Selimiye de tatil bir başka güzel!

Yazı da kışı da ayrı bir güzel olan Marmaris'in doğa harikası beldesi Selimiye de güneş ışıltıları, kuş sesleri arasında oksijen dolu bir hafta sonu yaşadım.

Haftanın öne çıkanları

İnsanın adeta cennetten bir köşe olarak nitelendirdiği Selimiye yeni keşfedilen tatil beldelerinden,ulaşım zorluğu nedeniyle sakinliğini bozmamış bozmasında zaten Dalaman Havalimanı'ndan yaklaşık üç saat uzakta oluşu nedeniyle değerli. Daha ziyade deniz ulaşımı ile teknelerin rağbet ettiği Selimiye de sadece küçük teknelerin motor sesleri sessizliği bozuyor yoksa kuş ve böcek sesleri ile sabahları adeta unuttuğumuz o horoz sesleri insana neşe katıyor.

Marmaris'in güneybatısında bulunan Selimiye mavi yolculuk tutkunlarının , metropolde yaşayanların birkaç gün bile olsa nefes alabilecekleri bir yer.Adeta doğal bir göl gibi duruşu yanında berrak denizi ile Como gölü havasını hissettiriyor insana.

Sessizliğin ve sakinliğin buluştuğu Selimiye de oksijen bolluğu nedeniyle insan ömrü uzun süreli, betona yenik düşmemiş olması da mükemmel Temmuz Ağustos aylarındaki yoğunluğa karşın Mayıs ve Eylül aylarında ki sakinlik paha biçilmez.


Genelde hep eğlenceli gürültülü yerlere rağbet ettiğim söylenir gezmeyi eğlenmeyi herkes gibi bende severim tabii son dönemde sosyal medya çılgınlığı nedeniyle adımız çıktı bir kere, ama Cumartesi gecesi Selimiye de sakinlikten ve temiz havadan olsa gerek saat 23.00 sularında gözlerim kapandı havasından mı nedir mışıl mışıl uyuya kalmışım.Pazartesi sabahı tatilde olmama karşın zımba gibi 06.20 de kendimi denizde kulaç atarken bulmak muhteşem bir durumdu oysa İstanbul da olsam ağlıya ağlıya yine mi işe gidiyorum diye zırlardım kendi kendime.

Selimiye de irili ufaklı daha ziyade küçük aile pansiyonları mevcut, gelen turistlerin çoğu teknelerinde kalıyor ama pansiyonları tek tek incelediğinizde hepsi birbirinden şık ve bakımlı butik otelleri aratmayacak kalitede sahilde ve sahil üstü olmak üzere iki bölümde toplanan bu pansiyonlarda fiyatlar Türkbükü ve Alaçatı fiyatlarını aratmıyor, fiyatların yüksek olması da normal kaliteli bir servis, kuş sesleri arasında konaklama, nar, kauçuk, ıhlamur ağaçları arasında bir kahvaltı dünyalara değer,

Benim kaldığım Losta Sahil Evleri de birbirinden dizayn odaları odalarının mitolojik isimleri yemek servisinin mükemmelliği yanında çalışanlarının kibarlığı ve samimiyeti ile beni benden aldı.

Mehtap - Vedat Ergil çiftinin sahibi olduğu Losta Sahil Evlerini uzun zamandan beri işinin erbabı Ahmet Erzen işletiyor. Fakat mekanın sahibesi Mehtap Ergil bir kadın titizliği ile işinin başında Losta Sahil Evlerinde ahçıbaşı Mehmet'in speciyalleri, sabah ve 5 çaylarında İnci Hanımın poğaça ve börekleri muhteşem. Servis elemanları Ramazan, Sadık ve Orçun'un servis kalitesi ve güleryüzlüğü ile her tatilcinin özlemlediği bir yer Losta Sahil Evi denize sıfır konumu iskelesindeki hamağı ile keyif alınabilinecek bir yer. Konaklama için illaki daha evvelden rezervasyon yapılması gereken mekanın popüler müdavimleri arasında Kenan İmirzalıoğlu, Özgür Mumcu, Sezin Akbaşoğulları gibi isimler var.

Kış mevsiminde yaklaşık nüfusu 1200 kişi olan Selimiye de yaz aylarında nüfus 10.000 kişiye kadar ulaşıyor. Neredeyse tüm bankaların ATM leri var bir eczane ve bir sağlık ocağı mevcut , Marmaris den 1 saatlik uzaklıkta buraya belli saatlerde kalkan dolmuşlar ile ulaşılabiliniyor, gece eğlencesinde birkaç Cafe ve sahilde bulunan Jazz Bar çok popüler , yemek çeşitleri bakımından da kimsenin aç kalmayacağı kesin her bütçeye uygun yerler söz konusu. İstanbul dan tanıdığımız Badem Mantı hemen ana merkezde çevrede ev yemekleri yapan yerler yanında Eda Taşpınar'ın annesinin sahibi olduğu Auora ve 1987 den beri yaz kış misafirlerini ağırlayan Selimiye'nin adının duyurulmasında büyük etkisi olan Sardunya Balık Restaurant'ı çok popüler.


Dört günlük kısa tatilimde keyif alarak ayrıldığım deniz kenarında incir ağacının altındaki masada içtiğim çayları denize uzun uzun bakarak dinlendirdiğim gözlerim ile Marmaris'in bu şirin beldesi Selimiye'yi hiç unutmayacağım. En önemlisi de çok sevmemize rağmen Serdar Ortaçsız, Demet Akalınsız tatil güzeldi, aklınızda bulunsun.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: