlatılıyor. ‘’ Şenlikli Limonata ‘’ gülmekden duramayacağınız bir oyun 18 Aralık da Trump Towers da. Günay Karacaoğlu nun tek kişilik oyunu ‘’ Basit Bir Ev Kazası ‘’ gibi uzun yıllar alkışlanacak tarzda. Oyunda siyasi hicivlerde seyirciye neşe katıyor. Hani gülmek az biraz da düşünmek istiyorsanız ‘’ Şenlikli Limonata’yı kaçırmayın.


NE İSTEDİNİZ?

Apo Kaya’nın yazıp yönettiği psikolojik,gerilim komedi ‘’ Ne İstediniz? ‘’ de komik bir durumla başlayan hikaye eve sonradan gelenin anlattıklarıyla boyut değiştirerek yol alıyor gala gecesinde hayli popüler simanın bulunması yanında Didem Balçın, Olgun Toker, Lila Gürmen,Gürsu Gür, Süleyman Felek den başka barkavizyonda Mustafa Alabora rol alıyor. Didem Balçın ve Olgun Toker başarılı bir performans sergiliyor. Seyretmeye değer kaliteli bir yapım.


KAFKAS TEBEŞİR DAİRESİ.

16-17 yıl evvel Şehir Tiyatrolarında Yücel Erten rejisinde başrolünde Şebnem Köstem yorumuyla izlemiştim ‘’ Kafkas Tebeşir Dairesi’’ ni. Sadri Alışık Tiyatrosunun yeniden sahneye koyduğu Bertolt Brecht’in yazdığı oyunu Yılmaz Onay günümüze çevirmiş Barış Erdenk’in yönettiği oyunda şimdilerde ekranda Umutsuz Ev Kadınlarında Yasemin karakterini canlandıran Songül Öden rol alıyor. Oyunda bir çocuğu doğuran mı annesidir? Yoksa onu yetiştiren mi ? sorusu irdeleniyor.

İki perdelik müzikli oyunda ekranda hep komedi rollerinden tanıdığımız Levent Ülgen bambaşka bir kimlikle rol alıyor. Kanal D de ‘’İnadına Yaşamak’’ adlı dizide de sert mizaç ile rol alan Ülgen oldukça başarılı. Sibel Erdenk’in hazırladığı koreografi başarılı danslar dikkat çekici. Bu yılın dikkat çekici oyunlarından sayılabilir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: